העסקה שתבטיח לרוסיה נוכחות בים סוף ותקרב אותה לנמל אילת

מאת: רותם נועם ● 14/6/2024 04:46 ● ערב ערב 3176
לאחר שנחשף כי רוסיה צפויה לחתום על הסכם עם הצבא הסודני שיעניק לה נקודת אספקה ותדלוק בחופי ים סוף בתמורה לנשק ותחמושת, החלו שתי המדינות להעלות הילוך במגעים לגיבוש ההסכם ● בתוך כך, רוסיה מחפשת כל העת להרחיב את השפעתה לאזורים נוספים ולמדינות אפריקה בפרט
העסקה שתבטיח לרוסיה נוכחות בים סוף ותקרב אותה לנמל אילת
בתמורה לנשק תקבל רוסיה נקודת תדלוק ואספקה בלב ים סוף

   על רקע המלחמה באוקראינה ונוכחותם המשמעותית של כוחות הצבא האמריקאי הפועלים באזור ים סוף כנגד התקפות החות'ים, ניכר כי רוסיה עושה מאמצים לתפוס נקודת אחיזה באזור ובתוך כך לבסס השפעתה ברבות ממדינות אפריקה. בימים אלו רוסיה בדרך לחתום על הסכם עם צבא סודאן שיכלול אספקת נשק למדינה האפריקנית בתמורה לבניית מרכז לוגיסטי רוסי בנמל סודן, בים סוף. 

   לאחר הכרזתו של בכיר בצבא הסודני, יאסר אל עטא, בחודש שעבר, כי "רוסיה הציעה שיתוף פעולה צבאי באמצעות מרכז אספקה ​​לוגיסטי, לא בסיס צבאי מלא, בתמורה לאספקה ​​דחופה של נשק ותחמושת" וכי משלחת צבאית תצא לרוסיה בזמן הקרוב כדי לסכם את פרטי ההסכם, הגיע בשבוע שעבר מאליק אגר, סגן מפקד הצבא הסודני לרוסיה כדי להשתתף בפורום הכלכלי בסנט פטרסבורג ועל הדרך לפגוש את הנשיא פוטין. בתוך כך, שגריר סודן במוסקבה, מוחמד סרג, אישר מחדש את מחויבותה של ארצו להסכם עם מוסקבה בנוגע לבניית בסיס ימי רוסי בים האדום. בהצהרות לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק, הוסיף סרג כי פעולות הבנייה יתחילו מיד לאחר השלמת כמה הליכים.
המתקן המוצע עומד להיות ממוקם צפונית לבסיס הצבאי הסודאני פלמינגו, שהוקם בתחילת שנות ה-60. הוא כולל מקומות עגינה לספינות מלחמה, יחידות מכ"ם לניטור מים אזוריים וסירות ימיות.
   הדיווח על העסקה המתגבשת הגיע כמה שבועות לאחר שמיכאיל בוגדנוב, סגן שר החוץ של רוסיה והנציג המיוחד של הנשיא פוטין באפריקה ובמזרח התיכון, נפגש עם מפקד הצבא הסודני עבד אל-פתאח אל-בורהאן וכמה בכירים נוספים בחרטום במהלך ביקור בן יומיים  ואמר כי רוסיה עשויה לספק לסודאן סיוע צבאי בנשק ובתחמושת.

 

חגיגה של אינטרסים


   העסקה הצפויה בין צבא סודאן והקרמלין אינה בגדר בשורה חדשה, שכן מדובר בתחייה של הסכם שחתמה מוסקבה עם הדיקטטור לשעבר עומר אל באשיר זמן קצר לפני שהודח מהשלטון באפריל 2019 על רקע התקוממות עממית. עם זאת, כאשר המנהיג הנוכחי, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, קיבל את נשיאות המועצה הצבאית, הפרויקט הושעה.על פי פרסומים בתקשורת הרוסית משנת 2020, העסקה אמורה לכלול בניית בסיס רוסי ימי צפונית לעיר פורט סודן, שיכיל עד ארבעה כלי שיט ו - 300 אנשי חיל הים, אחסון נשק, דלק ותחמושת. 

   מבחינת סודאן, הצבא שלה זקוק נואשות לאספקת נשק לאחר מלחמה של 14 חודשים נגד "כוחות ההתערבות המהירה" (RSF) שגבתה את חייהם של יותר מ-15 אלף בני אדם עד כה. אם תושלם העסקה, היא עשויה להעניק לצבא הסודני יתרון משמעותי על פני כוחות ה-RSF, שבימי המלחמה הראשונים בחרטום רשמו הישגים משמעותיים ותפסו את הצבא הסודני לא מוכן. "הצבא זקוק נואשות לנשק, תחמושת וחלקי חילוף עבור מטוסי הקרב שלו מתוצרת רוסיה", אמר האנליסט הסודני הבולט עוסמאן אל מירגני. "להציע לרוסיה בסיס ימי בתמורה עבורם זו האפשרות הטובה ביותר שלה"..

 

התמנון הרוסי רוצה להפוך לאיום אזורי


    השאיפות של רוסיה להרחיב את מעורבותה בסודן כבר נותנות את אותותיהן וכיום ישנם כוחות רוסיים שפועלים באזור דרום סודן, ביניהם אנשי קבוצת וגנר לשעבר, להם קשרים הדוקים עם ה-RSF ומשתפים עמו פעולה בתעמולה צבאית ובאימונים. פקידים סודנים העלו שוב ושוב חששות לגבי מעורבותו של כח וגנר במלחמת סודאן ועל פי פרסומים זרים, נראה שהסודנים דורשים במסגרת ההסכם המתגבש את הפסקת שיתוף הפעולה של וגנר עם ה- RSF ומנגד, דורשת מוסקבה מסודן להפסיק את יחסיה עם אוקראינה.

   בינתיים, פוליטיקאים סודנים מודאגים מכך שהקמת מרכז אספקת הלוגיסטיקה הרוסי עשויה לבטא את המלחמה המתמשכת ולהפוך את סודן לשדה קרב עבור מעצמות גדולות, במיוחד מאחר שארצות הברית והמדינות האזוריות מתנגדות לנוכחות רוסיה במיקום האסטרטגי הזה בים סוף, שכמובן יקרב את הצבא הרוסי לגבול מדינת ישראל. ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש