תחנת ניטור האוויר בשחמון עדיין תקועה

מאת: רותם נועם ● צילום: רותם נועם ● 16/9/2022 08:07 ● ערב ערב 3086
בקצא''א מתרעמים על כי פניותיהם לעיריית אילת על מנת לקדם מציאת מיקום להקמתה של תחנת ניטור לזיהום אוויר בשכונת השחמון זוכות להתעלמות זאת לאחר שמיקום הקודם, בתחנת כיבוי שחמוןן, נדחה על ידי רשות הכבאות הארצית ● עיריית אילת: ''פועלים למציאת מיקום...דרשנו מקצא''א להציב חיישנים סביב גדר רמת יותם'' ● המשרד להגנת הסביבה: ''המשרד להגנת הסביבה ממשיך וימשיך לפעול ולקדם בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים את הצבתה של תחנת ניטור האוויר בעיר אילת''
תחנת ניטור האוויר בשחמון עדיין תקועה
המיקום שנפסל – תחנת הכיבוי בשחמון
תגיות:

נמשכת סאגת הקמתה (או יותר נכון, אי הקמתה) של תחנת ניטור זיהום האוויר, לה מחויבת חברת קצא"א בשכונת השחמון באילת, כחלק מהיערכותה במסגרת דוח הסיכונים שערכה לפעילותה במפרץ אילת. ל'ערב ערב באילת' נודע כי פניותיה של חברת קצא"א לעיריית אילת, על מנת שזו תקצה מקום להקמתה של התחנה, זוכות להתעלמות לא מובנת כבר חודשים ארוכים, זאת למרות שקצא"א כבר פרסמה מכרז להקמת התחנה וכבר יש זוכה שרק ממתין לאור ירוק מהעירייה. מי שמפסידים בכל הסיפור הם כמובן תושבי אילת, שבהחלט זקוקים לתחנת ניטור זיהום אוויר שתפעל בקרבת מתקני קצא"א בשכונת השחמון בעיר.

כזכור, בישר מנכ"ל קצא"א, איציק לוי, עוד בחודש יולי השנה, על כך כי סוף סוף, בתום שנה וחצי של חיפוש אחר מיקום לתחנת ניטור האוויר שהחברה נדרשה להקים בשכונת השחמון באילת, נמצא המיקום המיוחל בתחנת הכיבוי החדשה שנבנתה בקצה הדרומי של השכונה וכי זו עתידה להיכנס לפעילות בתוך חודשיים שלושה. המיקום שנבחר, על דעת העירייה, היה בתחנת הכיבוי בשכונת השחמון. תחנת הניטור החדשה, הבוחנת את איכות חלקיקי האוויר למזהמים שונים, אמורה היתה להתווסף על תחנה קיימת בשטח נמל אילת, המופעלת כיום על ידי המשרד להגנת הסביבה ואשר תוצאות בדיקותיה מפורסמות לציבור ברשת האינטרנט.

אלא שאז, הודיעה רשות הכיבוי הארצית כי היא מתנגדת להקמת התחנה בשטחה מטעמי ביטחון שדה, שכן שטח התחנה אינו יכול לאפשר לאזרחים לנוע בו ללא תאום. לפיכך נפלה ההצעה והכדור חזר למגרש של עיריית אילת, שרק בסמכותה להקצות את הקרקע הנדרשת. אלא שמאז ועד היום מעלות פניות קצא"א לעירייה, על מנת לקדם מציאת מיקום כזה, חרס, ובקצא"א לא מבינים על מה ולמה הכתף הקרה לה הם זוכים.
במשרד להגנת הסביבה אישרו כבר בחודש יולי כי פנו בנושא לעיריית אילת והנחו אותה להקצות שטח חלופי עבור התחנה.
 

מעיריית אילת נמסר: "עיריית אילת פועלת למציאת מקום בו ניתן יהיה להציב תחנת ניטור. לצד זאת דרשה העירייה מחברת קצא"א ומהמשרד להגנת הסביבה להציב חיישנים לגילוי אדי דלק סביב גדר רמת יותם."
 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתוגבה:  "המשרד להגנת הסביבה מחייב את קצא"א בהצבה ובהפעלת תחנת ניטור האוויר מתוקף הוראת ממונה להקמה והפעלה של תחנות ניטור, כחלק מהמערך הארצי לניטור. תחנה זו נדרשת לעמוד במלוא הסטנדרטים המקצועיים וכן לפרסם את הנתונים במטרה להנגיש את נתוני איכות האוויר לתושבים. לשם כך, יש צורך להקצות מיקום מתאים המחובר לתשתיות תקניות ובעל נגישות גבוהה לתחזוקה. על כן, לרוב תחנות הניטור ממוקמות בשטח ציבורי, שאותו הרשויות המקומיות מספקות בכל הארץ.

יש לזכור כי באילת קיימות שתי תחנות ניטור כלליות: אחת מודדת גזים שמופעלת על ידי חברת החשמל והשנייה מודדת חלקיקים שמופעלת על ידי נמל אילת. המשרד להגנת הסביבה ממשיך וימשיך לפעול ולקדם בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים את הצבתה של תחנת ניטור האוויר בעיר אילת במטרה להעריך את איכות האוויר בעיר לטובת שמירה על בריאות התושבים."


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש