ושוב, ריבוי תלונות על העורבים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: אילוסטרציה ● 17/6/2022 13:06 ● ערב ערב 3073
לאחר תקופה של שקט יחסי ולאחר שנדמה היה כי דילול העורבים שקיבל אור ירוק זה מכבר ויצא לדרך, נותן את אותותיו, לאחרונה שוב מורגשת ברחבי העיר נוכחות ערה של עורבים ואפילו נרשם לאחרונה גל תקיפות קלות ברחבי העיר ● מורי חן, פעיל איכות הסביבה מבהיר: ''מדובר בתקופה בה גוזלי העורבים דוחפים זה את זה מהקן. תקיפות העורבים הן תוצאה של ניסיון הגנה על הגוזלים'' ● יודעי דבר מבהירים כי בעקבות תקופת הפיגועים האחרונה חלה ירידה בשימוש בירי נגד העורבים, על מנת שלא ליצור בהלה מיותרת, ועדיין יש מי שמחמיאים לעיריית אילת ומציינים כי היא אחת העיריות היחידות בארץ שנלחמת בתופעת העורבים ● ל'ערב ערב' נודע כי הכוונה להשתמש ברעל יעיל מסוג סטארליסייד כרגע תקוע ● ''מבלי שכל האירגונים שנוגעים בדבר יהיו תמימי דעים ויהיו מוכנים לקבל גל מאסיבי של תלונות על פגרי עורבים ברחבי העיר, שום דבר כזה לא ייצא לדרך'', מבהיר גורם מקורב לנושא
ושוב, ריבוי תלונות על העורבים
הירי יימשך. הסטארלסייד תקוע
תגיות:

אם גם אתם הרגשתם בחודשים האחרונים שכמות העורבים בעיר הידללה, אתם לא טועים. אלא שבאותה נשימה נדמה כי ממש לאחרונה חלה שוב עלייה בנוכחות העורבים בעיר ויחד איתה חלה גם עלייה בתקיפות העורבים. אמנם ברוב המקרים מדובר בתקיפות קלות בלבד, ועדיין זה לגמרי לא נעים. תופתעו אולי לשמוע שעיריית אילת זוכה בחלונות הגבוהים לשבחים רבים על אופן התמודדותה עם תופעת העורבים הפולשים לעיר בעיקר מירדן וגם מסיני. לדברי גורמים במערכת הארצית בכל הארץ קיימת תופעה של עורבים, אמנם לא מאותו סוג שיש באילת, ועדיין בניגוד לאילת, במקומות אחרים בארץ לא פועלות העיריות באינטנסיביות והרבה רצון למגר את התופעה כמו שזה קורה באילת. אם בדרך של ירי בעורבים, שקיבל לפני למעלה משנה אור ירוק מכל הגורמים הנחוצים ואם בדרך של שימון ביצי העורבים, מה שמונע מהביצים לבקוע ולא גורם לתמותה ישירה של בעל הכנף. למרות שבתקופה האחרונה בעקבות הפיגועים, חלה ירידה בשימוש בירי בעורבים על מנת שלא ליצור בהלה מיותרת בציבור, עדיין פועלים בעירייה בניסיון להקטין עד כמה שאפשר את התרבות העורבים. "העירייה יורה, לוכדת ומטפלת בקינים", מבהיר השבוע מורי חן, פעיל סביבתי שמסביר גם את מקרי התקיפה האחרונים בעיר: "בתקופה החמה הזו גוזלי העורבים שנשארים בקן זורקים אחד את השני מהקן למטה. כל מי שהותקף זה ככל הנראה כי עבר בקירבת גוזל שהיה זרוק על הריצפה. לא תמיד אפשר להבחין בזה, אבל אלו וגם עורב פצוע באזור, הן הסיבות העיקריות לכך שעורבים בוגרים תוקפים אדם", אומר חן שמציע בכל מקרה של תקיפות מעורב להתקשר למוקד העירוני 106, "הם כבר שולחים איש מקצוע למקום שיאתר את הסיבה לתקיפה ויטפל בה. השנה עשו בעיר הרבה יותר עבודה בנושא העורבים מבכל השנים הקודמות", מבהיר מורי חן ומפרגן לעיריית אילת על פועלה אלא שבאותה נשימה הוא מזכיר שעם כל הרצון של העירייה, כשהשכנים לא מתאמצים לטפל בבעייה, הרי שהעורבים ממשיכים להגיע לאילת מסיני ובעיקר מעקבה", הוא אומר.

 

"מי שמאכיל חתולים ברחוב שלא יתפלא"


גורם בכיר במשרד ממשלתי הפנה השבוע את האצבע המאשימה כלפי מאכילי החתולים והסביר: "כל עוד קיימת באילת תופעת מאכילי החתולים ברחובות, שאף אחד לא יתפלא למה העיר עמוסה בעורבים. הכל מסתבך עם האכלת החתולים בעיר. ברגע שיש להם כאן אוכל זמין וטוב הם מגיעים. ברור שהם יגיעו לכאן מסיני ובעיקר מירדן, כי שם אין להם מה לאכול ברחובות בניגוד למצב הקיים באילת. לצד הירי בעורבים ושימון הביצים שלהם בקינים, מצביע מורי חן על רעל מסוג סטארליסייד שיכול להיות יעיל מאוד לדילול העורבים. "שנים לחצתי שיביאו את החומר הזה לארץ וזה סוף סוף קרה", אלא שלטענתו ולטענת גורם במשרד החקלאות, נכון להיום השימוש ברעל אסור. "מדובר ברעל מקבוצת הרעלים החכמים", מסביר חן. "בעל החיים אוכל אותו היום בתוך פיתיון ומת אחרי כמה ימים. הרעל מדלל את כדוריות הדם הלבנות וגורם לעורב אנמיה. הוא לא סובל, הוא פשוט נרדם ומת". לדברי מורי חן, מאחר והחומר מתפרק הוא לא יכול לגרום להרעלת משנה לבעל החיים שיטרוף את העורב המת. "כבר היינו מוכנים לעשות הפעלת ניסיון", מספר חן, אלא שלטענתו הגורמים האחראים לנושא לא מצליחים לשבת לפגישה על מנת לאשר את השימוש בחומר. "אפשר לפזר את החומר על גג של בית מלון, מקום אליו חתולים לא יכולים להגיע והעורבים פשוט נרדמים. רעיון כזה חייב להיעשות בשיתוף עם הציבור, כי אם פתאום עשרות רבות של עורבים יתחילו להירדם ברחבי העיר זה יגרום לקול צעקה בקרב חובבי בעלי החיים", הוא מסביר.

זה נכון שהעורבים כבר מזהים את היורה ואת צליל דריכת הרובה ובורחים?
מורי: "העורבים הם בעלי כנף מאוד חכמים, וזה נכון שהם כבר מזהים את היורה ואת הרכב שלו ונזהרים, אבל תמיד יש את הבודדים שלא מבינים למה כולם בורחים".

 

השימוש ברעל תקוע


למרות שהסטרליסייד כבר נמצא בארץ ולמרות שהוא הוכיח את עצמו כפיתרון מוצלח נגד להקות לא רצויות של בעלי כנף ובמקרה שלנו בעורבים, בארץ אף אחד לא ממהר עדיין להשתמש ברעל, "בעיקר כי אנחנו מדינה של אנשים שלא מסוגלים לראות בעלי חיים מתים ברחובות", אומר גורם במשרד ממשלתי. "לדבריו לכולם ברור שהעורבים הם זן פולש, לכולם ברור שהם מפריעים ובעיקר פוגעים בסביבה, בבעלי חיים אחרים, עושים אין ספור נזקים וגם פוגעים בבני אדם, אבל הס פן תזכיר שימוש ברעל. כל עוד אין תמימות דעים בין כל המשרדים שאחראים על קבלת ההחלטה להשתמש בחומר, והם לא מוכנים ללכת יד ביד ולהיות מוכנים לקבל את אין ספור התלונות שיגיעו מהתושבים שיגלו עוד ועוד עורבים מתים ברחובות, זה פשוט לא יקרה. נכון להיום הנושא הזה תקוע ואם תשאלי אותי הוא גם לא יזוז לשום מקום". ועדיין גם הגורם המסויים הזה מציין לשבח את פעילותה של עיריית אילת בטיפול בעורבים ומבהיר: "כבר היום יש באילת פחות עורבים מבעבר וגם יש הרבה פחות תקיפות. היחידה הסביבתית ועיריית אילת לקחו את הנושא לטיפולם בשיא הרצינות. נכון למצב הנוכחי צריך פשוט להמשיך עם זה הלאה ובעיקר למצוא את הדרך לשכנע את הירדנים להתמודד עם בעיית העורבים שמגיעה אליהם ומעדיפה להמשיך למצוא אוכל בצד השני של המפרץ באילת".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת