פרסומת
דלג

פוצ'יוולי הדור הבא

מאת: איריס קדם ● צילום: פרנסיסקו די סטסיו ● 30/8/2017 12:36 ● ערב ערב 2826
הספורט הייחודי שמככב בשנים האחרונות בעולם, מצליח לכבוש את חופי הארץ ובמיוחד את אילת ובהצלחה גדולה. אחרי כמה תחרויות והצלחה מתוקשרת, בוחרים יזמי הפוצ'יוואלי באילת לקיים חוג במתנ''ס שיכשיר את הדור הבא, ועם חזון אופטימי להגיע גם לאולימפיאדה. בואו ללמוד איך מעיפים כדור בלי ידיים והכי גבוהה שאפשר
פוצ'יוולי הדור הבא

משחק הפוצ'יוואלי החל להתקיים בשנת 2009 כאן באילת זוהי הייתה למעשה הפעם הראשונה שהתקיים משחק  בארץ, מאז אחת לשנה מתקיים כאן טורניר בינלאומי, כאשר מגיעות קבוצות בחירות להשתתף. בעצם הפוצ'יוואלי נולד בברזיל ולאט לאט חדר למדינות שונות בעולם כאשר ישראל מדורגת במקום טוב בין 16 הנבחרות העולמיות. רפי אנקונה בן אילת מיזמי הפוצ'יוואלי באילת,  זיהה את הפוטנציאל הספורטיבי ויחד עם הדר זינו אלוף הארץ, הם מחליטים להכשיר גם את הדור הבא ומזמינים ילדים ונוער להצטרף לחוג שיחל השנה במתנ"ס. 

מה גורם לאנשים להתחבר דווקא לספורט הזה?
יש לזה קטע מיוחד, מדובר בחוף ים עם מוזיקה ברקע אווירה מיוחדת של חופש והרבה שמח, בגדי ים בירות ואווירה טובה. מה גם שמי ששיחק או אוהב כדורגל מתחבר לסוג הזה של הספורט.  לטובת העניין מזג האוויר באילת מאפשר לארח בעיקר בתקופת בחורף קבוצות מהעולם ולערוך טורנירים ואליפויות.
באילת יש קרוב ל- 40 שחקנים קבועים, כאשר מתחברים אליהם במהלך השנה שחקנים מכל הארץ,  כאלו שמגיעים לחופשה או כדורגלנים למיניהם שמצטרפים יחד למשחק בשעות הפנאי. החזון של רפי ושותפיו הוא להכשיר את השחקנים ליום שבו ענף הספורט הזה יגיע לאולימפיאדה, אז יוכלו לשלוח נציגות ישראלית תוצרת אילת ולהתהדר באלוף כמו שחר צוברי שכבר עשה היסטוריה.

 


אלו תחרויות התקיימו לאחרונה?
לפני כחודשיים ערכנו טורניר בהשתתפות כוכבי ליגת העל, עם שחקני כדורגל חופים ביניהם שחקני כדורגל מן העבר כמו רונן חרזי ורפי כהן. המטרה הייתה למנף את הענף. באותו מעמד ערכנו סרט תעודה של 5 דקות שישודר במשך 80 פעם בחודשים הקרובים בערוץ צ'רלטון. בסרט מסבירים איך חוג הפוצ'יוולי יכול להיות אקט משלים לכדורגלנים, מה זה יכול לתת לשחקנים מבחינת שליטה בכדור ועוד. לפני כשבועיים נערך כאן טורניר זוגות מעורב של נשים וגברים, השתתפו עשר קבוצות מהטובים בארץ, חלקן אף שחקניות כדורגל לשעבר. לנו באילת אין עדיין שחקניות פוצ'יוולי בתקווה שיצטרפו כאלו בהמשך.
וממש עכשיו נפתח חוג פוצ'יוולי במתנ"ס. הדר זינו (37) מי שמוכר כשחקן כדורגל מקומי, השתלב בענף הפוצ'יוולי ועד מהרה קטף את המקום הראשון והפך לאלוף הארץ. בשנה הקרובה ירכז הדר את החוג ויחד אתו בצוות  שחר זיתון (39) המוכר גם הוא כשחקן כדורגל וותיק יאמנו את התלמידים. 

 

 

מה יהיה מערך החוג?
החוג מיועד לכמה קבוצות גיל, החל מכיתה ד' עד ט' אשר יצוותו לשתי קבוצות כל אחת. כלומר ד'+ה' , ו'+ז', ח'+ט'. העירייה עוזרת לנו להכשיר את המגרשים כמו בבית ספר רבין, ובחופים עצמם. בנוסף וללא קשר לחוג המדובר אנחנו רוצים להקים קבוצת נוער.  אנחנו מקבלים תגובות נלהבות מצד ההורים, שמשבחים על הרעיון לקיים חוג ומאוד כיף לקבל פידבק חיובי שמחזק אותנו בהצלחת המיזם.
ענף הפוצ'יוולי אינו מיועד אך ורק למי שיש לו נגיעה בכדורגל מסביר רפי, אלוף הארץ הקודם הגיע בכלל מתחום הגלישה ללא שום מושג בכדורגל וההצלחה שלו נבעה מהשקעה מרובה, והרבה ופרקטיקה. 'ברגע שמשקיעים יותר ומתרגלים את המהלכים, אין ספק שאפשר להיות טוב בזה' מוסיף אנקונה. 
מסתבר שההצלחה של הפוצ'יוולי באילת מהווה דוגמא ומעודדת קבוצות נבחרות מהארץ להמשיך ולעסוק בספורט הזה, מה גם שיש רצון כל העת לקיים עם אילת שיתופי פעולה פורים. יש קבוצות בתל אביב, אשדוד ,חיפה, ראשון לציון ובת ים למשל שדואגות להיות בקשר רציף ולהגיע לא מעט לעיר לשם משחקים. כמו למשל בסוף שבוע האחרון שהתקיימו כאן משחקים מוצלחים, וזה מסוג הדברים מסביר רפי בהתרגשות שאי אפשר לתאר במילים. החוויה המשותפת והאהבה לענף עושה טוב לכל הנוגעים בדבר, ויש מגעים כל העת למנף את הפוצי'וולי  כמה שיותר לטובת המכורים לדבר. 
ולסיום קצת על הפוצ'יוולי למי שעדיין לא מכיר, הוא משחק דמוי כדורעף וכדור רשת המשוחק אך ורק עם הרגליים והראש. שני שחקנים בכל קבוצה צריכים לגרום לכדור לפגוע בקרקע של הקבוצה השנייה. המשחק הומצא בברזיל על ידי אוקטביו דה מוראס בחוף קופקבנה שבריו דה זנרו בשנת  1965. על מנת לא להפר את החוק אשר אסר בזמנו לשחק כדורגל על חוף הים, העבירו השחקנים את הכדור ביניהם מעל רשת כדורעף החופים כדי להימנע מהחרמת הכדור על ידי פקחי החוף. תחילה היו משחקים בקבוצות של חמישה שחקנים, אך בגלל הרמה הגבוהה של השחקנים (רובם היו שחקני כדורגל מקצועיים) הכדור כמעט ולא היה נופל, ולכן הורידו את מספר השחקנים בקבוצה עד שהגיע לשניים נגד שניים, שזה המצב שקיים עד היום. 
מאז המצאת הענף בברזיל, המשחק התפתח וצבר פופולריות בעולם, כולל באירופה, ארצות הברית ורוסיה. הטורניר הבינלאומי הראשון שהתקיים מחוץ לברזיל התקיים בארצות הברית בשנת 2003 אירוע זה הוא שהחל את הצמיחה הבינלאומית של הענף. כיום גם ישראל נמצאת בין המדינות הבולטות בענף.


חדשות אילת
 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש