ניצחון לירוקים: נדחתה התכנית להקמת חניון קמפינג סמוך לבריכות המלח באילת

מאת: רותם נועם ● 17/6/2022 13:03 ● ערב ערב 3073
תכנית התיירות בעברונה אושרה לקידום בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת''ע), אולם לאור התנגדות ארגוני הסביבה, ובראשם החברה להגנת הטבע, התכנית אושרה ללא קמפינג וללא לינת לילה ● זאת, על מנת לא לפגוע בתפקוד האקולוגי של בריכות המלח, הנמצאות בסמוך לשטח התכנית, שבהן יש להקת פלמינגו ועופות מים רבים, כפי שביקשו בחברה להגנת הטבע ובארגונים הנוספים שהתנגדו לקמפינג וללינת הלילה, ובהם סבב''ע ומדבר וים“
ניצחון לירוקים:  נדחתה התכנית להקמת חניון קמפינג סמוך לבריכות המלח באילת
הירוקים מדגישים כי יש להגביל את התיירות במקום לפעילות יום בלבד. בריכות המלח בעין עברונה ● צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
תגיות:

המדובר בתוכנית להקמתו של קמפינג וחניון לילה עבור 360 איש אותו מקדם איש העסקים משה דיין, בשטח הסמוך לבריכות המלח צפונית לאילת, בצמוד לשמורת עין עברונה בערבה, שטח המאכלס עופות מים רבים במסעם מאירופה לאפריקה ובחזרה. בין היתר, משמש השטח כמקום חנייתם של אלפי פלמינגו ורודים, מאות מהם חיים במקום לאורך כל ימות השנה. בריכות אלה אף הפכו לאורך השנים לאתר תיירותי המושך אליו עשרות אלפי מטיילים בשנה. 

 

תופעת טבע נדירה


לתוכנית התנגדו אירגוני סביבה ובראשם החברה להגנת הטבע, סבב"ע (סביבה בריאה בערבה), ועמותת הסביבה - מדבר וים אילת. מתנגדת נוספת היא המועצה האזורית חבל אילות שכתבה במסמך ההתנגדות שלה: "אנו רואים בהצעה זו אפשרות אשר תכשיל אותנו כוועדה מקומית בניהול נכסי האזור, ותקשה על הוועדה המחוזית להתנגד למיזמים אשר יכולים לפגוע בערכי הטבע החשובים כל כך באזורנו, אשר אינם נמצאים בתוך שמורת טבע". במועצה אמרו כי הוועדה המקומית אישרה את המיזם כאטרקציית יום בלבד. "האתר המוכר גם כבריכת הפלמינגו הינה תופעת טבע נדירה בארץ בכלל, ובאזורנו בפרט ומהווה בסיס אטרקטיבי תיירותי מרכזי גם לנו וגם לעיר אילת".
היזם, משה דיין אמנם הבטיח בעבר כי הפלמינגו לא יפגעו בשל המיזם ואולם הצהרה זו לא סיפקה את הארגונים הירוקים שהדגישו את חשיבותן העצומה של בריכות המלח לאוכלוסיית הפלמינגו והציפורים בכלל.
כיום, גוברת המודעות ל"מדבריות האור" שמייצרת פעילות האדם בלילה, הכוונה לאזורי טבע לא מופר שבשל תאורת לילה מלאכותית אינם מאפשרים חיים בשטחם ויוצרים "זיהום אור" הגורר 
אחריו הפרה חריפה של המאזן הביולוגי בשטחים אלה.  

 

"פלישה ברגל גסה"


בחברה להגנת הטבע מסבירים כי: "הפלמינגו ורוב העופות באתר פועלים לחיפוש מזון, בעיקר בחשיכה. מחקרים מכירים היטב בהפרעות אדם ולחצי תיירות, כגורם מרכזי ללחץ על ציפורים ואף עזיבתן בתי גידול, שעד להפרעה שנוצרה, היו איכותיים עבורם. מחקרים רבים, שאחד מהם אף נעשה באתר עצמו, הראו שהפלמינגו, רגיש במיוחד להפרעות אלו, בעיקר כשהן ליליות".
לפיכך הם ממליצים לאפשר במקום פעילות חינוכית בלבד ובשעות היום. תומכים בעמדה זו הם המשרד להגנת הסביבה, אשר כתב בחוות הדעת שהגיש לוועדה: "אזור זה הינו בעל ערכיות אקולוגית מרבית, הוא סומן כבעל רגישות נופית - סביבתית גבוהה... אנו מתקשים לראות כיצד אכסון בכלל, ובוודאי בהיקפים אלו, לא ייצרו הפרעה לפעילות חיות הבר באזור". 
בנייר העמדה של סבב"ע, נכתב כי: "מתחם הקמפינג והלינה, מאפשר פלישה ברגל גסה לתחומי המחיה הרגישים של הפלמינגו והציפורים הנודדות ומעמיד אותן בסכנה ממשית". ואילו עמותת "מדבר וים, אילת" הביעו התנגדות נחרצת להקמת מתחם קמפינג בצמוד לבריכות המלח הצפוניות. "מתחם קמפינג והפעילות ביום ובעיקר בלילה שתתלווה אליו, תפגע בפעילות הציפורים הקבועות והנודדות בברכת המלח... קל להימנע מפגיעה זו אם תוסט התוכנית והפעילות מערבה ולו אף במספר קילומטרים בודדים".

 

"אני מאוד אוהב את הפלמינגו"


בארגון סבב"ע הוסיפו כי בכל מקרה יש: "לחייב את היזם בהוראות התכנית בחיץ ביולוגי משמעותי המורכב מצמחייה עבותה המפריד בין פעילות האתר והבריכות. המבקרים יוכלו ליהנות מתצפית על הפלמינגו לאחר הליכה של עשרות מטרים. כמו כן נדרשים כללים ברורים של עשה ואל תעשה של מפעילי ומבקרי מרכז המבקרים המתוכנן שישמרו על העופות במקום (חיות בית, תאורה, רעש, קווי מתח וכיו"ב)."
עוד כתבה עמותת הסביבה -מדבר וים אילת בנייר העמדה שהגישה כי: "בסקר הנוף שהוכן והוגש לוועדה לא מוזכר כלל נושא הקמפינג. מבירור שערכנו עולה כי לעורך הסקר לא צוין כי מתוכנן במקום קמפינג או לינת לילה או כל פעילות לילה שהיא. על כן גם לא התייחס לכך. על כן אין לדון בבקשה בטרם יוכן סקר נוף התואם את התוכנית".
דיין הגיב בעבר להתנגדויות ואמר: "אני מאוד אוהב את הפלמינגו וגדלתי איתם יחד עם ילדיי מאז שהגיעו לבריכות המלח. לא אפגע בנוצה אחת של הפלמינגו. זה נכס שצריך לשמור עליו ואני שומר עליו כבר שנים רבות".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת