השרה לאיכות הסביבה עידית סילמן: ''נמשיך לשמור על מפרץ אילת מכל משמר''

מאת: ● 3/3/2023 10:22 ● ערב ערב 3109
השרה להגנה הסביבה – עדית סילמן ביקרה השבוע (ד') בעיר אילת יחד עם הנהלת המשרד ומחוז דרום ונפגשה עם ראש העירייה – אלי לנקרי ונציגי איכות הסביבה בעיר כדי לדון במענים ובצרכים בתחום. במסגרת ביקורה שמעה השרה שלושה נאומים של ילדי אילת בתחומי הסביבה אותם נאמו במסגרת התחרות העירונית ''הנואם הצעיר''. בהמשך ערכו סילמן ומנכ''ל המשרד, גיא סמט, (ד'), פגישה וסיור בתחנה למניעת זיהום ים במפרץ אילת של המשרד להגנת הסביבה, יחד עם גורמי המקצוע במשרד
השרה לאיכות הסביבה עידית סילמן: ''נמשיך לשמור על מפרץ אילת מכל משמר''
מבטיחה לסייע בשמירה על הנכס היקר של תושבי אילת – המפרץ. השרה סילמן בביקורה השבוע באילת ● צילום: המשרד להגנת הסביבה

בפתח הדיון שנערך בעיריית אילת, ובטרם דנו הצדדים על נושאי סביבה שמעה כאמור השרה את ילדי אילת מדברים באהבה על הסביבה. סמיר סנגל מבית ספר "אלמוג" נאם על אהבת הארץ, העיר אילת והסביבה, עידו קסטל מבית ספר חב"ד נאם על משבר האקלים ושקד בוקר מבית ספר "יעלים" נאם על אהבת האמת והאדמה. השלושה התמודדו בתחרות העירונית "הנואם הצעיר" שמקיים ארגון רוטרי בשיתוף אגף החינוך בעירייה והוזמנו על ידי ראש העירייה להציג את נאומיהם בפני השרה. השרה שהתרגשה מדברי הילדים אמרה: "בני הנוער והצעירים הם מבשרי השינוי ואנו סומכים עליכם שתובילו את העולם שלנו למקום טוב יותר".

 

השרה להגנת הסביבה עם ראש העירייה

 

במסגרת הדיון המקצועי סקר ראש העירייה בפני השרה את האתגרים וההזדמנויות של אילת ואת כיווני ההתפתחות שלה בדגש על הפעולות לגיוון מקורות התעסוקה, עצמאות אנרגטית, פרויקטים של האיחוד האירופי ועשייה סביבתית ענפה שזיכתה את אילת להיכלל כאחת מ – 112 ערים בעולם שישתתפו בתכנית הורייזן של האיחוד האירופי ואשר יהפכו עד 2030 למאופסות פליטו פחמן כחלק מהתמודדות עם משבר האקלים.

 

אסף אדמון – מנהל היחידה הסביבתית בעירייה סקר בפני השרה את הפרויקטים עם האיחוד האירופי ונתן כדוגמא את פרויקט ברלין במסגרתו נבחרו בית ספר באילת ובאילות אשר יהפכו לעצמאים אנרגטית. עוד קיבלה השרה סקירה בעניין החינוך הסביבתי, פעולות המיחזור שמיקמו את אילת בין הערים המובילות בארץ במיחזור, שמירה על מפרץ אילת ואיסור השימוש בחד פעמי, שומרי המפרץ ומשמר החופים, טיפול בפסולת בניין וקידום הקמת מתקן קצה לפסולת המתיישב עם פעולת המשרד לקדם הקמת מתקנים כאלה ברחבי הארץ.

 

השרה שנמנית בין תומכיה המובהקים של אילת וסייעה מתוקף תפקידה הקודם כיו"ר ועדת הבריאות לקדם את שירותי הבריאות בעיר כולל הבאת מכשיר MRI לעיר אמרה: "אילת הינה פנינה מבחינת הטבע שלה והמשאבים. יחד עם העירייה נתכנס לאתגרים הסביבתיים בעיר ובכלל".

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן ומנכ"ל המשרד, גיא סמט, קיימו היום (ד') פגישה וסיור בתחנה למניעת זיהום ים במפרץ אילת של המשרד להגנת הסביבה, יחד עם גורמי המקצוע במשרד.
מפרץ אילת הוא הסביבה האקולוגית הרגישה ביותר בישראל, ונתון ללחצים רבים שרק מרעים את מצבו, כפי שמתבטא בתוכנית הניטור למפרץ אילת שמפרסם המשרד להגנת הסביבה בכל שנה. התחנה למניעת זיהום ים של המשרד מטפלת בכל האיומים במפרץ אילת, כולל אוניות בנמל, מכליות נפט של חברת קצא"א, הזרמות ממקורות יבשתיים, בנייה בחופים.
סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה, יצחק בן דוד (בנדה); מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, רני עמיר; ומנהל התחנה למניעת זיהום ים באילת של המשרד, אלי ורבורג, הציגו לשרה את מגוון האיומים על מפרץ אילת – החל ממכליות שפוקדות את נמל קצא"א, אוניות, בנייה בחופים, מפגעים לאורך החופים והזרמות לים הנעשות תחת היתר הזרמה. כמו כן, הציגו לשרה את יכולות היחידה בתחנה באילת, החל מאמצעי לחימה בזיהום ים בשמן, יכולות ניהול של אירועים והפיקוח ההדוק של מפקחי התחנה, וכלי השיט של היחידה באילת.

 

השרה להגנת הסביבה עם הנואמים הצעירים


השרה והצוות יצאו לים על גבי "סביבה 2", הספינה של המשרד ללחימה בזיהום ים בשמן. בעת הסיור, הם צפו מקרוב במכלית ענק בנפח של 300 אלף מ"ק נפט גולמי במסוף קצא"א באילת והשרה קיבלה הסברים מהצוות על ההשלכות החמורות שיכולות להיות לדליפה של נפט גולמי לים. עוד באילת, המשרד מממן ויוזם הוצאת פסולת כבדה מקרקעית המפרץ ועד היום הוצאו כ-720 טונות.
רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, ציין בפני השרה את עומס העבודה העצום והאחריות המוטלים על הצוות, בד בבד עם חוסר בתקנים שיהלמו את האיומים במפרץ אילת. השרה ציינה כי תעשה כל שתוכל על מנת לסייע לגורמי המקצוע במשרד לשמור על הנכס היקר של הים באילת.
השרה אמרה במהלך סיורה בעיר: "הצוות המקצועי של היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה באילת פועל בנחישות מרשימה ובתנאים מאתגרים, ואני כשרה להגנת הסביבה אעשה הכול על מנת לסייע להם לשמור על הנכס היקר של הים באילת. מפרץ אילת הוא הסביבה האקולוגית הרגישה ביותר בישראל, ונמשיך לשמור עליו מכל משמר".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש