רק שלושה מתוך ארבעת מכרזי שטח השדה קיבלו הצעות

מאת: ניר אמיתי ● 1/1/2021 08:34 ● ערב ערב 2998
פורסמו שמות הזוכים בשלושה מתוך ארבעת המתחמים שהוציאה רשות מקרקעי ישראל (רמ''י) בשטח שדה התעופה המפונה באילת ● לכל מתחם הוגשה רק הצעה אחת ולרביעי לא הוגשו הצעות כלל ● רק 30% מהדירות ימכרו לזכאים במחיר מופחת ● מנכ''ל רמ''י: ''התוצאות מראות שהיזמים מאמינים באילת''
רק שלושה מתוך ארבעת מכרזי  שטח השדה קיבלו הצעות
המכרז הראשון במסגרת תכנית הדיור החדשה מעט דירות בהנחה יפה. שטח השדה המפונה ● צילום: מתוך סרטון חכ

רק 655 מכלל הדירות שהוצאו למכרז בארבעת המתחמים בשטח שדה התעופה המפונה באילת, המכונה רובע השדה שלב א', שווקו לקבלנים זוכים, זאת לאחר שלמתחם הרביעי לא הוגשו כל הצעות. גם בשלושת המתחמים ששווקו, הוגשה הצעה בודדת בכל מכרז. מכרזים אלו שווקו במסגרת תכנית הדיור החדשה שהשיקה משרד הבינוי והשיכון, לאחר גוויעתה של תכנית "מחיר למשתכן", אותה קידם שר האוצר לשעבר משה כחלון. עם זאת, במסגרת התכנית החדשה, התחייבו הקבלנים למכור רק 30% מכלל יחידות הדיור במחיר הנמוך ב-35% ממחיר השוק, מה שאומר שמרביתהפרויקט ימכר במחירי שוק רגילים. כזכור, פרסמה שמאית מכריעה סקירה נדל"נית שערכה לדירות חדשות שנשנו באילת בשנתיים האחרונות, ומצאה כי המחיר הממוצע למ"ר באילת נע סביב 10,200 שקל למ"ר בנוי וזאת עקב השפעתם של מכרזי מחיר למשתכן על מחיר כלל השוק בעיר.


המכרז באילת היה למעשה הראשון שיצא לדרך במסגרת תכניתו החדשה של שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן. המכרז כלל במקור 645 יחידות דיור מהן כאמור שווקו רק 415 יחידות בשלב זה, כלומר 65%. לאור כך שגם במתחמים האחרים הוגשה הצעה בודדת לכל מתחם, נראה כי הקבלנים באילת מקבלים את המכרזים בשוויון נפש. הסיבות לכך נעוצות בעתודות בניה קיימות שטרם מוצו במסגרת רובע 6 ו-2 וכן במתחמים חדשים לצד מתחמי פינוי בינוי המקודמים במרכז העיר (סינג סינג וירושלים השלמה)  ובשכונות הוותיקות (דקל). 
במתחם 1 ומתחם 2, בהם 285 יחידות דיור, זכתה חברת האחים אוזן, שהציעה מחיר מינימום למ"ר (המחיר הסופי שבו תימכר הדירה לזכאים), המגלם תוספת של כ-12.5 מיליון שקל על מחיר הקרקע. במקום כ-78 מיליון שקלים אותם קבעה המדינה כערך מופחת לתשלום עבור הקרקע, הציעה החברה כ-91 מיליון שקלים. מגנון זה נקבע בהתאם למתווה החדש שנקבע בתוכנית, במסגרתו הקבלנים מתחרים ביניהם גם על המחיר למ"ר אך גם על התמורה על הקרקע. על פי המתווה, דירת 100 מ"ר הנמכרת בשוק החופשי בכ-1.55 מיליון שקלים, תימכר בתוכנית "מחיר מופחת" לזכאים תמורת כמיליון שקלים ולפיכך תגלם הנחה של 550 אלף שקל לדירה.


במתחם השלישי, שכולל כ-140 יחידות דיור, זכתה אייל פרץ יזמות ונדל"ן במחיר של 8,887 שקל למ"ר, הגבוה מעט ממחיר המינימום שקבעה המדינה (8,500 שקל למ"ר), ללא תוספת לקרקע. למתחם זה הוגשה כאמור הצעה בודדת ובמתחם מספר 4  בו קיוותה המדינה לשווק כ-220 יחידות דיור לא הוגשו הצעות.
מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, התייחס לתוצאות המכרז 'בדה מרקר' ואמר: "תוצאת מכרז הדיור מופחת הראשון מראה שהיזמים מאמינים בעיר אילת, מאמינים במודל המכרז המעודכן וניתן להעניק הנחה משמעותית לאזרחי ישראל במחיר הדירה ובה בעת לשמור על הקופה הציבורית ולשמור על הנחה סבירה ושוויונית".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש