ביהמ''ש: עיריית אילת חייבת לחשוף את הנתונים הכספיים של ספקיה

מאת: ניר אמיתי ● צילום: ● 21/1/2021 14:54 ● ערב ערב 3001
עיריית אילת תחויב לחשוף את הסכמי השכר שלה עם יועציה המשפטיים ● זאת לאחר שהתקבלה עתירת עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין לפי חוק חופש המידע ● ביהמ''ש דחה טענת העירייה להגנה על פרטיות היועצים והבהיר: ''משעה שיחידים הזכאים לכאורה לפרטיות, או גורמים עסקיים הזכאים לכאורה לסודיות עסקית, התקשרו עם רשויות ציבור – הם מוחזקים כמוותרים על זכויות אלה, בקשר עם אותן התקשרויות'' ● מהעמותה העותרת נמסר כי העירייה טרם העבירה לידיה את הנתונים שקבע ביהמ''ש
ביהמ''ש: עיריית אילת חייבת לחשוף  את הנתונים הכספיים של ספקיה
''בעסקאות עם רשויות ציבור – הסתרה מן הציבור אינה אופציה''. עו

בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע קיבל (10.1) את עתירת עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין, בראשותם של עו"ד נדאל חאיק ומוחמד א' קדח, כנגד עיריית אילת, לאחר שזו סירבה לחשוף בפני העמותה את הפרטים הכספיים אודות התקשרויותיה עם יועציה המשפטיים. העירייה עשתה כן לאור חוות דעת יועציה המשפטיים שטענו כי הדבר יפגע בפרטיותם של עורכי הדין ואף ירתיע יועצים משפטיים מלהתקשר עמה. בדחותו את עמדת עיריית אילת, השתמש השופט שלמה פרידלנדר בהסברים המסתמכים על תורת המשחקים. השופט קבע כי באיזון שבין הזכות לפרטיות לביןזכות הציבור לדעת על התקשרויותן הכספיות של רשויות ציבור, גוברת זכותו של הציבור. "לציבור זכות לדעת היאך מוצא כספו והיאך סוחרים בנכסיו; וזכות לכאורה זו נפרשת על כל סוגי ההוצאות, ההעברות והעוסקים", ביהמ"ש הבהיר: "משעה שיחידים הזכאים לכאורה לפרטיות, או גורמים עסקיים הזכאים לכאורה לסודיות עסקית, התקשרו עם רשויות ציבור - הם מוחזקים כמוותרים על זכויות אלה, בקשר עם אותן התקשרויות". 

 

חשיפת הנתונים לא תפגע בתחרות


השופט דחה את טענת העירייה כי חשיפת הנתונים הכספיים תגרור פגיעה בתחרות. לדעתו ההפך הוא הנכון: "חיסוי מחירים פוגע ביכולת הלקוח להשוות מחירים בין ספקים, ועקב כך פוגע בתחרות מחירים שהייתה עשויה להיטיב עם הלקוחות. חיסוי מחירים גם פוגע ביכולת ספקים מתחרים להעריך נכונה את האתגרים העסקיים שלפניהם. אי-הוודאות בשאלת סביבת התמחור שבה פועל הספק המבקש להתחרות בספקים אחרים – ככל אי-וודאות – גובה פרמיית סיכון; המייקרת את תשומות הייצור או השירות ומהווה חסם כניסה לשוק. עקב כך נפגעים הן הספקים החדשים, שהיו עשויים לשפר את התחרות; הן ציבור הלקוחות... אני חושד כי ספקים, במיוחד ספקים מבוססים בשוק, משתדלים לחסות את מחיריהם דווקא משום שהדבר משרת את האינטרס שלהם, במסגרת "משחק סכום אפס" עם מתחריהם הפוטנציאליים ועם ציבור הלקוחות. במיוחד כאשר הלקוח הוא רשות ציבור, קרי: הציבור – עדיף אינטרס הציבור ב"משחק בקלפים גלויים" לגבי טיב השירות ומחירו. לא בכדי זוהי מגמתם של דברי חקיקה ואסדרה רבים". לאור כך קבע השופט כי זכות הציבור היא לדעת כיצד מוצא כספו ונסחרים נכסיו והאינטרס הציבורי בחשיפת מחירים של ספקים מתחרים, מתגברים על זכות הספקים לפרטיות ולסודיות מסחרית, בהקשר של עסקאות עם רשויות ציבור. איזון זה אף מעמיד ספקים המתקשרים עם רשויות ציבור בחזקת הסכמה, או וויתור בלית-ברירה, על זכותם לפרטיות ולסודיות מסחרית בנוגע להכנסותיהם מן העסקה עם הרשות הציבורית, ביודעם כי בעסקאות עם רשויות ציבור – הסתרה מן הציבור אינה אופציה. כלומר, הכניסה של ספקים לעסקאות עם רשויות ציבור מכרסמת בזכותם לפרטיות ולסודיות מסחרית, וגורמת לזכותם זו לסגת מפני האינטרס הציבורי בהשאת המידע לתועלת הרבים". עוד העיר השופט: "האינטרס הציבורי במינהל תקין ובחשיפת עסקאות כאמור לאור השמש המחטא. אין לי כל סיבה לחשוד, חלילה, כי ההתקשרויות הנדונות כאן נגועות במינהל בלתי תקין או בפגיעה בטוהר המידות. אולם, חיוני לעצב את הכללים כך שהם ירחיקו, ככל הניתן, חשדות כאלה; וכמובן את ההסתברות להתממשותם".

מעמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין נמסר בתגובה: "לעת הזו טרם הועבר המידע כפי שנקבע בפסק הדין. לאחר קבלת המידע ולימודו, תבחן העמותה את הצורך בנקיטה בצעדים נוספים".
 
מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש