בית משפט השלום בתל אביב דחה את הערר שהוגש בשמו של השחקן נהוראי זרקה בן סעדון

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 8/9/2022 19:14 ● ערב ערב 3085
בדיון המכריע בהמשך דרכו המקצועית של שחקן הפועל אילת נהוראי זרקה בן סעדון בן ה– 16, דחה השופט את הערר שהגיש בשמו של הצעיר עורך הדין אמיר כץ, זאת לאחר שנציגי הפועל אילת סירבו לכל הצעה כספית שניתנה להם על מנת לשחרר את כרטיס השחקן של הילד ● בפני השופט טענו שוב ושוב נציגי הפועל אילת כי הכסף לא מעניין אותם אלא השחקן ● אמו של נהוראי, שני, התמקמה אתמול באוהל מחאה בחזית עיריית אילת ודורשת מראש העירייה ומחברי המועצה להתערב לטובת בנה: ''קבוצת הכדורסל היא לא קבוצה פרטית של היו''ר טל פנחס ומן הראוי שגם ראש העירייה יהיה מעורב בהחלטתו זו של היו''ר'', היא אומרת ● אם לא יחולו שינויים בדרך, החל מהיום ייכנס השחקן להליך של 'הסגר' שימנע ממנו לשחק באופן פעיל במהלך השנה הקרובה ורק אז יוכל לקבל לידיו את כרטיס השחקן שלו ללא תנאי: ''זו תהייה פגיעה ישירה בילד'', זועמת האם
בית משפט השלום  בתל אביב דחה את הערר שהוגש  בשמו של השחקן נהוראי זרקה בן סעדון
ביהמ
תגיות:

אתמול, יום רביעי אחר הצהריים, הסתיימה לפחות מבחינת בית המשפט פרשיית שחקן הכדורסל האילתי הצעיר נהוראי זרקה בן סעדון שהגיש ערר לבית משפט השלום בתל אביב נגד החלטת הפועל אילת שלא לשחרר את כרטיס השחקן שלו, אלא לאפשר לו להיות על תקן מושאל בלבד לקבוצה בליגת העל בה הוא מבקש לשחק בעונה הקרובה. 
למרות שלאורך הדיון ניסה השופט להביא את הצדדים לפשרה וביקש להבין איזה סכום כספי יכול לשכנע את הפועל אילת לשחרר את כרטיס השחקן של הילד, לאורך כל הדיון הבהיר יו"ר הפועל אילת טל פנחס כי לא מדובר כלל בכסף אלא ברצון לשמור על כרטיס השחקן של הילד באגודה לטובת העתיד לבוא. משהבין השופט כי לא ניתן לסיים את המקרה בפשרה הוא דחה את הערר שהגיש בשם משפחת זרקה בן סעדון עו"ד אמיר כץ. בסיום המשפט פרצה סערה באולם כשאמו של הילד, נהוראי, מיררה בבכי וצעקה על יו"ר הפועל אילת כי הוא הורס את החיים של בנה ללא רחמים והוצאה מאולם הדיונים.


עם קבלת ההחלטה לא הסתירו בצד של השחקן את אכזבתם הרבה מהקביעה. אמו של נהוראי הבהירה כי היא לא מתכוונת לעבור על ההחלטה לסדר היום ותעשה כל שביכולתה לשנות את החלטת הפועל אילת תוך כדי הפעלת לחץ על נבחרי הציבור. אתמול, יום רביעי, מיד עם חזרתם לאילת מבית המשפט, הקימה האם אוהל מחאה בחזית בניין העירייה כאן היא מתכוונת לשהות עד שראש העירייה ישמע את מה שיש לה לומר. "עם כל הכבוד להפועל אילת וליו"ר טל פנחס, מדובר בקבוצה עירונית הנתמכת בכספי עירייה. לא טל ולא הנהלת האגודה לבדם יכולים לקבל החלטות", אמרה שני, שמתכוונת לעשות הכל על מנת לשנות את רוע הגזירה. כך או כך, הצעיר לא יחזור לשחק באילת וכבר היום ייכנס לתהליך המוכר בשם 'הסגר' במהלכו לא יוכל לשחק בעונה הקרובה בשום קבוצה תחרותית. רק בסיום שנת 'ההסגר' יהיה נהוראי זכאי לקבל לידיו את כרטיס השחקן שלו ולעשות בו ככל העולה על נפשו. "חבל מאוד שבאגודה לא אכפת להם מכך שהם יפגעו בילד", אומרת שני.


ניר אלון, ראש חטיבת הספורט בהסתדרות וראש אירגון השחקנים לא הסתיר את אכזבתו מהחלטת בית המשפט. לדבריו, לאחר דחיית הערר הוא פנה בכל זאת ליו"ר הפועל אילת עם כמה הצעות בתקווה שבאגודה ישקלו שוב את המקרה המיוחד של נהוראי. "אמשיך ללוות את הילד גם בכפר הנוער וגם בהמשך דרכו", הבטיח אלון, שלא שכח לציין כי גם לאחר כניסת הילד להסגר, בכל שלב ניתן לשנות את הדברים ולהחזירו למשחק פעיל בעונה הקרובה.

 

תגובת עמותת הכדורסל

"צר לנו שמנסים להפוך את מגרש הכדורסל למגרש פוליטי"

מועדון הכדורסל "הפועל אילת" המונה כיום כ – 150 ילדים ובני נוער עד גיל 18 במסגרת הליגות התחרותיות ועוד כ – 350 חניכים בבית ספר לכדורסל, מתמודד לאחרונה עם רעש ציבורי סביב רצון של שחקן לעבור למועדון אחר. בפתח הדברים מדגיש יו"ר המועדון – טל פנחס: "אין לנו כל כוונה לעצור התקדמות של שחקן אבל תפקידנו לשמור על האיזון בין רצונות השחקן לבין הצורך לשמור על רצף פעילות מקצועי ואיכותי לטובת המועדון ולטובת העיר כולה. במסגרת זו אנו פועלים בהתאם לחוק הספורט ותקנון איגוד הכדורסל הקובע, כי כרטיס השחקן שייך למועדון, ומאפשרים מעבר בהשאלה ללא תמורה, המשלב שמירה על זכויות המועדון ורצון השחקן. תקוותנו היא שגם מי שייצא בהשאלה למועדון אחר, יחזור אלינו כשחקן בקבוצה הייצוגית המשתתפת בליגת העל. זה אפשרי רק כשנשמרות זכויות במועדון".

התנהלות זו של המועדון קיבלה לאחרונה חיזוק בבית משפט השלום בתל אביב-יפו, כאשר הערר שהגיש השחקן כנגד העמותה הכללית לספורט באילת, נמחק ללא צו הוצאות בטענה שאין בסיס חוקי לערר. בהחלטה מיום 7.9.22 ציין כבוד השופט שמאי בקר, כי ראה כבר קבוצה כזו או אחרת אשר מערימה קשיים על שחקניה הצעירים ואמר: "לאור עמדתה ההגונה של הפועל אילת, כאשר נדמה שטובת הקבוצה והעיר לנגד עיניה, כל טענה שבבסיסה שיקולים זרים או בצע כסף חלילה, אין להן בסיס".

בהתאם לחוק הספורט על פיו פועלת העמותה, רשאי כאמור שחקן לעבור ממועדון למועדון בהשאלה, כאשר האגודה ממנה הוא יוצא רשאית לדרוש תמורה בגין ההשקעה בשחקן לאורך כל התקופה וזכויות השחקן נשמרות אצלה. במקרה שהשחקן לא מקבל שחרור ואין הסכמה למעבר, רשאי השחקן להיכנס לתקופת צינון במעבר ממועדון למועדון. עד גיל 15 נדרשת חצי שנה, בגילאי 15-17 נדרשת שנה במהלכה יכול השחקן להגיע לאימונים ומשחקים במועדון בו שיחק עד בקשת המעבר. מגיל 17 נדרש צינון מלא בלי אימונים ובלי משחקים. במקרים מיוחדים רשאי השחקן לפנות למוסד לבוררות של איגוד הכדורסל ו/או בית המשפט והם המוסדות שמכריעים בבקשה.

באילת על רקע מיוחדותה ובעיקר בשל ריחוקה, מאפשרים במועדון לשחקנים הרוצים לנסות לעבור למועדון אחר, לעשות זאת בהשאלה בהתאם לחוק הספורט ותקנון האיגוד וללא עלות. במצב כזה הזכויות נשמרות למועדון וכך מתאפשר לשחקן להתנסות במעבר. במידה שהוא מצליח ועולה לליגות בכירות, הזכויות עדיין נשמרות למועדון ולעיר אילת ובמידה שההתנסות לא צלחה מסיבות חברתיות, רגשיות או מקצועיות, הדלת תמיד פתוחה בפניהם. גם כאן מחדדים בהנהלת המועדון, כי השאיפה היא שההשקעה רבת השנים בשחקנים האילתים תוביל אותם לשחק בקבוצה העירונית הבכירה בליגת העל ולייצג את העיר אילת.

עוד מציינים בעמותה, כי בזכות ההשקעה של המועדון בשחקנים ועל ידי התהליכים המקצועיים שמתרחשים במועדון, ישנם כיום בסגל קבוצת הבוגרים בליגת העל, 2 שחקנים אילתיים והשאיפה היא שהמספר ילך ויגדל. ההשקעה בקבוצה תחרותית המונה כ 12 שחקנים, נאמדת ביותר מ- 150  אלף ₪ לעונה הנמשכת על פני 10 חודשים. הוצאות אלה כוללות שכר מאמן, הסעות למשחקי חוץ, אוכל, ביגוד, ציוד הנדרש לאימונים ומשחקים ומעטפת הכוללת מאמן כושר, מאמן מנטלי, תזונאי, מינהלה ועוד. השתתפות השחקן עומדת על כ 4,500 ₪ לעונה, מכאן שהשקעת המועדון בשחקן הינה גבוהה מאד ואחריות העמותה לנהוג באחריות במשאבים הציבוריים ולמקסם את התועלת תוך טיפוח שחקנים שייצגו את העיר אילת ולא עיר אחרת.

"צר לנו שמנסים להפוך את מגרש הכדורסל למגרש פוליטי" אומרים בהנהלת העמותה ומציינים כי בשנים האחרונות הוכפל מספר השחקנים גם במסגרת התחרותית וגם במסגרת הבית ספר לכדורסל ולכן יש חשיבות לשמור ולשמר את השחקנים ובכך להמשיך ולהעצים את הקבוצה ואת פעילות הספורט בעיר. זו הסיבה שהמעבר מתאפשר בהשאלה כפרוצדורה מוכרת וידועה בין המועדונים והאגודות.

עוד על רקע האמור התקיימה פגישה בין הנהלת העמותה ויו"ר העמותה עם ראש העירייה – אלי לנקרי, בה ציין ראש העירייה, כי העמותה פועלת בהגינות, במקצועיות ולטובת קידום הכדורסל בעיר אילת. יחד עם זאת סוכם, כי יפעלו למצוא את הדרך שתאפשר לשחקן להמשיך ולשחק כשחקן מושאל במהלך העונה הקרובה. בעמותה שבו והבהירו, כי הם לא ימנעו משחקנים לעבור בהשאלה. לצד זאת ימשיך המועדון להשקיע בפיתוח הספורט והחינוך בעיר ובקידום השחקנים בתקווה, כי אלה יצליחו בעתיד להשתלב בקבוצת הבוגרים הייצוגית של העיר – "הפועל אילת" המשחקת בליגת העל בכדורסל.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש