קבלני רובע 11 דורשים מהשרה גילה גמליאל להתערב בנושא מפגעי הריחות הגוברים ממתקני קצא''א

מאת: איציק נועם ● 23/4/2021 08:20 ● ערב ערב 3014
קבלנים הבונים ברובע 11 בשחמון מוטרדים ממפגעי הריח הגוברים ממתקני קצא''א ודורשים את התערבות השרה להגנת הסביבה ● במשרד להגנת הסביבה הורו להכין תחקיר על נסיבות האירוע ● אף שמדובר כבר באירוע שלישי מתחילת השנה, המתרחש לאחר שהחברה כבר הודיעה כי התקינה מתקן מישוב ריחות, שלא ברור מדוע כשל ● בקצא''א התעלמו מפניותינו לקבלת התייחסות לדברים
קבלני רובע 11 דורשים מהשרה  גילה גמליאל להתערב בנושא מפגעי  הריחות הגוברים ממתקני קצא''א
בקצא''א לא מגיבים לאירוע הריח החריף מתחילת השבוע. מכלי החברה ברמת יותם

ביום ג' שעבר פנתה חברת הבניין מנוס גרופ, הבונה שכונת מגורים ברובע 11 בשחמון באילת, לשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, במכתב תלונה בשל מפגעי הריח שסופגות שכונות המגורים באילת הקרובות למתקני חברת קצא"א מאז הגברת פעילות החברה בחודש ינואר השנה. בחברה דורשים את התערבות השרה. מנגד, בעוד שבקצא"א הכחישו ביום ב' השבוע, כי היו אירועים של דליפות ממתקניהם, ואף התהדרו בהתקנת מתקן מנשוב שאמור לפתור את בעיית הריח, ארע מקרה שלישי מתחילת השנה של ריחות חריפים בלילה שבין ראשון לשני השבוע, שגרם לצריבות בעיניים ותחושת מחנק בקרב תושבי השחמון. המשרד להגנת הסביבה: "ההערכה היא כי פעולות תחזוקה במתקן הובילו למפגע הריח"

חברת הקבלנות מאנוס גרופ שרכשה קרקעות במסגרת מכרזים של רשות מקרקעי שיראל ומשרד הבינוי והשיכון ברובע 11 בשחמון, הוציאה בשבוע שעבר מכתב דרישה להתערבותה של השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, לאור ריבוי אירועי הריחות החריפים הפוקדים את שכונת השחמון באילת מאז תחילת השנה, עת הגבירה קצא"א את פעילותה במפרץ אילת ובתוך כך במתקניה שברמת יותם הסמוכים לפרויקטים אותם בונה החברה.

 

"בריאות תושבי השכונה בסכנה"


במכתב, עליו חתומים גדיש הירוקה, בראשית הירוקה וקונסול ייעוץ וניהול, שלוש החברות המאגדות את מאנוס גרופ, הסבירו כי: "שכונת השחמון שוכנת למרגלות מתקן רמת יותם של חברת קצא"א, בו שוכנים כידוע 16 מיכלי ענק לאחסון נפט. שכונה זו נמצאת בפיתוח מואץ של משרד הבינוי והשיכון ואנו עתידים לאכלס חלק מהמבנים כבר בשנה הקרובה", נכתב. "בשנה האחרונה אנו עדים למספק אירועים של ריח חריף מאוד שמגיע מהמתקן כתוצאה מכשלים ו/או דליפות במתקן ולאחרונה תדירות האירועים רק גוברת. ריח חריף זה שעלול גם להיות מזיק לבריאות מהווה מטרד סביבתי וכתוצאה מכך פוגע באופן ישיר בבריאות הציבור ובאיכות החיים של התושבים והדיירים לעתיד". עוד הוסיפו במנוס: "מדינת ישראל משקיעה מאות מיליוני שקלים בפיתוח העיר אילת בכלל וברובע 11 של שכונת השחמון בפרט ואין זה מתקבל על הדעת שבריאותם של תושבי השכונה העתידיים תועמד בסכנה ושאיכות חייהם תפגע עקב מטרד סביבתי שלא מטופל כראוי", לפיכך מבקשים בקבוצת מנוס כי השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל,. תתערב לאלתר בנושא.

 

בעיריית אילת מזמינים את הציבור להפוך למתנדבים לשעת חירום, כי גם שם מבינים שהאסון האקולוגי הוא רק עניין של זמן

 

מדוע לא עבד המתקן החדש?


בתגובה למכתב הכחישו ביום ב' השבוע בקצא"א כי היו כשלים ודליפות מהמתקן, עוד הוסיפו בקצא"א: "התקנו מתקן מישוב ריחות", ולסיום הפנו אותנו למשרד להגנת הסביבה על מנת לקבל את עמדתם בנושא. אלא שבצרוף מקרים מטריד, ארע בלילה שבין יום ראשון לשני השבוע, אירוע ריח שלישי מאז תחילת השנה שמקורו כפי הנראה במתקני קצא"א. 
תושבי שכונת השחמון באילת סבלו מריח דלק חריף, שגרם לצריבות בעיניים ולתחושת מחנק. כוחות כיבוי אש והצלה מאילת ערכו סריקות באזור, ואולם לא נמצא ממצא המעיד על גורם של חומרים מסוכני, אף שההערכה היא כי מקור הריח במתקני קצא"א. 

בתגובה נמסר מהמשרד להגנת הסביבה: "במהלך הלילה שבין ה-18 ל-19 באפריל 2021, התקבלו פניות במוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה וכן של עיריית אילת על ריחות דלק חריגים בעיר. כוחות כבאות הגיעו לשטח ופעלו אף הם לאיתור מקור הריח. מהבירור עולה כי לא התבצעה במהלך הלילה פעילות של פריקה או העמסה של אנייה הקשורה בפעילות קצא”א, אך ההערכה היא כי פעולות תחזוקה במתקן הובילו למפגע הריח. המשרד להגנת הסביבה הורה לקצא”א להכין תחקיר אירוע, כמקובל, ויבחן אותו ויפעל לפי הצורך.
“אנו קוראים לציבור לדווח על מפגעים סביבתיים מסוג זה בזמן אמת במוקד החירום של המשרד: 6911*". 

 

מקצא"א לא נמסרה תגובה על מכתב קבוצת מנוס וכן לא הועברה כל התייחסות לארוע הריח החריף מתחילת השבוע.

גם מהמשרד להגנת הסביבה לא התקבלה התייחסות למכתב קבוצת מנוס.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת