תעבירו את זה הלאה - פרוייקט מיוחד לסיכום השנה האזרחית

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 31/12/2021 11:18 ● ערב ערב 3049
רגע לפני ששנת 2021 תפנה את מקומה לשנה האזרחית החדשה, פנינו לאנשי השנה האולטימטיבים, אלו שעושים, תורמים ונבחרים בדרך כלל לשלל תארים, להעביר את זה הלאה ולהיות הפעם אלו שבוחרים את אנשי השנה שלהם ● תנו כבוד למוטי כהן, רחל קקון, חיים עמר, טיראן טרבלסי וגם לילדה אחת בת שש שעשתה את זה ובגדול לאיש הנתינה חיים זהבי
תעבירו את זה הלאה - פרוייקט מיוחד לסיכום השנה האזרחית

יש תושבים בעיר שהשם הנרדף שלהם כבר הפך לאנשי נתינה. אלו שבכל מקום בו צריכים עזרה הם שם וכולם יודעים שיש על מי לסמוך. בכל שנה מחדש כשחושבים על אנשי השנה, השם שלהם צף ועולה, אבל מה לעשות שאי אפשר לבחור בהם בכל פעם מחדש וצריך גם לגוון ולהכיר אחרים, אז נתנו להם הפעם את שרביט הבחירה. משהו בסגנון ה'תעבירו את זה הלאה'. ביקשנו מכל אחד לדעת מי איש השנה שלו באילת ובזירה הארצית, איזה אירוע עשה לו את השנה לחיוב ואיזה אירוע ביאס לו את השנה. קבלו.

 

אמירה אדרי: השאלה איך מתנדבים?


אין מישהו בעיר שלא מכיר את אמירה אדרי, מנהלת היחידה להתנדבות בעיריית אילת, שהשם השני שלה הוא התנדבות ועשייה. בכל מקום שצריך עזרה, הכוונה, ויד מכוונת היא שם, עושה בעצמה או מפעילה שורה של מתנדבים שעומדים לרשותה ורק ממתינים לה שתשלח אותם לתושב הבא שזקוק לעזרה.
איש השנה שלי באילת: "תושב אילת בשם מוטי כהן. את מוטי הכרתי בתחילת ימי הקורונה כשגוייס למילואים בפיקוד העורף. נשוי עם ילדים, איש משפחה שהמסירות שלו והנכונות שלו לעזור לכל פונה ולכל קריאה ראויה להערכה. 

 

אמירה על אריסון: ''לא רבים כמותה מחזירים  נתח לא קטן מהרווחים לטובת הקהילה''.


מתחילת הקורונה הוא מסייע לנו בכל פניה ובכל צורך. אם זה לחלק סלי מזון למאומתים, להגיע לחולים, אוסף ציוד מיד שרה ומעביר אותו למי שזקוק לו, מחלק שמיכות ותנורים, תיקן מזגנים בימי הקיץ, כל יום כחלק מהחיים שלו הבן אדם עושה משהו לקהילה והכל בענווה וצניעות. הוא לא צריך תודות ופרסומים, הוא לא צריך שיידעו מה הוא עושה, הוא לא מבקש כלום, זה כאילו חלק מהמהות שלו על פני כדור הארץ זה לעזור. 
הוא לא רק אחד המתנדבים שאנחנו ביחידה להתנדבות בעירייה מעריצים, אלא הוא אחד כזה שאנחנו מרגישים בנוח לבקש ממנו כי הוא תמיד מוכן לעזור עם חיוך. בזכות אנשים כאלו קל לנו להוציא לפועל דברים. אף פעם הוא לא אומר שהוא לא רוצה או לא יכול, במקרה הכי גרוע הוא אומר לנו שזה ייקח עוד ככה וככה זמן והוא אף פעם לא צריך שנזכיר לו, אלא תמיד דואג לעשות בסבר פנים. כולנו כאן מצדיעים לו על כך שהוא אות ומופת. גם האנשים שנעזרים בו מתקשרים אלינו להודות על המתנדב המקסים שהביא להם את המזון או ששלחנו להם כדי לעזור. זה לא מה אתה עושה אלא איך אתה עושה ומוטי עושה מכל הלב".

אשת השנה שלי בארץ: "שרי אריסון. היא אמנם אשת עסקים אבל לא רבים יודעים כמה ממה שיש לה היא חולקת עם נצרכים ומקדמת פרוייקטים במימון עצמי שלה, כשהיא מובילה את הרצון לעשות טוב לאחרים. מתחילת שנות ה – 2000 היא מנהלת את עמותת 'רוח טובה' והפכה מיזם מקומי של יום המעשים הטובים לא רק למיזם ארצי מוכר שסוחף אחריו מאות אלפים, אלא הפכה אותו למיזם עולמי כשהמסר שלה הוא לדבר טוב ולעשות טוב לאחרים. 
יש בארץ הרבה אנשי עסקים אבל לא רבים כמותה מחזירים נתח לא קטן מהרווחים לטובת הקהילה. עמותת 'הרוח הטובה' שהיא מממנת נותנת משאבים בכל מקום שצריך. רק באילת הם חילקו בתקופת הקורונה מאות טאבלטים. יאמר לזכותה שהיא עושה את המקסימום כדי לדבר בשפת הטוב.היא עובדת מול רשויות, משרדי ממשלה והיא תמיד עם יד פתוחה ולב פתוח לכל בקשה. היא מקדמת המון רעיונות לטובת הציבור וגם מממנת, כך ששרי הריסון היא בהחלט אשת השנה שלי".

 

אמירה על מוטי: ''אף פעם הוא לא אומר שהוא לא רוצה או לא יכול''


מה עשה לך את השנה?
"המיזם 'הבושה עוברת צד'. מיזם שמפרסם על שלטי חוצות את הצד התוקף והמתעלל מתוך תפיסה שבמקום להסתיר את מי שחווה את האלימות יש לחשוף את זה שעשה את האלימות. לצערי, נכון להיום, באילת יש פחות פרסום בנושא, אבל הרעיון לגמרי מבורך. 
דבר שני שעשה לי את השנה הוא מיזם Miss Fix the Universe שהתקיים יום אחד בלבד לפני קיום תחרות מיס יוניברס באילת. זה היה מיזם של שדולת הנשים שבא להראות את הצד היפה של העשייה הנשית בישראל. מיזם ששם את הזרקור על נשים שפועלות לא רק כדי להראות את היופי החיצוני שלהן. אלפי צפיות נרשמו למיזם ונשים בארץ זכו בפרסים כדי לקדם את העשייה החברתית".

מה ביאס אותך השנה?
"תופעות הלוואי של הקורונה ובעיקר סגירת השמיים. כמי שאוהבת לטייל זה פגע בי מאוד. אמנם הצלחתי קצת לטייל השנה אבל זה היה רחוק ממה שבאמת רציתי. אצלנו באילת כעיר תיירות כאב מאוד לראות את שדה התעופה רמון בו הושקעו כל כך הרבה משאבים עומד ללא תיירות חוץ".


 

 אייל סורגיט: "אשה שנמצאת בכל נקודת נתינה שצריך"


הוא יכול היה להיות איש השנה של רבים, אייל סורגיט, יו"ר פורום ההורים העירוני, חבר בהנהגת ההורים הארצית שהיה עסוק בכל ימי הקורונה בהובלת פורום ההורים בהגנה ודאגה לילדים שיושבים בזום, נלחם על מקומם של התלמידים האילתים בבתי הספר, דאג להכניס לבתי הספר את הבדיקות השבועיות על מנת להבטיח את שלום הילדים לצד המשך הלמידה והשקיע שעות רבות בהתנדבות מלאה כדי שהילדים של כל אחד מאיתנו יחזרו ללימודים עד כמה שאפשר על הצד הטוב ביותר.

 

אייל על טיראן: ''היא אישה שאין נקודת עניין וסיוע לקהילה בעיר שהיא לא נמצאת בה''.

 

איש השנה שלי באילת: "טיראן טרבלסי. 
"היא אשה שאין נקודת עניין וסיוע לקהילה בעיר שהיא לא נמצאת בה. אשה שראויה לכל הערכה, אות ומופת. מתנדבת במד"א ביחידת החילוץ ובין שלל עיסוקיה ההתנדבותיים הקימה קבוצת הורים מקומיים שכל מטרתה- טיפול בחרם החברתי בין הילדים".

איש השנה שלי בארץ: "מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים הארצית. מירום מכהן בתפקיד בכיר בחברה גדולה ואף על פי כן מקדיש את עיקר זמנו למען ילדינו על חשבון זמנו הפרטי ובהתנדבות מלאה. האיש עובד ימים ולילות אל מול כל גורמי החינוך במדינה יחד עם חברי הנהגת ההורים הארצית, וכל מטרתו- הצלחת הילדים. על כך, ללא כל ספק, בעת הזו, 'במלחמה' שאנחנו עוברים הוא ראוי להערכה גדולה על תרומתו".

 

מטפלת בחרם חברתי בין ילדים. טיראן טרבלסי

 

מה עשה לך את השנה?
"החום הקהילתי שהופגן במהלך השנה ולא דמה לאף שנה אחרת. אמנם אילת ידועה כעיר בה כולם ערבים זה לזה ועדיין כזו ערבות הדדית לא ראיתי. אם זה סיוע של מתנדבים פרטיים בהעברת סלי מזון, סיוע של בני נוער לקשישים, הגעת תושבי אילת לאירועים בהם היו חרמות חברתיים על ילדים וכל האכפתיות האזרחית שהופגנה לצד המשבר הקשה שיכול ללמד אותנו שמוטב לנו ביחד אחד למען השני ולא אחד נגד השני. לעם ישראל בכלל ולתושבי אילת בפרט, יש תכונה שנקראת 'החום הישראלי' ומוטב היה שבמשך כל השנה היינו מתבלטים בתכונה המופלאה הזו שלנו כי לב רחב ויכולת נתינה הם בדמנו".

מה ביאס לך את השנה?
"גם השנה משבר הקורונה ביאס לי את השנה והיה הדבר הנורא, בעיקר בגלל סוגיית החינוך בבתי הספר ובגנים. לצערי אני רואה עוד ועוד מפגעים חברתיים, משקעים נפשיים וכמובן פערים פדגוגיים. לצערי הגדול הכל מנוהל בצורה פוליטית ולא בצורה מקצועית".


 

אור מאיר מיימון: "האיש לא יודע לומר 'לא'"


עם רשימת ההתנדבויות של אור מאיר מיימון, לא ברור איך יש לו זמן להיות בבית עם האשה והילדים. הוא מתנדב במד"א, מתנדב בזק"א, ביחידת החילוץ שרק השבוע חילצה מטייל בן 16 שאבד בהרי אילת, ביחידת המתנדבים 'ידידים – סיוע בדרכים', המסייעת בחילוץ רכבים אזרחיים שנתקעו, ואם לא די באלו הוא מפעיל את עמותת 'לתת בשמחה', שמציעה סוג של עזרה ראשונה למי שאין ועוד לא אמרנו מילה על כך שהוא משמש כיו"ר וועד העובדים של המועצה הדתית באילת. 
אם מישהו יעלה פוסט שיש משפחה רעבה או משפחה שחסר לה משהו, אור מיימון ימהר לארגן סל מצרכים ראשוני ויקפיץ לכל כתובת שתימסר לו. מעבר לאלו הוא דואג לסלי מזון לנצרכים בסופי שבוע ובחגים ומבהיר כי "כיף לעשות טוב".

 

אור מיימון על חיים עמר: ‘'לא תשמעי ממנו את המילה 'לא'''.

 

איש השנה שלי באילת: חיים עמר, יו"ר המועצה הדתית בעיר.
"הוא פשוט איש טוב בכל רמ"ח איבריו. בחיים לא תשמעי ממנו את המילה 'לא'. הוא עוזר בכל דבר: עזרה למשפחות נזקקות, סיוע לחד הוריות ולכל האנשים השקופים שלא רואים. בכל דבר הכי קטן שצריך ממנו עזרה הוא יהפוך את העולם כדי לעזור. עד היום לא היה משהו שהייתי צריך ופניתי אליו והוא לא נרתם מיד. עכשיו בכל נושא שיפוץ בית העלמין לתינוקות הוא מסייע ותורם ככל יכולתו, היה צורך בדיפביולטורים בבתי כנסת הוא קידם את הנושא. וכל אלו מעבר לעובדה שהוא איש נעים הליכות. לא פעם הוא שולח יד לכיס ותורם מכספו. בתקופת הקורונה פנו אליו לא מעט בעלי עסקים והוא עזר לכל אחד. הוא מגלה אנושיות בכל רגע וזה מקסים בעיני".


אשת השנה שלי בארץ: מרים פרץ.
"הגברת פרץ שהתמודדה לנשיאות נתנה לפוליטיקאים שיעור חשוב של איך עושים פוליטיקה נקייה. היא התמודדה כי חשבה שהיא ראויה וניהלה קמפיין טהור על מה שטוב בה ולא מה מה רע באחר. היא הגיעה ממקום נקי והמתחרה שלה מהביב הפוליטי. שלחו לה חומרים שכל אדם אחר היה מפיץ, אבל היא בחרה אחרת, בחרה בערכים עליהם גדלה ועליהם חינכה. אני מאחל לכולנו שיהיו לנו פוליטיקאים מהזן המיוחד של הגברת פרץ".

 

עזר לבעלי עסקים. עמר

 


מה עשה לך את השנה?
"חלוקת מאות סלי המזון לקראת החגים. העונג בלראות אנשים שביום יום קצת קשה להם, פתאום מחייכים מאוזן לאוזן ויודעים שאת החג הקרוב הם יחגגו סביב שולחן עמוס בכל טוב, זה בהחלט וואו. המחשבה שיש עוד כמה ילדים שישמחו כי אנחנו עם שערב זה לזה ודואג זה לזה, בהחלט אירוע שמרגש בעוצמתו בכל פעם מחדש. לראות את הערבות ההדדית של העם הנפלא שלנו ושל האילתים במיוחד, את הלב הרחב שיש לאחד כלפי האחר, זה פשוט מדהים.
בפן האישי- כשאתה מרגיש שאתה מממש את השליחות שלך בעולם הזה, כפי שאמר הרבי מפיאסצנה "הדבר הכי גדול בעולם הזה הוא לעשות טוב למישהו אחר", אתה מתמלא באושר שלא ניתן להסביר. זאת לא הנאה חומרית וגשמית, זאת הנאה שקשה להסביר במילים. זה מנוע של אנרגיות מטורפות שעם הזמן אתה מתמכר אליו ורוצה ממנו עוד".

מה ביאס לך את השנה?
"אסון מרון. זה היה הדבר הכי עצוב ומבאס השנה. אנשים שהגיעו לחגוג ולא חזרו הביתה. מאות ילדים, הורים ואחים שהפכו בין רגע למשפחות שכולות. ובכלל, אסונות שקורים ומשאירים חלל גדול אחריהם. אני מאמין שאפשר להתגבר על הכל, אבל כשבן אדם מת ולא חוזר, זה אסון גדול".


 

זילי גרוסמן: "אף על פי ולמרות הכל- מתנדבת"


מאז הקימה זילי גרוסמן את עמותת 'לתת באילת' ואת 'בית רפאל', אין מישהו שצריך משהו ולא מגיע אליה. לא רק כדי להצטייד באוכל חם, אלא כדי לקבל בגדים וכל עזרה אחרת. אין נזקק בעיר שלא יודע שזילי היא הכתובת לכל צרה ובעיה ואם יש צורך היא תהפוך את העולם כדי להשיג לו את העזרה לה הוא זקוק.

 

זילי על רחל: ''למרות אסונות פרטיים שעברה, היא לא ויתרה על העשייה בהתנדבות''.

 

אשת השנה שלי באילת?רחל קקון.
"יו"ר עמותת 'לתת באילת'. יד ימיני, מי שעוזרת לי בגיוס הכספים והתורמים והולכת איתי יד ביד לכל הפגישות ובכל העשייה ההתנדבותית הציבורית. מעבר לזה היא מרכזת את כל צהרוני המתנ"ס, אמנם בשכר, אבל את יודעת מול כמה תסכולים של אימהות היא צריכה להתמודד ותמיד היא אדיבה ונחמדה, מכילה ונותנת לי כוחות. 
למרות אסונות פרטיים שעברה, הן כשבעלה נשאר מרותק לכסא גלגלים לאחר ניתוח והן לאחר מות בתה יעל ז"ל, היא אף פעם לא ויתרה על העשייה בהתנדבות. היא שיקמה במו ידיה את בעלה מאחר ולא היה באילת מקום שיקום ואף אחד לא יוכל לראות עליה את הקשיים. היא האשה הכי חזקה שאני מכירה. היא אמא לביאה ועוזרת לילדיה בעסקים שלהם. היא אות ומופת ודוגמה לאשה שאף על פי כן ולמרות הכל לא מרימה ידיים ובוחרת בחיים".


איש השנה שלי בארץ?אביב גפן
"אני מאוד שמחה שאביב גפן נכנס השנה למקום של גישור, חמלה ואהבה כי במיוחד בתקופה כזו אנחנו צריכים את זה. הוא שלא למד וגידלו אותו בדרך אחרת, ראה את המציאות לבד ומצא את הדרך הנכונה לאחדות. לשמוע קונצרט שלו עם אברהם פריד, מגדולי זמרי החסידים בעולם זו התרגשות גדולה. אם שניים כאלו התחברו כולנו יכולים להתחבר. המסר כאן ברור- רק אהבה מביאה אהבה".

מה עשה לך את השנה? 
"שאני מקבלת כל הזמן רוח גבית, אהבה ותרומות מכל העולם אף על פי ולמרות המצב הלא פשוט בימי הקורונה".

מה ביאס לך את השנה? 
"ששום דבר בעולם לא משתנה ועולם כמנהגו נוהג. עדיין אנשים מתים ברחוב במדינה, עדיין לא כל האנשים מקבלים עזרה, וסיפורים על מסכנים יש בשפע. אבל אני לא מתייאשת. שלמה המלך בעצמו אמר אין חדש תחת השמש אז מי אני?".


 

חיים זהבי: "תובנות מרגשות של ילדה קטנה"


עם סגרים, בלי סגרים, 'מפעל ההאכלה' האילתי של חיים זהבי, האיש שהפך לאייקון מקומי של נתינה ועשייה בעיר למען הזולת לא מפסיק לרגע לפעול. בשנים האחרונות הפך הבית של זהבי לא רק מקום עלייה לרגל לשורת המתנדבים הבוגרים שלצדו, אלא שבכל הזדמנות מגיעים לכאן קבוצות של צעירים ובני נוער כדי ללמוד עשייה התנדבותית מה היא. ומעל כל אלו מנצח בחיוך תמידי ובאופטימיות אין קץ האיש חיים זהבי, איש השנה בכל שנה, בכל שבוע וחודש.

 

חיים זהב: ''בעיני הילדה עלומת השם,  היא גיבורה בגלל היכולת להבין את הקושי בבית''.

 

איש השנה שלי באילת: הילדה ללא שם.
"זה קרה באחת הפעמים כשהגעתי למשפחה בעיר עם אוכל. שכנה צעירה של אותה משפחה יצאה החוצה וראתה אותי. בפעם הבאה שהגעתי לאותה משפחה, אותה שכנה, ילדה צעירה אולי בת שש, קראה לי ונתנה לי פתק שהיא כתבה בכתב ידה ועליו כתוב: "נשמח גם שתעזור לנו עם אוכל". מאז כבר כמה חודשים שאני מביא גם להם אוכל. עד היום אני לא מכיר את ההורים, רק את הילדה שמתקשרת איתי בהודעות ומבקשת אוכל כשאין. הילדה הצעירה הזו שיש לה תובנות כאלו כבר בגיל צעיר כל כך, מרגשת אותי בכל פעם מחדש. ההבנה שיש ילדים שמכירים את הצורך של המשפחה וההורים. בעיני הילדה הזו עלומת השם, היא גיבורה בגלל היכולת להבין את הקושי בבית. אני בוחר בה כאשת השנה שלי".

אשת השנה שלי בארץ: טלי לוין
"זו חברה מכפר סבא שבעיני היא דמות ומופת בכל הקשור לעזרה לבעלי חיים. קרוב ל– 16 שנים שהיא עושה פעילות קודש למען כלבים ובעלי חיים בכלל ולמרות שזו לא עבודתה אלא היא יועצת אירגונית, היא מתעסקת במשך שעות רבות ביום, בהתנדבות מלאה בכל נושא בעלי החיים ומצילה כלבים רבים מהסגרים, מוצאת בתים לכלבים שננטשו או עברו התעללות. 
אני שומע מכל מי שמכיר אותה על עוד ועוד סיפורי הצלה של בעלי חיים, ומבחינתי, על עשייתה הזו היא אשת השנה ואשת כל השנים. בעיני בעלי החיים הם ללא כל ספק החברים הטובים ביותר של האדם ואני מצדיע לה על פעילותה זו".

מה עשה לך את השנה?
"שלפני כמה ימים, אמנם רגע לפני השנה החדשה, נולדה לנו נכדה חדשה אחרי נכד בכור זכר וזה הדבר הכי נפלא בעולם. קוראים לה שיה- שזו מתנה אלוהים ואין מילים לתאר את האושר".

מה ביאס לך את השנה?
"אנחנו אמנם חיים בתקופה לא פשוטה ולא ברורה וקשה למצוא פתרונות, אבל מאוד מבאסת התחושה הזו של אי הוודאות והבלבול ואי הידעה איך להתנהל. סוף סוף אחרי תקופה של המתנה החלטתי לנסוע לאמסטרדם ופתאום שוב סגר. אי אפשר לתכנן כלום בתקופה הזו. אמנם כולנו מנסים לחיות לצד הקורונה אבל זה לא קל".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש