דרך הפלמינגו - טיולים ממונעים

מאת: מערכת יום יום באילת ● צילום: דב גרינבלט ● 14/1/2022 15:40 ● ערב ערב 2064
לא תמיד צריך להזיע כדי ליהנות מנופי המדבר. באזור אילת ישנם מסלולי טיול המתאימים לעצלנים, או לכאלו שמתקשים להיפרד מהרכב ליותר מכמה דקות.  בקיצור בשבילכם
דרך הפלמינגו - טיולים ממונעים
צילום: דב גרינבלט החברה להגנת הטבע

משך הטיול – שעה עד שעתיים.
דרגת קושי – קל. מתאים גם לילדים.

יש מי שמרחיק עד קניה כדי לצפות בעופות הורודים האלו, הפלמנגו, אבל אין ממש צורך להרחיק עד כדי כך. גם בערבה הדרומית אפשר לצפות בתופעה היפהפיה הזו. בשנים האחרונות, התמקמה בבריכות המלח, מצפון לאילת, להקה של כ- 450 פלמנגו.

הבריכות מספקות לבעלי הכנף האלו כמויות מספקות של אוכל, בעיקר סרטני מלח קטנים, שהם ככל הנראה המעניקים לכנפי הפלמינגו את צבען הורוד העז. הביקור אצל הפלמינגו הוא חלק ממסלול טיולים חביב.

נכנסים לשטח בדרך הסלולה היוצאת מזרחה מכביש הערבה (כביש מספר 90), כמאה מטרים לאחר סימון הקילומטר העשרים. השלט 'חוות עברונה בארות שרשרת' הוא ציון דרך ברור. עולים על השביל המוביל היישר אל בריכות המלח, שם ממתינים הפלמנגו ולא, לא תצליחו לפספס אותם. ל

אחר צפייה בציפורי המים היפים, נחזור בנסיעה על השביל ממנו הגענו, עד לדרך סלולה ישנה החוצה את דרך העפר, זהו כביש הערבה הישן. נפנה צפונה (ימינה בעקבות השילוט 'בארות שרשרת') וניסע קצת יותר מקילומטר, עד לסככה הניצבת מימין לכביש. שלט במקום מסביר על בארות שרשרת הקדומות, בארות המקושרות ביניהן מתחת לפני הקרקע. אל תשכחו לבקר בפירים הגדולים, אותם תראו מצפון, במרחק של כמאתיים מ' מכם. הפירים מוקפים בגדר ביטחון צהובה. אפשר לרדת באחד הפירים, לעבור מתחת לפני האדמה במערכת המים העתיקה ולעלות חזרה בפיר הסמוך. עומקו של כל פיר כשבעה מטרים ובירידה אפשר להיעזר ביתדות שבדופן הקיר. רצוי להיעזר בקטע זה בפנס.

 

צילום נועם וייס

 

נחזור לרכב וניסע על הדרך המסומנת בשחור, החוצה את הכביש. נפנה ימינה (מזרחה) לאתר 'דקלי הדום'. כאן צומחות שלוש קבוצות של דקלי הדום, שהן הצפוניות ביותר בעולם. הדרך ממשיכה מכאן צפונה, כשמשני הצדדים סימון אבנים. מגיעים ל'באר עברונה'. הבאר אמנם יבשה, אבל העצים מסביב מזמינים לעצור להפסקה. נמשיך צפונה בדרך המנותבת באבנים בשוליה הצפוניים של 'מלחת עברונה'. בין שיחי המדבר, תוכלו לקלוט עשרות צבאים משוטטים. מעט הלאה ניתקל במזלג דרכים, נפנה מערבה ונצא לכביש הערבה בשטח דמוי סוואנה, מהיפים באזור. עצי שיטים יוצרים כאן נוף אפריקאי. נחזור לכביש הערבה מעט דרומית לכניסה לבאר אורה. מכאן החזרה דרומה אילתה כ – 15 דקות נסיעה.

 

בעקבות ריבוי התאונות בטבע ולרווחת המטיילים: קק"ל בהנחיות לטיול בטוח

בימים האחרונים אירעו מספר מקרים מצערים בהם מטיילים נפגעו בעת שהייתם בחיק הטבע. קרן קימת לישראל קוראת לציבור לטייל בבטחה ויוצאת בהנחיות חשובות לטיול בטוח לרווחת המטייל הישראלי.

אורי שמואלי, מנהל בטיחות ארצי בקק״ל: "שמירה על כללי בטיחות יכולה להציל חיים. יש להישמע להוראות הבטיחות המופיעות בכניסה ליערות ולאתרים קולטי קהל. אנו קוראים לציבור- הקפידו על שתיית מים, הליכה בטוחה- כולנו רוצים לעבור את הקיץ בשלום ולחזור הביתה בבטחה".

  • הימנעו מכניסה למקומות שאינם מוכרזים - בורות, מערות ואפילו מבנים שאינם תחת פיקוח עלולים להיות סכנה ממשית וחל איסור כניסה מוחלט למקומות אלו.
  • יש להצטייד בכמות מים מספקת לכל מטייל שההמלצה היא לפחות 3 ליטרים לכל מטייל.
  • צאו עם סוללה מלאה בנייד - על מנת לשמור על היכולת לתקשר בצורה רציפה עם כוחות ההצלה במקרה אסון.
  • בהתאם לגורמים הממונים על הכבאות בישראל חל איסור מוחלט להדליק אש ביערות והשטחים הפתוחים - בהתאם להנחיית נציב כבאות ראשי לישראל בעקבות חשש כבד משריפות המטיילים מתבקשים שלא להדליק אש בשום צורה שהיא במהלך השהייה בטבע.
  • לא להפוך סלעים - מלבד הסכנה הגופנית הקיימת בהרמת פרטים כבדים הנמצאים בטבע, מתחת לסלעים מסתתרות חיות שעשויות להיות מסוכנות וארסיות, על כן חל איסור מוחלט להרימם.
  • הפסקות מרובות בצל - על מנת לשמור על טמפרטורת גוף תקינה ולהימנע ממקרי התייבשות או מכת חום, מלבד שתיית מים רצוי לבצע הפסקות יזומות בכל שעה עד שעה וחצי בצל.
  • תכנון מסלול מראש - תכנון מסלול ההליכה והכרת השטח הם קריטיים לשמירה על הבטחון והבטיחות ויכולים לסייע בהתאמת נכונה של אופי המטיילים לאופי הטיול שרוצים.

קק״ל מאחלת לכם בילוי מהנה בשטח הפתוח וכמובן לא לשכוח לפנות עמכם את הפסולת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת