תלמיד חינוך מיוחד בבית הספר אלמוג פגע במנהלת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: גוגל ● 19/11/2021 18:37 ● ערב ערב 3043
מנהלת בית ספר אלמוג מולי ניר נפגעה השבוע כשחצצה בגופה בתגרה בין ילדים ● תלמיד כתה מיוחדת בבית הספר חבט בה ואף פתח את שפתיה ● דיווח הועבר מיד לאחר המקרה לכל הגורמים הנוגעים בדבר, כולל למשטרת אילת ● מנהלת בית הספר סירבה להגיש תלונה נגד הקטין ● מקורבים למנהלת סיפרו כי למרות החבטות הקשות שחטפה אמרה המנהלת לאחר מקרה האלימות: ''זה יכול להיות הילד של כל אחד מאתנו, אנחנו צריכים לטפל בו ולא להרע לו'' ● יו''ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט גיבה את המנהלת על החלטה ואמר: ''יש מקרים בהם הגשת תלונה לא תועיל בדבר. המנהלת דיווחה על המקרה לכל הגורמים הרלוונטיים ופעלה כנדרש'' ● ממשרד החינוך נמסר: ''התלמיד הושעה מלימודים ובמקביל גובשה לו תכנית לליווי אישי“
תלמיד חינוך מיוחד בבית הספר  אלמוג פגע במנהלת
כבר בעבר היה התלמיד מעורב במקרי אלימות שהופנו בין השאר כלפי מורים. בי''ס אלמוג

זה קרה ביום ראשון כאשר תלמיד כיתת החינוך המיוחד רדף אחרי תלמיד אחר בשטח בית הספר, על מנת להרביץ לו. מנהלת בית הספר מולי ניר, שהבחינה באירוע חצצה בגופה, עצרה את התלמיד הפוגע ואגב כך חטפה ממנו מכות נמרצות כשהיא פוצעת בין השאר את שפתה. מיד לאחר המקרה הורחק התלמיד מהכתה. 

 

"תלונה לא תועיל בדבר"


מנהלת בית הספר מיהרה לדווח על המקרה לכל הגורמים הרלוונטיים בעירייה, במשרד החינוך ובמשטרת אילת כנדרש ואף עירבה במקרה את וועד ההורים. ולמרות שנפגעה, סירבה מנהלת בית הספר להגיש תלונה נגד הקטין. מקורבים למנהלת בית הספר ידעו לספר כי מולי היתה נרעשת ונרגשת מאוד והזכירה לכולם כי מדובר בתלמיד החינוך המיוחד וכי הגשת תלונה נגדו במשטרה לא תועיל לכלום. "היא אמרה לנו- זה יכול להיות הילד של כל אחד מאיתנו. אנחנו צריכים לטפל בו ולא להרע לו". ממשטרת אילת נמסר כי: "ניידת הגיעה למקום ופגשה את מנהלת בית הספר שמסרה כי הקטין בן ה– 9 הוא תלמיד חינוך מיוחד וכי השתולל בחוץ והוריו אספו אותו. המנהלת החליטה לא להגיש תלונה".

 

מצב ידוע מראש


מבדיקת 'ערב ערב' עולה כי מדובר בקטין, תלמיד הכתה המיוחדת בבית הספר, שלוקה בהתנהגותו. כבר בעבר היה התלמיד מעורב במקרי אלימות שהופנו בין השאר כלפי מורים בבית הספר. בשל קשייו, הועבר התלמיד במרוצת הזמן לבית ספר אחר אך הוחזר לבית הספר אלמוג. 
"בכל הפעמים בהם התלמיד היה מעורב במקרי אלימות הועבר דיווח מסודר לכל הנוגעים בדבר, ממש כמו שקרה במקרה הזה", מסרו גורמים בבית הספר. 
עוד ציין הגורם: "בית הספר לא ניסה ולא מנסה לטייח אף פעם את מקרי האלימות שמתרחשים בו וחשוב לציין כי לא מדובר בבית ספר אלים אלא במקרים בודדים יוצאי דופן כדוגמת המקרה הזה". בבית הספר הזכירו כי מדובר בתלמיד החינוך המיוחד וככזה, הפתרון הוא לא לזרוק אותו מהמערכת אלא למצוא לו את המענה המתאים.
הורים לתלמידים בבית הספר איתם דיברנו מחו על כך שהתלמידים מרגישים לא פעם מאויימים על ידי התלמיד. "אני לגמרי מבינה את הקשיים שיש לתלמיד ונכון שמישהו צריך להכיל אותו, אבל זה בשום פנים לא אמור לבוא על חשבון הביטחון האישי של ילדינו בבית הספר", עוד ציינה האם כי להעביר את התלמיד מבית ספר אחד לבית ספר אחד גם זה אינו הפתרון היעיל, אלא מציאת המסגרת שבאמת תתאים לו.

 

לא מדובר בבית ספר אלים


מורות בבית הספר איתן דיברנו ביקשו להדגיש כי האלימות בבית הספר אינה גבוהה ואינה חריגה. "לצערנו כבר בעבר קרו עם הילד המדובר מקרי אלימות, אבל בכך כדי להפוך את בית הספר לאלים ובטח שאין לטעון כי הדברים אינם מדווחים, ההיפך הוא הנכון, השקיפות בבית הספר המובל על ידי המנהלת מולי גבוהה, הן כלפי כל הגורמים החיצוניים, הן כלפי צוות בית הספר וההורים".
תופעת האלימות של תלמידים גברה בעת האחרונה בכל רחבי הארץ, ובבתי ספר נוספים מדווחים על עליה בשיעור האלימות בין תלמידים וביניהם לבין מורים. החמרה זו נובעת לדעת מומחים מהשפעתם השלילית של הסגרים והלמידה מרחוק שהולידו מתחים רבים בקרב צעירים.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה: "האלימות הקיצונית היא ביטוי למצוקה שבה נמצאת מערכת החינוך. בין היתר, בשל המחסור האדיר בכוח אדם, בשעות, בתקנים של יועצות ופסיכולוגים, ובעיקר כי משרד החינוך פספס את ההזדמנות הגדולה שהיתה לו להקטין את הכיתות בעקבות משבר הקורונה. עובדי ההוראה נתונים בקשיים עצומים, המדינה חייבת לתת להם כלים אמיתיים".

מנהלת בית הספר מולי ניר מסרה בתגובה למקרה: "אני וצוות המורים נמשיך לראות במלאכת החינוך משימה חברתית חשובה ונמשיך לשמור במקצועיות על מוגנות כל באי בית הספר ולתת מענה חינוכי מותאם לצרכי כל התלמידים".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מתייחס בחומרה רבה לאירועי אלימות והוא מוביל מדיניות ברורה של אפס סובלנות כלפי דפוסי התנהגות פסולים אלה. במהלך השבוע האחרון פרסם המשרד חלקים ראשונים מתכנית העבודה למיגור האלימות. התכנית כוללת שורה של פעולות שנועדו לתת מענה ראשוני לרצף אירועי האלימות, כאשר בימים אלו הוא מגבש את המשכה של התכנית.
אשר למקרה הנדון, יצויין כי על רקע המקרה, הושעה התלמיד מהלימודים ובמקביל גובשה לו תכנית לליווי אישי. בשל סיבות שקשורות בצנעת הפרט, המשרד מנוע מלהרחיב בנושא. מנהלת בית הספר מלווה על ידי המחוז וצוותי מקצוע".
עוד הוסיפו במשרד כי: "בימים אלו משלים המשרד את תכנית העבודה הלאומית שלו בנושא האלימות, הכוללת מענים ממוקדים לעובדי ההוראה, תגבור מערך היעווץ ופעולות נוספות. לבניית התכנית שתןצג בימים הקרובים ותוטמע בכל בתי הספר, ש/ותפים כל הגורמים הרלוונטיים בהם גם נציגי הסתדרות המורים. 

 

יו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט גיבה השבוע את מנהלת בית ספר אלמוג מולי ניר והבהיר כי היא פעלה בשקיפות מלאה מול כל הגורמים כפי שהיה מצופה ממנה וכי הוא מעריך ויותר ממבין את החלטה שלא להגיש נגד התלמיד תלונה במשטרה. עוד ציין יו"ר פורום ההורים כי למרות שבכל הארץ מדובר על אלימות חריגה בבתי הספר מאז החזרה מהקורונה והסגרים, הרי שלטענתו בבתי הספר באילת לא נרשמו מקרי אלימות חריגים. "מקרי אלימות היו ויהיו ואנחנו כמו צוותי החינוך עושים הכל על מנת להקטין את התופעה, אבל אי אפשר לטעון כי רמת האלימות בבתי הספר באילת עלתה בצורה חריגה. חשוב לציין כי כל מקרה אלימות מדווח על ידי גורמי החינוך לכל הגופים הרלוונטיים כולל לפורום ההורים. לצערי, עדיין קיימת בעייה קשה בנושא האלימות ברשתות החברתיות והחרמות כמו בכל הארץ, אבל גם בזה כולנו מנסים לטפל על הצד הטוב ביותר". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש