מחזיקת תיק הלהט''ב בעירייה לראש ישיבת ההסדר איילת השחר: ''אם מישהו מתלמידיך יזדקק לתרומת דם, אתה לא תבדוק מי עומד מאחורי הדם בשקית''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 13/1/2022 12:11 ● ערב ערב 3051
לאחרונה הצטרף גם ראש ישיבת ההסדר האילתית איילת השחר, הרב יוסף רודריגז למחאה הדתית הפושטת בארץ וקרא לחניכיו שלא לתרום דם במד''א ● הסיבה שהבעירה את היהדות הדתית: ההחלטה של ועדת המומחים המייעצת למשרד הבריאות, לבטל בטפסי אישור תרומת הדם את סעיף 'מוצא האם ומוצא האבא' ● במשרד הבריאות מתעקשים שפשוט אין עוד כל צורך בסעיף מבחינה בריאותית ● ואולם ביהדות הדתית קושרים את ההחלטה לכניסתו של ניצן הורוביץ, חבר הקהילה הגאה ויו''ר מרצ לתפקיד שר הבריאות, שמנסה, לטענתם, להתאים נהלים ישנים לתפיסתו האישית ● מד''א: ''הוחלט להעלות את הנושא לדיון בוועדת המומחים המייעצת''
מחזיקת תיק הלהט''ב בעירייה לראש  ישיבת ההסדר איילת השחר:  ''אם מישהו מתלמידיך יזדקק  לתרומת דם, אתה לא תבדוק מי  עומד מאחורי הדם בשקית''
קוראת לכולם להמשיך ולתרום דם בבחינת ''כל המציל נפש אחת, מציל עולם ומלואו''. סיטבון אבוטבול

זה לא סוד שעם כניסתו לתפקיד שר הבריאות, הודיע יו"ר מרצ, השר ניצן הורוביץ, כי בכוונתו לקדם את ענייני הקהילה הגאה אליה הוא משתייך. אחד הדברים המידיים בהם פעל הורוביץ היה לשנות את מדיניות תרומת הדם במד"א כך שמאז כניסתו לתפקיד גם הומאים מורשים לתרום דם, לאחר שנים לא מעטות בהן הדבר נמנע מהם תחת הסעיף לקיום 'יחסי מין בסיכון גבוה'. 

 

מכה לבנק הדם


במקביל להחלטתו זו של שר הבריאות החדש, שונו גם טפסי ההחתמה על אישורי תרומת הדם, כך שאם קודם לכן היה צורך למלא את מוצא האם והאב, הרי שמעתה נדרשים תורמי הדם למלא בטפסים את מוצאם של 'הורה '' ו'הורה 2'. ואת זה לא אהבו בלשון המעטה חברי הציונות הדתית באשר הם שהגדירו את שינוי הטפסים כמתן לגיטימציה על ידי המדינה להורות חד מינית. "מבחינת הדתיים שינוי הטפסים משמעו שהממסד הרפואי במדינה ובנק הדם מכירים באופן חד משמעי בתא המשפחתי החד מיני", מסביר השבוע גורם אילתי ביהדות התורה.
החלטה זו שעוררה ועדיין מעוררת מחאה בקרב חלקים בציבור הדתי לאומי בארץ, הגיעה גם לאילת, כשלאחרונה הצטרף גם ראש ישיבת ההסדר האילתית 'איילת השחר', הרב יוסף רודריגז, לקריאה לתלמידיו שלא לתרום דם במד"א. "מדובר במכה משמעותית לבנק הדם בארץ", הסביר השבוע גורם דתי ל'ערב ערב', "שכן ידוע כי חובשי הכיפות הם ראשוני תורמי הדם ונקראים לעזרה בכל רגע בו הם נדרשים".
קריאתו זו של הרב רודריגז עצרה באופן ישיר את תרומת הדם של תלמידיו כשעכשיו שוקלים גם גופים תורניים נוספים בעיר להצטרף לקריאתו זו של הרב ולעצור את תרומות הדם. "יש דברים שנחשבו עד היום לסטטוס קוו", מבהיר הגורם הדתי. "אין לנו כל בעיה עם הומאוים ולסביות, הבעיה מתחילה כשמנסים לשנות את המרחב החיצוני ולשנות דברים שהיו מקובלים עד היום בארץ ואגב כך לשנות את ציביונה של המדינה", הוא מסביר. 

 

לעצור את כספי התמיכות לישיבה


בד בבד להחלטתו זו של הרב רודריגז, כבר השבוע היו גורמים חילוניים בעיר שמחו על צעד זה של הרב והזכירו כי ישיבת ההסדר איילת השחר זוכה מידי שנה לתקצוב עירוני של אלפי שקלים. "לא יתכן שמצד אחד הם נהנים מכספי התמיכות העירוניות ומצד שני הם פוגעים בקהילה בה הם חיים מעצם הפסקת תרומת הדם", אמר לנו השבוע גורם בעיר. קריאתו זו של הרב רודריגז עוררה את זעמם של חברי הקהילה הלה"טבית בעיר שרואים בקריאה זו מצד הרב ניפוץ של הסטטוס קוו העירוני שהיה קיים באילת מזה שנים ארוכות.
גורמים במד"א תלו את ההחלטה שהתקבלה בוועדה המייעצת למשרד הבריאות ואף טענו כי נכון להיום כל סעיף מוצא ההורים שעורר את זעמם של הדתיים כלל לא נכלל בטפסי התרומה, "לא בגלל נושא ההומאים שיכולים עכשיו גם הם לתרום דם", הסביר גורם מתוך מד"א, אלא מאחר שבשנים האחרונות כבר אין כל צורך בציון מוצא האם או האב. 
אם בעבר היה קיים חשש כי תרומת דם מתורם שמקור הוריו כזה או אחר, הרי שכיום זה כבר לא תופס ומיותר", לכן הסעיף הזה הוצא. לצערינו בציונות הדתית מפרשים את זה אחרת למרות כל ההסברים שלנו וחבל שכך. הם לא מבינים כי הם פוגעים אך ורק בבני העם שאותם הם כל כך אוהבים".

 

הרב יוסי רודריגז על קהילת הלהט''ב: ''את דמי הקרבתי למדינה לא כדי שתהפוך למדינה עם תרבות מקולקלת'' ● צילום: ויקישיבה

 

הרב רודריגז: "זה הרבה מעבר לפן הדתי"


הרב יוסף רודריגז לא ניסה השבוע לחזור בו מקריאתו לתלמידיו. "אחרי 2,000 שנות גלות הגענו למדינה יהודית לא כדי שמישהו ינסה לטשטש את מהות מדינת העם היהודי", הסביר השבוע הרב רודריגז את עמדתו ל'ערב ערב'. "לכולנו ברור שיש תא משפחתי אחד, הם לא יכולים עכשיו לנסות לחנך את כל אזרחי המדינה מחדש שיש הורה 1 והורה 2 ואנחנו נאבק על שמירה על זהותה של המדינה. את דמי הקרבתי למדינה לא כדי שתהפוך למדינת גויים או למדינה עם תרבות מקולקלת. גם היום אני מקיז דם כדי לשמור ולקדם את המדינה שלנו והשליחות הזו היא גם זו שגרמה לי לרדת לאילת. אני מוכן לתת את כל כולי למען המדינה אבל המהלכים שנעשים בה עכשיו לא לכך פיללנו. מה שקורה היום בעם הוא מאבק תרבותי וזו רק דוגמה למה שמנסים לעשות במדינה. הם מנסים לשנות את החינוך, את הטופסולוגיה, את התרבות ולשנות את צביון המדינה שלנו ולכך אני לא אתן יד. כל מי שנאמן לתפיסה הזו חייב להילחם יחד איתנו. שיפסיקו לטשטש את הצעדים האלו שהם מנסים לעשות בכל מיני אמירות סרק".

מדוע אתה נגד הקהילה הלה"טבית?
"אני לא נגד אף אחד. מה שהם עושים בבית שלהם זו זכותם, לא יתכן שאת זה הם מנסים עכשיו להנחיל לעם שלנו ולשנו תאת התרבות שלו ואת החינוך של העם לפי צורת החיים שלהם. הרי עם כל הכבוד התא המשפחתי המוכר והמקובל הוא התא המשפחתי הרגיל שבו יש אמא ואבא. זה היה מאז ומתמיד בעם ישראל לדורותיו. תפתחי את הדף הראשון בתנ"ך ותקראי על אדם וחווה. זו משפחה כבר מראשית הווייתנו וחבל שיש מי שמנסים לטשטש את זה עכשיו. אני מצדיע לכל מי שנלחם על כך שהתא המשפחתי הוא יסוד המדינה שלנו והמצחיק שעבאס דווקא מבין את זה יותר מיהודים רבים אחרים. המאבק הזה הוא הרבה מעבר למאבק דתי, הוא מאבק יסודי. הם מנסים לשנות את החברה שלנו, את המדינה, את הציביון התרבותי, שלא יתממו ושיגידו את האמת".

 

מחזיקת תיק הלהט"בים באילת: "צר לי שכך בחר הרב"


חברת מועצת העיר יערית סיטבון אבוטבול, מחזיקת תיק הלהט"ב בעיריית אילת הסבירה השבוע: "מדובר בהחלטה גורפת של משרד הבריאות שתופסת בכל המדינה. בעבר היה איסור על תרומת דם מגברים חד מיניים, במטרה לצמצם תורמים בעלי סיכון גבוה להיות נשאי HIV עקב קיום יחסי מין לא מוגנים. כיום ברור לכולם כי יחסי מין לא מוגנים יש גם בין גברים לנשים, אין מונופול על הסיכון ולכן מידת המסוכנות שייכת לכולם וסוף סוף האיסור הגזעני והמפלה הזה נעלם מהעולם".

בנימה אישית הוסיפה אבוטבול: "צר לי שכך בחר הרב לפעול מול תלמידיו, דווקא בימים בהם יותר מתמיד אנו אמורים לעסוק בקירוב לבבות. אני אוהבת ומכבדת את המגזר הדתי באילת ומשתדלת באופן עקבי לייצר פעולות מקרבות ופחות מרחיקות. אם רק חס וחלילה ושלום מישהו מתלמידיו של הרב או כל יהודי אחר או כל אדם בכלל יזדקק לתרומת דם אחרי תאונה או פיגוע, הוא לא יבדוק מי עומד מאחורי הדם בשקית, אלא רק יחשוב איך מצילים עוד חיים. אני קוראת לכולם להמשיך ולתרום דם בבחינת 'כל המציל נפש אחת, מציל עולם ומלואו'".

ממד"א נמסר בתגובה: "בשירותי הדם של מד"א קשובים לרחשי כלל הציבור בנושאים השונים ולכן הוחלט להעלות את הנושא לדיון בוועדת המומחים המייעצת למשרד הבריאות בנושא רפואת עירויים והיא זו שתגיש את המלצותיה בעניין לשמרד הבריאות.
יודגש, כי הדבר היחיד שמנחה אותנו הנו אספקת עירויי דם באופן שוטף ומסודר לחולים ולפצועים הנזקקים לכך לשם הצלת חיים".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש