פרסומת
דלג

ארקיע סירבה להעלות אישה לטיסה בקוקפיט מכיוון שלבושה היה לא צנוע

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת יום יום באילת ● 4/9/2019 17:49 ● ערב ערב 2931
אישה שהמתינה לעלות לטיסה במסגרת 'סטנד ביי' והועלתה על ה'קוקפיט' ● נדרשה להחליף את לבושה ה"לא צנוע", שכן הטייס הראשי דתי ● בעלה של האישה: "היא נעלה סנדלים פתוחים ולא סגורים ולבשה שמלה בחצי שרוול, המאוד מופקר וכנראה על גבול הפריצות" ● ארקיע: " ארקיע מכבדת את כלל נוסעיה... מן הראוי שמי שמצפה שיכבדו את בקשתו לטוס בקוקפיט, יתנהג בצורה מכובדת ולא ישמיץ את מי שניסה לעזור"
ארקיע סירבה להעלות אישה לטיסה  בקוקפיט מכיוון שלבושה היה לא צנוע
תמונת הלבוש של אישה שסורבה לשבת בקוקפיט מדף הפייסב וק של צביקה קראוס

האם חברת ארקיע כושלת בהדתה ובהדרת נשים מהמרחב הציבורי? אישה שקיבלה רשות לעלות לקוקפיט של המטוס נאלצה להישאר על הקרקע לאחר שהובהר לי כי לבושה – שמלה ארוכה עם שסע ושרוולים וסנדלים פתוחות - אינו נחשב "הולם" ואינו עומד בנהלי החברה ובכללים שנקבעו בנושא על ידי חברות תעופה בכל העולם, אלא שלאחר בירור התברר כי הסיבה להורדתה של האישה היתה משום שהטייס, שהינו אדם דתי, סירב כי תשב לצדו בקוקפיט בלבושה ה"לא צנוע". 

 

הלבוש "הלא הולם": שמלת חצי שרוול וסנדלים


ביום שבת ה-31 באוגוסט הגיעה גבי וביקשה לטוס בחברת ארקיע, בטיסה של השעה 21:30 מאילת לנמל התעופה בן גוריון. מאחר וכרטיס הטיסה שבידה יועד לטיסה אחרת, ביקשה להירשם לסטנד ביי. סמוך לשעת הטיסה נאמר לה על ידי נציגות ארקיע כי לא נותרו מקומות פנויים על הטיסה, אולם הודיעו לה כי תוכל לטוס אם תסכים לשבת בכיסא הנמצא בתא הטייס (קוקפיט). גבי הסכימה, אולם זמן קצר לאחר מכן נאמר לה כי לא תוכל לעלות לטיסה היות והטייס הראשי הינו אדם דתי וכי עליה לארגן כיסוי נעליים וכתפיים. בפוסט שהעלה בעלה צביקה קראוס, מנכ"ל המצפה התת ימי, כתב: "ברם, הטייס הראשי דתי שחרד לצניעות נוסעותיו ולכן בלבושה הנוכחי ״בסנדלים פתוחים ולא נעל סגורה ובשמלה בחצי שרוול״ (המאוד מופקר וכנראה על גבול הפריצות) לא תוכל לעלות למטוס אלה אם ״תארגני נעליים וכיסוי כתפיים״. בשעה 21:15 בדיוק (לא אופייני ) יצאה לה טיסה כשרה למהדרין מבית arkia כשגבי ( רעיתי שתחיה) מחכה מאחור בטרמינל בתפילה חרישית ותחינה לעזרת חסדי שמיים, לטיסה הבאה". 

 

"בלי שיח מתלהם"


קראוס סירב להתראיין, אך אמר: "אני לא נגד חרדים או דתיים, ואני עומד מאחורי כל מילה שכתבתי בפוסט. מדובר בעניין לא תקין ואני לא רוצה את השיח המתלהם שאנחנו אלופים בו". 

קראוס אף העלה לרשת החברתית את תמונת הלבוש של רעייתו והוסיף: "עזרו ילדים לגבי קראוס (אם בנותיי היקרות) וחפשו בתמונה במה הגזימה בלבושה המוחצן והלא צנוע, בין הפותרים נגריל טיסה בישראייר (תוצאות ההגרלה יפורסמו לאחר הבחירות בזמן המו״מ הקואליציוני להרכבת ממשלת כל אזרחיה)".


בתגובה לפוסט כתבה הגולשת טליה: "הזוי...מעבר לכך שאין שום דבר לא צנוע בהופעה ושאם כבר הוצע מקום בקוקפיט מה קשור להופעה, שתי תהיות - אם הייתה לבושה כמו דוסית זה היה פותר לטייס את הבעיה להיות בקוקפיט עם אישה? השנייה איך לא חשבו הדיילים להחליף כיסא לאחד הנוסעים ..." .
ארקיע: "מכבדים את כל נוסעינו"


מחברת ארקיע נמסר בתגובה: "ארקיע מכבדת את כלל נוסעיה, עובדיה וטייסיה, בינהם חילונים, גברים, נשים , חרדים ועוד. לגופו של עניין, מדובר באם של עובדת חברת  אל על, שטסה חינם  כרטיס , בטיסה מלאה אשר הטייסים אישרו לה לטוס בקוקפיט. מחווה זו מותנית לפי נוהלי החברה בלבוש הולם ובכללים כפי שנקבעו ע"י חברות תעופה בכל העולם. מן הראוי שמי שמצפה שיכבדו את בקשתו לטוס בקוקפיט - יתנהג בצורה מכובדת ולא ישמיץ את מי שניסה לעזור, ללא קשר לדת, גזע ומין”

 

הפוסט המלא 


"אגדה שהייתה באמת - באחת ממדינות הלבנט במזרח התיכון קנתה לה הגב׳ קראוס גבי (אישתי היקרה) כרטיס טיסה סטנד ביי מאילת לתל אביב בחברת arkia. בהגיע מועד העלייה לטיסה, נקראה המיועדת (זוגתי  ומחמל נפשי) לדלפק, ובו נאמר לה כי לא נותרו מקומות פנויים בטיסה (עדיין הגיוני לסטטוס הכרטיס), אבל ״ניתן יהיה להטיסך בקוקפיט״ (לשכתם של הטייסים) ברם, הטייס הראשי דתי שחרד לצניעות נוסעותיו ולכן בלבושה הנוכחי - ״בסנדלים פתוחים ולא נעל סגורה ובשמלה בחצי שרוול״ (המאוד מופקר וכנראה על גבול הפריצות), לא תוכל לעלות למטוס אלה אם: ״תארגני נעליים וכיסוי כתפיים״. בשעה 21:15 בדיוק (לא אופיני ) יצאה לה טיסה כשרה למהדרין מבית arkia כשגבי (רעיתי שתחיה) מחכה מאחור בטרמינל בתפילה חרישית ותחינה לעזרת חסדי שמיים, לטיסה הבאה. עזרו ילדים לגבי קראוס (אם בנותיי היקרות) וחפשו בתמונה במה הגזימה בלבושה המוחצן והלא צנוע , בין הפותרים נגריל טיסה בישראייר (תוצאות ההגרלה יפורסמו לאחר הבחירות בזמן המו״מ הקואליציוני להרכבת ממשלת כל אזרחיה)".

 

פרשנות - מה שארקיע  (כאילו) לא מבינה

 

מאת: רותם נועם

בארקיע מבקשים להרגיע את הרוחות. לא עניין לנו בהדתה ולא בהדרת נשים במרחב הציבורי. בסך הכל מדובר במחווה בלתי שגרתית עליה חלים כללים שונים מתוקף תקנון כזה או אחר. מי שרוצה לזכות בכבוד שבמושב בקוקפיט של המטוס, יתכבד ויעמוד בכללי הפרוטוקול הנוקשים הבאים לצדו ובכללם קוד לבוש משרדי ובלתי מתפשר. מכאן ששמלתה של הגב' קראוס לא נמדדה בעומק השסע וסנדליה לא בפריצותן, אלא פשוט בחוסר ההולמות הנדרשת מהמעמד. הטעון הזה יכול היה להתקבל אלמלא שניים, האחד: הח"מ עצמו שטס בקוקפיט מספר פעמים לאורך השנים עלה לטיסה במכנסיים קצרים, גופיות ונעלי התעמלות, איש מעולם לא מנע ממני את המושב המיוחל ואף לא העיר לי על לבושי. אבל יתרה מכך, טייסי ארקיע ידועים בתחביבם לארח סלבס ודוגמניות בקוקפיט ולאורך השנים חזיתי במצעד אינסופי של אורחות חטובות ומפורסמות כאלו מגיחות מהקוקפיט. מה אומר, הן מעולם לא לבשו שביס, כך שבואו לא ניתמם. גבר בשארוול וסנדלים סגורות לא היה מגורש מהקוקפיט, גם לא אישה אם הטייס חילוני. התקנון אולי כתוב, אך איש מעולם לא אכף אותו ברמת הצניעות שנאכפה במקרה הזה. התקנון שמור למקרי קיצון. אכן, ישנה חשיבות עליונה שהטייס שלנו יחוש בנוח וללא כל הפרעה במהלך הטיסה ואולם ברגע שאנחנו מסווגים שסע בשמלה כהפרעה וסנדל פתוח כמשהו שלגיטימי שיגרור אי נוחות מצד מישהו, כי אז אנו עתידים להתגלגל במדרון חלקלק שסופו במדינתו של סמוטריץ'. 
מה שארקיע לא מפנימים וחבל, זה שברגע שמדובר בדרישה שעולה מטייס דתי והיא נוגעת ללבושה של אישה (ואגב בניגוד למה שכולכם חושבים, הטייס בכלל דרוזי – עכשיו נסו לדמיין לעצמכם שאתם לא בעלי דעות קדומות בעצמכם) – מאותו הרגע, לא ניתן להתחבא מאחורי תקנונים, שכן הסיטואציה היא סיטואציה של הדתה – כאשר חוקים שמטרתם לייצר מהוגנות עסקית, מנוכסים כעלה תאנה לכפייה דתית. למה הדבר דומה? לשימוש הציני שעשו גורמים חרדיים במצוקתם של בעלי המכולות הקטנות בתל אביב, שלא יכלו להתחרות בעבודה בשבתות מול הרשתות הגדולות ותמכו בסגירתם בשבת. מרגע שטייס דתי מעלה דרישה הנוגעת ללבושה של אישה האמורה להיות במחיצתו במהלך הטיסה, נגמר הדיון על מה אומר התקנון ועולה השאלה האם אנו נותנים פתח למדרון החלקלק הזה. התשובה של ארקיע במקרה זה היתה כן. את הסיבות לכניעה חפשו באי רצון להתעמת עם וועד טייסים חזק מאוד, את המחיר נשלם כולנו.


חדשות אילת - ערב ערב באילת