בעלי הצימרים: ''אנחנו לא הסיבה לעלייה בתחלואה באילת''

מאת: ניר אמיתי ● 17/2/2021 18:08 ● ערב ערב 3005
“כל אחד רשאי להיכנס לאילת וזאת הסיבה לעלייה בתחלואה'', מאשימים בעיריית אילת, ומפנים אצבע מאשימה אל עבר בעלי יחידות הנופש בעיר, כמי האחראים, בין היתר, לעליה החדה בשיעור המאומתים באילת ● אלה מצדם מתעקשים: ''ההזמנות בשפל והעליה בתחלואה התרחשה בכלל בסגר''
בעלי הצימרים: ''אנחנו לא הסיבה לעלייה בתחלואה באילת''
איפה ואיפה בין המלונאים לבעלי יחידות הנופש?
תגיות:

בעלי יחידות הנופש בעיר המתפרנסים מהשכרת יחידותיהם באילת לתיירים באמצעות אתרי Airbnb ו-Booking כעסו השבוע על הודעת העירייה שהפנתה אצבע מאשימה אליהם כמי שאחראים, בין היתר לעליה בתחלואה בעיר. גם שרת התיירות אורית פרקש הכהן סיפרה בראיון לרשת ב' השבוע (ג') כי בעיריית אילת מפנים אצבע מאשימה, בין היתר, כלפי יחידות הנופש המופעלות על ידי מפעילים פרטיים בעיר, שאינם כפופים כרגע לשום מגבלה או דרישה בכל הנוגע לאירוח, ואינם מוגבלים באירוח מתחסנים ומחלימים בלבד. 

 

"3,000 דירות Airbnb  ללא אכיפה"


בהודעתה האשימה העירייה את העלייה בתחלואה באי השבתו לפעילות של מתווה "איים ירוקים". מאיר יצחק הלוי אמר: "נוצר מצב אבסורדי כשמתווה האיים הירוקים פעל, היתה לנו שליטה על התחלואה בעיר, שכן יכולנו למנוע כניסה של אנשים מאומתים לעיר. כעת כל אחד יכול להיכנס אליה ללא בדיקה וזאת גם הסיבה לעלייה בתחלואה". סגנו אלי לנקרי ציין את החשש מכניסה של אלפי ישראלים לעיר בסוף השבוע שעבר. "יש בעיר כ-3,000 דירות Airbnb והאילתים מארחים עוד אלפי נופשים בבתיהם ללא אכיפה", ציין לנקרי בהודעת העירייה. בכך ביטא לנקרי את עמדת המלונאים בעיר שהתקוממו השבוע על כי נמנע מהם לפתוח במתווה התו הסגול, "מה שקורה באילת זה ישראבלוף", אמר ל'ערב ערב' אחד מהם השבוע. העיר מרוסקת אבל ישנה איפה ואיפה. עשרות אלפי נופשים מגיעים לעיר וישנים בבתים פרטיים, בווילות ובצימרים ואחר כך מתפלאים שהעיר אדומה. בינתיים אנחנו אוכלים אותה ביחד עם עשרות אלפי עובדים שמובטלים תקופה ארוכה".  השבוע כבר ציינו בעירייה כי אף שציון הרמזור של אילת נמצא בירידה, הדאגה מפני פתיחה לא מבוקרת של הכניסה לעיר היתה מוצדקת.

 

7% תפוסה ביחידות הנופש בלבד


אלא שאת בעלי יחידות הנופש כאמור הצליחו הדברים להרגיז. ל'ערב ערב' אמר אחד מהם: "הדברים פשוט אינם נכונים. יחידות הנופש ריקות  כמעט לגמרי היום. גם אם בוחנים את מצב התפוסות בארבעת החודשים האחרונים רואים שמדובר על תפוסות נמוכות מאוד. באוקטובר היתה אצלי תפוסה של 10.5%, בנובמבר כשהחל מתווה איים ירוקים עליתי ל- 21% תפוסה, במהלך הסגר השלישי בדצמבר ירדתי ל-15.5% ובינואר כבר נרשמו אצלי 1.1% תפוסה, בימים הראשונים של פברואר אפשר לדבר על תחילת התעוררות עם 7% תפוסה בלבד", אמר האיש. ובעל יחידת נופש אחרת הוסיף: "הנתונים אלה לא יכולים להסביר את הזינוק החד בתחלואה שארע בכלל בסגר השלישי, אז חלה מגבלת 1,000 מטר, מה שהותיר את היחידות ריקות ועדיין התחלואה בעיר זינקה" ואכן גם בעירייה מודעים לכך כי הזינוק בסגר השלישי מקורו ככל הנראה בהתפרצות בקרב האוכלוסיות חסרות המעמד בעיר ועדיין מדגישים שם כי הותרת הכניסה לעיר פרוצה לכל תקשה מאוד על הפיכתה מעיר כתומה לצהובה וירוקה. יחד עם זאת מתגאים בעירייה בכך שכמעט שליש (32%) מתושבי העיר כבר התחסנו במנה השנייה וכמעט 50% במנה הראשונה. נתונים אלו, כך מקווים שם, יאפשרו את פתיחת העיר ומלונותיה כבר בשבועות הקרובים. בניגוד לחשש שהביע יצחק הלוי בראיונות עמו שמא אי הפעלת מתווה איים ירוקים נובע משיקולים פוליטיים, הביעו גורמים המקורבים להנהלת העירייה עמדה שונה, "לא סביר שמדובר בהחלטה פוליטית פשוט משום שזה דבר גדול מידי כדי להכריע בו על סמך שיקול פוליטי צר כזה או אחר", אמרו לנו השבוע שלא לייחוס, "לו היתה אילת עומדת בדרישות מתווה איים ירוקים ומצליחה להוריד את אחוזי המאומתים בקרבה, היתה הממשלה מאפשרת את החלת המתווה באופן מידי". גם בעובדה כי החוק הקיים אינו מתייחס למחוסנים שיהיו פטורים מבדיקות בכניסה לעיר, לא מצאו בעירייה כגורם מעכב. "ברגע האמת, ניתן לתקן את החוק ולהוסיף לו סעיף ולאשרו בתוך ימים ספורים", אמרו לנו, "המצב המשפטי לא היה עוצר את מתווה איים ירוקים, לו רק היו מוכנים להגמיש מעט את תנאי הסף למתווה". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש