משטרת ישראל: ''מוסמכים למנוע כניסת סרבני בדיקות מהירות לאילת''

מאת: ● 20/11/2020 13:59 ● ערב ערב 2991
נושא הבדיקות המהירות לאילתים ולתושבי חבל אילות יוצר בלבול וקושי רב, אפילו עורכי הדין שצריכים להגיע לאילת לדיונים מתרעמים, ובינתיים, אף שבסופיה טוענים ש-1,000 בדיקות כבר בוצעו, עדיין אילתים עוברים בשערי העיר ללא צורך בהצגת בדיקה ודי בתעודת תושב. וגם בשורה לא טובה להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים וגם לכל מי שחשבה להתחכם ולסרב לבדיקות המהירות שנכפו עלינו
תגיות:

חברת סופיה אמנם פרסמה כי עד כה נערכו 1,000 בדיקות מהירות של תושבי אילת והסביבה ואולם הבעיות שבהחלת חוק איים ירוקים בכל הנוגע לחלקים הנוגעים לבדיקת תושבי אילת וחבל אילות בבדיקות מהירות, נכנזס לשלב הביצוע לא בלי חריקות, כאשר יותר ויותר מגזרים מוצאים את הבדיקות מכבדיות ומסרבלות, במיוחד כאשר המדובר באוכלוסיות מוחלשות.

אבל לא רק. כך למשל, חבר המועצה שלמה ביטון מספר כי עורכי דין אילתים הופתעו לגלות כי בתיקים בהם נקבעו להם דיונים מול עורכי דין מחוץ לאילת, הוגשה בימים האחרונים בקשה להעברת הדיון לבאר שבע. הסיבה לכך היא חוסר שביעות הרצון שמביעים עורכי הדין הנדרשים לבצע בדיקות קורונה מהירות מידי שבוע בהגיעם לעיר לצורך עבודתם.

דוגמה אחרת המחייבת לגישתו של ביטון הפעלת שיקול דעת באכיפת החוק, הוא אירוע בו משפחה שהתארחה בעיר ויצאה מאילת בסיום חופשתה, נתקעה עם פנצ'ר על כביש הערבה ונאלצה לשוב על עקבותיה לאילת, רק על מנת לגלות במחסום הכניסה כי אין לחלקם בדיקות קורונה בתוקף, אלא שמאחר ואינם תושבי אילת, הם לא זכאים לביצוע בדיקות מהירות ברמון או יטבתה וכך הם נתקעו ללא מענה

מתווה חוק איים ירוקים שהחריג את מלונות אילת, משפיע על מגזרים רבים שחווים כעת את הקושי והטרחה הנדרשים מהם לעיתים קרובות על בסיס שבועי. בעיריית אילת מבטיחים כי הם פועלים להחרגת מקרים אלה מול משרד הבריאות. 

 

 

הורה מלווה אינו פטור מבדיקה

 

כך למשל בכל הנוגע להורים לילדים חולים, או בעלי צרכים מיוחדים, הנוסעים לטיפולים מחוץ לאילת, או מחבל אילות לאילת. לפחות על פי מה שפורסם באתר המועצה האזורית חבל אילות, פטורים הורים כאלו מבדיקות. הילדים עצמם פטורים בחוק, אלא שעיון בו לא מאזכר פטור להורים. בעוד שבעיריית אילת הבהירו כי "על פי חוק רק בעל המוגבלות פטור מבדיקה, כך שלא אמור להיות בלבול", הרי שבמועצה האזורית חבל אילות נמסר כי: "העניין של המלווים נמסר לנו מבצלאל טרייבר, פרויקטור הקורונה של אילת ומפיקוד העורף - ואין לנו את זה ממוסמך. עד כה לא נתקלנו בשאלות או בעיות עם זה. מבחינת מספרים - יש ששה תלמידי חינוך מיוחד מאילת ומאילות שלומדים במועצה, אין להם מלווים אישיים. ההסעה והמלווה שלה קיבלו אישור בעבר. שבעה תלמידים מהמועצה שלומדים באילת וגם המידע עילהם הועבר והם רשאים לעבור, גם להם אין מלווים אישיים. המידע הזה נוגע רק למעבר ללימודים והביתה ולא לנסיעות פרטיות מעבר לשעות הלימודים". 

מי שנרתמו לטפל בנושא הם חבר המוצעה שלמה ביטון שפנה לצדו של סגן ראש העירייה אלי לנקרי אל משרד הבריאות, במטרה לנסות ולקבל החרגה עבור הוריהם של ילדים אלה. "סגן וממלא מקום ראש העירייה אלי לנקרי, קיבל פניה בעניין והיא תבדק מול משרד הבריאות כמו חריגים נוספים", מסרה דוברת העירייה, "נדגיש שוב את החובה לפעול בהתאם להנחיות החוק ולהבדק כנדרש, ראשית לכל למען הבריאות האישית והמשפחתית של כל אחת ואחד מהתושבים", סיכמה. 

 

המשטרה: שוטר מוסמך למנוע כניסת תושב אילת שיסרב לבדיקת קורונה מהירה

 

שאלה נוספת שעלתה השבוע היא מה יהיה דינם של סרבני בדיקות מהירות, בין אם מתושבי האזור ובין מאנשי עסקים ואחרים שידרשו להן, באם תאסר עליהם הכניסה לעיר, האם יקנסו ואם כן מה יהיה גבהו. עיון בחוק עצמו מעלה כי אף שנקבעו בו טווחוי קנס של 500-5,000 שקל, לא נקבע גובה הקנס לכל סוג עבירה.

במשטרת ישראל הבהירו עם זאת כי :"במקרה של תושב האזור שיסרב לעשות בדיקת קורונה מהירה, יועבר הנושא לשיקול דעתו של שוטר לאחר שיקבל פנייה מפקח עירוני שנמצא במקום. אותו אזרח יסביר לשוטר מדוע הוא מסרב לבצע את הבדיקה ובהתאם לשיח השוטר יחליט מה לעשות". כשהקשינו בעניין הקנסות, אמרו במשטרה: "אין קנס על סירוב תושב אילת להכנס ולהבדק. אין עבירה כזו. מה שאפשר לעשות זה למנוע את הכניסה שלו לעיר, או להפעיל עליו סנקציות רגילות בהתאם למה שהחוק מאפשר תחת הסעיף של הפרת חובה חקוקה, אבל לא קנס. עם זאת חידדו כי שוטרל א ימנע אוטמטית כניסה של סרבן כזה, אלא יפעיל שיקול דעת בהתאם לנסיחבות המקרה


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

 

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש