אלוף ישראל בקייט גר אצל אמא ומפלס את דרכו לאולימפיאדה לגמרי לבדו

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 26/2/2021 13:30 ● ערב ערב 3006
זה קרה בשבת האחרונה כשדור זרקה מאילת סיים במקום הראשון באליפות ישראל בקייט פויל ושמר על תואר האליפות מהשנה שעברה ● אלא שאם חשבתם שהאלוף הבלתי נלאה שמקדיש שעות של אימונים מאז גיל 13 מקבל סיוע כספי כלשהו, כדאי שתחשבו שוב ● לא בכדי בגיל 27 הוא עדיין גר עם אמא ''כדי שאוכל לאפשר לעצמי לעמוד בהוצאות הרבות בענף''● ומכין את עצמו כמעט לבד ליעד ששם לעצמו למטרה - להשתתף בעוד שלוש שנים באולימפיאדה הבאה ● אז לראשונה ייכנס ענף הקייט כספורט אולימפי
אלוף ישראל בקייט  גר אצל אמא ומפלס את דרכו  לאולימפיאדה לגמרי לבדו
''אנחנו מאוד צריכים את העזרה של אנשים וגורמים שיכולים לעזור לנו כלכלית''. זרקה ● צילום: יהונתן נויברט

אין גולש קייט בארץ שלא מכיר את דור זרקה הגולש מאילת. ככה זה כשאתה נחשב לשם דבר בענף. באליפות ישראל האחרונה בקייט פויל שהתקיימה בסוף השבוע באילת, שמר זרקה על תואר האליפות מהשנה שעברה. ואם לקחת בחשבון גם את התחרויות הקודמות עוד לפני שאיגוד השייט שם את ידו על הענף שיהפוך לאולימפי כבר באולימפיאדת 2024, הרי שדור יכול לזקוף לזכותו כבר ארבע אליפויות.
התחרות האחרונה באילת אמורה הייתה להתפרש על פני שלושה ימים אלא שלחוסר מזלם של הגולשים דווקא בימים חמישי ושישי לא הספיקו הרוחות והמקצים התחרותיים בוטלו מפנים את הזירה ליום שבת, היום האחד והיחיד לתחרויות שכלל ששה מקצים. "התחרות התחילה לי מאוד לא טוב עם מיקומים 2,3", משחזר זרקה", שסיים אחרי זוהר חרובי משדות ים, אבל בשיוטים הבאים חזרה לי האנרגיה", וגם המיקום השתפר כשבסיום התחרות שוב לא השאיר דור מקום לספק כי הוא הטוב בארץ. במקום שני אחריו סיים דביר אזולאי מאילת.
ואם למישהו עוד היה ספק ביכולת של זרקה בזירה העולמית, הרי שלפני כחודש וחצי הוא השתתף באליפות אירופה שהתקיימה באיים הקנריים, לשם נשלח יחד עם אזולאי על ידי איגוד השייט על מנת לבדוק מה הרמה של גולשי הקייט המקומיים בזירה בעולמית. "בהתחשב בעובדה שאני מממן עד היום את הכל לעצמי ומתאמן כמעט לבד, אין לי בכלל ספק שהצלחתי להוכיח שאני יכול", אומר דור שסיים את התחרות במקום השישי והמצוין. 

 

’'ילד שיודע שהוא לא יכול להגשים את החלום
 בגלל הפן הכלכלי, זה יוריד לו מאוד את המוטיבציה'' ● צילום: יהונתן נויברט

 

אילת כזירת אימונים?
"לאילת יש יתרונות וגם חסרונות. היתרון שאפשר לגלוש כאן רוב ימות השנה. החיסרון הוא החוף שלנו שהוא מאוד קטן. בימים האלו אנחנו מנסים להקים בעיר נבחרת שתתאמן יחד ואולי נצליח לדחוף אחד את השני קדימה".
אלא שלמרות ההישגים ולמרות העובדה שדור והנבחרת שתקום בעיר יכוונו להגיע כמה שיותר רחוק באולימפיאדת 2024 אז ייכנס ענף הקייט לראשונה כספורט אולימפי, את כל העלויות צריכים הגולשים לממן בעצמם. "זה ספורט מאוד יקר", מבהיר דור שגם כיום בגיל 27 עדיין גר עם אמו בעיקר כי כל שקל פנוי שיש לו הוא מקדיש לענף הספורט אליו הוא מחובר מאז גיל 13. "כל ההוצאות נופלות עלינו ופה אנחנו מאוד צריכים את העזרה של אנשים וגורמים שיכולים לעזור לנו כלכלית. הוכחנו באליפות אירופה שיש בארץ יכולת לעמוד ברמה העולמית אבל כל הדרך לאולימפיאדה לא תצלח בלי תמיכה כספית". העובדה שהקייט ייכנס לאולימפיאדה חיברה עכשיו גם את הענף הזה למרכז לספורט ימי בעיר שלא מצליח למרות כל הניסיונות להגדיל את תמיכת העירייה. "זה ספורט חדש שנכנס עכשיו למרכז הימי והם צריכים להיכנס יותר לעניינים בכל הקשור להצטיידות", אומר דור שמבין את הקושי הכלכלי שנוחת עכשיו על המרכז שבמקביל לענף המחדש הזה צריך להחליף את כל הגלשנים הקיימים בסוג הגלשנים החדשים שייכנסו לפעולה באולימפיאדה הבאה. "זה תיק לגמרי לא פשוט", מבהיר דור שכבר יודע לספר כי לאולימפידה יצטרכו להגיע גולש וגולשת הקייט הכי טובים מכל מדינה, שיצטרכו לשתף פעולה במקצה האולימפי שיתקיים במעין מירוץ שליחים. "היא יוצאת ראשונה ומיד כשהיא תסיים את המסלול שלה, הגולש ייצא לדרך", הוא מסביר. ומאיפה בנות בתחום? אני תוהה ודור אומר: "כרגע יש שתי בנות בולטות בענף, מאיה אשכנזי וגל צוקרמן משדות ים, לא יהיה קל בדרך בהתחשב בעובדה שיש בנות בעולם שמתאמנות הרבה יותר זמן".
דבר אחד בטוח, שהדרך להצלחה באולימפיאדה חייבת לעבור דרך גורמים בעיר שירימו את הכפפה ויעזרו כלכלית. "יש בענף ספורט הזה הרבה פרסום ותועלת. צריך למצוא את מי שיאמין בנו וירצה לקדם את הענף".

 

 

מישהו בכלל מתייחס אליכם כלכלית במישור הארצי?
דור: "כדי להגיע לסגל האולימפי צריך לקבוע קריטריון זוגי באליפות העולם או אליפות אירופה, זה יקרה, אבל בגלל שהבנות שלנו נכנסו לזה רק השנה, לא יהיה קל ובטח שלא יהיה מהיר להדביק את הפער. לא קלים הם חייו של גולש קייט", הוא אומר ומזכיר, "חייבים לתת מוטיבציה לילדים שמסתכלים על הענף הזה כפוטנציאלי עבורם. מצד שני ילד שיודע שהוא לא יכול להגשים את החלום בגלל הפן הכלכלי, זה יוריד לו מאוד את המוטיבציה".
נכון להיום בחצי השנה האחרונה זוכה דור לליווי מצידו של הגולש האולימפי שחר צוברי שמשמש להגדרתו כמאמן השייט שלו ואייל שלומי שמשמש כמאמן הכושר שלו. "זה לגמרי לא מובן מאליו שהם תומכים בי ככה. זה לגמרי לא ברור ששחר שיש לו כל כך הרבה על הראש עכשיו, בשנה אולימפית, מוצא את הזמן לדבר איתי ולכוון אותי מקצועית על בסיס יום יומי", הוא אומר בתודה.

מה אתה מאחל לעצמך?
"שאוכל להשקיע את רוב זמני בתחום הזה ושלא אפצע בדרך. אני כבר לא ילד ועברתי כבר כמה וכמה פציעות בדרך. חוצמזה אני מאחל לעצמי שאצליח להגשים את החלומות שלי".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש