אורתופדיה - פציעות קרסול

מאת: שחר קדוש ● 18/12/2019 09:19 ● מה נשמע 631
נחשבות לפציעת הספורט הנפוצה ביותר וכמעט כל אחד מאיתנו רגיש לפציעה זאת. למעשה, ניתן לנקוע את הקרסול במהלך ריצה, הליכה, ריקוד, משחקי כדור וכד .'חלק גדול מפציעות אלו הן קלות וניתנות לטיפול במסגרת הביתית, אך לעיתים הן מצריכות טיפול רפואי מקצועי .
אורתופדיה - פציעות קרסול

 

פציעות קרסול


נחשבות לפציעת הספורט הנפוצה ביותר וכמעט כל אחד מאיתנו רגיש לפציעה זאת. למעשה, ניתן  לנקוע את הקרסול במהלך ריצה, הליכה, ריקוד, משחקי כדור וכד .'חלק גדול מפציעות אלו הן קלות וניתנות לטיפול במסגרת הביתית, אך לעיתים הן מצריכות טיפול  רפואי מקצועי .

 

נקעים


 הסימפטומים לנקע בקרסול הם: כאב, רגישות, התנפחות ואדמומיות של האזור הפצוע .
 

 ניתן לדרג את הנקעים על פי דרגת חומרתם:

 

  •  נקע קל - הרצועה "נמתחה" קצת יותר מדי וגרמה למספר קרעים מיקרוסקופיים. 
  •  נקע בינוני - הרצועה נקרעה חלקית. 
  • נקע חמור - קרע מלא של הרצועה. הרצועה אינה מסוגלת לייצב את מפרק הקרסול אינו יציב באופן חלק י.

אם הכאב והנפיחות הם מינימליים ואתם מסוגלים ללכת על הרגל, הנקע שלכם נחשב לקל וכנראה תוכלו לטפל בו בכוחות עצמכם. עם זאת, אם מדובר בנקע חמור יותר, בו הכאב חזק, הנפיחות גדולה, הצבע אדום-כחול והצורה הכללית של המפרק אינה רגילה, מוטב יהיה אם תמנעו מהליכה או נשיאת משקל על הרגל הפצועה ותפנו לקבלת טיפול רפואי מיידי.


 קיים סיכון מוגבר לנקעים במצבים הבאים:

 

  •  חולשת השרירים באזור המפרק נעלים לא מתאימו ת משטח פעילות גרוע מערך כף הרגל אינו אופטימלי מבחינה גנטי ת-מבני ת נקעים חוזרים.

 

 טיפול מיידי בפציעת קרסול

 

 

  • קרח - הקרח מפחית הנפיחות והכאב. השתדלו לשים קרח למשך 20 דקות מספר פעמים ביום  במהלך ה-24 שעות הראשונות לפציעה.
  •  לחץ - חיבשו את הקרסול בתחבושת אלסטית, על מנת למנוע תנועה מיותרת  -  )הגורמת כאב(, אך הקפידו שהחבישה לא תהיה הדוקה מדי הרמה - שימרו על הקרסול גבוה יותר מהירכיים 
  • מנוחה - מוטב יהיה להימנע מללכת על הרגל בימים הראשונים של הפציעה, על מנת לאפשר  לקרסול להחלים כראוי. אם ההרגשה לאחר ה-24 שעות הראשונות בהן טיפלתם בנקע החמירה ואתם עדין לא  מסוגלים ללכת על הרגל, מוטב כי תפנו לרופא. טיפול ארוך טווח ומניעת פציעת קרסול, מוטב יהיה לחזור לפעילות בהדרגה, על מנת להימנע מנקעים חוזרים ומכאב מיותר. מומלץ לעבוד על חיזוק וסבולת שרירית של השרירים המבצעים אינברזיון ואברזיון, תוך שמירה על  יחס תקין בינהם.

יש לשקול לרכוש מדרסים בהתאמה אישית, כאלו שיורידו עומס מן הקרסול, עוזרים לקצר את מתיחת גיד האכילס ולהמנע מפציעות, שומרים על הקרסול בעזרת תמיכה סביבו ומפזרים את  העומסים בצורה אופטימלית. מומלץ לעבוד על חיזוק וסבולת שרירית של השרירים התאומים, שריר הסולאוס שריר ושרירי  הטיבאליס אנטריור תוך שמירה על יחס תקין בינהם.יש להקפיד לנעול נעלים המתאימות לפעילות הספציפית שלכם, נעליים המורידות עומס  מהקרסול, עם תמיכה מקסימלית לקשת הרגל עם בולמי זעזועים איכותיים. יש לבצע את הפעילות על משטחים מתאימים. 


אל תתפשרו. התייעצו עם מומחים. בואו להיות בריאים! 


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש