ביהמ''ש סירב לבקשת העציר להשתתף בהלוויית אחיו

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 15/3/2024 13:00 ● ערב ערב 3163
בית המשפט העליון דחה ערעור של תושב אילת שביקש לצאת ממעצרו על מנת להשתתף בהלוויית אחיו הבוגר שנפטר במפתיע
ביהמ''ש סירב לבקשת העציר  להשתתף בהלוויית אחיו
למרות הנסיבות המצערות, עבריין הסמים ייוותר במעצר

   תושב אילת, כנגדו הוגש כתב אישום בגין שימוש בסמים שלא לצריכה עצמית, בגינו היה עצור עד תום ההליכים, הגיש לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, בקשה מיוחדת על מת שיותר לו להשתתף בהלוויית אחיו. הבקשה הדגישה, כי המדובר בנאשם שזו לו הפעם הראשונה שהוא מסתבך בפלילים. כן צויין כי הנאשם כבר היה מצוי בשלב בו הוא הודה במסגרת הליך גישור בעובדות כתב האישום המתוקן והצדדים אף הגיעו להסדר ביחס לעונש שיעמוד על 17 חודשי מאזר בפועל לצד עונשים נלווים. הנאשם הופנה לתסקיר מבחן וזאת לנוכח גילו הצעיר ועניינו לטיעונים נקבע ל17.3.24, אלא, שכאמור, ביום 3.3 הגיש הנאשם בקשה להשתתף בהלוויית אחיו שנפטר במפתיע ואשר אמורה היתה להיערך ב-5.3, אלא שבהתייחסות שב"ס שהוגשה לבית המשפט נטען כי אין להיעתר לבקשה, וצוין כי קיים חומר מודיעיני שלילי בעניינו של המבקש, הנוגע להתנהלותו השלילית בין כותלי הכלא (אף שזה לא פורט). הפרקליטות התנגדה לבקשה, וטענה כי אין מקום לחרוג מנהלי שב"ס בעניינו של המבקש, וכי קיים סיכון בהימצאותו בבית שבו תערך השבעה. בית המשפט השלום באילת קיבל את עמדת המשיבה וגורמי שב"ס ודחה את הבקשה. בהחלטתו התייחס בית המשפט לכך שדרך המלך לבחינת בקשות ליציאה לחופשה היא במסלול המינהלי, על דרך הגשת בקשה לשב"ס ועתירת אסיר – להבדיל מבקשה לעיון חוזר בתנאי מעצרו בהליך הפלילי. עוד התייחס בית המשפט לקושי שבפיקוח על המבקש במהלך ההלוויה לנוכח ריבוי הנוכחים באירוע; לחומרת העבירות בהן הורשע המבקש; ולתסקיר שהוגש בעניינו. "מדובר במי שהואשע כבר בעבר בעבירות מסוג פשע...המבקש החזיק סמים שונים, בכמויות שונות שאינן מבוטלות כלל ובצמוד לכך משקל אלקטרוני, כסף מזומן, השתייכות לרשת חברתית שעסקה בסחר בסם, כך שניתן לומר שעסקינן במי שנטוע בעולם הסמים באופן ממשי", פסק השופט שי ברגר מביהמ"ש השלןם באילת שדחה את הבקשה הראשונה.

   על החלטת השלום הוגש ערעור למחוזי שנדחה אף הוא, ועל החלטת המחוזי הוגש ערעור שלישי, שכאמור, נדחה אף הוא. בהחלטתה ציינה השופטת ר' רונן, כי רשות ערעור בענייני מעצר ניתנת במשורה, רק במקרים בהם מתעוררת שאלה משפטית החורגת מעניינם הפרטי של הצדדים, או כשנפלה טעות חמורה בהחלטת ביהמ"ש, או כשמתקיימים שיקולי צדק מיוחדים, שאינם המקרה שלפנינו. "חרף הנסיבות המצערות, אינני סבורה כי הבקשה שלפני עומדת באמת מידה זו", פסקה השופטת. המבקש ביסס את הבקשה על שיקולי צדק ואולם ביהמ"ש העליון הסתפק בכך שהתיר לנאשם לצאת למספר שעות להשתתף בשבעה של אחיו, כחלופה מידתית. 
   ואם לא די בכל אלה, הרי שבדיון שנערך ב-6.3.24, יום לאחר ההלוויה המתוכננת, טענה המדינה כי "שב"ס הציג תעודה רפואית מיום 5.2.24 ולפיה בבדיקת שתן שנערכה למבקש נמצא בשתנו סמים מסוג מריחואנה ובנזודויפינים. לאור כך, מבקשת המדינה כעת כי יחולטו הערבויות שהוצגו לביהמ"ש ודיון בנושא נקבע להמשך החודש. ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש