ארגון נכי הפוליו זכה בייצוגית נגד עיריית אילת: ייהנה מאולם ל-15 אירועים

מאת: איציק נועם ● 8/1/2021 02:02 ● ערב ערב 2999
בעקבות בקשה להכרה כתביעה ייצוגית שהגיש ארגון נכי הפוליו בישראל נגד עיריית אילת ● ערכה העירייה סקר נגישות חדש לתחנות האוטובוס בעיר ● בעקבותיו הונגשו כל תחנות האוטובוס בעיר ביוני 2019 ● במסגרת הסכם הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין, התחייבה העירייה להעמיד לרשות הארגון אולם ספורט לצורך קיום 3 אירועים שנתיים במשך חמש שנים
ארגון נכי הפוליו זכה בייצוגית נגד עיריית אילת: ייהנה  מאולם ל-15 אירועים
מי מרים את הכפפה לארגן אירועים עבור מוגבלי התנועה באילת? אולם כבר יש! ● צילום: ארכיון 2018

עיריית אילת תעמיד את אולם הספורט העירוני לצורך עריכת שלושה אירועים שנתיים במשך חמש השנים הקרובות ובסך הכל 15 אירועים בסך שויי כולל של 225,000 שקל, כחלק מהסכם פשרה אליו הגיעה במסגרת בקשה להכרה כתביעה ייצוגית שהגיש כנגדה ארגון נכי הפוליו בישראל בגין כך שלא הנגישה את כלל תחנות האוטובוס באילת כנדרש בחוק. האירועים יערכו עבור אוכלוסיית בעלי מוגבלות התנועה והם יחלו מרגע הסרת מגבלות הקורונה. בנוסף, תוגמל הארגון ב-18,000 שקל, וכן נפסקו לעירייה הוצאות בגובה 10,000 שקל וכן שכר טרחה בגובה 72,000 שקל לעוה"ד טל לביא שייצג את הארגון. 

 

נזק נטען של כ-25 מיליון שקל


מפסק הדין עולה, כי במרץ 2018 הגיש הארגון את הבקשה כנגד עיריית אילת עקב אי הנגשה, או הנגשה חלקית של התחבורה הציבורית באילת וזאת בניגוד לחוק, בין היתר הוגדרו בקבוצת הנפגעים הן בעלי מוגבלות תנועתית תושבי אילת אך גם כל מוגבל כאמור שביקר בעיר לפחות פעם אחת בשבע השנים שקדמו להגשת הבקשה. סך הנזק הנטען הועמד על 24.6 מיליון שקל.
העירייה מצדה טענה כי ערכה סקר נגישות ב-2009 וכי בדקה את כל 143 התחנות שבטחה וכי פרסמה מכרז ב-2011 לביצוע עבודות הנגשה וכי נכון ל-2015 הונגשו 142 תחנות באילת2015 הונגשו 142 תחנות אוטובוס בעיר, ובנוסף ביצעה המשיבה עבודות הנגשת מדרכות. עוד טענה המשיבה כי בשנת 2017 היא ערכה תכנית שמטרתה הנגשת מבנים ומתקנים בעיר לרבות הנגשת המרחב הציבורי לבעלי מוגבלויות. המשיבה טענה כי כפי הנראה, בין השנים 2009 – 2015 היא הנגישה את כל תחנות האוטובוס בעיר. לאחר גישור שנערך בין הצדדים, ערכה העירייה סקר נוסף וביצעה תיקון ליקויים נוספים שנמצאו והוברר כי נכון ליוני 2019 הונגשו כל תחנות האוטובוס בעיר כולל הנמכת מדרכות הסמוכות לתחנות האוטובוס. לאור כך נחתם הסכם הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין, לאחר שהיועמ"ש לממשלה ונציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לא מצאו לנכון להתערב בהסדר, לחיוב או לשלילה. ביהמ"ש, מפי השופטת גאולה לוין ציינה את הפער הגדול שבין סכום הנזק הנטען לגובה ההסדר אליו הגיעו הצדדים, אך קבעה כי: "לא מצאתי כי הדבר מצדיק שלילה של גמול או שכר טרחה, כאשר נראה כי היקף הגמול ושכר הטרחה תואמים את ההישגים של הסכם הפשרה". עוד הוסיפה השופטת: "מצאתי כי הבקשה לאישור התובענה הייצוגית הביאה תועלת ממשית לחברי הקבוצה, בראש וראשונה בדמות תיקון הליקויים בתחנות האוטובוס, כשלכך נוספה העמדת אולם הספורט העירוני לרשותם של חברי הקבוצה. מצאתי כי ב"כ המייצג לא חסך מעצמו טרחה לצורך קידום ההליך, בין היתר בכך שהשתתף בהליך הגישור, כאשר המבקשת משתתפת בהוצאות הכספיות של ההליך". 

 

שכר הטרחה ישולם בהתאם לדוח ביצוע


עם זאת ועל מנת לוודא את קיומו של הסדר הפשרה בפועל - קרי: את עריכתם של 15 האירועים עבור אוכלוסיית מוגבלי התנועה בחמש השנים הקרובות - קבעה השופטת תשלום מדורג של שכר הטרחה, דבר שיבטיח פיקוח של ממש על מימוש ההטבה לחברי הקבוצה. "המדובר על הטבה המתפרסת על פני מספר שנים, ובהעדר מינוי בודק או בעל תפקיד אחר מטעם בית המשפט, אין לבית המשפט דרך לוודא את מימוש ההטבה בפועל. משכך, תשלום שכר הטרחה לב"כ המייצג באופן מדורג, תוך דיווח לבית המשפט על מימוש ההטבה, יאפשר את הפיקוח". התשלום נפסק לפיכך בשלוש פעימות והוא יועבר רק לאחר שבא כוח הארגון יעביר לביהמ"ש דיווח על האירועים שנערכו באולם הספורט העירוני.  


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש