האם קורסת הקובלנה הפלילית של חכ''א נגד מוכר הסיגריות?

מאת: ניר אמיתי ● 17/2/2021 18:43 ● ערב ערב 3005
השופט שי ברגר מציב סימן שאלה על האפשרות להמשך ניהול הקובלנה הפלילית שהגישה חכ"א נגד אילן ברגמן ('מוכר הסיגריות') באשמת הוצאת דיבה ● זאת משום ששמו של מנכ"ל החברה אבי כהן "עובר כחוט השני ביחס לכלל האישומים בקובלנה" וכן לאור כך שכהן "נחקר באזהרה בגין פרשיה חדשה...וברור שלא יוכל להעיד בדבר חקירה שמתנהלת כנגדו בלה"ב 433" ● השופט דורש לדעת מי מעדי חכ"א נחקר באזהרה על ידי המשטרה ובהמשך יכריע האם תוכל הקובלנה להמשיך להישמע, או שתמחק או שהחקירות בה ידחו עד לסיום חקירות המשטרה
האם קורסת הקובלנה הפלילית  של חכ''א נגד מוכר הסיגריות?
עוה"ד אבירם" ''יש מקום למחוק את הקובלנה ולהותיר את ההליך האזרחי''. כהן וברגמן
תגיות:

תפנית בפרשת הקובלנה הפלילית שהגישה החברה הכלכלית אילת עוד בנובמבר 2017 נגד אילן ברגמן מוכר הסיגריות. השופט שי ברגר נוטה, כך נראה, להורות על ביטול ההליך או לכל הפחות על התלייתו עד למועד סיום ההליכים בפרשת החשד לשוחד מרמה והפרת אמונים בחכ"א הנחקרות בימים אלה על ידי יחידת לה"ב 433.
כזכור, הגישה חכ"א קובלנות פליליות הן נגד ברגמן והן כנגד הקבלן מרואן נופי, בגין 44 פרסומים מכפישים לטענתם, בהם טענו השניים לאי סדרים ועבירות פליליות שנערכו על ידי מנכ"ל חכ"א, אבי כהן ויו"ר דירקטוריון החברה, ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי. קובלנות אלה הוגשו במקביל לתביעות אזרחיות שהוגשו כנגד השניים ובהם נדרשו לפצות את חכ"א על הפגיעה בשמה הטוב.
בדיון שנערך ב-14.2, קבע השופט ברגר כי: "מצאתי לנכון לזמן את הצדדים כדי לקבל תמונה מלאה יותר בשים לב לכך שמזה מספר חודשים מתנהלת חקירה של יחידת לה"ב 433, ככל הנראה כנגד החברה הכלכלית ולכל הפחות כנגד מנכ"ל החברה, מר אבי כהן. מעיון מעמיק בקובלנה עצמה עולה כי שמו של מר כהן עובר כחוט השני ביחס לכלל האישומים בקובלנה...". בא כוחה של חכ"א עו"ד צבי גלמן אמנם טען כי הוא אינו יודע מהם נושאי החקירה בהם נחקר כהן, וכי אלו, כעולה מהחלטת ביהמ"ש, מתייחסים לאירועים שקדמו לכניסתו לתפקיד מנכ"ל החברה, לפני 2014. אלא שהשופט ברגר הקשה על עוה"ד גלמן וביקש לברר האם החקירה הנוספת שמתנהלת כיום בחכ"א, אותה חשפה המשטרה במהלך הדיון האחרון בהארכת תוקף התנאים המגבילים שהוטלו על כהן, נוגעת לתקופות מאוחרות יותר ועוה"ד גלמו אישר כי: "בפרשיה אחרת שמתנהלת כרגע, אבי כהן הוא הנחקר היחידי שנחקר באזהרה". בשלב זה נדרשה על ידי השופט היועמ"ש של חכ"א, עו"ד שירלי אוסטפלד אביטל, שנכחה בדיון, לצאת ממנו לאחר שהובהר כי נוכחותה באולם אסורה.
גם עוה"ד גלמן הסכים כי אבי כהן לא יוכל להעיד במסגרת הקובלנה של חכ"א בכל הנוגע לשאלות הקשורות בחקירות אך הבהיר כי הפרסומים נשוא הקובלנה אינם חופפים לנושאי חקירתו של כהן. עוה"ד גלמן הציע כי בינתיים ישמעו עדים אחרים "יכול והחקירה תסתיים (עד) אז ונוכל לשמוע את מר כהן באופן חופשי", אמר, "אני בדקתי עם אבי כהן והוא מוכן להעיד", אך הוסיף, "אני מבין את ביהמ"ש שאינו מוכן לשמוע עד שלא יכול לענות על שאלות מסוימות". עוד חשף עו"ד גלמן בדיון כי יו"ר דירקטוריון החברה, מאיר יצחק הלוי וממלאת מקומו באותה העת, חברת המועצה עו"ד סימה נמיר, לא נחקרו כלל על ידי לה"ב 433 בנוגע לחשדות. עוד הוסיף כי יתכן שכלל לא תידרש עדותו של כהן בקובלנה שכן "התיק הוכח...המעשים הוכחו..הנאשם מודה במעשים ואף מתפאר בהם...ואף ממשיך לעוול...". בחכ"א כאמור דווקא מעוניינים בהמשך שמיעת ההליך וודאי שלא בביטולו אך גם לא לעכבו עד לתום בדיקת החשדות נגד כהן. בא כוחו של בגרמן, הסנגור נמרוד אבירם הבהיר כי לא יוכל וותר על חקירתו של כהן, "שעה שמתקיים הליך מקביל (הכוונה לתביעות האזרחיות שהגישה חכ"א בגין אותם פרסומים – נ.א) ושם החופש של המאשימה הוא גדול יותר ובשלב הנוכחי כשיש מניעה להמשיך ולנהל את המסלול הפלילי, יש מקום למחוק את הקובלנה ולהותיר את ההליך האזרחי", אמר. 
בהחלטתו התייחס השופט ברגר לחקירה החדשה שמנהלת המשטרה נגד כהן, ולאור כך דרש מעו"ד גלמן להעביר לביהמ"ש ולצד השני הודעה מי הם עדי התביעה בקובלנה שנחקרו תחת אזהרה על ידי להב 433 ומי מהם מסר עדות פתוחה (שלא תחת אזהרה). עוד קבע כי הצדדים יגישו את עמדתם בכל הנוגע להמשך ניהול ההליך הפלילי ובהם יתייחסו לאפשרות של התליית ההליכים או מחיקתם.  

אילן ברגמן שחרר סרטון נוסף ביום ג' השבוע ובו הפציר בחכ"א שלא לסגת בה מהתיק ולהמשיך ולנהלו עד למתן פסק דין: "אל תמשכו את התיק תשאירו אותו, זו הבמה שלי זה הפסטיבל שלי ושם אני אמעך אתכם עד הסוף", אמר.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת