מה קורה בגן הילדים בשחמון?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 28/6/2024 02:57 ● ערב ערב 3178
בגן חובה בשחמון אמנם יחגגו באיחור לא ממש ג'נטלמני את סיום שנת הלימודים הנוכחית, רגע לפני העלייה לכיתה א', אלא שמתחת לפני השטח הרוחות בגן סוערות ● ''זו הייתה שנה מאתגרת במיוחד'', אומרת אחת האימהות בגן שמספרת על מקרי אלימות קשים מצד חלק מילדי הגן, כלפי ילדים וכלפי נשות הצוות, שחזרו לא פעם הביתה עם סימנים כחולים על הגוף ● תוסיפו לזה תחלופה גבוהה של נשות הצוות שלא הסתדרו ברוב המקרים עם הריכוז המאתגר של הילדים בגן, תלונות בלתי פוסקות שלטענת ההורים נפלו על אוזניים אטומות של הפיקוח על הגנים, אז מה הפלא שאפילו הגננת המוערכת של הגן, נאלצה להפסיק להגיע בהוראה מפורשת של רופא התעסוקה, ועדיין לא דיברנו על חוסר המוכנות של ילדי הגן לקראת העלייה לכיתה א' ● ''כי למי הייתה יכולת ללמד בגן דברים באווירת האלימות הקשה ששררה בגן'' ● והרי לכם שנת לימודים חשובה בהתפתחות הילדים, אותה לא ירצו ההורים לזכור ● במשרד החינוך מבהירים: ''מרגע שהתעוררה אי יציבות בהרכב הצוות החינוכי, פעלה המפקחת לגיוס צוות קבוע ולמציאת פתרונות מיטביים לייצוב הגן. לנוכח אי היציבות המתמשכת הוחלט לאפשר העברת תלמידים לגנים אחרים בעיר''
מה קורה בגן הילדים בשחמון?

   ביום רגע לפני היציאה לחופש הגדול, יחגגו בגן את מסיבת סיום השנה שלא ברור אם היתה בכלל מתקיימת אלמלא התחילו ההורים בגן להוציא החוצה את מה שקרה במהלך שנת הלימודים החולפת בין כותלי הגן. אלא שבמסיבה הזו לא תהיה נוכחת הגננת המובילה המוערכת והאהובה של הגן, שנאלצה לעזוב לאחרונה מסיבות רפואיות ובהנחייה ברורה של רופאת התעסוקה, ולא יהיו נוכחים 12 ילדים אחרים מהגן שקיבלו אישור בצעד חריג לעזוב את הגן שבועות ספורים לפני תום שנת הלימודים. למה זה קורה? אם תשאלו חלק מהורי הילדים, הם יאמרו לכם שלא היו מסוגלים עוד לסבול את מה שקרה במהלך השנה בגן. "לאחר שהופעלו אין סוף לחצים וככל הנראה מתוך פחד של המערכת שדברים יודלפו החוצה, הם העדיפו לתת להורים להוציא את ילדיהם מהגן רגע לפני סוף שנת הלימודים ולהעביר אותם לגנים אחרים ברחבי העיר מאשר שהמצב הקשוח בגן ימשך", אומרת אחת האימהות.

 

בעיה ידועה מראש


   כבר בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, הבינו נשות הצוות וגם ההורים בגן החובה שבשחמון כי הרכב הילדים בגן לא מסמל טוב. חשבו וגם צדקו. "היה בגן ריכוז לא בריא של קבוצת ילדים מאתגרים שהפכו את החיים בגן ללא קלים בלשון המעטה", מספרת השבוע אמא לילד בגן. "מהר מאוד היה ברור שיש בעיית שליטה של הצוות על הילדים. סייעות התחלפו בלי סוף, האלימות הלכה וגברה. זה הגיע למצב שילד שבר חלון, ילד אחר שבר כיסא וחמורה עוד יותר הייתה האלימות במהלך השנה כלפי הילדים בגן וגם כלפי נשות הצוות שהיו חוזרות הביתה לא פעם עם סימנים כחולים על הגוף כתוצאה מאלימות שחוו מצד הילדים. כמעט מיותר לציין שבאווירה קשה כזו כמעט ולא היו פנויות ללמד חומרים שחשובים כל כך לילדים לקראת העלייה לכיתה א'", מלינה האמא שמבהירה כי בכל רגע נתון הפיקוח על הגנים ידע על המצב בגן וגם היה מעורב. "ולמרות שכולם ידעו מה המצב אצלנו בגן, אף אחד לא טרח לנסות ולפתור את הבעיות. הייתי מצפה מהפיקוח שיעשו דילול מבוקר של ילדים כבר מתחילת השנה. אם ידעו שיש ריכוז מאתגר של ילדים קשים, כל מה שהיו צריכים לעשות זה לפזר אותם בין כמה גנים ולא להשאיר אותם תחת קורת גג אחת. אולי אם לא היה להם את הגיבוי אחד של השני זה היה נרגע. אבל משום מה בפיקוח העדיפו להשאיר את כל השק הזה בגן אחד, אולי כדי לא לפגוע בגנים אחרים. אבל כפועל יוצא הילדים שלנו ונשות הצוות לא ליקקו דבש בלשון המעטה", מספרת האם.
   הורים בגן איתם דיברנו מבקשים להדגיש כי אין להם ולו תלונה אחת כלפי הגננת המוערכת והוותיקה של הגן, שניסתה לדבריהם עד לרגע האחרון לעמוד איתנה אל מול הבעיות. "אלא שבסופו של דבר המצב הקשה בגן הכריע גם אותה", מספרת אחת האימהות. "כאילו שלא היה די בכל ההחלפות של אנשי הצוות בגן במהלך השנה, לפני כשבועיים גם הגננת המקסימה שלנו נאלצה לעזוב מסיבות רפואיות ולאחר שרופאת התעסוקה אסרה עליה להמשיך להגיע לגן", אומרת האם בכאב. "את מבינה לאיזה מצב הביאו את הגננת? איפה נשמע כדבר הזה? לאורך כל השנה היא ביקשה עזרה, ביקשה תוכניות עבודה וטיפול בילדים המאתגרים, אבל בפועל שום דבר לא ממש קרה".
   לדברי ההורים, המצב החמיר לאחר החזרה מחופשת הפסח. "אולי זו היתה החופשה הארוכה שגרמה לילדים לצאת שוב מהמסגרת", מנסה אחת האמהות למצוא הסבר למצב החמור בגן שעלה מדרגה. "אולי יש לזה קשר לחילופי הדמויות שהיו לאורך השנה בגן, אולי זה היה הריכוז המאתגר של הילדים שלא התאימו ללמוד יחד בגן אחד, אנחנו לא אנשי מקצוע ולנו בטח אין את התשובות, העובדות מדברות בעד עצמן. האלימות בגן אחרי הפסח עלתה עוד יותר עד כדי כך שהיו הורים שהעדיפו לפעמים להשאיר את הילדים בבית. לא עזרו עונשים וגם לא שיחות עם ההורים, לא עזר כלום. נדמה היה שבגן איבדו שליטה. לא פעם שאלנו את הצוות מה עם הפיקוח? למה אף אחד לא עושה כלום בבלאגן הזה? עכשיו לא תגידי גן רגיל, הילדים ישלימו חומרים בשנה שלאחר מכן, אנחנו מדברים על גן חובה, שהוא גן הכנה לכיתה א'. איזו הכנה הילדים שלנו הצליחו לעבור בגן בו לא היתה שליטה? תתארי לעצמך שגננת ותיקה ומצויינת לא הצליחה להשתלט על הילדים. זה אומר הרבה ולא על הגננת. זה אומר דרשני על המעטפת שהיא היתה אמורה לקבל מהפיקוח, זה מה שמצופה לא? הרי מהפיקוח היה מצופה כבר בתחילת הדרך להודות בטעות, להבין שאולי היה בגן ריכוז בעייתי של ילדים מאתגרים ולפזר אותם בין גנים אחרים, אלא שלמרות כל הפניות ולמרות הקשיים, הדבר הזה לא נעשה לאורך השנה".

 

"במקום לפתור מפזרים”


   אלא שאם לא די בהתנהלות הלא ברורה בגן, במקום לנסות לפתור את הבעיות, זמן קצר לפני סיום שנת הלימודים, קיבלו ההורים אישור מיוחד להוציא את ילדיהם ולהעביר אותם לגני חובה אחרים בעיר. "הלם". אומרת אחת האמהות. "מגן של 28 תלמידים, נשארנו בקושי גן של 16 ילדים. אין לי מושג על מה ולמה ובעיקר אין לי מושג איך זה קרה רגע לפני סיום השנה, אבל פתאום הורים קיבלו החלטה להעביר את הילדים שלהם לגנים אחרים די במקביל לזה שהגננת הראשית הפסיקה להגיע לגן. אולי בפיקוח הבינו את הטעות שנעשתה, אולי זה היה כדי לסתום פיות בתקווה שהדברים שקרו בגן לאורך השנה לא יצאו החוצה, אולי זה קרה כי היה ברור סוף סוף בפיקוח שאם הגננת הראשית המעולה לא הצליחה להשתלט על הכאוס, הגננת המחליפה שנכנסה לנעליה אולי גם לא תצליח. עובדתית זו היתה שנה הזויה כבר מההתחלה ועד הסוף".
   בשלב מסוים היה להורי הילדים שנשארו בגן ברור שלא תתקיים גם מסיבת סיום כי מי יכול לארגן את הילדים תוך זמן קצר כל כך למסיבה שאמורה להיות חרוטה בזכרון הילדים כמסיבה האחרונה שלהם בגן הילדים לפני המעבר לכיתה א', אלא שבלחץ ההורים העלה צוות הגן הילוך והמסיבה תתקיים. "בלי הגננת האהובה שלהם זה הרבה פחות נחשב", אומרים ההורים שמבקשים עכשיו תשובות בעיקר מהפיקוח.
   "מישהו חייב לשבת איתנו בסיכומה של שנה הזויה ולתת לנו את כל התשובות שמגיעות לנו. איך הדברים לא נפתרו כבר בתחילת השנה כשהיה ברור לאן זה הולך. איך לא נעשה סדר עם כל הסייעות שהתחלפו בלי הפסקה? מדוע ולמה לא התערבו מהפיקוח ולא פיזרו את הילדים המאתגרים? למה רק לקראת סוף השנה אישרו בפיקוח להשעות ילדים בעייתיים מהגן ולא קודם? למה בפיקוח חיכו עד שהגננת תעזוב ולא פעלו קודם כדי לעזור? והשאלה החשובה ביותר - איך אמורים הורים לילדים אחרים בגנים באילת להיות בטוחים שלהם זה לא יקרה?".

   במשרד החינוך במחוז הדרום דחו על הסף את הטענות כאילו הפיקוח על הגנים בעיריית אילת לא היה מעורב דיו במתרחש בגן והבהירו כי המפקחת היתה מעורבת במתרחש בגן עד צוואר. עוד נמסר ממשרד החינוך במחוז הדרום: "לנוכח שינויים פרסונליים ונסיבות אישיות של צוות הגן לאורך השנה וכן לנוכח מורכבות שהתעוררה בחודשים האחרונים, הוחלט בעצה אחת בין הפיקוח במשרד החינוך ובין אגף החינוך בעיריית אילת להיענות לבקשת הורים להעברת ילדיהם לגנים ברחבי העיר. מרגע שהתעוררה אי יציבות בהרכב הצוות החינוכי, פעלה המפקחת לגיוס צוות קבוע ולמציאת פתרונות מיטביים לייצוב הגן. לנוכח אי היציבות המתמשכת הוחלט לאפשר העברת תלמידים לגנים אחרים בעיר". עוד ציינה הדוברת: "הבעיה בגן לא התעוררה מיד בתחילת השנה. בהתחלה היה בסדר ואז גננת האם עזבה וחזרה ושוב עזבה. גייסו צוות, הוציאו את הגננת המשלימה מגנים אחרים, נתנו לזה זמן, אבל זה לא עזר. התעוררו הרבה אתגרים ומרגע שהורים התחילו לבקש העברה, איפשרו את זה. היום כבר אין כאוס. הרבה ילדים פוזרו בין גנים".

   בעניין מסיבת הסיום נמסר: "היה שינוי במועד בשל יציאת הגננת למחלה וקושי בהתארגנות מחדש. מועד המסיבה שונה ל- 30/6 ההורים קיבלו על כך הודעה".

'ערב ערב' פנה לגננת על מנת לקבל תגובתה אך זו מנועה מלהגיב לעיתון ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש