הלך לעולמו מייסד העיר אילת דוד נתן 1928-2024

מאת: רותם נועם ● 14/6/2024 05:01 ● ערב ערב 3176
דוד נתן, שורד השואה, קשר את גורלו עם זה של העיר אילת עוד משנת 1952, בה הקים משפחה לתפארת ● משפחתו: ''איש אשכולות, חובב מושבע של מוסיקה, צילם, הסריט ותיעד את חייו, כתב כתבות ומאמרים על אהבתו לעיר אילת”
הלך לעולמו מייסד העיר אילת דוד נתן 1928-2024
איש של תרבות וכתיבה. דוד נתן ז''ל

   ביום שישי א׳ סיון תשפ"ד, 7.6.2024,  הלך לעולמו, בשיבה טובה, כמעט בן 96 שנים, דוד נתן, ממייסדי העיר אילת. דוד נתן נולד בשנת 1928 בעיר סוון שברומניה. כילד רך התמודד עם יתמות, מות אמו האהובה, עם אובדן, צער וכאב. כנער צעיר שרד את השואה ואת זוועות מלחמת העולם השנייה. בתום המלחמה, בשנת 1947 עלה לבדו  לארץ ישראל תוך שעבר תלאות רבות בדרך.
חלם לבנות חיים חדשים בארץ החמה ומלאת שמש. עם הגעתו לארץ התגייס לכוחות הלוחמים ולחם במלחמות ישראל. בשנת 1952 הגיע לאילת, התאהב בה וראה הזדמנות להגשים את חלומו ולהקים בית קטן בערבה. "אבינו דוד היה ממייסדי העיר אילת, הוא תרם רבות לפיתוחה, היה אדם חרוץ, יזם מוכשר ובעל חזון", מספרים ילדיו. ב-1957 נשא לאשה את רעייתו האוהבת, שולמית תבדל"א, שהצטרפה אליו לחזון הקמת העיר. בעבודה קשה ויחד עם חלוצים נוספים בנו עיר יפה וייחודית, עיר נמל ותיירות במדינת ישראל. העיר אילת היתה יקרה לליבו ומקור גאוותו.

 

דוד נתן (במרכז) מקבל אות הוקרה על התנדבותו במפעל תיעוד השואה
ילדים יתומים ניצולי שואה (דוד נתן הוא השני משמאל)
ביום חתונתו


   בשנת 2018 קיבל נתן בטקס צנוע תעודת הוקרה, על התנדבותו כאיש עדות בפעילות של "יד במדבר" – המרכז להוראת השואה, הפועל באילת. ד"ר משה אוריאל, מי שאמון על ניהול המרכז, סיפר אז ל'ערב ערב', כי: "דוד נתן מגיע כמעט כל שבוע, במהלך כל השנה, ומספר את סיפורו האישי לתלמיד התיכונים וקבוצות חיילים". 
   
   "דוד היה איש עמל ועבודה, הוא אהב את עבודתו בחברת חשמל והיה מלא גאווה בה. איש אשכולות, חובב מושבע של מוסיקה, מכל הסוגים והגוונים - ג׳אז, קלאסי ומודרני  צילם, הסריט ותיעד את חייו, כתב כתבות ומאמרים על אהבתו לעיר אילת, דאג להעביר את מורשת השואה במשך שנים בבתי ספר, במדרשות ובבסיסי צבא - הנצחת השואה היה מפעל חייו. דוד הוא סמל לניצחון הרוח, והגשמת החזון הציוני.", הספידה אותו משפחתו. תנצב"ה. ■

 

לקריאת סיפור הישרדותו של דוד בתקופת השואה, הקליקו כאן

 


 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש