המשרד להגנת הסביבה דורש דיון דחוף בנושא עבודות הפיתוח לאורך חופי אילת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 8/7/2022 07:06 ● ערב ערב 3076
אחרי שמחזיק תיק איכות הסביבה בעיריית אילת, שמוליק שלם, חשף את העובדה שלעיריית אילת אין אפילו מסמך עקרונות מקדים לביצוע העבודה על החופים, ולאחר שעמותת הסביבה מדבר וים אילת דרשה פיקוח צמוד לכל העבודות המתבצעות על החופים, הגיע תורו של המשרד לאיכות הסביבה להיעמד על הרגליים האחוריות ולדרוש מעיריית אילת לעשות סדר בעבודות על החופים ● בפנייה למנכ''לית מנהל התכנון ולוועדה לשמירת הסביבה החופית דורשים אנשי המשרד לקיים דיון דחוף בנושא עבודות הפיתוח בחופי אילת, שלטענתם, ''נעשות תוך התעלמות מדרישות המשרד ומובילות לפגיעה בסביבה החופית ובערכי טבע'' ● השבוע ירדו עשרות תושבי אילת לחוף מפרץ השמש ויצרו 'שרשרת הגנה' מול הפיתוח בחופים ● עיריית אילת: “תוכנית שיקום ושדרוג חופי אילת אושרה על ידי הגורמים המקצועיים ומבוצעת בהתאם להיתרי הבניה ובפיקוח מחמיר“
המשרד להגנת הסביבה  דורש דיון דחוף בנושא עבודות  הפיתוח לאורך חופי אילת
טרקטורים על המים – חריגות מההיתרים ● צילום: עמותת הסביבה מדבר וים אילת

אם למישהו עוד היה צל של ספק לגבי אי כשירות העבודות שמתבצעות בימים אלו בדרך של מחטף על חופי אילת, הרי שהשבוע קיבלו הטענות והחששות הכבדים שמשמיע מזה מספר שבועות מחזיק תיק איכות הסביבה בעיריית אילת, שמוליק שלם, חיזוק משמעותי גם מהמשרד לאיכות הסביבה שהחליט לא לעמוד עוד מנגד אלא לקיים בדיקה מהירה ומעמיקה בנושא העבודות. 
תחת הכותרת: חשש לפגיעה בחופי אילת, דורש המשרד ממנהל התכנון ומהוועדה לשמירת הסביבה החופית (הולחו"ף) לקיים דיון דחוף בנושא העבודות על חופי אילת, שלטענתם, פוגעות בסביבה החופית ומבוצעות בניגוד לעמדת המשרד, שכן לטענת גורמים במשרד לאיכות הסביבה עבודות הפיתוח על קו המים מצמצמות את שטח החוף הפתוח לציבור ועלולות להוביל לפגיעה באלמוגים ובסביבה.

 

טרקטור על קו המים ● צילום הגר אור רינגל

 

"העבודות מתעלמות מדרישות המשרד"


במכתב מפורט שהוציאו השבוע גורמים מקצועיים במשרד לאיכות הסביבה, נטען כי היתרי הבנייה שניתנו לעבודות על קו המים בחופי אילת לא תואמו עם המשרד לאיכות הסביבה, למרות שכבר בשנת 2020 פנה מחוז דרום של המשרד לגורמים הרלוונטיים לקבלת הבקשות להיתרי בנייה בהקדם, במטרה לבחון את נושא העבודות בקרבה לקו המים ולהגן על ערכי הטבע. 
"המשרד הביע הסתייגות ממספר רכיבים שתוכננו בסביבה החופית שבאילת, נכתב במכתב, בהם הקמת שבילי בטון בסמוך לקו המים, שימוש נרחב בבנייה קשיחה מבטון והקמת מזח בחוף אלמוג". עוד נטען במכתב כי המשרד הביע כבר אז חשש מפגיעה חמורה בסביבה החופית וסבר כי מדובר בפיתוח עודף ומיותר שאינו מותאם לסביבה. "בהתאם הודגש למהנדס העיר דאז כי יש ללוות את היתרי הבנייה בפשרה טכנית שתכלול הנחיות למניעת פגיעה בסביבה החופית". 
אלא משלא תואמו היתרי הבנייה עם המשרד לא ידוע להם עד היום מהן ההנחיות שנקבעו למניעת פגיעה בסביבה החופית, אם בכלל. עוד מצויין כי ההערות שהעביר המשרד במהלך שנת 2020 בנושא לקרבה המתכוננת של הפיתוח לקו המים לא התקבלו.

 

חריגה מההיתר ● צילום: מירב לוי דיאמנט

 

בטון על קו המים – נזק עתידי לשונית


כיום, לאחר תחילת ביצוע העבודות בשטח, ולאחר שאנשי המשרד לאיכות הסביבה ערכו סיורים בחופי אילת, נמצאו שורה של ליקויים חמורים עליהם מצביע המשרד ביניהן: סמיכות עבודות בקרבה גדולה מדי לקו המים, מקטעים שהשאירו רצועת חוף צרה בלאו הכי ועכשיו לאחר תחילת העובודת נשארה רצועת חוף צרה עוד יותר, שימוש מופרז בבטון המעוגן אל תוך הקרקע החופית, בניית אלמנטים קשיחים מבטון בקו המים העלולים לגרום בעת סערה חזקה לא רק לגריעת הקרקע אלא גם להגברת הרס האלמוגים. 
עוד מציין המשרד כי בחופים ציון, קיסוסקי ואלמוג מתוכננות ומבוצעות עבודות בטון והקמת טיילות שלא לצורך ובאופן שפוגע בסביבה החופית ועוד. 
לנוכח כל אלו, פנה המשרד למנהל התכנון ולוועדה לשמירת הסביבה החופית במכתב עליו חתומות אילה גולדמן, ראש אגף תכנון סביבתי במשרד להגנת הסביבה ויהודית מוסרי, מתכננת היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד, ובו דרישה לקיים דיון דחוף עוד בטרם החלו העבודות על יתר חופי אילת. 

 

תושבי אילת מגנים על המפרץ. שרשרת ההגנה האנושית ● צילום: הסיני הקטן, מורי חן

 

"יש דרכים ידידותיות יותר לסביבה"


בדיון שיתקיים דורש המשרד להבין כיצד הבינוי המקודם כיום תואם את מסמך המדיניות לחופי אילת וכמו כן דרישה לברר מהם האיזונים והבלמים הנדרשים כדי להבטיח את המשך קיום המערכות הטבעיות במפרץ אילת. עוד דורש המשרד כי לקראת התכנון והביצוע של העבודות ביתר החופים יערכו דיונים והפקות לקחים בעיריית אילת על מנת שלא להמשיך לפגוע בסביבה החופית. "המשרד להגנת הסביבה ימשיך לעקוב אחד עבודות הבנייה באזור החופים וככל שיבוצעו חריגות שיגרמו לפגיעה בסביבה החופית, ישקול גם את הכלים האכיפתיים העומדים לרשותו", נמסר מהמשרד. "המשרד ימשיך לפעול למניעת וצמצום הפגיעה בסביבה החופית הן בים התיכון והן בים סוף, המכילים  ערכי טבע ייחודיים וישמור על החופים פתוחים ונגישים לכלל הציבור בהתאם לחוק".

 

שימוש מוגזם בבטון על קו המים ● צילום: מירב לוי דיאמנט

 

אילה גלדמן, ראש אגף תכנון סביבתי במשרד להגנת הסביבה ויהודית מוסרי, מתכננת היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד מסרו בהקשר לטענות המועלות: "עבודות הפיתוח נעשות תוך התעלמות מדרישות המשרד להגנת הסביבה ומובילות לפגיעה בסביבה החופית ובערכי הטבע היחודיים של ים סוף וחופי אילת. היתרי הבנייה מתעלמים מההיבטים והשיקולים הסביבתיים והעובדות אינן לוקחות בחשבון את הפגיעה החמורה ואת לקחי הסערה שאירעה באילת ב- 2020. אנחנו קוראות למוסדות התכנון והעירייה לקיים דיון דחוף בנושא, במטרה למנוע פגיעה בלתי הפיכה בחופים המיוחדים של אילת השייכים לציבור".


מתן לוינסון, מתכנן מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה מסר: "השימוש הנרחב שנעשה בבטון מזוין שנוצק על קרקע חופית, לא צריך להיות פרקטיקה מקובלת בשנת 2022. יש דרכים ידידותיות לסביבה להנגיש לציבור את החופים היפים של אילת".


לצד כל אלו, השבוע אירגנה קבוצה של תושבי אילת, חובבי איכות הסביבה, בעלי דף פייסבוק בשם 'סוף הים' את מה שהם מגדירים 'שרשרת הגנה' מול הפיתוח מעורר המחלוקת שנעשה בימים אלו בחופי המפרץ. למפגן הגיעו עשרות מתושבי אילת שאחזו ידיים ויצרו שרשרת אדם ארוכה וצבעונית כסמל לכך שלא יאפשרו לעיריית אילת להמשיך לקדם את פיתוח החופים בצורה בה העבודות מתקיימות כיום. 
 

מעיריית אילת נמסר בתגובה לטענות המועלות בכתבה: "תוכנית שיקום ושדרוג חופי אילת המבוצעת על ידי משרד התיירות באמצעות החברה להגנות ים המלח הינה תכנית שאושרה על ידי כלל הגורמים המקצועיים ומבוצעת בהתאם להיתרי הבניה ובפיקוח מחמיר צמוד. לשאלתך, נייר עמדה אינו חלק מהדרישות המקדימות לקבלת היתר ולביצוע עבודות. לא מיותר לציין, כי מדובר בפרויקט מורכב המתפרש לאורך קו החוף של אילת ומשפיע על גורמים רבים, ביניהם תושבים, תיירים, בעלי עסקים, הטבע, הסביבה ועוד. אנו שמחים על המודעות הגוברת לצורך בשמירה על ערכי הטבע, ערך שמהווה נדבך מרכזי במדיניות העירייה בכלל ובעבודות הפיתוח לשיקום והסדרה של רצועת החוף בפרט. זו הסיבה שלצד הליך שיתוף ציבור שנעשה בשלבי התכנון, מתקיימים כל העת מפגשים של גורמי התכנון והביצוע עם תושבים, בעלי עסקים לאורך החופים ובעלי עניין. במסגרת זו, תתקיים פגישה גם עם הנהלת המכון הבינאוניברסיטאי".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת