דרך הפלמינגו - טיולים ממונעים

מאת: מערכת יום יום באילת ● צילום: דב גרינבלט ● 14/1/2022 15:40 ● ערב ערב 2064
לא תמיד צריך להזיע כדי ליהנות מנופי המדבר. באזור אילת ישנם מסלולי טיול המתאימים לעצלנים, או לכאלו שמתקשים להיפרד מהרכב ליותר מכמה דקות.  בקיצור בשבילכם
דרך הפלמינגו - טיולים ממונעים
צילום: דב גרינבלט החברה להגנת הטבע

משך הטיול – שעה עד שעתיים.
דרגת קושי – קל. מתאים גם לילדים.

יש מי שמרחיק עד קניה כדי לצפות בעופות הורודים האלו, הפלמנגו, אבל אין ממש צורך להרחיק עד כדי כך. גם בערבה הדרומית אפשר לצפות בתופעה היפהפיה הזו. בשנים האחרונות, התמקמה בבריכות המלח, מצפון לאילת, להקה של כ- 450 פלמנגו.

הבריכות מספקות לבעלי הכנף האלו כמויות מספקות של אוכל, בעיקר סרטני מלח קטנים, שהם ככל הנראה המעניקים לכנפי הפלמינגו את צבען הורוד העז. הביקור אצל הפלמינגו הוא חלק ממסלול טיולים חביב.

נכנסים לשטח בדרך הסלולה היוצאת מזרחה מכביש הערבה (כביש מספר 90), כמאה מטרים לאחר סימון הקילומטר העשרים. השלט 'חוות עברונה בארות שרשרת' הוא ציון דרך ברור. עולים על השביל המוביל היישר אל בריכות המלח, שם ממתינים הפלמנגו ולא, לא תצליחו לפספס אותם. ל

אחר צפייה בציפורי המים היפים, נחזור בנסיעה על השביל ממנו הגענו, עד לדרך סלולה ישנה החוצה את דרך העפר, זהו כביש הערבה הישן. נפנה צפונה (ימינה בעקבות השילוט 'בארות שרשרת') וניסע קצת יותר מקילומטר, עד לסככה הניצבת מימין לכביש. שלט במקום מסביר על בארות שרשרת הקדומות, בארות המקושרות ביניהן מתחת לפני הקרקע. אל תשכחו לבקר בפירים הגדולים, אותם תראו מצפון, במרחק של כמאתיים מ' מכם. הפירים מוקפים בגדר ביטחון צהובה. אפשר לרדת באחד הפירים, לעבור מתחת לפני האדמה במערכת המים העתיקה ולעלות חזרה בפיר הסמוך. עומקו של כל פיר כשבעה מטרים ובירידה אפשר להיעזר ביתדות שבדופן הקיר. רצוי להיעזר בקטע זה בפנס.

 

צילום נועם וייס

נחזור לרכב וניסע על הדרך המסומנת בשחור, החוצה את הכביש. נפנה ימינה (מזרחה) לאתר 'דקלי הדום'. כאן צומחות שלוש קבוצות של דקלי הדום, שהן הצפוניות ביותר בעולם. הדרך ממשיכה מכאן צפונה, כשמשני הצדדים סימון אבנים. מגיעים ל'באר עברונה'. הבאר אמנם יבשה, אבל העצים מסביב מזמינים לעצור להפסקה. נמשיך צפונה בדרך המנותבת באבנים בשוליה הצפוניים של 'מלחת עברונה'. בין שיחי המדבר, תוכלו לקלוט עשרות צבאים משוטטים. מעט הלאה ניתקל במזלג דרכים, נפנה מערבה ונצא לכביש הערבה בשטח דמוי סוואנה, מהיפים באזור. עצי שיטים יוצרים כאן נוף אפריקאי. נחזור לכביש הערבה מעט דרומית לכניסה לבאר אורה. מכאן החזרה דרומה אילתה כ – 15 דקות נסיעה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

 

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש