בעוד פתאל מתמודדת עם שוק בינלאומי בסימן שאלה, ישרוטל מזנקת בזכות הישראלים

מאת: רותם נועם ● 3/9/2021 08:17 ● ערב ערב 3033
רשת פתאל, על 187 מלונותיה, שבשיאה הגיעה לשווי של 8 מיליארד שקל, מתאוששת לאיטה ממשבר הקורונה ורשמה בסוף השבוע שעבר שווי של 4.4 מיליארד שקל ● בדומה לשוויה של רשת ישרוטל, לה רק 20 בתי מלון ● התחזיות בפתאל מדברות על מחצית שניה שצפויה להיות רווחית במיוחד, ובישרוטל נהנים מהכנסות גם ממכירה של דירות
בעוד פתאל מתמודדת עם שוק  בינלאומי בסימן שאלה, ישרוטל  מזנקת בזכות הישראלים
העובדה שישרוטל מתמקדת בתיירות ישראלית, שיחקה לטובתה בשנת הקורונה ● צילום: DEPOSITPHOTO

הרבעון השני של השנה בו פעלו מלונות בישראל ללא הגבלות מיוחדות הוביל לזינוק בשווי רשתות המלונות ישרוטל ופתאל, ולעליה בשווי מניותיהן

 

ישרוטל: רווח נקי של 77.7 מיליון שקל


רשת ישרוטל דיווחה בשבוע שעבר על התוצאות הכספיות שלה לרבעון השני של השנה והתוצאות לא פחות ממצוינות. הרשת סיימה את הרבעון השני עם הכנסות בסך 451 מיליון שקל מהפעלת בתי המלון שלה ברחבי הארץ, כאשר המדובר בזינוק של 458% ביחס לתוצאות של הרבעון המקביל בשנה שעברה. לסכום זה מתווסף סכום של 11.2 מיליון שקל שהחברה הכניסה ממכירת דירות, הכנסות מסוג זה לאר נרשמו כלל ברבעון המקביל אשתקד. לפיכך, סגרה ישרוטל את הרבעון השני השנה עם רווח תפעולי של 116 מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של 28.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה. בשורת הרווח הסופית רשמה ישרוטל רווח נקי של 77.7 מיליון שקל, אל מול הפסד של 26.8 מיליון שקל ברבעון השני של 2020. 
מתחילת השני סגרה מניית החברה זינוק של 42.9%. שווי השוק הנוכחי של החברה עומד כרגע על 4.35 מיליארד שקל. 
על פניו נראה, כי העובדה שהרשת מתמקדת בתיירות ישראלית, שיחקה לטובתה בשנת הקורונה, במובן זה שההקלות שנרשמו לאחר הסגר השלישי יצרו רבעון נורמלי למדי. לישרוטל 20 בתי מלון בישראל, מהם 8 באילת, ולאחר רבעון ראשון בו היו מלונותיה סגורים, הם נפתחו במתכונת כמעט ללא מגבלות ברבעון השני.

 

מניית פתאל ברכבת הרים


לעומת ישרוטל, בפתאל התמונה מרוכבת מעט יותר, שכן החברה - המפעילה 187 בתי מלון ברחבי העולם, שמלבד עשרה כולם פועלים כיום - מתמודדת כיום עם התפרצות הנגיף ומגבלות חוזרות במדינות רבות, ופעילותם של מרבית מלונותיה בעולם עדיין מוגבלת. ועם זאת, רשמה המניה בשבוע שעבר זינוק של 16% שהציב את שוויה על סך דומה לזה של ישרוטל – 4.4 מיליארד שקל. התאוששות המניה הינה תולדה של דוחות כספיים חיוביים ותחזית אופטימית לאחר גל ההדף של זן הדלתא של הקורונה. על פי התחזיות, צפויה החברה להכניס משירותי אירוח סכום של 1.57-1.97 מיליארד שקל במחצית השנייה של השנה, זאת לעומת הכנסות של 1.03 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה. 
רשת פתאל עברה טלטלה עצומה בשל משבר הקורונה, זאת לאחר שערב המשבר עמד שוויה על 8 מיליארד שקל ובשיא המשבר התדרדר שוויה למיליארד שקל בלבד. מאז ועד היום נמצאת המניה במגמת התאוששות. בחודש מרץ השנה כבר הגיעה שוויה של החברה ל-5.5 מיליארד שקל, ואולם בואו של הגל הרביעי והחשש מפני סגרים נוספים הובילו לירידות בשווי החברה שהתדרדר ל-3.7 מיליארד שקל בתחילת אוגוסט, ומאז נמצא במגמת התאוששות. 

 

מניית דן עולה אך החברה רושמת הפסד


לעומת ישרוטל ופתאל, רשמה מניית דן קפיצה של 108% בלבד בהכנסות הרבעוניות לעומת הרבעון המקביל ב-2020, לגובה של כ-254 מיליון שקל. העלייה בהכנסות העבירה את החברה לרווח תפעולי של כ-1.7 מיליון שקל ברבעון, לעומת הפסד תפעולי של כ-26 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ואולם לדן נרשמה במקביל אף עלייה חדה בהוצאות, כך שבשורה תחתונה היא רשמה הפסד של כ-4.4 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-27 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. את המחצית הראשונה של השנה סיימה דן בעלייה של 5% בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2020, לרמה של כ-394 מיליון שקל. ההפסד התפעולי בתקופה זו עמד על כ-45 מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של כ-109 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה. בשורה התחתונה נרשם לרשת דן הפסד של כ-49 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-118 מיליון שקל בתקופה המקבילה.
לדן שלושה מלונות באילת מתוך סה"כ 17 מלונות ברחבי הארץ), רובם בבעלותה המלאה, ומקצתם בבעלות חלקית או בשכירות, וכן היא מפעילה מלון בהודו. במקביל לפרסום הדוחות הודיעה החברה כי מנכ"לה בארבע השנים האחרונות, רונן ניסנבאום, הודיע ליו"ר פדרמן על רצונו לסיים את תפקידו בעוד חמישה חודשים, מסיבות אישיות. ניסנבאום יסיים תפקידו ב-31 בינואר 2022 וצפוי לשוב לארה"ב.

  

לאור הביקורת ישרוטל לא תחלק דיבידנדים


על אף התוצאות הכספיות המצוינות, הודיע דירקטוריון ישרוטל כי הוא מבטל את חלוקת הדיבידנד שתוכננה לבכירי החברה וזאת מאחר והחברה "קשובה לרחשי הציבור בעניין". 
בשבוע שעבר דיווחה החברה כי בכוונתה לחלק דיבידנד בגובה 25 מיליון שקל מתוך רווח נקי של 77.7 מיליון שקל שהתקבל מהרבעון השני של השנה שהיה חזק במיוחד. פרסום זה זכה לביקורת ציבורית קשה לאור כך שהמדובר באחת החברות שזכו לסיוע נרחב מהמדינה בעת משבר הקורונה, אך בפועל לא נפגעו כלכלית. גם שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס השבוע (ב') לפרסום אודות חברות שמחלקות דיבידנדים אף שקיבלו סיוע מהמדינה ואמר כי הנושא "יטופל. הצפייה שלנו שהחברות תחזרנה את המענקים למדינה". 
חברות המלונאות בישראל נהנו ממספר סוגי מענקים בתקופת משבר הקורונה, ביניהם מענק מיוחד שניתן לענף המלונאות, מענק על השבת עובדים מחל"ת וכן הנחות בתשלום ארנונה.  ישרוטל עצמה נהנתה בתקופה זו ממענקים והטבות בשווי כולל של 36 מיליון שקל שהוענקו לה לאורך תקופה של 15 חודשים. ביקורת זו שנמתחה על החברה באה לצד ביקורת נוספת על מלונאי העיר אילת שניצלו את העובדה כי הקהל הישראלי הנו קהל שבוי הקיץ הזה והעלו את מחירי החופשות.

מנכ"ל ישרוטל ליאור רביב התייחס לביקורת ואמר: "בשיא המשבר ב-2020 נתנו הנחות של 50% כדי להביא אנשים. אף אחד לא אמר אז 'איזה זולים אתם, על אף שאתם מפסידים כספים'. לא אמרו שאנחנו מסכנים ולא יצאו עם כתבות שאומרות שמגיע לנו סיוע. החרב חדה בשני הקצוות שלה. כותבים שקיבלנו פיצויים מהמדינה, אבל הפסדנו מאות מיליונים בתקופת משבר הקורונה וסיימנו את השנה בהפסד 30 מיליון שקל. נכון, קיבלנו החזרים ופיצויים על שהחזרנו עובדים מחל"ת - ובגלל שאנחנו חברה שמעסיקה 5,500 אנשים זה הצטבר. זה היה עיקר הפיצוי - וכל השאר מינורי". "עוד הוסיף רביב: "בואו נקבע מחיר גג למנת פלפל ונהיה כמו רוסיה", במענה על הביקורת שנמתחה על המחירים הגבוהים שגבתה הרשת"אני לא מזלזל במענקים שקיבלנו - 36 מיליון שקל - אבל זה סכום נמוך יחסית למחזור שלנו, 1.5 מיליארד שקל בשנה - מחצית מהסכום היתה עבור החזרת עובדים מחל"ת, וחוץ מזה כל המשק קיבל אותם אז במה ישרוטל שונה מאחרים", בכך כיוון לביקורת דומה שהושמעה בעבר כנגד רשת פוקס בבעלות הראל ויזל.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש