ציפורים נודדות מתות בסתר באילת

מאת: ● 12/5/2021 12:40 ● ערב ערב 3016
בימים האחרונים, בזמן שגל עצום של ציפורים נודדות שוטפות את אילת ודרום הערבה, תושבי האזור מדווחים כי רבות מהציפורים נמצאו מתות● בחברה להגנת הטבע מסבירים כי השילוב של הכמות הגדולה של העופות, האתגר של חציית המדבר והחום הכבד הפוקד את האזור, גרם השנה לכך שרבות מאוד מהציפורים נחלשות ונאספות על ידי הציבור
ציפורים נודדות מתות בסתר באילת
צילום: חיים שי
תגיות: בעלי חיים

צילום: תמירון. נועם וייס, החברה להגנת הטבע

גל עצום של ציפורים נודדות שוטפות את אילת, דרום הערבה ואזורים נוספים בארץ. עשרות אלפי ציפורי שיר ממינים שונים תועדו במרכז הצפרות אילת ובכול בתי הגידול שיש בהם עצים למחסה. מיקומה של אילת בקצה מדבר הסהרה הצחיח, הופך אותה לנקודת עצירה הכרחית כמעט עבור מגוון גדול של עופות, המגיעים כרגע מאפריקה. כדי שהציפורים תשלמנה את מסען המפרך אל אתרי הקינון שלהם באירופה ובאסיה, הן זקוקות למנוחה ולמזון כאן אצלנו. עיקר הנודדות בחודש מאי הן הציפורים הנודדות את המרחקים הארוכים ביותר. רבות מהן כגון המלכישליו, החטפית האפורה, העלווית האפורה והזמיר המנומר, מגיעות כרגע לאילת באפיסת כוחות כמעט, לאחר שעופפו אלפי ק"מ מעל מדבר חם ודל במזון.

השילוב של הכמות הגדולה של העופות, האתגר של חציית המדבר והחום הכבד הפוקד את האזור, גרם השנה לכך שרבות מאוד מהציפורים נחלשות ונאספות על ידי הציבור. אנשים טובים מעבירים את העופות אל פארק הצפרות או אל פקחי רשות הטבע והגנים. חלקן מתאוששות במהירות ומשוחררות בחזרה למסען, וחלקן מגיעות בעזרת מתנדבי ה"חיבולנס" אל בית החולים לחיות בר שבספארי, שם הן יקבלו את הטיפול המיטבי.

מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע מדווח כי גל הנדידה העצום מורגש גם בשאר רחבי הארץ. אירניות - זמירים בעלי חזה אדום בוהק, החיים בדרך כלל בהרים גבוהים ונראים רק לעיתים נדירות מאוד בעונות הנדידה בישראל, נצפים כרגע בעשרות אתרים, בעיקר בדרום ומזרח הארץ.

רשות הטבע והגנים מבקשת מן הציבור לגלות ערנות ולהעביר לידיה, או אל פארק הצפרות אילת, כל ציפור פגועה בה נתקלים. את הציפור יש לאחסן בקופסא חשוכה ומאווררת ולהניח במקום שאינו חם או קר מדי. חשוב להימנע מהאכלה או השקייה של הציפורים הפגועות. כדי למנוע החלשות הציפורים, הציבור גם נקרא להשאיר מקור מים בחצר, במקום אליו אין סכנה שיגיעו חתולים. הציפורים הנודדות מתרחצות, מתרעננות ושותות מהמים.

חטפית אפורה. צילום: נועם וייס החברה להגנת הטבע


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש