תושבי ניר יצחק חוששים כי יאולצו לעזוב את קיבוץ אילות בקרוב

מאת: רותם נועם ● 31/5/2024 01:15 ● ערב ערב 3174
לאחר שקיבלו הודעה ממינהלת תקומה לפיה כבר ב-1 בספטמבר הם ייאלצו לעזוב את מלון יו ספלאש בקיבוץ אילות בו הם מתארחים כעת כמושב זמני, פרסם וועד הקיבוץ בעמוד הפייסבוק שלו, מודעה ובה הוא מחפש בית זמני חדש עבור 40 משפחות הקיבוץ
תושבי ניר יצחק חוששים כי יאולצו  לעזוב את קיבוץ אילות בקרוב
ילדי ניר יצחק בסיור היכרות בבית הספר היסודי של חבל אילות

בקהילת ניר יצחק מבהירים השבוע כי חזרה לניר יצחק עד ה-1 בספטמבר, כפי שנקבע על ידי המינהלת, אינה נראית אפשרית, שכן הגבול המרוחק 3 ק"מ מהגבול עם עזה, הוכרז כאזור צבאי סגור, שכן הלחימה בעזה מתנהלת ממש בסמוך לו. יצויין כי ישנם ישובים אחרים כזיקים, שקיבלו הודעה על הפסקת מימון שהייתם מחוץ ליישוב כבר מה-6.6, קרי בעוד מספר ימים. גם ישובים אלו הודיעו כי אין בכוונתם לשוב לישוב לאור מצב הלחימה וריבוי היירוטים באזור.
חברי ניר יצחק מונים כאמור 40-50 משפחות והם מחפשים בית קולט, על מנת שיוכלו לפתוח את שנת הלימודים הקרובה . בפוסט שפרסמו נכתב: "אנחנו קהילה שמחה ומגובשת. נשמח לתרום ולהשתלב בכל קהילה שתפתח את דלתותיה בפנינו".
   מסקר פנימי שערכה הקהילה עולה כי כמחצית מאנשיה, בעיקר תושבים שאינם הורים לילדים קטנים, מעוניינים לחזור לקיבוץ, בעוד שחלקם האחר חושש מפני טלטלה נוספת.
קהילת ניר יצחק ממתינה נכון לכרגע לתשובות ממנהלת תקומה לגבי מעמדם לאחר 1 בספטמבר, אך הם מדגישים כי: "מנהלת תקומה תומכת בנו וקשובה לצרכינו. אנו סומכים על המנהלת שתמשיך להיות קשובה, ומנסים לדייק עבורנו ועבורם את הצרכים שלנו כקהילה". עם זאת, הם כותבים, "עלינו לקחת את גורלנו בידינו, ולמצוא אופק כבר עכשיו, כדי שנוכל לתת מענה למקומות העבודה שלנו ולרישום ילדינו במסגרות החינוך." חברי הקהילה אומרים כי ישמחו להישאר בחבל אילות.

   ממנהלת תקומה נמסר בתגובה: "אנו עומדים בקשר רציף עם קהילת ניר יצחק, ובהתאם לתיאום עם גורמי הביטחון, הביאה להארכת שהות הקהילה בבית המלון עד 1 בספטמבר. נמשיך לייצר פתרונות לקהילת ניר יצחק וליתר קהילות החבל גם אחרי 1 בספטמבר, בהתאם לצרכיהן, בתיאום מלא עם משרדי הממשלה ומערכת הביטחון".

   מזכיר התנועה הקיבוצית ליאור שמחה אמר: "שיקום מוצלח של קיבוצי העוטף מצריך אורך רוח, רגישות רבה והמון סבלנות. אסור לכפות שום דבר על הקיבוצים שעברו טבח וטראומה. השיקום הפיזי, הקהילתי והחברתי של כל קיבוץ יהיה שונה בקצב, בצרכים, במענים. אני מאמין שחוסנן של קהילות הנגב המערבי יבוא לידי ביטוי גם בתהליך השיקום והחזרה הביתה, אולם זה יקרה בזמן המתאים והנכון להם. עוד נחזור לקיים משקים יצרניים  וקהילות רב-דוריות משגשגות." ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת