נשבר שיא החום במימי מפרץ אילת

מאת: רותם נועם ● 18/8/2021 22:15 ● ערב ערב 3031
לאחר שבשבוע שעבר הגיעה טמפרטורת פני המים במפרץ אילת לכמעט שיא של כל הזמנים, נשבר השבוע השיא כשטמפרטורת פני הים הגיעה ל-31 מעלות ● השיא הקודם 30.8 מעלות נרשמו בספטמבר 2020
נשבר שיא החום במימי מפרץ אילת
אם תמשיך עליית טמפרטורת המים, גם השונית של אילת תכחד. שפל קיצון באילת ● צילום: טופיקיאן רשות הטבע והגנים

השפעתה של ההתחממות הגלובלית על האוקיאנוסים לא פסחה על מפרץ אילת, שרשם השבוע שיא מסוכן בטמפרטורת המים שהאמירה לראשונה מאז החלו המדידות לפני 34 שנה, ל-31 מעלות. המדובר בטמפרטורה הנמדדת על פני המים. תופעת התחממות הים מדאיגה מאוד אקולוגים ומדענים שמזהירים מפני השלכותיה ההרסניות על שונית האלמוגים והדגה במפרץ, שכן התחממות מפרץ אילת נחשבת לגבוהה פי שניים מזו שנמדדת בשאר האוקיאנוסים בעולם ולפיכך השלכותיה על הדגה ואלמוגים במפרץ עלולה להיות קטלנית. כזכור, בחודש יולי 2017 נרשמה תמותה נרחבת של דגים במפרץ אילת שבדיעבד יוחסה לעלייה מהירה בטמפרטורת הים. 


פרופ' אמציה גנין, המנהל המדעי של תכנית הניטור הלאומית של מפרץ אילת, אותה מוביל המשרד להגנת הסביבה, מסביר: "שונית האלמוגים במפרץ ‏אילת אמנם אינה ‏מושפעת כיום מהתחממות מי הים מסיבות גיאולוגיות ואקולוגיות שמיוחדות לאזור ולכן ‏אין כרגע נזק ‏לשונית עצמה כפי שקורה במקומות אחרים בעולם, ועם זאת, יתכן נזק לאקולוגיה ‏עצמה במפרץ. כל ‏אירוע קיצון יכול להביא לשינוי. 
במיוחד כשהטמפרטורה בקרקעית ‏הים עומדת על 20 מעלות ‏בעוד שהטמפרטורה על פני הים היא 31 מעלות. הסכנה טמונה בפער הגדול, ובעיקר ‏משפיע הדבר על גידול האצות ‏החד תאיות. התחזית שלנו שב-100 השנים הקרובות שונית האלמוגים ‏תמשיך ותשגשג, אלא אם ‏ימשיכו התופעות החריגות כגון עלייה בטמפרטורה ואירועי הקיצון ‏וההתחממות הגלובלית כפי שקורה ‏כיום".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש