רוקדים עם כוכבים - גרסת אילת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 14/6/2024 05:07 ● ערב ערב 3176
אחרי השחייה הצורנית, ההתעמלות האמנותית וההחלקה על הקרח ששמו את אילת חזק על המפה הארצית, לא מעט תודות לעלייה מברית המועצות, עכשיו הגיע תורו של ענף הריקודים הסלונים לכבוש את אילת ● מתי בפעם האחרונה ראיתם ילדים בני 3 רוקדים צ'ה צ'ה צ'ה? ● אז זהו, שבזכותה של ג'אנה רגודצקי, מי שהייתה בעברה 7 פעמים אלופת אוקראינה ומחזיקה בתארים בינלאומיים נחשבים, גם באילת זה כבר קורה ● ואם להתחשב בהישגים שהביאו המתחרים מאילת כבר בתחרות הראשונה שלהם, מומלץ לכל מועדוני הריקודים הסלונים בארץ להתייחס לצעד הזה בסופר רצינות ● אנה ארונוב, לידיעתך
רוקדים עם כוכבים - גרסת אילת
הזוכים האילתים בתחרות הראשונה - התאמנו הכי מעט זמן ביחס לשאר המתחרים, ולמרות הכל זכו מקום ראשון

   מאחורי כל ענף ספורט מצליח שמתפתח באילת, עומד או עומדת משוגע/ת לעניין. מי היה מאמין שענף ההחלקה על הקרח לא רק יקרום עור וגידים בעיר הכי חמה בארץ אלא גם יוליד אלוף אולימפי בקטגוריית הילדים? מי היה מאמין שענף ההתעמלות האמנותית באילת יוליד שורה של אלופים ועדיין לא דיברנו על השחייה הצורנית שעד לפני מספר שנים אף אחד לא יכל בכלל לדמיין לעצמו שבבריכה של דויקו, לא רק יצמחו ספורטאיות מוכשרות בענף, אלא שהעיר אילת תארח במרוצת השנים תחרויות בינלאומיות בענף הספורט היוקרתי הזה. אין ספק שלעלייה מברית המועצות יש חלק משמעותי בהתעוררות הזו של ענפי ספורט שלא הכרנו קודם באילת, אלא שדי בהצצה קצרה אל השמות שמאוחרי ההצלחות כדי להבין שמי שהרים את הענפים האלו הם אולי יוצאי חבר העמים, אבל בין השמות של הילדים תמצאו ולא מאתמול, לצד שמות שמעידים על השתייכות למשפחות יוצאות חבר העמים, גם שמות של ילדים עם שורשיות ישראלית חזקה.

 

נעים להכיר אלופת אוקראינה


   מי שיגיע לבניין פירסט קלאב באילת, יגלה שבאחד האולמות הגדולים במקום תקעה זה מכבר יתד לא אחרת מאשר ג'אנה רגודצקי, מי שאולי מוכרת באילת דווקא מפתיחתו של הספא הפרטי במלון נובה בעיר, אלא מה שלא רבים באילת יודעים שמאחורי הדמות הדקיקה והתמירה הזו, שמזכירה, איך לא, בלוק ובהליכה הקלילה שלה, רקדנית בלט, היא בעצם אושייה במלוא מובן המילה בתחום הריקודים הסלונים.
   ג'אנה רוקדת בערך מאז שהיא זוכרת את עצמה. בגיל 11 חתמה על התואר אלופת אוקראינה בזוגות בריקודים סלונים ומאז לאורך השנים זכתה כל שנה בתואר הנחשק הזה. וכשמדובר על גוש המדינות בהן ריקודים סלונים זה כמעט חלק מהדי אן איי, תחשבו כמה יריבות היו לה בדרך. ג'אנה מנסה אמנם להצטנע ולא, היא לא כאן כדי לספר על עצמה, אבל אצלנו הרי אומרים - תראה לנו מי המאמנת שלך ונגיד לך מה אתה. וכך אני מגלה אגב שיחה שג'אנה שהשתתפה בלא מעט תחרויות בגוש מדינות חבר העמים זכתה גם באליפות רוסיה, סיימה במקום השלישי באליפות צ'כיה, מקום ראשון בבולגריה ומקום שני בפולין. ולא, לאליפות אירופה ואליפות העולם היא לא זכתה לצאת, מהחשש הגדול של הרוסים כי מיטב הספורטאים ינצלו את התחרויות היוקרתיות האלו כדי לברוח.
   בהמשך חייה היא סיימה את האוניברסיטה במוסקבה עם כמעט כל תואר אפשרי בריקוד, כולל הוראה, כוריאוגרפיה, פסיכולוגית ספורט לילדים ושופטת לריקודים סלונים. עם השנים היא לקחה את נושא השיפוט כמה צעדים קדימה, הפכה לשופטת מוכרת ומוערכת בתחרויות בינלאומיות וייצגה את ישראל לא פעם כשופטת מטעם המדינה בתחרויות יוקרתיות נחשבות בעולם וכן, לפני 15 שנה היתה בין המובילות של ענף הריקודים הסלונים בארץ עוד לפני שהתוכנית רוקדים עם כוכבים הפכה כל כוכב בישראל לרקדן בפוטנציה.
   אם זה היה תלוי בג'אנה, תסמכו עליה שהיא אף פעם לא היתה מפסיקה לרקוד בעצמה, אלא שאז חוותה טראומה גופנית בעקבות פציעת ספורט קשה ונאלצה לוותר על הדבר שהיה מאז ומתמיד לחלק בלתי נפרד מהווייתה. אלא שג'אנה לא אמרה נואש ובדיוק בנקודה הזו החליטה שאם היא לא רוקדת, אחרים ירקדו תחת ניצוחה.

 

מחמש בנות צעירות למועדון ריקודים סלונים עם למעלה מ- 20 ילדים וגם קבוצת מבוגרים  

 

הלו אילת


   כשהייתה בת 19 חתמה אלופת אוקראינה בריקודים סלונים על עלייה לארץ ישראל. רגע אחרי שנחתה בארץ הבינה שאם היא רוצה או לא, כאן זה נגמר. "גיליתי שענף הריקודים הסלונים בארץ היה בחיתולים, ליתר דיוק כמעט ולא היה. גיליתי שבמשך 3 שנים אני לא מורשית לצאת מהמדינה והלימודים שלי אותם הייתי חייבת להשלים בחו"ל, נתקעו ורק אחרי שלוש שנים הייתי מסוגלת להמשיך אותם. גיליתי שבישראל אם את מאמנת ענף כמו ריקודים סלוניים, את לא יכולה להתפרנס רק מזה, מה גם שזה ענף שלא נחשב לאולימפי, ולכן את חייבת להתפרנס מעבודה אחרת וזה הופך למשני", מספרת ג'אנה על התגליות שהכירה בארץ.
   בד בבד להיותה שופטת בינלאומית היא התחילה לעבוד בענף המלונאות ולפני שנים אחדות עשתה רילוקיישן לאילת בעקבות עבודתה וכאן גילתה את הריק הגדול בתחום. אם תשאלו אותה היא תודה שלא התכוונה בכלל לעסוק בתחום הזה באילת, אלא שהיו אילתים שהכירו וזיהו אותה ולחצו עליה להביא את בשורת הריקודים הסלונים גם לכאן. לפני שנתיים היא עוררה את הענף באילת, בשלב הראשון למבוגרים, ובאוגוסט האחרון פתחה במלון פירסט קלאב את הסטודיו שלה לריקודים סלונים אותו היא מתעתדת להפוך לאקדמיה לכל דבר ועניין והיי תאמינו או לא, אבל נציגות מהמועדון החדש הזה בעיר כבר יצאה לתחרות ראשונה ואפילו חזרה עם הישגים. "מחמש בנות צעירות בחודש אוגוסט, היום כבר הפכנו למועדון לריקודים סלונים על מעל 20 ילדים מגיל 3 וחצי וקבוצה של רוקדים מבוגרים יותר מעל גיל 35. אצל הקטנטנים כמובן זה עדיין שלב ההכנה לריקודים הסלונים ועדיין זה מקסים לראות את הקטנטנים האלו זזים".
   אני לא יכולה שלא לתהות האם כל הצעירים מגיעים ממשפחות חבר העמים וג'אנה צוחקת ומעדכנת: "ממש לא. האמת שזה נחלק ל-50 -50. נכון להיום יש לי בקבוצה רק חמישה בנים צעירים וכן, במקרה הזה, כולם רוסים", היא צוחקת ומוסיפה: "זה פחות בנים ממה שאני מכוונת אליו ואני בטוחה שעוד נצמח. עדיין יש בעיקר אצל הצעירים את הסטיגמה שזה תחום לא הכי גברי, אבל ההפך הוא הנכון, זה תחום מאוד חזק שמצריך הרבה כושר ויכולות. אצל המבוגרים יותר - נכון להיום 5 זוגות מעל גיל 35, וגם במקרה הזה לא כולם רוסים", היא צוחקת. "ויש גם בנות שרוקדות בלי זוג והן רוקדות סולו. ריקודים סלונים מחזירים את האישה להיות אישה. ליידי. ביום יום אנחנו הנשים במרדף החיים. אנחנו אמהות, נשים, מבשלות, מנקות, מכבסות, הרבה פעמים שוכחות בתוך המירוץ הזה את עצמנו, את הנשיות שבנו. אני מחזירה לאישה את המלכה שבה, דרך הפלסטיקה, הגמישות, התנועה, הכושר וזו יופי של דיאטה לפני הקיץ", היא צוחקת.

 

“זה ספורט לכל דבר”

 

ריקודים סלונים זה ספורט?
   "בוודאי. זה ספורט לכל דבר. בשביל להיות רקדן אתה חייב כושר. אפילו לכדורגלן או לכדורסלן אין את הכושר שרקדן צריך. אחרי הכל צריך להיות מסוגל לתת הכל במשך דקה וחצי ברציפות. בתחרויות רגע אחרי הריקוד השני השופטים כבר מכריזים על הסגנון הבא וצריכים לצאת לדרך עם הריקוד הנוסף וככה עוד ועוד. זה מצריך מהרקדן חוזק של גב, רגליים וידיים, שרירי הליבה עובדים מאוד חזק והכל אינטנסיבי. שלא כמו בכדורגל, אין ספרינט ואז מנוחה עד שהכדור שוב מגיע, חייבים לרקוד כמעט ברצף עם מינימום זמן נשימה בין ריקוד לריקוד. וחוץ מזה אסור לשכוח שריקודים סלונים זה לא רק ספורט אלא גם תרבות. איך להתנהל בין אנשים, איך להתנהל בין גבר לאישה. השילוב המנצח שבין ספורט לתרבות".

   פחות משנה אחרי שהתחילה לעבוד עם הצעירים בריקודים סלוניים, החליטה ג'אנה שהגיע הזמן לצאת לתחרות ראשונה. זה קרה לאחרונה בגני תקווה, לשם יצאו ממועדון שעדיין בחיתולים זוג (גילאי 8-9) ושתי בנות לריקודי סולו. בתחרות היוקרתית לקחו חלק מעל 250 רקדנים מכל רחבי הארץ שמתאמנים בתחום כבר לא מעט שנים. במפתיע הצליחו זוג הרקדנים מאילת, ניקול גונדים ואיתן שפירא, לסיים הן בקטגוריית המתחילים והן בקטגוריית המתקדמים במקום הראשון, כשהם גוברים על יריבים מנוסים מהם בהרבה. אושר קרוצ'י, אוטוטו בת 7 סיימה במקום הראשון בקטגוריית הגיל שלה לילדות מתחילות ואחותה הגדולה ליאן סיימה ראשונה בקטגוריית הגיל 10-11 לבנות שרוקדות כבר מעל שנתיים. "שיהיה ברור שההישגים האלו לא ברורים מאליהם בהתחשב בעובדה שהבנות שלנו והזוג שלנו התאמנו עד היום הכי מעט זמן מכל שאר המתחרים, ולמרות הכל הם זכו במקומות הראשונים. ההורים שלהם בכו, אני מאוד התרגשתי, זה אומר הרבה על ההמשך".

איך את מסבירה את היכולת המפתיעה הזו בשלב כל כך מוקדם?
   ג'אנה צוחקת: "כנראה שלימדו אותי לאמן ממש טוב"...
   עם האוכל בא כמובן התיאבון לא רק אצל הרקדנים הצעירים אלא גם אצל המאמנת שמתכוננת להוציא נציגות מאילת לתחרות הבאה שתתקיים בתחילת החודש הבא במודיעין. עיריית אילת בדחיפתה של סגנית ראש העירייה, בטי סימלמיץ, תממן את האוטובוס של הקבוצה לתחרות הקרובה.
   "לצערי יש באילת הרבה ילדים כישרוניים אבל לא לכולם יש את היכולת לממן את החוגים. אני לא רוצה לגבות הרבה על הפעילות במועדון שלי. המקסימום הוא 250 ש"ח לשלושה אימונים בשבוע של שעה וחצי, כי אני רוצה שכל מי שרוצה להגיע ירשה את זה לעצמו. אני מבינה שאני לא מתנ"ס ואין לי את יכולת הסבסוד שיש להם, ועדיין אני באמת רוצה להגיע לכולם".
   ובכלל, בעוד כמה חודשים ייצג המועדון האילתי הזה של ג'אנה את אילת בפסטיבל הריקודים בכרמיאל. "שם אנחנו מופיעים ובאילת עדיין לא", היא מצרה ומבהירה: "כשכל הפסטיבלים באילת מתקיימים דרך בתי המלון ובאילת אין מחלקת תרבות למי אני אמורה לפנות?”

 

 וגם קבוצת מבוגרים  

 

לאן את רוצה להגיע?
   "מגיע לאילת שיהיו לה גם אלופי ישראל בריקודים סלוניים לא? אז אני בהחלט מכוונת הכי רחוק לא רק בהישגים אלא גם מאמינה שביום מן הימים כשהטיסות הבינלאומיות יחזרו לרמון, נוכל לקיים בעיר אירוע ריקודים סלונים מכובד ובינלאומי. הגיע הזמן שבעולם יבינו שיש באילת יותר מאשר שמש וים. שיבינו שזו עיר בה גרים תושבים ויש בה תרבות". עכשיו היא רוצה לקדם את המועדון שהקימה בפירסט קלאב ולמשוך אליו כוחות הוראה ברמה גבוהה מתוך האוכלוסיה שקיימת בעיר. "כוריאוגרפיה ובלט הם הבסיס של כל ריקוד. ברגע שאת רוצה לייצר אלוף את חייבת להשתמש בכל הכלים שיש לך. הכוונה שלי לאסוף לאקדמיה שאקים מורים מכל התחומים והסגנונות ולרכז כאן הכל. רחבה של מעל 100 מר' כבר יש, עם כל הנלווים שרקנים צריכים, מלתחות, מאחורי הקלעים להחלפת הבדים והכל, עכשיו נשאר רק למצוא את המורים הנכונים שיחד איתי נצעיד את החלום הזה קדימה ונוכיח שגם מאילת אפשר להוציא אלופים בריקודים סלוניים. וגם אם בשלב הראשון אצליח להגשים רק חצי מהתוכניות שלי, זה כבר יהיה טוב", היא צוחקת. ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש