העיתונאי קובי אריאלי: ''פרס ישראל שלי מוגש השנה לעובדי ביה''ח יוספטל''

מאת: רותם נועם ● 31/5/2024 01:24 ● ערב ערב 3174
כללית מחוז אילת ובית החולים יוספטל, ערכו ביום א' (19.5) את כנס תוכניות העבודה השנתי שלהם, במהלכו הוצגה העשייה הנרחבת של בית החולים והמחוז מאז פרוץ המלחמה וקליטת עשרות אלפי המפונים באילת ● מי שהוזמן כמרצה אורח היה העיתונאי קובי אריאלי, שסיים את האירוע עם לסת שמוטה ● ''משקופית לשקופית, מנתון לנתון וממספר למספר, עלתה תמונה שהביעה חוסן אזרחי שכמותו לא רואים''
העיתונאי קובי אריאלי: ''פרס ישראל שלי  מוגש השנה לעובדי ביה''ח יוספטל''
“הלסת שלי נשמטה”. קובי אריאלי

   ב-19.5 נערך במלון הרודס בעיר, כנס תוכניות העבודה השנתי של בית החולים יוספטל באילת, במהלכו הוצגה מלוא העשייה והיערכות של כללית שירותי בריאות באילת ובית החולים יוספטל, מאז השבעה באוקטובר ובפרוץ המלחמה, עת הפכה העיר אילת למקלט עבור 60 אלף תושבי העוטף והצפון שפונו או התפנו מבתיהם. 
   בין היתר נסקרה פתיחת מרפאות ייעודיות בבתי המלון, שיתוף הפעולה של המחוז עם בתי החולים של כללית (בעיקר שניידר ובילינסון), תגבור רופאים יועצים ממרפאות כללית ברחבי הארץ על בסיס שבועי, העברת מידע למפונים, פתיחה והרחבת שירותים ייעודיים למפונים ועוד.
   חלקו השני של האירוע הוקדש לסיכום העשייה הגדולה במהלך 2023 עוד לפני ה-7.10, תוך מיקוד במדדים רפואיים, איכות רפואית, מדדי שירות, שיפור זמינות, תגבור רופאי משפחה, ילדים ומומחים ועוד. בהמשך דן צוות כללית ויוספטל בנושא בריאות הנפש מאז פרוץ המלחמה ועל ההיערכות לקראת אירוע רב נפגעים שלול להתרחש באילת בשל האיום החות'י.

   מי שנקלע לאירוע היה העיתונאי קובי אריאלי, שהגיע על תקן מרצה אורח. ככזה, הוא המתין בסבלנות לתורו לעלות לבמה, ועל הדרך נאלץ להאזין בעל כורחו לדוברת שקדמה לו, ד"ר יפה אשור, מנהלת בית החולים יוספטל, "זו אמורה היתה להיות השעה המשעממת בחיי", כתב בטור שפרסם באותו סוף שבוע במדורו ב'ישראל היום'. "מצאתי את עצמי לכוד בשולחן המכובדים, מבלי יכולת להיחלץ או להתחמק למשך כל השעה שקדמה להרצאה שלי, שבה נערך סיכום השנה החולפת והיערכות לאתגרי השנה הבאה.
אללי. עתה יהיה עלי לשקוע לתוך גרפים ומספרים, להריע לאחיות מצטיינות, לכאוב את פרישתם של אנשים שאת שמם לא שמעתי מעולם, לשוש בשמחת חנוכת האגף החדש ולהצטרף בכל תוקף לדרישה הבלתי מתפשרת לתקן נוסף לאורולוג במרפאות החוץ. אוי לי ואבוי לנשמתי. ישבתי שם שבוי ושפוף, ותוך כדי שאני דן עם עצמי אם להפעיל משחק או להשיב למיילים - המנהלת התחילה בהרצאת הסיכום שלה, ואני מצאתי את עצמי פתאום מאזין בשקיקה, שמוט לסת ובאוזניים זקופות במשך שעה שלמה, ולא יודע את נפשי".
   זה היה באילת. בית החולים הוא יוספטל. על הבמה עמדה ד"ר יפה אשור שמנהלת אותו בשנים האחרונות ותיארה בקול רגוע וללא פאתוס את שגרת חייו של מוסד רפואי אזרחי יחיד בעיר תיירות מרוחקת, כשיום אחד פתאום מתווספת לאוכלוסייה האזרחית שלו עוד מסה של 60 אלף תושבים גולים, כלומר גדילה של 100 אחוז, בתנאי אימה ומלחמה, כשכל זה קורה תחת איום של טילים חות'ים וכמעט קריסה כלכלית של ענף התיירות המחזיק את העיר. 

 

הפכו לגיבורים והם אפילו לא ידעו שהם כאלה. כנס תוכנית העבודה של יוספטל


   "משקופית לשקופית, מנתון לנתון וממספר למספר, עלתה תמונה שהביעה חוסן אזרחי שכמותו לא רואים, עלייה במדדי השירות, ירידה בממדי האלימות, פיתוח מאסיבי, גדילה במחקר, עמידה באתגרי המצב בתחומי הריפוי והנפש. הכל. זה היה כל כך מרשים, שלרגע עלה החשד שהיא מזייפת מעט ומנסה לייפות את המציאות, אבל לא. מתברר שלא. הנוכחים במקום היו כולם עובדי המקום, ולא סביר שיפברקו מצגת שלמה רק כדי להרשים עיתונאי אחד שבמקרה הקדים לבוא. זה באמת היה נכון ומרשים.
   ולמה כל הסיפור הזה חשוב? גם כדי להרים ליוספטל ולאנשיו, אבל גם כדי להיזכר בגיבורי העורף העקיפים של המצב הזה ושל השנה האחרונה. עובדי יוספטל אינם מתנדבים ולא פועלים במסגרת עמותה. הם עובדים רגילים, שאמנם פועלים בשדה החסד וההטבה לאחרים - אבל עושים זאת כשגרת יום, משתכרים ורק רוצים לחזור הביתה בשלום. ופתאום, ביום אחד, כל המרקם הפנימי של העבודה שלהם משתנה. כל הקצב מתגבר לאין שיעור, ונדרש מהם מאמץ גדול פי כמה. הם יכולים לזרוק ולהיות נרפים, והם יכולים - בעזרת חינוכם הטוב, מידותיהם המשובחות והנהלה נכונה - לגדל כנפיים ולעוף לשמיים.
   הלסת שלי נשמטה לא בגלל ההישגים שראיתי בירוק בוהק, של גיוס לקוחות או של תפעול חדש של מחלקה, אלא משום שמכל מה ששמעתי היה ברור לחלוטין שהם ביכרו את האפשרות השנייה. פרס ישראל שלי מוגש השנה לעובדי ביה"ח יוספטל ולכל חבריהם וחברותיהם, עובדי הציבור הרגילים, השקופים, השגרתיים והמשעממים, שבלי דעת הפכו השנה לגיבורי ישראל. והם אפילו לא ידעו שהם כאלה". ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש