אצלו פורים כל השנה

מאת: ניר אמיתי ● 19/11/2021 18:45 ● ערב ערב 3043
זן נדיר של תמנון חקיין נצפה השבוע באזור המצפה התת ימי במפרץ אילת ● התמנון מחקה את צורת וצבעי דגים ארסיים כחלק ממערך ההגנה שלו מפני טורפים
אצלו פורים כל השנה
מדמה עצמו לאלמוג, ספוג ואפילו לסרטן. התמנון החקיין ● צילום: המצפה התת ימי באילת

אביב לוי, המנהל המדעי של פארק המצפה התת ימי באילת: "בזמן צלילה שגרתית בקרבת המצפה, שמחנו להבחין ב"תמנון חקיין" זן נדיר ביותר, שקיבל את שמו בזכות יכולתו לחקות בעלי חיים ארסיים כמו זהרונים, נחשי ים, מדוזות וכדומה, כדי להרחיק טורפים שונים. בנוסף הוא משתמש בפיגמנטים כדי להסוות את עצמו בקרקעית הים. הוא נחשב לתמנון קטן יחסית, עד 65 ס"מ אורכו, והוא בעל עיניים גדולות, שמעליהן מעיין קרניים
תמנון חקיין הוא מין של סילונית ממשפחת התמנוניים, החי בימים הרדודים של האזור האינדו-פסיפי, מים סוף עד קלדוניה החדשה וממפרץ תאילנד והפיליפינים בצפון עד לשונית המחסום הגדולה בדרום, אך רוב התמנונים חיים במימי אינדונזיה הרדודים, בקרבה לשוניות אלמוגים, אך על אדמה חולית. בנובמבר 2021 נצפה במפרץ אילת תמנון חקיין. 
תמנון זה יחידי בסוגו והוא קרוב למין תמנון וונדרפוס, אף שיש מספר הבדלים ביניהם. הוא תואר רק בשנת 2005,  ופירוש שמו המדעי מיוונית: "בעל שמונה זרועות (תמנון) פלאי". השם של המין פירושו 'חקיין', עקב מנהגו לחקות בעלי חיים ימיים אחרים.
התמנון החקיין הוא תמנון באורך של 60 סנטימטרים בקירוב, והוא בעל מבנה עיניים גדולות בעלות "קרניים" קטנות מעליהם. הוא בעל פיגמנטים, כמו שאר התמנונים, העוזרים לו לשנות את צבעו, ואף את צורת עורו והוא משתמש בפיגמנטים כדי להסוות את עצמו לרקע של חול או חצץ ימי בצבע צהוב עד בז' בהיר. בנוסף הוא יכול לפרוש את זרועותיו ולהרחיב את שטחם כשצבעו בולט בצבעי שחור או חום כהה ולבן או בהיר וגם לרחף במים באופן בולט.
התנהגות זו עוזרת להרתיע טורפים מלתקוף את התמנון עקב החיקוי של יצורי ים ארסיים או מסוכנים שבמקרים רבים עוטים צבעי אזהרה.  התמנון מדמה אולי לזהרון,  נחשי ים או אף למדוזה או דג סולית. בנוסף, התמנון מנצל את יכולתו כדי לפתות לעברו מיני סרטנים שהוא אוכל, תוך שימוש בזרועו כדי לדמות אותה לנקבת סרטן. הסרטן מגלה את טעותו רק כשהתמנון מתביית עליו עם כריות היניקה החזקות של רגליו. אפשרות נוספת שלו היא להידמות לאלמוג או ספוג, מה שמסייע להתקרבות טרף קטן כמו דגים קטנים או חסילונים שהוא לוכד.
למרות התגוננותו המיוחדת, נוסף על היכולת לפלוט ענן של דיו בעת מתקפה, הוא עדיין עשוי להיטרף בידי עקרבנוניים מוסווים, סוליתאים או חסילוני גמל שלמה.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש