האילתי שנמצא מתאים פעמיים לתרומת מח עצם: ’'כמו לזכות פעמיים בלוטו''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 7/1/2022 09:43 ● ערב ערב 3050
מה אתם עשיתם עד גיל 23? מה שבטוח שלא נמצאתם מתאימים פעמיים לתרום מח עצם ולהציל חיים● גל פרידמן, צעיר אילתי שהצטרף למאגר התורמים ושכח מזה בכלל, גילה בהפרש של שנה אחת בלבד שהוא נמצא מתאים פעמיים ● בלי לחשוב יותר מדי הוא נענה לפנייה, ומבקש להבהיר: ''אנשים מפחדים מהשם תרומת מח עצם - זה תהליך פשוט, לא כואב וקל שיכול להציל חיים'' וקורא לעוד אנשים להצטרף למאגר הארצי
האילתי שנמצא מתאים פעמיים  לתרומת מח עצם: ’'כמו לזכות  פעמיים בלוטו''
''אם הצלחתי להציל חיים, מי צריך יותר?

מה הסבירות שתזכו פעמיים בפרס הגדול בלוטו? זו בערך הסבירות שתמצאו מתאימים לתרום מח עצם לחולה כזה או אחר. אצל גל פרידמן מאילת (לא הגולש האולימפי), בן ה-23, סטודנט לניהול בקמפוס  בן גוריון בעיר, המזל הטוב הזה צילצל פעמיים. אמנם לא בקטע של הזכייה אבל לגמרי בקטע של ההתאמה.

 

"לא מרגישים כלום"


עוד כשהיה בצבא הצטרף גל למאגר תורמי מח העצם- "זו בדיקה פשוטה במהלכה לוקחים דגימת רוק בלבד", מספר גל שעם השנים שכח בכלל שהצטרף למאגר, ככה עד שביום בהיר אחד לפני קצת יותר משנה הוא קיבל טלפון מפתיע שבישר לו כי נמצא מתאים לתרומת מח עצם. 
"האמת, בהתחלה בכלל שכחתי שהצטרפתי למאגר ולא הבנתי על מה מדברים איתי", הוא נזכר בחיוך, "גם הרעיון של תרומת מח עצם נשמע מפחיד, נראה לי שזה השם הזה מח ועצם שהופכים את זה למפחיד, בתכל'ס אלו תאי דם שמיוצרים בחלק התחתון של הגב ולבן אדם בריא יש הרבה כאלו. ברוב המקרים השם המבהיל הזה הוא בסך הכל סוג של תרומת דם. 
אתה מחובר למכשירים בשתי הידיים, צד אחד שואב את הדם שלך, במכונה נשאבים מהדם תאי האב הנחוצים לטובת התרומה, והמכונה בצד השני מחזירה לך את הדם. סירקולציה כזו. זה תהליך שאורך 5-6 שעות כשאתה למעשה לא עושה כלום, וגם לא ממש מרגיש כלום חוץ מהדקירות הראשוניות, פשוט יושב. כמה זמן זה לוקח? תלוי בעיקר בכמות התרומה הנחוצה, בגודל, גיל וגובה האדם שזקוק לתרומה וזה בערך כל העניין. אם מהוריד לא ניתן לקחת את הדם, לוקחים מהעורק ואז זה מצריך הרדמה מקומית ובכלל לא מרגישים כלום. הכי חשוב להבין שאף אחד לא יכול להכריח אותך לעשות את זה, ובכל שלב אתה יכול לומר פשוט 'לא'. אבל קשה לי להאמין שמישהו יעצור דבר כזה פשוט".

התהליך כואב?
"שבוע לפני התהליך אתה מקבל הביתה זריקות שגורמות לך לייצר יותר מח עצם, אתה מזריק בכל יום זריקה ביד, נו וכמה זה כואב? ואז מגיע יום התרומה עצמו וזה כל העניין".
אם בפעם הראשונה שלו גל קצת חשש כי לא ממש ידע והבין לקראת מה הוא הולך, הרי שבפעם השנייה בה קיבל שוב טלפון שבישר לו כי נמצא מתאים לתרומת מח עצם הוא כבר חייך והבין שהשד ממש לא נורא.
"בשני המקרים הייתי היחיד שהתאים מכל הארץ", הוא מספר בשביעות רצון. "לא מדובר כאן בסוג דם אלא בספירת תאי אב שיהיהו זהים למי שצריך את התרומה, אין גם כל קשר לגיל שלך או לגיל של מי שצריך את התרומה".

פעמיים בינגו?
גל צוחק: "את רואה? אנשים מתים להיות מתאימים לפחות פעם אחת כדי להציל חיים ואני נמצאתי מתאים פעמיים. זה לא עניין ברור מאליו, זו סבירות מאוד מאוד נמוכה. בדרך כלל לא מחזירים בשנה הראשונה את מי שתרם כבר מח עצם למאגר כי אולי החולה יצטרך כמות נוספת של מח עצם, במקרה שלי יצא שבערך אחרי שהחזירו את השם שלי למאגר שוב נמצאתי מתאים. בהתחלה אתה רק מועמד להתאמה, ורק לאחר בדיקת דם מאשרים את זה בוודאות. כשהתקשרו אלי בפעם השנייה הם לא ידעו שכבר תרמתי למישהו אחר ואמרו לי שזה כמעט אף פעם לא קורה. זה קרה לפני למישהו אחר בהפרש של 8 שנים, אצלי זה קרה בהפרש של שנה".

 

"המשפחה קצת חששה בהתחלה, אבל אחרי שהנושא נבדק באינטרנט והבנו שזו בערך תרומת דם ולא מעבר, קיבלתי אור ירוק" ● צילום: עזר מציון

 

היה לך ברור שאתה הולך על זה גם בפעם השנייה?
"ברור. לא היססתי ולו לרגע. בפעם הראשונה זה אולי קצת מבהיל, אמרתי לך, השם של זה לא הכי נעים, אבל כשאתה מבין איזה הליך פשוט זה ובאיזה קלות אתה יכול להציל חיים, ברור שלא תחשוב פעמיים. ביקשתי גם שלא יוציאו אותי מהמאגר, לכי תדעי, אם אני מתאים בעצם למה לא?".
אם בפעם הראשונה גל ביקש שלא לפרסם את דבר ההתאמה, הרי שבפעם השנייה הבין על ידי יחסי הציבור של עמותת עזר מציון עד כמה חשוב לפרסם את התרומה ואת ההליך על מנת לעודד אנשים אחרים בארץ לתרום ולהצטרף למאגר הארצי. באהבה רבה הוא העלה הפעם תמונות שלו תורם את מח העצם האחת משנת 2020 והשנייה מהשנה הזו.

מה אמא חשבה על זה?
"המשפחה קצת חששה בהתחלה, אבל אחרי שהנושא נבדק באינטרנט והבנו שזו בערך תרומת דם ולא מעבר, קיבלתי אור ירוק. אחרי הכל זה לא מזיק בשום דרך לתורם וגם לא כואב".

כשאתה תורם אתה יודע למי אתה תורם?
"ממש לא. אתה לא יודע גם אם זה לתושב ישראל או למישהו מחו"ל כי המאגר הישראלי משותף לעוד כמה מאגרי התאמה מחו"ל. רק אחרי שנה יכולים לתת לך קצת פרטים ולעדכן אותך אם מי שתרמת לו בסדר. לי נודע רק עכשיו שבפעם הראשונה תרמתי לאשה בת 57 שלא פגשתי ואני לא יודע מי היא, אני רק יודע שמצבה הוטב. האמת, קצת מפחיד לשמוע מה עלה בגורל האדם שתרמת לו, כי מן הסתם לא ארצה לדעת שלמרות שניסיתי לעזור זה לא הצליח".

איזה תגובות קיבלת אחרי הפוסט?
"תגובות מהממות ומחממות את הלב. מתברר שיש הרבה אנשים שמקווים שיימצאו מתאימים וזה לא קורה. בבית החולים הבהירו לי שזה שנמצאתי מתאים פעמיים בהפרש כל כך קצר, זה כמו לזכות פעמיים בפרס הראשון בלוטו, אלא שבמקרה שלי לא קיבלתי לא נתתי ואת יודעת מה, אני שמח. אם הצלחתי להציל חיים, מי צריך יותר?".

לוטו אתה ממלא?
גל צוחק: "עדיין לא".

  

המאגר השישי בגודלו בעולם


עד היום התקיימו בישראל למעלה מ- 4,100 השתלות מח עצם מצילות חיים והכל במסגרת מאגר מח העצם שמפעילה עמותת עזר מציון. כשיש צורך בהשתלת מח עצם כמו במקרה של לוקמיה או מחלות אוטואימוניות נדרשת התאמה בין התורם והחולה. התאמה טובה היא הבסיס להשתלה מוצלחת. הסיכוי הגבוה ביותר להתאמה גנטית הוא בקרב בני המשפחה הקרובה, אולם בפועל, רק 30 אחוז מהחולים מצליחים למצוא תורם מתאים בקרב בני משפחתם. 70 האחוזים הנותרים נאלצים למצוא תורם שאינו בן משפחה. סיכויי ההתאמה בין שני אנשים זרים שאינם קרובי משפחה נמוכים מאוד. הודות לקיום מאגרי תורמים ברחבי העולם, ניתן היום למצוא תורמים מתאימים שאינם בני משפחה. בשנת 1198 הקימו מוטי וד"ר ברכה זיסר יחד עם עמותת עזר מציון, את מאגר מח העצם, במטרה להגדיל את מספר תורמי מח העצם הפוטנציאליים בישראל.
בשנת 2005 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין עזר מציון לצה"ל בשם 'מתגייסים לחיים', במסגרתו יכול כל מתגייס להצטרף למאגר כחלק אינטגרלי משרשרת החיול בבקו"ם. כיום מונה המאגר של עזר מציון קרוב ל- 1,100,000 דגימות מח עצם פוטנציאליות והוא המאגר השישי בגודלו מבין 114 מאגרי התורמים הקיימים בעולם ומהווה את המאגר הגדול ביותר ביחס בין גודל האוכלוסיה למספר התורמים הרשומים. הישג יוצא דופן זה מייצג את רוח הערבות ההדדית של האזרחים במדינת ישראל.
רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת