קרוהן, קוליטיס ורפואה משלימה: מה קורה כשאנחנו שומרים הכל בבטן, ואיך ניתן לטפל באופן טבעי?

מאת: ● צילום: יח"צ ● 12/11/2020 14:44 ● ערב ערב 2991
מתחים בשגרת היומיום הם חלק בלתי נפרד מחיינו, ובהיעדר טיפול ראוי הם עשויים להוות טריגר אצל מי שיש לו נטייה לכך להתפרצות של מחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס ● הרפואה המשלימה, בראייתה ההוליסטית, תופסת כי למתח יש תפקיד במחלות אלו ולכן היא מציעה אפשרויות טיפול שונות כדי להתמודד עימן בצורה טובה יותר, כמו: היפנוזה, טיפול בצמחים, נטורופתיה וביופידבק.
קרוהן, קוליטיס ורפואה משלימה:  מה קורה כשאנחנו שומרים הכל בבטן,  ואיך ניתן לטפל באופן טבעי?
תגיות:

מאת: באדיבות ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת כללית רפואה משלימה

קרוהן וקוליטיס ברוב המקרים, מתפרצות בגילאי 30-15. קוליטיס כיבית, בשמה המלא, היא מחלה המאופיינת בדלקת במעטפת הרירית של המעי הגס שגורמת לכיבים (פצעים) שטחיים. כיבים אלה אינם חודרים לשכבות העמוקות יותר בדופן המעי, אך הם עלולים לגרום לכאבים ותחושת אי-נוחות, וכן להעלות את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס. 


קרוהן גם היא מחלת מעי דלקתית, אלא שאופייה שונה. מחלה זו חודרת ומגיעה לשכבות העמוקות בדופן המעי, וכאשר היא פעילה, היא עשויה להתבטא באיחוד של כמה וכמה כיבים המתקיימים לצד אזורים של רקמות בריאות.


קרוהן וקוליטיס הן מחלות אוטואימוניות. סוג זה של מחלות מתאפיין בכך שהגוף למעשה תוקף את עצמו, מצב זה מביא להיווצרות של דלקת במעי. הסימפטומים האופייניים למחלות אלה הם כאבי בטן, שלשולים לעיתים דמיים, עייפות וחולשה, וחומרתם משתנה לפי חומרת המחלה
.
מהם הטיפולים הטבעיים שהרפואה המשלימה מציעה כסיוע מקביל וכהשלמה לטיפול הרפואי לסובלים מקרוהן וקוליטיס?

  1. היפנוזה רפואית: שיטה ייחודית לטיפול במגוון מצבים הקשורים להשפעה הנפשית על הגוף. חשוב להדגיש כי בשונה ממה שמוצג בסרטים אין מדובר במצב של חוסר הכרה או הכרה מעורפלת, אלא בסוג של הפניית הקשב פנימה שמטרתו לסייע בהתמודדות עם טראומות עבר, מתח משמעותי, בעיות אחרות הקשורות להשפעה הנפש על הגוף. 
  2. טיפול בצמחים: כמה שקרוב יותר לטבע - יותר טוב. טיפול זה מוצע בכמוסות או טיפות המכילות תמציות צמחים שיש להם השפעה אנטי דלקתית ויכולת הרגעה כמו קמומיל, שמרגיע וכורכום, הידוע כנוגד דלקת. טיפול בצמחי מרפא ניתן כחלק מטיפולי רפואה סינית וטיפולי נטורופתיה. את הצמחים יש להתאים על ידי מטפל מקצועי באופן אישי לכל מטופל על פי מצבו והמאפיינים שלו.
  3. נטורופתיה: שילוב מנצח של הנחייה לאורח חיים בריא, צמחי מרפא ותזונה טבעית ומותאמת אישית לכל מטופל. מומלץ להימנע ממזונות מעובדים תעשייתיים המעודדים מצבים דלקתיים בגוף, מזונות חריפים, עישון טבק, קפאין ואלכוהול, אלה ידועים כמעוררי גירוי של הרירית במעי. חומרים נוספים שיכולים לעזור בשיפור המצב הדלקתי הם חומצות שומן כמו אומגה 3. לעיתים ימליץ המטפל גם להסתייע בחומצת האמינו גלוטמין, שיש ביכולתה לתרום לבניית רירית המעי.
  4. ביופידבק: זוהי שיטה לשליטה על מתחים, והיא מבוצעת על ידי מערכת ממוחשבת שמנטרת מדדים אצל מטופלים בזמן אמת. לפי הנתונים שהמערכת מפיקה, המטופלים לומדים למתן את תגובותיהם למצבי לחץ ומתח, ובכך משפרים את יכולתם להתמודד עם מצבים העלולים להחמיר את המחלה. 

חשוב לציין כי הטיפול ברפואה משלימה מתבצע ביחד עם הטיפול הקונבנציונאלי, כאשר ניתן להגיע להקלה בסימפטומים באמצעות טיפול אינטנסיבי שאורך 60-30 יום. חשוב להמשיך בטיפול גם בזמנים שבהם נדמה כי המחלה אינה פעילה.

הבהרה: טיפולי הרפואה המשלימה מתבססים על ניסיון קליני מוצלח ורב שנים. בשנים האחרונות הצטברו מחקרים התומכים ביעילות הטיפולים, אך חלק משיטות הטיפול עדיין לא נחקרו דיין.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש