עו''ד טל ליזרוביץ: העיר במשבר מתמשך אבל כל משבר הוא גם הזדמנות

מאת: רותם נועם ● 31/8/2023 16:20 ● ערב ערב 3135
בבחירות המקדימות לסניף הליכוד זכה עו''ד טל ליזרוביץ לתמיכה כמעט פה אחד להובלת רשימת מועמדי הליכוד בבחירות למועצת העיר ● בחירתו לא הייתה, ככל הנראה, באה לעולם אלמלא מאמצם הרב של פעילי הליכוד הוותיקים בסניף לאיחוד השורות לאחר שנים של טלטלות פוליטיות, ובפרט, פעילותם של יו''ר מועצת הסניף עיוש אלמליח ופיני גניסלב ● רשימת הליכוד תתמודד הפעם מול רשימות נוספות בעיר המכוונות לבוחרי הליכוד, וברקע אווירה בעייתית מבחינת הפופולריות של מפלגת האם במישור הארצי נוכח הרפורמה המשפטית שמשסעת את העם ● אלא שלעמדת ליזרוביץ, מפלגת האם תמיד היתה ותישאר נכס עבור העיר אילת ● והוא עצמו רואה בסיעת הליכוד המקומית, בית עבור כלל התושבים, ללא קשר לזיקתם המפלגתית”
עו''ד טל ליזרוביץ: העיר במשבר מתמשך אבל כל משבר הוא גם הזדמנות

עו"ד טל ליזרוביץ נולד וגדל בתל אביב לפני 56 שנים, שירת כמדריך ומפקד טנק בשריון, ובהמשך סיים תואר במדע המדינה מאוניברסיטת תל אביב. לאחר מכן סיים לימודי משפט בינ"ל באוניברסיטת אמסטרדם וקיבל תואר במשפטים מהקריה האקדמית אונו. בשנת 2003 הוסמך כעו"ד, ולאחר תקופת עבודה קצרה במרכז, עבר לאילת בשנת 2004, ומאז, הוא בעל משרד עצמאי לעריכת דין בתחום האזרחי. טל ליזרוביץ חבר ופעיל בתנועת הליכוד מאז שנת 1996 והוא פעיל בעיקר בנושאים חברתיים ואיכות סביבה. טל נבחר ביוני האחרון להוביל את רשימת הליכוד באילת למועצת העיר. 

 

שלט בחוף בונדי בסידני, אוסטרליה שצולם
בשנת 2020, האוסר אפילו על עישון בחופי הים
האדם שבטנק ינצח – ליזרוביץ כמדריך ומפקד טנק

 

למרות שאילת היא עיר ליכודית, הליכוד מעולם לא קטף באילת את הפירות, בבחירות הקודמות נדרש איחוד עם אולג צ'רנמוריץ  על מנת להביא מנדט אחד, מהן הסיבות לכך לדעתך, ומדוע לדעתך יחול שינוי בבחירות הקרובות?
הליכוד היא תנועה דמוקרטית ורשימת מועמדי הליכוד למועצת העיר נקבעת ע"י בחירות מוקדמות בסניף הליכוד. נדרש וותק מסוים גם כדי לבחור וגם כדי להיבחר, לצערי באופן הזה נמנע מתושבים שהתפרסמו בעשייה למען העיר אך לא היו פעילים פוליטית לקחת חלק בבחירות ועניין זה מקשה על הרכבת רשימה עדכנית בדומה לאופן בו מורכבות רשימות אחרות. אני סבור שהפעם הצלחנו להרכיב רשימה שמשלבת בין פעילים וותיקים ומנוסים לבין כוחות חדשים והולכת ומתגבשת רשימה מגוונת ולדעתי אטרקטיבית שכל תושב בעיר יוכל למצוא בה בית וייצוג ולא רק מצביעי ליכוד.

אתה אינך דמות חדשה בנוף הליכודי ובעבר נחשבת לא אחת ל"טרבל מייקר" של הסיעה, כיצד אתה מתאר את המהפך בסניף המקומי מאז הפיצול של תקווה חדשה?
המחלוקות אז היו על רקע תמיכת הסניף בראש העיר לשעבר מר יצחק הלוי שדעתי על כך הייתה מנוגדת לרוב. העניינים הללו הנם נחלת העבר ויש היום תמימות דעים בסניף שצריך להסתכל קדימה ולשלוח למועצת העיר רשימה שתביא לגישה שונה לגמרי ממה שראינו בעשר ויותר השנים האחרונות, מועצת העיר זקוקה לדעתי באופן דחוף לריענון רציני או שמה שהיה הוא שיהיה. 

 

נושא איכות הסביבה ושמירה על חופי הים בראש סדר העדיפויות. בסריקת ניקיון 
סופיה גורדייב - הצטרפה לליכוד ותוביל ברשימה
את נושא זכויות הנשים והמלחמה באלימות

 

גם לאחר "המפץ הגדול" בסניף, התחושה היתה שהמוכתר המיועד הוא ליאור אזולאי, מה השתבש בדרך והאם הליכוד ואזולאי לא נלחמים על אותו מנדט, כיצד תבדלו עצמכם ממנו?
לא הייתי מעורב בדינמיקה שבעטיה החליט ליאור אזולאי לרוץ באופן עצמאי, צריך לשאול אותו מדוע בחר שלא התמודד בבחירות הפנימיות בסניף. בכל אופן, הוא מצטרף לעוד רשימות שלכאורה "נלחמות" על קולות מצביעי הליכוד אבל אנחנו מעבר לכך, מצד אחד אנחנו רשימת "הליכוד – מחל" היחידה ואנחנו מצפים לתמיכת מצביעי הליכוד בעיר, אך מנגד אנחנו רשימה מגוונת שבכוונתה להתמקד במה שחשוב לכלל התושבים מכל קצוות הקשת הפוליטית ומצפים לתמיכה רחבה מכלל תושבי העיר.

האם בכוונת הליכוד לתמוך באופן רשמי במי מהמועמדים כרגע?
כסיעת הליכוד אנחנו לא תומכים במועמד כלשהו וכל חבר סיעה יצביע עפ"י שיקול דעתו. אנו רשימה העומדת בפני עצמה וכל תושב יכול לראות בנו בית ללא קשר להעדפותיו לגבי ראשות העיר. ברצוני להזכיר שמצביעים בשני פתקים, אחד לראשות ואחד למועצה, הפתק שלנו הוא "הליכוד מחל".

האם נכון לומר כי הליכוד ייכנס לכל קואליציה תחת כל ראש עירייה שיכהן מבין המועמדים כרגע?
אנו לא פוסלים שום מועמד או מועמדת וניכנס לקואליציה עם כל מי שיבחר ע"י תושבי העיר, אך נעשה זאת  עפ"י שיקולים ענייניים ועפ"י האג'נדה של מי שיבחר ולא משיקולים פוליטיים או מפלגתיים. בסופו של דבר, יום אחרי הבחירות יש כאן עיר לנהל ומצב העיר אילת יחייב את כל מי שייבחר למועצה לעבוד קשה מהיום הראשון לטובת העיר ולשים את הפוליטיקה בצד.

אילו תחומים קרובים ללבך, והיית מבקש לעמוד בראש וועדות שיקדמו אותם בעירייה?
התחומים שקרובים לליבי הם שלושת התחומים שעליהם יכולים להיבנות שאר התחומים והם דיור בר השגה, תחבורה ציבורית יעילה ושמירה על ערכי הטבע בעיר. אלו יסודות הבניין של אילת שלדעתי נמצאים במצב רעוע  ודורשים גישה שונה לחלוטין ממה שהיה כאן אולי מאז ומתמיד.
ראשית ענייני התכנון ובנייה - אני נלחם וזועק על הנושא הזה מאז המחאה החברתית בשנת 2011 בה לקחתי חלק. חייבים בעיר הזו תוכניות דיור בר השגה בעיקר עבור הדור הצעיר אך לא רק. לא ייתכן שיערכו כאן הגרלות למשקיעים, לזוכים שלא מתכוונים לעבור ולגור לאילת. חייבים תוכניות דיור נרחבות עבור בני ובנות העיר והחוזרים אליה ובלבד שיתחייבו לגור בדירות הללו מספר שנים. בגלל שדירות מגורים רבות הופכות לדירות למטרות תיירות והשכרות על בסיס יומי בלבד, הולכות ונגרעות ממצבת הדירות למגורים עוד ועוד דירות ללא שום קו אדום ומי שמחפש בימינו דירה למגורים משלם מחיר בשמיים, אם בכלל מוצא דירה. כתוצאה מכך הצעירים עוזבים את העיר ולאחר מכן עוזבים גם המבוגרים יותר, כדי להיות קרובים לילדים ולנכדים. את המעגל הזה חייבים להפסיק. 

 


“חייבים תוכניות דיור נרחבות עבור בני ובנות העיר והחוזרים אליה ובלבד שיתחייבו לגור בדירות הללו מספר שנים”.


 

נושא שני הוא בעיית התחבורה. התחבורה הציבורית בעיר רחוקה מלתת מענה לצרכי התושבים שאינם מחזיקים ברשותם רכב ועל מענה לתיירים בכלל אין על מה לדבר. משכך וללא אח ורע בארץ הוקמו בעיר "קווי עובדים" המופעלים ע"י אגד היסעים. כחבר מועצה ובפרט אם אחזיק בתיק התחבורה אפעל לאחד בין שני השירותים לטובת כלל תושבי העיר ואורחיה ואז גם נראה תנועה יותר ערה של תיירים מאזור המלונות אל העיר ולחופים המרוחקים יותר.
נושא שלישי הוא עניין איכות הסביבה. אם לא נשמור כאן על הטבע אף אחד לא יבוא לכאן. כמי שמשוגע על טבע ופעיל בתחום וזאת באמצעות השתתפות במחאות, תרומות, צלילות ואירועי ניקיון ומהלכים אחרים כגון גיוס סניף הליכוד על מנת לסכל את הכוונה להקים טורבינות רוח במסלול נדידת הציפורים בערבה – לא הייתי חותם על שום תכנית שתגרע ולו מטר של חוף ים, בוודאי שלא הייתי חותם על יציקות בטון על החוף והייתי נלחם בכך בכל דרך חוקית.

 

“תנועת הליכוד היא נכס עבור העיר אילת". עם ראש הממשלה נתניהו
“יום אחרי הבחירות יש כאן עיר לנהל”.

 

הצג בפני בקצרה שני נושאים שטעונים שיפור בניהול העיר וכיצד היית אתה פועל לשפרם?
כאמור, דיור בר השגה, תחבורה ציבורית אפקטיבית לכולם ושמירה על ערכי הטבע הם הבסיס. נעשה את זה ונראה כאן להערכתי שיפור עצום בתחומי החינוך, רפואה, תרבות ועוד – כי פשוט, לא רק שיהיה אפשר לגור כאן בלי להתחרות במשקיעים, יהיה טוב וכדאי לגור כאן.
אם להיות יותר ספציפיים בשני נושאים אז לדעתי צריך להפסיק את יבוא המכוניות דרך נמל אילת ולפנות את המגרשים הגדולים המשמשים לכך למטרות תיירות, תרבות ובילוי. יבוא המכוניות דרך נמל אילת נעשה למיטב ידיעתי עפ"י צו של משרד התחבורה ולא משיקולים כלכליים כי יותר משתלם לפרוק את המכוניות בנמל אשדוד לאחר מעבר בתעלת סואץ. משכך, לא תהיה לדעתי בעיה לשים סוף לנוהג שמזמן כבר אינו מתאים לאילת ולפנות שטחים נרחבים למען פיתוח העיר.
עניין נוסף, תחום העסקים הקטנים, כמו תושבים כך עסקים קטנים שנקלעים לקשיים ונסגרים, או עוזבים את העיר, אובדים לנו לרוב לתמיד. בעיר בעלת תנודתיות מבחינה כלכלית כמו אילת צריך לסייע לעסקים הקטנים לצלוח את רגעי השפל וזאת בעיקר ע"י יד רחבה בהקצאת אשראי מוגדל לצורך כך וחבר הרשימה אורי כרמונה, שהנו בעל עסק קטן בעצמו, לקח על עצמו את הנושא לטיפולו.
אנחנו כאמור רשימה מגוונת של מועמדים שננסה לפעול למען העיר כמעט בכל תחום, בהזדמנות זו אציין גם את תושבת העיר שקצרה היריעה מלציין את מה שהספיקה לעשות לגבי מניעת אלימות כנגד נשים ובכלל, סופיה גורדייב, שהצטרפה להובלת הרשימה שלנו. כך שאני חושב שאנחנו צוות  שיידע לתת מענה כולל למה שבוער בעיר.

מה עמדתך ביחס לעבודות בחופים ולמידת שיתוף הציבור בהחלטות שהתקבלו בעירייה בנושא?
כפי שציינתי, לראות יציקת משטחי בטון על הקצת שנשאר בחוף הים באילת זה אבסורד וזה מרתיח. הייתי מנסה למנוע דבר כזה גם באמצעות פנייה לבתי משפט. לגבי שיתוף הציבור – נראה ששיתפו את הציבור לאחר מעשה ולא בזמן אמת כשניתן היה להתנגד באופן מעשי. אבל הציבור הוא לא זה שצריך לעקוב אחר תוכניות ופרסומים כאלה ואחרים, לצורך כך הציבור שולח למועצה את נציגיו והם אלו שצריכים לשים טוב טוב לב על מה הם חותמים. אני מקווה שכך יעשה בבחירות הנוכחיות.

היכן אתה ממוקם  על סקאלת הרפומה/מהפכה משפטית, ומהי עמדתך האישית בנושא?
לדעתי יש צורך ברפורמה אך הרפורמה שהוצעה על כל מרכיביה אינה רפורמה נכונה בלשון המעטה, זו רפורמה שלו הייתה נותרת על כנה הייתה הופכת את הקואליציה הנוכחית ואת אלו שיבחרו בעתיד לכל יכולה וכל שותפה בקואליציה שכזו, קטנה ככל שתהיה, הייתה יכולה להשיג כל תביעה ולממש כל גחמה. הליכוד נקראת "תנועה לאומית ליברלית" וזו תנועה דמוקרטית הפועלת עפ"י חוקה. אני, אגב, לא הייתי חבר במפלגות אחרות. לדעתי, במקרה הזה לפחות, מה שטוב לליכוד גם טוב למדינה פלוס מינוס. אני בדעה שחשוב לשמור על האופי הדמוקרטי – ליברלי של המדינה ובכלל זה על עצמאות מערכת המשפט. כמו כן אני חושב שאנו זקוקים יותר מתמיד לחוקה שבין היתר תסדיר את היחס בין הרשויות ותסדיר מנגנון הכרעה במחלוקות משמעותיות ע"י משאל עם. חוקה שכזו צריכה להתבסס על הסכמה רחבה ועל מגילת העצמאות, ובפרט, על היות מדינת ישראל הבית הלאומי של העם היהודי ועל עיקרון השוויון.
יש באופוזיציה גורמים שגם מעוניינים בכך אז למה לא להרים את הכפפה כאשר יש לממשלת הימין רוב בקואליציה? לדעתי, רק חוקה ראויה וקוהרנטית שכזו תוכל לאחות את הקרע בעם וכך נוכל כולנו לקחת אוויר ולהמשיך בשגרת חיינו בראש שקט לעוד הרבה מאוד שנים.
מהאופוזיציה, מנגד, הייתי מצפה להפסיק את מסע הדה לגיטימציה כנגד הממשלה ובפרט כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. כשמדברים על דמוקרטיה צריך בראש וראשונה לקבל את הכרעת הבוחר ובפרט כאשר בג"ץ קבע פה אחד ע"י אחד עשר שופטים כי אין כל סיבה למנוע מנתניהו להרכיב ממשלה ולעמוד בראשה.
את דעתי הנ"ל פרסמתי וגם התראיינתי על כך ברדיו קול הים האדום והעובדה שסניף הליכוד בחר בי להוביל את הרשימה מלמדת על כך שמדובר בסניף מתון ופרגמטי שמה שעומד לנגד עיניו זה מה שטוב לעיר – וכך הייתי מצפה שיהיה שיקול הדעת של תושבי אילת כשיעמדו מול הפתקים הרבים בקלפי.

 

כותרת

 

איפה אתה רואה את העיר ואת עצמך לקראת הבחירות הבאות בעוד חמש שנים?
איפה אני מקווה שהדברים יהיו? אז ראשית אני מקווה שתיבחר כאן מועצה חדשה שתעלה את העיר חזרה על הפסים, שנראה כאן עוד עשרות אלפי תושבים שחוזרים או עוברים לאילת וחיים כאן טוב בדירות מרווחות. עם תחבורה ציבורית יעילה ובלי פקקים ובלי מגרשי מכוניות עמוסים. עם תיירות מכל העולם שמבלה בעיר ולא רק מסתגרת במלונות ומחפשת בחנויות הסמוכות מציאות ללא מע"מ. טיילת של בתי קפה ומסעדות ולא של חנויות סלולר ושואבי אבק. אם נצליח לעשות את זה אז לא יישאר למועצה שתיבחר בשנת 2028 הרבה מה לעשות חוץ מלשמור על המגמה ואז אני מניח שאולי אבחר לפרוש ולהתרכז בהקמת משפחה ולהנות מהעיר.

תודה רבה על הבמה ושנה טובה ומאושרת לכולם! 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת