חבל אילות: ''החברה שתפעלה בעבר את אתר ההטמנה נימרה גרמה לנזקים סביבתיים''

מאת: רותם נועם ● 15/7/2021 08:58 ● ערב ערב 3026
חבל אילות קיזז משכרה האחרון של החברה שתפעלה את אתר ההטמנה נימרה עד תחילת 2020 סכום כסף בעבור עבודות כיסוי פסולת שלא בוצעו לטענתו וכן בעבור תיקון יריעת איטום שניזוקה ● בתגובה תבעה החברה את חבל אילות והחברה הכלכלית שלו ● בין הצדדים מתנהל הליך נוסף בו תבעה החברה המתפעלת את חבל אילות על 7 מיליון שקלים, בין היתר בשל חשבונות שנטען כי לא שולמו לה
חבל אילות: ''החברה שתפעלה  בעבר את אתר ההטמנה נימרה  גרמה לנזקים סביבתיים''
הגדרות הפרוצות באתר נימרה (2021) ● צילום: מורי חן

חברת י.ר.א.ב שירותי נוי 1985 הגישה תביעה כנגד המועצה האזורית חבל אילות והחברה הכלכלית של חבל אילות, על סך למעלה מ-150 אלף שקלים, לאחר שאלו קיזזו סכום זה מסך התקבול האחרון שהגיע לחברה בעבור עבודתה בהפעלת אתר נמרה, בטרם הסתיימה ההתקשרות בת העשור בין הצדדים.

 

קיזוז בגובה 150 אלף שקל


מכתב התביעה עולה כי עוד בספטמבר 1999 נחתם הסכם בין המועצה האזורית חבל אילות והחברה הכלכלית שלה לבין חברת מכרות נחושת תמנע בע"מ אשר הסדיר את יחסיהן בכל הנוגע לאופן הקמתו והפעלתו של אתר הפסולת נימרה. במהלך שנת 2010, חתמה חברת תמנע עם התובעת, על הסכם לפיה היא תכנס בנעליה בהפעלת אתר הפסולת ומאותו רגע הפכה היא למפעילת האתר למשך עשור, כאשר התשלומים החודשיים בגובה 303,870 שקל הועברו ישירות אליה. הסכם זה פעל כסדרו עד לינואר 2020, אז החליטו הצדדים על סיום ההתקשרות ביניהם, אלא שבמועד הגשת חשבון הגמר לחודש האחרון, הופתעה התובעת לגלות כי חבל אילות קיזזו מהתשלום האחרון תשלומים שונים של למעלה מ-180 אלף שקל. קיזוזים אלו נעשו לטענת החבל בשל ביצוע עבודות כיסוי פסולת שלא בוצעו לטענת החבל על ידי התובעת, וכן בעבור תיקון נזקים ליריעת איטום בתא הטמנה שהיה על התובעת לתקן וכן בשל חוב שנפסק לחובת התובעת על ידי ביהמ"ש בתביעה שהגישה ונדחתה. לאחר שהתובעת הבהירה לחבל אילות כי הסכום השלישי כבר שולם, היא הפקידה אותו ולפיכך נותר סכום הקיזוז השנוי במחלוקת על גובה של כ-150 אלף שקל.  
כאמור, דוחה החברה התובעת את טענות החבל בנוגע לשני הקיזוזים שביצעה בחשבון, כך היא טוענת כי ביצעה את כל העבודות שנדרשו ממנה במסגרת ההסכם לכיסוי פסולת כן היא טענת כי לא נגרם כל נזק ליריעת האיטום ואם נגרם הרי שתומחר ביתר.

 

יעלים אוכלות פסולת באתר נימרה (2021)  ● צילום: מורי חן

 

בין הצדדים מתנהלת תביעה נוספת


בכתב הגנתן, טוענות חבל אילות והחברה הכלכלית שלה, כי התובעת כלל אינה צד להסכם עם הנתבעות ואין לה כל עילה כלפיהן ולפיכך יש לסלק את התביעה בהעדר יריבות, שכן היריבות היא מול חברת תמנע, שהתקשרה בעצמה עם קבלני משנה. לטענת החברה, מאחר וחברת תמנע לא פנתה ולא תבעה בנושא הרי שהדבר מלמד עד כמה מופרכת התביעה. 
עוד עולה מכתב התביעה, כי התובעת הגישה במאי 2020, תביעה נוספת נגד חבל אילות והחברה הכלכלית שלה, בה היא תובעת סכום של למעלה מ-7 מיליון שקלים, בעבור הפרת ההסכם מולה, ולפיכך היה על התובעת ללכת בדרך המלך ולהגיש את בקשת הקיזוז במסגרת תיקון לכתב התביעה שהגישה. מסיבה זו היא טוענת כי יש לעכבר את ההליך הנוכחי עד להכרעה בהליך המרכזי. 
לגופן שלטענות טוענים בחבל אילות כי התובעת לא ביצעה את העבודות הנדרשות ממנה והותירה אתר הטמנה עם מפגעים באופן שחשף את הנתבעות לסנקציות, לרבות פליליות, בגין עבירות על חוקי הגנת הסביבה. לכן נדרש החבל להתקשר עם קבלן חיצוני שיבצע את העובדות שלא בוצעו על דיי התובעת. כן טוענים בחבל אילות טענות דומות בנוגע ליריעת האיטום שניזוקה. לכתב ההגנהצורפה חוות דעתו של מומחה לטיפול בפסולת מוצקה ויועץ איכות סביבה שביקר בטמנה: "עולה כי בתקופה הרלוונטית לתביעה, התובעת תפעלה את האתר באופן לקוי ואי עמידה בדרישה הבסיסית לכיסוי יום יומי של פסולת כנדרש ובאופן שאינו גורם למפגעים סביבתיים ומפגעים נוספים בדמות מוטות ברזל זקורים שמהווים מפגע לצמיגי משאיות ומכוניות שנעות במתחם", נכתב בכתב ההגנה
28416-04-21; 35690-05-20


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש