נמחקה עתירתו של אחד ממובילי מאבק הרוכלים שהפסיד במכרז הדוכנים בטיילת

מאת: רותם נועם ● 17/6/2022 13:22 ● ערב ערב 3073
אדם שהפעיל במשך 30 שנה דוכן מזכרות בטיילת אילת ועתר כנגד עירית אילת, לאחר שהפסיד במכרז האחרון שנערך לשוק הרוכלים בשנה שעברה, מחק בחודש פברואר האחרון את עתירתו בהמלצת ביהמ''ש
נמחקה עתירתו של אחד  ממובילי מאבק הרוכלים שהפסיד  במכרז הדוכנים בטיילת
החל משנת 2018 פעלו בקושי רב רק רבע ממספר הדוכנים. שוק הרוכלים אילת ● צילום: מתוך תשובת העירייה בעתירה
תגיות:

כזכור, החליטה עיריית אילת להקטין במכרז האחרון לשוק הרוכלים המחודש שנערך ב-2021, את מספר הדוכנים מ-59 ל-41 בלבד, כאשר שישה מהם יועדו לחיילים בני העיר. כתוצאה מכך, נותר האיש, שהנו נכה 100% ללא מקור פרנסה. את העתירה הוא הגיש באיחור של שנה, מפאת שלא היה באפשרותו לממנה ללא הסיוע המשפטי.
בעתירתו הוא טען כי הקריטריונים שהפעילה בעירייה במכרז היו פסולים וכי הציונים שהוענקו לו בכל קריטריון היו שגויים. בין היתר טען כי הקריטריונים הפלו אותו לרעה בשל גילו המבוגר והעובדה כי אין לו ילדים קטינים הסמוכים על שולחנו. המדובר באדם שפעל כרוכל במשך 30 שנה על הטיילת, היה ממובילי מאבק הרוכלים לאורך כל השנים בהן ניהלו אלו מאבק עיקש מול העירייה עד להפסדם הסופי בשנת 2014 שהוביל לפינויים, וכאמור, היה בין הזוכים במכרז הראשון במתחם הרוכלים החדש מ-2013, שם פעל במשך שמונה שנים, בסיומן ניגש למכרז החדש ב-2020, אך כשל מלזכות בו, ובשל כך, כאמור, עתר לביהמ"ש.
עיריית אילת מצדה טענה כי, בין היתר, כי תנאי ההליך, שנקבעו על ידי שופט בדימוס, וכן התנהלות הוועדה הציבורית שבחנה את הבקשות במכרז, היו סבירים וענייניים ולא הפלו. כך למשל התנאי המעדיף הורים לקטינים הינו תנאי סביר כשעניין לנו במכרז שתכליתו סיוע לנזקקים (מה גם שהעותר עצמו היה אב לקטינים בעת המכרז הראשון ונהנה מציון גבוה בשל כך). העירייה ציינה את כישלונו של המכרז הראשון שערכה לשוק המחודש ב-2013, אז נוצר מצב בו לאורך השנים ועד 2018, מחצית מהדוכנים היו סגורים בפועל, חלקם הופעל בידי אחרים, בחלקם האחר בוצעו הפרות ולא שולמו לעירייה חשבונות ודמי זיכיון נדרשים ונשמעו אף טענות כלפי התנהגותם הלא מכבדת ולא תרבותית של חלק מהרוכלים במקום. כתוצאה מכך סבל המתחם המחדש מהזנחה והפך לנזק תדמיתי לעיר כולה, תוך שהוא מסב לעירייה נזקים כספיים. 
לפיכך, יצאה העירייה למהלך מכרזי חדש ב-2020, גם הפעם באמצעות וועדה ציבורית בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש, במסגרתו מצאה לנכון לצמצם את מספר הדוכנים בשוק ל-41, ולייעד מתוכם 6 דוכנים לחיילים משוחררים בני אילת. כתוצאה מכך לא היה מנוס מלהותיר חלק מהזוכים במכרז הקודם מחוץ למתחם, כפי שקרה במקרה של העותר. 
לטענת העירייה העותר לא הפעיל פעמים רבות כלל את הדוכן, פעמים רבות אחרות נתן לאחרים להפעיל את הדוכן שלו ופעמים רבות לא שילם דמי תפעול וארנונה.
בעירייה אף ציינו כי העותר היה "אחד מפורעי החוק בעיר הבאסטות בטיילת הצפונית", כן ציינה העירייה הטבה נוספות שקיבל אותו עותר "לפנים משורת הדין", בצורת שלט פרסום להשכרה בכניסה לעיר למשך שמונה שנים, שהוענק לו לאחר שמבנה שהפעיל כתחנת מידע בכניסה לעיר, על כביש הערבה, בין השנים 1991-2007, נהרס ביבי העירייה. לפיכך, דחתה העירייה את הטענה כאילו לא נהג בעותר בתום לב. 
כאמור, בדיוק שנערך ב-16.2.22, מחק העותר באמצעות באת כוחו, עוה"ד יפעת בן אבי בראון, את עתירתו, לאחר ששמע את דברי ביהמ"ש. עם זאת, ויתרה העירייה על פסיקת הוצאות בנסיבות העניין.
44184-07-21


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש