חובבי הטבע בעיר בדרישה לעיריית אילת: "עיצרו מיידית את העבודות על החופים במסגרתן נהרס סלע החוף"

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 6/5/2022 11:53 ● ערב ערב 3067
בעיריית אילת הבטיחו אמנם כי עבודות שדרוג החופים שמבוצעות בימים אלו על חופי אילת לא יפגעו בטבע, אלא שבפועל תמונות שמציגים חובבי הטבע בעיר מציגים כבר עכשיו פגיעה ישירה ב'ביץ רוק' - סלע החוף על קו המים שנחצב ונשבר ללא רחמים לפחות בשני חופים ● חובבי הטבע שמיהרו לשלוח את התמונות לראש העירייה דורשים להפסיק מידיית את העבודות במקומות המדוברים ולהגביר את האכיפה על הנעשה קרוב מדי לטענתם לקו המים ● "לא יתכן שאנחנו פונים לעיריית אילת ולרשות הטבע והגנים והעבודות על החופים נמשכות כאילו כלום לא קרה", הם זועמים ● ברט"ג מבהירים כי מאחר ולא מדובר בשמורת טבע או ערכי טבע אין באפשרותם על פי הסמכויות שיש בידיהם לעצור את העבודות ● מעיריית אילת הובהר כי הפגיעה בסלע החוף, בנקודה המדוברת, אינה מהווה נזק או פגיעה מהותיים והיא נעשתה בהתאם להנחיות מהנדס ימי ● מחזיק התיק לאיכות הסביבה בעיריית אילת שמוליק שלם נפגש עם הגורמים האחראיים לבדיקת הנושא ומבטיח: "אם יימצא שהם בחריגות, נבקש לעצור את העבודות“
חובבי הטבע בעיר בדרישה לעיריית אילת:  ''עיצרו מיידית את העבודות על  החופים במסגרתן נהרס סלע החוף''
בית גידול שנהרס ● צילום: אמנון שפר
תגיות:

אם לא די באי הנעימות שנגרמת לתושבי אילת, לאורחים ולבעלי החופים בימים אלו של עבודות לשדרוג חופי אילת, הרי שבשבוע החולף גילו חובבי הטבע בעיר לחרדתם, כי בזמן שבעיריית הבטיחו מפורשות כי עבודות השדרוג המבוצעות בקרבה גדולה לקו החוף לא יגרמו בשום דרך נזק לסביבה, לפחות בשתי נקודות- חוף אקווה ספורט ועל קו החוף שבין קיסוסקי לקטע החוף מול אום רשרש, נחצבו ונפגעו ה'ביץ רוק', סלעי החוף במקום. חובבי הטבע שמיהרו לפנות לאנשי רשות הטבע באילת, הופתעו לגלות כי אלו טוענים כי אין בידיהם לסייע. לטענתם גם העובדה שהפנו את התמונות למנכ"ל העירייה ולראש העיריה לא גרמו להפסקתה המיידית של העבודה במקום עד לבדיקת הנושא, דבר אותו דרשו. "הביץ רוק הוא אותו סלע שנוצר על קו החוף במקום המפגש בין נקודת הגאות והשפל", מסביר השבוע ד"ר יעקב דפני, ביולוג שחקר את מפרץ אילת. "הסלע נוצר משברי אבנים וחול שהתלכדו על ידי חומר גירי והפכו לפלטה אחת בעובי של כמה עשרות סנטימטרים. מאחר והם מכוסים באצות הם מושכים אליהם את הדגים הצמחוניים ובכלל הם משמשים בית גידול למיני אצות, צדפות ודגים. פגיעה בסלע חוף היא פגיעה ישירה בבית גידול", מסביר ד"ר דפני. לדברי חובבי טבע מאילת, עבור יעקב דפני אותם סלעי חוף מוגרים כ'בייבי' , והוא ניסה כמה וכמה פעמים לשכנע את רשות הטבע והגנים להכריז על סלעי החוף כעל ערכי טבע מוגנים אך לשווא.

 

בורות עמוקים על קו החוף. אקווה ספורט ● צילום:  אמנון שפר


"מזעזע לראות את כלי העבודה פוגעים בסלעי החוף ולאף אחד לא אכפת מזה", אומר השבוע חובב טבע אילתי. "מדובר בסלע מרעה עבור אלפי דגיגים קטנים שמגיעים לאכול מהאצות החלקלקות שגדלות על הסלע. אם הם החליטו שצריך ליצור תמיכה לחוף הם יכלו ללכת כמה מטרים אחורנית ולא לעשות את זה על חשבון הרס ופגיעה בביץ רוק. היום הם פוגעים בזה, לכי תדעי במה הם יפגעו מחר בשם הרצון לקדם את העבודה. עיריית אילת הבטיחה שהעבודות על קו המים לא יפגעו בסביבה ולצערי עיריית אילת לא עומדת בהבטחה. כמי שהזמינה את העבודה היא זו שאמורה לעצור את הכל עד לבדיקת הנושא. לצערי לא זה מה שקורה בפועל והעבודות נמשכות".

שמוליק תגר, מנכ"ל עמותת אילת ים וסביבה מחה בשם חברי העמותה: "התוכניות לשדרוג החופים באילת אושרו כבר לפני כחמש שנים, על פי החוק כדת וכדין. הבעיה שמי שמבצע את העבודות בשטח עושה את הדברים לא על פי הסיכומים. אם היו עובדים מבלי לפגוע בקו המים ניחא, אבל לא כך הם הדברים ולצערי אחד מפנה אותנו לשני. הורסים לנו את החוף מול העיניים ואף אחד לא מפקח בשטח או דורש את הפסקת העבודות עד לבדיקה. אם החברה לפיתוח ים המלח הייתה עובדת לפי התוכניות ומתרחקת מקו המים הכל היה טוב".

 

בעבר רט"ג פיקחו- היום פתאום לא מעניינם


מרשות הטבע והגנים מיהרו להסביר ל'ערב ערב' כי מאחר וסלע החוף לא נחשב לשמורת טבע, גן לאומי או ערך טבע מוגן ולמרות הפגיעה בו, אין לרשות הטבע והגנים את היכולת לדרוש את הפסקת העבודה במקום. אלא שמעיון שלנו בכתבות קודמות שפורסמו ב'ערב ערב' עולה שכשרשות הטבע רוצה לשמור על סלע החוף היא יודעת לעשות את זה מצויין, מה שמחזק את הטענה שלסלע החוף ישנה חשיבות אקולוגית לא קטנה במפרץ אילת. כך לדוגמא בשנת 2017 כשסלעי חוף באורך 4 מטרים נעקרו מחוף אקווה ספורט כדי להקל על כניסתם של הגולשים לים, עבודות שהתבצעו ללא פיקוח, ברט"ג נעמדו על הרגליים האחוריות וקיימו שיחת בירור עם נציגי העירייה שטענו כי העבודות ללא פיקוח נעשו בתום לב. מאוחר יותר, בפברואר בשנה שעברה, בעקבות בקשה של גולשי הקייט, התקיימו שני מבצעים בחוף ריף, בשיתוף ובהובלת רט"ג במהלכן נשברו חתיכות מסלע החוף והורחבה הכניסה למים. במילים אחרות כשהרט"ג רוצה לשמור על סלע החוף הוא מתערב, אלא שהפעם פתאום זה לא מתחום עניינו. ואולי באמת לאף אחד לא ממש אכפת מסלע החוף ולראייה השותפות הפעילה של רט"ג בהריסתו שלב אחר שלב.

 

שמוליק שלם: "נבדוק אם יש חריגה בעבודות“ ● צילום:  אמנון שפר

 

מחזיק התיק לאיכות הסביבה: "אם מישהו עבר על התוכניות נעצור את העבודות לבדיקה"


מי שלא נשאר אדיש למצב, ולאחר שנעשתה אליו פנייה מצד חובבי הטבע בעיר מיהר לכנס את גורמי הפיקוח של רט"ג ואת הנוגעים בעניין הוא שמוליק שלם, מחזיק התיק לאיכות הסביבה בעיריית אילת. לאחר המפגש הבהיר שלם: "ביקשתי לדעת אם העבודות נעשות על פי תנאי ההיתר או שמדובר בחריגות. העברתי את המידע גם ליועצת המשפטית של העירייה. במידה והם נמצאים בחריגות, נבקש לעצור את העבודות. זה מה שאנחנו בודקים כרגע וגם בודקים איפה הנושא עומד מבחינת בינוי ופיתוח בקרבת קו המים. כל הכוונה שלנו לא הייתה להזיז ולו חלק קטן מסלעי החוף. כולם אמורים לחזור עם תשובות ונראה איפה הדברים עומדים. ברור שאם נראה שמדובר בחריגה, נכתוב מכתב וננסה לעצור את העבודה, כדי לוודא שלא פוגעים לנו בטבע ובבעלי החיים שחיים שם".

 

עבודות קרובות מדי לקו החוף ● צילום:  אמנון שפר

 

במשרד לאיכות הסביבה הפנו את האצבע לרשות הטבע והגנים והבהירו: "כל עבודות הפיתוח על קו המים עם כלים הנדסיים וכו' מפוקחות על ידי רשות הטבע והגנים".

מדוברות רשות הטבע והגנים נמסר בהקשר לטענות המועלות בכתבה: "לא מדובר בשמורת טבע, גן לאומי או ערך טבע מוגן ועל כן, למרבה הצער, על אף הפגיעה כביכול בסביבה החופית, לרשות הטבע והגנים אין אפשרות על פניו, על פי הסמכויות המוקנות לה בחוק, לתת צו הפסקת עבודה בעניין זה. מומלץ כי הפונים בנושא זה יפנו לעירייה. רשות הטבע והגנים מצידה פועלת ומפקחת על העבודות במסגרת הסמכויות המוקנות לה על מנת למנוע חריגות וכל פגיעה בערכי הטבע וחלק מפעולות פיקוח אלו אף הובילו לאכיפה וטיפול בחריגות ביצוע בשטח. יצויין כי הרשות מצידה העירה והמליצה בזמנו על חלופות שמצמצמות פגיעה אפשרית בערכי הטבע במפרץ אילת, אך לצערינו לא כולן התקבלו".

בעיריית אילת דחו את הטענות להרס ה'ביץ רוק': "העבודות בחופי אילת מבוצעות כחלק מתכנית כוללת הרואה כיעד מרכזי את שמירת ערכי הטבע ושיקום המפגעים שהיו לאורך החוף. בדיקה מול חל"י, החברה המבצעת את העבודות מעלה, כי בתכנון החדש פורקו ונוקו מפגעים וחסמים רבים שהיו פזורים לכל אורך הביץ' רוק בחוף אום רשרש, בין חוף קיסוסקי לחוף ציון תוך הקצאת השטח הציבורי הנדרש לפעילות הספורט הימי במרחב מוסדר ומוגבל. החפירה הנקודתית בביץ׳ רוק בקטע שאורכו 20 מטר ואינו מהווה כלל נזק או פגיעה מהותיים, מבוצעת על מנת לבסס את ההגנה הימית הנדרשת על אזור הפעילות הנדרש תוך החלפת הפתרונות הישנים שבסערות דרומיות נסחפו לים וגרמו נזקים רבים לסביבה הימית. 
 פתרון זה שנעשה בהתאם להנחיות מהנדס ימי, תוכנן בקפידה ודרש כאמור גירוד נקודתי של שכבת הביץ' רוק על מנת להימנע מביסוס בעזרת יציקות בטון ולאפשר את הנחת המסלעה בשקע טבעי. כל העבודות אושרו על ידי הגורמים המוסמכים לכך ומבוצעות תחת בקרה רצופה ובפיקוח צמוד של רשות הטבע והגנים (רט״ג) תחת מתן הנחיות במהלך התכנון ובהמשך מול הקבלן והנהלת הפרויקט לקראת תחילת הביצוע בפועל. משרד התיירות ועיריית אילת רואים חשיבות רבה בהשקעה בתשתיות התיירות באילת ופיתוח רצועת החוף במטרה לשקם את הענף ואת כלכלת העיר שנפגעה קשות כתוצאה ממשבר הקורונה והסערות שפקדו את החופים בשנים האחרונות, ולשפר משמעותית את חווית התושבים והתיירים בחופים".

'ערב ערב' ימשיך לעקוב".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת