ארבע השמורות של הערבה הדרומית

מאת: מערכת יום יום באילת ● 7/3/2023 20:03 ● ערב ערב 2064
לערבה הדרומית ארבע שמורות טבע מרהיבות ששוות כל אחת עצירה וטיול קבלו את ארע היפהפיות של המדבר
ארבע השמורות של הערבה הדרומית
נוף בערבה צילום Urilei לויקיפדיה

שלוחת נוצה:

 

השמורה כוללת תצורת נוף ייחודית והיא הנקודה הגבוהה ביותר בערבה, המשמשת כקו פרשת המים בין הערבה הדרומית לערבה הצפונית. בהיבט התיירותי, היא משמשת כנקודת תצפית על הערבה. מדרום לשלוחת נוצה, מתחתר נחל שיטה העשיר בעצי שיטה המוגדרים כמיני מפתח במדבר ומשמש כבית גידול למגוון גדול של בעלי חיים וצמחים. נחל שיטה מתנקז לשקע ניקוז ללא מוצא "קע-א-סעידין. בשנים גשומות שקע זה הינו "אסם תבואה" לציפורים מקומיות ונודדות בשל ריבוי של צמחייה עשבונית חד-שנתית עשירה. עושר הציפורים בבית הגידול, קע-א-סעידין מהווה אתר עליה לרגל לצפרים מכל העולם. מיני בעלי חיים וצומח בשמורה זו כוללים בין היתר את צבי הנגב, חרדון הצב, קורא מדבר וכן שחלים שרועים.

 

נחל שעלב:

 

נחל חולי זה הוא הערוץ העיקרי שמנקז מים למלחת יוטבתה ומחבר את הערבה הישראלית עם מישור החולות הגדול בערבה הירדנית. לשימורו של נחל שעלב יש חשיבות בינלאומית כיוון שהוא מייצר קישוריות בכיוון מזרח-מערב בין בתי גידול שונים, הר הנגב והנחלים ממערב ומישור החולות במזרח. מיני בעלי חיים בשמורה זו כוללים בין היתר את ישימונית תמנע, ציפורים כגון סלעית נזירה ואלימון ומיני צומח כגון מלענן דראר ושבטוט מצוייץ.

 

מלחת יוטבתה:

 

המלחה היחידה שחלק משמעותי מהשטח הסטרילי (בחלקה המזרחי) עדיין שמור ונמצא בתחום ישראל מה שהופך אותה להיות בית גידול ייחודי. מיני בעלי חיים וצומח בשמורה זו כוללים בין היתר זאבים, שרקרק גמדי, ארנבות ומיני צומח כגון סווד אצטרובלי ואכם חד ביתי.

 

נחל נמרה ונחל רחם:

 

לנחל רחם יש את אגן הניקוז הגדול ביותר בהרי אילת, מתנקז למלחת עברונה יחד עם נחל נמרה בפשט נחלים רחב ורדוד. שני הנחלים מייצגים שילוב מיוחד של נחלים שיטפוניים ובקעה חולית המשמשת בית גידול למגוון רחב של מיני צומח נדיר. נחל נמרה מהווה ייצוג נוסף של בית הגידול החולי הנדיר בערבה הדרומית. החול בנחל הוא עתיק ומקורו מבליה של סלעי חול בדרום בקעת תמנע. הפשט של נחלי נמרה ורחם חיוני כחולייה מקשרת במסדרון האקולוגי בערבה הדרומית.

 

בעקבות ריבוי התאונות בטבע ולרווחת המטיילים: קק"ל בהנחיות לטיול בטוח

בימים האחרונים אירעו מספר מקרים מצערים בהם מטיילים נפגעו בעת שהייתם בחיק הטבע. קרן קימת לישראל קוראת לציבור לטייל בבטחה ויוצאת בהנחיות חשובות לטיול בטוח לרווחת המטייל הישראלי.

אורי שמואלי, מנהל בטיחות ארצי בקק״ל: "שמירה על כללי בטיחות יכולה להציל חיים. יש להישמע להוראות הבטיחות המופיעות בכניסה ליערות ולאתרים קולטי קהל. אנו קוראים לציבור- הקפידו על שתיית מים, הליכה בטוחה- כולנו רוצים לעבור את הקיץ בשלום ולחזור הביתה בבטחה".

  • הימנעו מכניסה למקומות שאינם מוכרזים - בורות, מערות ואפילו מבנים שאינם תחת פיקוח עלולים להיות סכנה ממשית וחל איסור כניסה מוחלט למקומות אלו.
  • יש להצטייד בכמות מים מספקת לכל מטייל שההמלצה היא לפחות 3 ליטרים לכל מטייל.
  • צאו עם סוללה מלאה בנייד - על מנת לשמור על היכולת לתקשר בצורה רציפה עם כוחות ההצלה במקרה אסון.
  • בהתאם לגורמים הממונים על הכבאות בישראל חל איסור מוחלט להדליק אש ביערות והשטחים הפתוחים - בהתאם להנחיית נציב כבאות ראשי לישראל בעקבות חשש כבד משריפות המטיילים מתבקשים שלא להדליק אש בשום צורה שהיא במהלך השהייה בטבע.
  • לא להפוך סלעים - מלבד הסכנה הגופנית הקיימת בהרמת פרטים כבדים הנמצאים בטבע, מתחת לסלעים מסתתרות חיות שעשויות להיות מסוכנות וארסיות, על כן חל איסור מוחלט להרימם.
  • הפסקות מרובות בצל - על מנת לשמור על טמפרטורת גוף תקינה ולהימנע ממקרי התייבשות או מכת חום, מלבד שתיית מים רצוי לבצע הפסקות יזומות בכל שעה עד שעה וחצי בצל.
  • תכנון מסלול מראש - תכנון מסלול ההליכה והכרת השטח הם קריטיים לשמירה על הבטחון והבטיחות ויכולים לסייע בהתאמת נכונה של אופי המטיילים לאופי הטיול שרוצים.

קק״ל מאחלת לכם בילוי מהנה בשטח הפתוח וכמובן לא לשכוח לפנות עמכם את הפסולת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש