משתמשי הקנאביס הרפואי בעיר זועמים: ''הצפונים גומרים לנו את הקנאביס”

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 18/8/2021 21:52 ● ערב ערב 3031
עזבו את הפקקים המתישים, את הצפיפות ואת המחסור בחניה, לכל אלו מצטרפים עכשיו משתמשי הקנאביס הרפואי בעיר שטוענים כי הצפונים שמגיעים לאילת, לא רק הופכים את התורים לצריכת הקנאביס בשני בתי המרקחת היחידים בעיר שמעניקים את השירות, לבלתי נסבלים, אלא שהם גומרים להם את הקנאביס ● אם לא די בזה, הרי שלמעלה מ-7 בתי מרקחת בעיר ממתינים כבר מעל חצי שנה לאישור אספקת קנאביס רפואי, אלא שביחידה לקנאביס רפואי לא ממהרים לשום מקום● ''כולם מטופלי קנאביס רפואי ולכולם יש את הזכות לקבל את התרופה'', מסבירה השבוע אפרת גלית זוילי, ראש קהילת מטופלי הקנאביס של אילת, שמדגישה באותה נשימה: ''מרגע בו נתונים ומידע קונקרטים יתקבלו, ניתן יהיה לקדם גיבוש של תמונת מצב מהימנה ולהחליט מהי הפעולה הרצויה והיעילה ביותר למיגור התופעה'' ● את תגובת משרד הבריאות לא קיבלנו עד לסגירת הכתבה
משתמשי הקנאביס הרפואי בעיר זועמים:  ''הצפונים גומרים לנו את הקנאביס”
''לא יתכן שבמשך חצי שנה, בית מרקחת מחכה לאישור ואף אחד לא טורח אפילו לעדכן אם הפניה הגיעה או לא''. מיכלין

רונן (השם המלא שמור במערכת) צורך קנאביס רפואי מזה כשלוש שנים. לאחר שנלחם על כך שאת הקנאביס הרפואי שלו הוא יוכל לקבל באחד משני בתי המרקחת היחידים בעיר, שמורשים נכון להיום למכור קנאביס רפואי כדת וכדין ולא לפני שאפרת גלית זוילי, תושבת העיר, שלקחה על עצמה לרכז למען משתמשי הקנאביס הרפואי באילת את כל הנושא, הצליחה להפחית ממחיר רכישת הקנאביס הרפואי את המע"מ באילת, גילה רונן לחרדתו את מה שגילו גם תושבים אחרים, במיוחד בחודשים האחרונים מאז העיר עמוסה לעייפה באורחים מהמרכז, שאין להם יכולת להשיג בעיר את הקנאביס הנחוץ להם כל כך לתפקוד יום יומי. 

 

איפה נשמע כדבר הזה?


"בפעם הראשונה שלא היה את סוג הקנאביס שלי, חישבתי שזה במקרה, ורק שיובהר כי ברגע שאין את הקנאביס הרפואי שלי בעיר אני צריך להשיג אותו במרכז ולא רק שזה לא פשוט ומסורבל אלא שאני גם צריך לשלם על זה מע"מ כי אני קונה את זה מחוץ לעיר, אלא שאז גיליתי שוב ושוב שלא זו בלבד שהתורים לרכישת הקנאביס בבתי המרקחת באילת מתישים וארוכים, אלא שפעם אחר פעם נאלץ הרוקח לעדכן אותי שהקנאביס מהסוג בו אני משתמש אזל". רונן שלא הבין איך קורה כדבר הזה, החליט לברר בפעם הבאה שהוא המתין בתור, מי ממתינים לצדו וגילה להפתעתו כי מתוך שבעה אנשים בתור הוא היה תושב אילת היחיד. "פתאום נפל לי האסימון", הוא אומר בכעס, "מדובר באורחים מהצפון, שמנצלים את החופשה שלהם בעיר כדי לקנות קנאביס שהוא מופחת מע"מ. את מבינה את זה, אפילו את זה הם לא משאירים לנו אלא מחסלים".


באותו מצב בדיוק נתקלה גם קרן, תושבת אילת (השם המלא שמור במערכת), שזעמה לגלות כי היא לא מצליחה יותר להשיג את הקנאביס הרפואי שלה בעיר, כי הצפוניים פשוטו כמשמעו- גומרים לה אותו. "זו שערוריה", היא זועמת השבוע. "לא מדובר כאן באיפור, קוסמטיקה או מצרך צריכה רגיל. זו תרופה לכל דבר שבלאו הכי לא קל להביא אותה לעיר והכמות מצומצמת, לא יתכן שגם במקרה הזה תושבי אילת נדחקים לפינה ואף אחד בעיר לא דואג לאינטרסים שלהם. מאז שהגיעה הקורונה וכל הייעדים בחו"ל הפכו לבעייתיים, העיר מפוצצת וזה אולי טוב לבעלי העסקים, אבל הגיע הזמן שמישהו ישמע את צעקתנו, תושבי אילת, שהפכנו לסוג ז' בעיר שלנו. לא די בזה שאנחנו צריכים לחיות עם פקקי ענק מתישים ובלתי אפשריים, לא זו בלבד שאין מקומות חניה בעיר ואנחנו כתושבים לא מסוגלים לרדת לעשות קניות באזור התיירות כי לא בטוח מתי נצליח להיחלץ משם, לא די בכל הקשיים האלו, אלא שעכשיו מתברר כי גם בנושא הכל כך חשוב ורגיש אנחנו נדפקים. לא יתכן שאף אחד לא ידאג לנו. במרכז יש להשיג את הקנאביס הרפואי בכל חור. אצלנו זה מוגבל משום מה לשני בתי מרקחת- בסופר פארם שדרות התמרים ולסופר פארם ביג, וגם את זה, כך מתברר עכשיו, אנחנו לא יכולים להשיג וצריכים לשבור את הראש איך להשיג את זה במרכז. איפה נשמע כדבר הזה?".

 

בתי המרקחת מבקשים אישורי אספקה


אם לא די בתורים הארוכים בשני בתי המרחקת בדרך לרכישת הקנאביס הרפואי ואם לא די בעובדה שהכמות שמותרת למכירה בשניהם לא מספיקה לאילתים, הרי שהשבוע מתברר כי כבר למעלה מחצי שנה ממתינים שבעה בתי מרקחת באילת לאישור מכירת קנאביס רפואי, אלא שאף אחד לא טורח לחזור אליהם עם תשובות, ואף אחד ביק"ר- היחידה לקנאביס רפואי, שהיא בלבד אחראית על מתן היתרי המכירה של הקנאביס הרפואי, לא טורח לעדכן אותם איפה עומדים הדברים ולמה באילת צריכים מטופלי הקנאביס להסתדר עם שני בתי מרקחת בלבד שמוכרים ולא יכולים לומר לא למטופלי קנאביס שאינם תושבי אילת, המבקשים לרכוש את המוצר דווקא כאן.


"אין לנו מושג למה התשובה שלהם מתעכבת", אומר השבוע יקי מיכלין הבעלים של בית המרקחת 'מיכלין' הוותיק בעיר. "לא יתכן שבמשך חצי שנה, בית מרקחת שמוכרים בו הכל, מחכה לאישור למכירת קנאביס רפואי ואף אחד לא טורח אפילו לעדכן אם הפניה הגיעה או לא, איפה הדברים עומדים ולמה העיכובים. יש לנו באילת פוטנציאל להגיע לפחות ל– 12 נקודות מכירה מורשות ברחבי העיר. אז לבטח לא יהיו תורים וגם לא יהיה מחסור. לנו אין אל מי לפנות. אולי אם התקשורת תפנה, מישהו יתעורר ויתן תשובות".


בהקשר לשאלה מדוע מי שאינו תושב אילת מורשה ויכול לקנות את הקנאביס הרפואי שלו באילת, על חשבון הכמות של התושבים וכשהוא נהנה מהפחתת המע"מ מסרה השבוע אפרת גילת גוילי, ראש קהילת מטופלי הקנאביס של אילת: "כולם מטופלי קנאביס רפואי ולכולם יש את הזכות לקבל תרופה. עם או בלי מע"מ זו לא השאלה הרלוונטית לבעיה, לבטח כשמדובר בבריאותם הגופנית והנפשית של בני אדם. על מנת לקבל החלטה מבוססת ושקולה בעניין המצוקה המדוברת, על אף היותי אילתית, צריך תחילה לקדם בחינה מעמיקה, להגדיר פרמטרים למדידת החוסר ולהסביר מהן ההשלכות של תופעה זו על ציבור המשתמשים. מרגע בו נתונים ומידע קונקרטיים יתקבלו, ניתן יהיה לקדם גיבוש של תמונת מצב מהימנה בנושא ולהחליט מהי הפעולה הרצויה והיעילה ביותר למיגור התופעה ובהמשך לשקף את התכנית הזו למקבלי ההחלטות הרלוונטיים. אדגיש כי אנחנו כתמיד נפעל למען מטופלי הקנאביס הרפואי, ללא כל שיוך גיאוגרפי, ונשאף להגביר את המודעות כלפי הסגולות והסכנות הכרוכות בשימוש בתרופה".

את תגובת משרד הבריאות לטענות המועלות בכתבה לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש