הנהלת מכבי אילת בכדורסל מאשימה: “השחקנים שלנו מוחרמים“

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 17/6/2022 13:21 ● ערב ערב 3073
שנה אחת בלבד לאחר שנפתחה האקדמיה לכדורסל בבית הספר רבין ונחשבת על ידי משרד החינוך כפעילות בית ספרית לכל דבר, זועמים השבוע בהנהלת מכבי אילת בכדורסל לאור העובדה כי בשיחה של הנהלת הפועל אילת בכדורסל עם התלמידים שעולים לכתה ז' בשנה הבאה, נאמר לילדים ולהורים, כי רק מי שמשחק באגודת הפועל יוכל להשתייך בשנה הבאה לאקדמיה לכדורסל ● במכבי הגדירו את האמירה כ''ניסיון לעשות חרם על מי שלא משחק באגודת הפועל'', וציינו כי הפועל מנסים לכופף את ידם של השחקנים הצעירים והוריהם ולגרום להם לעבור אגודה בניגוד לרצונם ● עוד טוענים במכבי כי האקדמיה היא פעילות כלל עירונית שאינה קשורה רק לאגודת הפועל ● לאחר התערבותו של אייל סורגיט, יו''ר פורום ההורים העירוני בפרשה, נמסר כי ''כל ילד שיעמוד בקריטריונים הנדרשים, ללא כל קשר לעמותה בה הוא משחק, יהיה רשאי ללמוד באקדמיה'' ● ממשרד החינוך נמסר: ''מדובר בפעילות בית ספרית לכל דבר, מי הם אנשי הפועל שיחליטו מי ילמד באקדמיה ומי לא?“
הנהלת מכבי אילת בכדורסל מאשימה:  “השחקנים שלנו מוחרמים“
אף אחד לא יקפח ילד רק בגלל שהוא שייך לאגודת כדורסל אחרת. שירן יצחק
תגיות:

והרי לכם הקרב הבא שמלהיט כבר היום את הרוחות עוד בטרם הסתיימה שנת הלימודים הנוכחית.
שנה אחת בלבד לאחר פעילותה הסדירה של כתת האקדמיה לכדורסל בבית הספר רבין, התעוררה השבוע סערה לאחר שבמפגש בין הורים ושחקנים שעולים בשנה הבאה לכתה ז' לבין הנהלת הפועל אילת בכדורסל, נאמר להורים ולשחקנים הצעירים כי רק ילדים שמשחקים באגודת הפועל אילת בכדורסל, יוכלו להשתייך לכתת האקדמיה. דברים אלו שהועברו לאנשי הנהלת מכבי, זכו למחאה נמרצת מצד הנהלת האגודה החדשה בעיר, שהגדירו את הדברים כ"חרם שנעשה על השחקנים שלהם".
"דווקא בימים בהם כולם יוצאים נגד תופעת החרם, בחרו בהנהלת הפועל לנקוט בחרם כלפי שחקני כדורסל מוכשרים מאילת, שכל חטאם בכך שבחרו להתאמן באגודת מכבי אילת", זעמה השבוע יו"ר אגודת מכבי אילת- שירן יצחק. והזכירה: "עם כל הכבוד להפועל אילת מדובר בפעילות שמתקיימת בבית הספר רבין ואין להם שום זכות להחליט מי יקח בפעילות הזו חלק ומי לא".

 

מי חשב שיהיו שתי אגודות כדורסל?


עוד לפני פרוץ הקורונה פעלו באגודת הפועל אילת בכדורסל לקדם את פתיחת האקדמיה באחד מבתי הספר העל יסודיים בעיר. בסופו של דבר התקבלה ההחלטה והאקדמיה נפתחה בבית הספר רבין בתמיכה ומימון של משרד הספורט, משרד החינוך ועיריית אילת. לכולם היה ברור שמדובר בזריקת עידוד לשחקנים הצעירים, תוספת של שעות אימון שנחוצות על מנת לנסות להשאיר כמה שיותר שחקני כדורסל אילתים בבית במקום שייצאו לאקדמיות דומות שפועלות מחוץ לאילת. אלא שאז הגיעה הקורונה ופתיחתה של האקדמיה התעכבה. בסוף שנת הלימודים שעברה אף אחד לא יכל לצפות את פתיחתה לראשונה של אגודת כדורסל שנייה בעיר, כך שלכולם היה ברור שמי שמתקבל לאקדמיה הם שחקני הפועל אילת. אלא שהשנה, רגע אחרי שנפתחה אגודת כדורסל חדשה בעיר- מכבי אילת, פתאום התערערו העניינים. למרות שכל שחקני הכדורסל שעולים בשנת הלימודים הקרובה לכתות ז' שובצו על פי בקשות הילדים ללימודים בבית הספר רבין, כנדרש על מנת להשתייך לאקדמיה לכדורסל, אף לא אחד מהילדים וגם לא ההורים של שחקני מכבי אילת חשבו כי קיימת אפשרות שבכתה הפועלת בבית ספר, תחת אחריות ופיקוח של משרד החינוך ובסיוע מימוני של עיריית אילת, קיימת אפשרות שתיעשה איפה ואיפה בין השחקנים, רק בגלל השתייכותם לאגודה כזו או אחרת.
בעקבות האמירה של הנהלת הפועל אילת בכדורסל מיהרו באגודת מכבי אילת להעלות פוסט זועם לפייסבוק, שזכה לתגובות רבות מצד הורים לילדים בעיר שמחו על האיפה ואיפה שנעשית. במכבי אילת שיגרו מכתבים לכל גורמי העירייה ודרשו להבין הכיצד יתכן שהעירייה נותנת את ידה לאפליית ילדים אילתים בעירם. במכבי לא המתינו ומיהרו לפנות ליו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט בבקשה לברר איך תיתכן האפלייה הזו במסגרת חינוכית בעיר. סורגייט לא התמהמה ולאחר מפגש עם ראש מנהל החינוך ד"ר דרורי גניאל, והעלאת הסוגייה בפני המפקחת על בתי הספר העל יסודיים מיהר להוציא תגובה שמבהירה כי לא היה ולא יהיה כי תלמידים אילתים יופלו בשום דרך. ל'ערב ערב' אמר סורגיט: "מבחינתי אני לא יודע מי אלו הפועל, מי מכבי ומי בית"ר. מבחינתי כל ילד ולא משנה מי הוא או מה שמו, כל עוד הוא עומד בקריטריונים הנדרשים על ידי בית הספר, רשאי להתקבל לאקדמיה. אם האקדמיה לא יכולה לשמור על שיוויון בין התלמידים, שתפעל מחוץ לבית הספר. בית הספר הוא מקום של שיוויון. אני רואה בסוגיה הזו כמו בכל סוגיה אחרת אך ורק את טובת הילדים לנגד עיניי".
במכבי אילת קיבלו בברכה את האמירה.

 

“עדיין לא הגענו להסכם מלא“. טל פנחס ● צילום: עודד קרני 

 

יו"ר הפועל: "זו חייבת להיות קבוצה הומוגנית"


יו"ר הפועל אילת טל פנחס בחר שלא להתייחס לשאלותינו בנושא, אך בראיון לתוכנית הרדיו המקומי אמר פנחס: "האקדמיה פתוחה בפני כל ילדי העיר אילת שמשחקים כדורסל וגם כאלו שלא. כל ילד יכול לגשת למיונים כולל כל ילד ממכבי אילת שמסיים כתה ו' ויכול לפעול במפעל המצויינות בכדורסל בניהול הפועל אילת..." אלא שבמקביל לאמירה זו שלו, מיהר פנחס לסייג ואמר: "מאחר ומדובר בקבוצה הומוגנית היא אמורה להתאמן יחד בפעילות בוקר, צהריים וערב ולייצג בסופו של יום את אילת בליגת בתי הספר. לכן הקבוצה אמורה לקבל את הכלים למצויינות. כרגע ההחלטה הפורמאלית היא שכל ילד שהוא באקדמיה צריך להמשיך את האימונים שלו בשעות שאחרי בית הספר במסגרת הפועל...". עוד בהמשך דבריו ציין פנחס: "כרגע עדיין לא הגענו להסכם מלא אבל נדאג שכל ילדי אילת שיעברו את המבחנים יקבלו מענה נכון....אם טובת הילדים של אגודת מכבי אילת עומדת לנגד עיניהם הם צריכים להבין את הנקודה", אמר פנחס והוסיף: "בסופו של יום הפרויקט הוא בתפעול ותקצוב של הפועל אילת. מכבי יכולים לפתוח אקדמיה משל עצמם. הם משתמשים בצעד פופוליסטי וזול ברמת בית הספר או שיוויוניות כשלמעשה אנחנו יצרנו את הפרויקט והשקענו בו את המשאבים".
באגודת מכבי אילת יצאו כנגד הדברים שאמר פנחס בראיון והבהירו כי בניגוד לטענותיו של פנחס לא באמת מדובר בפועל בקבוצה שהיא הומוגנית: "קבוצה הומוגנית היא קבוצה שאכן אמורה להתאמן ביחד לאורך כל שעות היום, אבל זה לא מה שקורה בפועל", אמרה יו"ר מכבי אילת. "יש הרבה שעות שהם מתאמנים ביחד כתות ז' ו-ח'. בשעות אחר הצהריים משחקים בקבוצות גם תלמידים צעירים יותר מכתות ו' כי בכדורסל מתייחסים לשנתונים ולא לכתות, אם לא די בזה, חשוב לציין שבשעות אחר הצהריים מצטרפים לפעילות הקבוצה שחקנים שבחרו מרצונם שלא להשתייך לאקדמיה והם עדיין פעילים בקבוצה התחרותית אבל הכי חשובה העובדה שמי שמאמן את הילדים במסגרת שעות בית הספר- המאמן נאור אדרי, לא מאמן את הקבוצה בשעות אחר הצהריים. 
אז איפה כאן בדיוק ההומוגניות עליה מדבר פנחס? זה הומוגני כשהוא מבקש משחקני מכבי אילת לעזוב את האגודה שלנו כדי להצטרף אליו, אבל בפועל זה רק תירוץ. בשעות אימוני הערב אף אחד לא שואל מה נעשה באימוני הבוקר ולמעשה, מעבר לתוספת שעות אימון, אין באקדמיה שום קשר לפעילות ההמשך בשעות אחר הצהריים לכן לא באמת משנה אם ילד שלומד באקדמיה בשעו תהבוקר ממשיך בשעות אחר הצהריים בקבוצה של הפועל אילת או מכבי אילת", אומרת שירן בכעס ומחזירה את הכדור למגרשו של פנחס: "הוא טוען שאם אנחנו רוצים בטובת הילדים אנחנו צריכים להבין את זה, ואני אומרת שאם הפועל רוצים בטובת הילדים, הגיע הזמן שהם יבינו שפועלות היום בעיר שתי אגודות אם הם רוצים בזה ואם לא, ויש צורך בהתאמות הנדרשות על מנת שלא לקפח אף לא אחד מהילדים באילת".

מאגודת מכבי אילת אף נמסר כי אין להם שום בעייה להעמיד לטובת האקדמיה מאמן של מכבי וגם אין להם שום בעיה במקרה הצורך להשתתף במימון פעילות האקדמיה.

ממשרד החינוך נמסר בהקשר לנושא: "פעילות האקדמיה הינה חלק מפעילות בית הספר, קרי מדובר בפעילות של משרד החינוך והיא גם מפוקחת על ידי משרד החינוך. אנו לא מכירים שום עמותה או אגודה חיצונית שיכולה להכתיב לנו מי יהיה חלק מפעילות בית הספר. כל ילד שיתאים למסגרת יהיה בה ללא כל קשר לפעילות אחר הצהריים".

מאגודת מכבי אילת נמסר: "לא נשקוט ולא ננוח עד שסוגיה זו תהייה ברורה לכל הגורמים. הילדים שלנו לא שונים מילדים שמשחקים באגודה אחרת".

את תגובתו של טל פנחס, יו"ר הפועל אילת, לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון. 
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש