מי שמע על פארק הארנבים של אילת?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 16/9/2022 07:59 ● ערב ערב 3086
בלב אחת משכונות העיר (שאת שמה לא נחשוף על מנת להגן על ההולכים על ארבע), במתחם של דשא מוקף בעצים, הפכו ארנבים שהושארו במקום לאטרקציה יחידה מסוגה בארץ ● ''בשום מקום בארץ אין עוד פארק כזה בלב העיר בו הילדים יכולים לראות ארנבים גדלים בסביבה עירונית טבעית, להאכיל אותם ולהינות מהם'', אומרים השבוע תושבים בשכונה שקרבתם של בעלי החיים הפרוותיים לא מפריעה להם ● אלא שלצד החמידות העלתה השבוע אם מודאגת את השאלה האם הארנבים מחוסנים, ומה יקרה אם אחד מהם ינשך את הילדים ● הווטרינר העירוני ד''ר אורן אברמוביץ הרגיע והבהיר: ''לא צפויה סכנה לילדים'' ● מה שמדאיג את הוטרינר העירוני היא ההתרבות הגבוהה אצל הארנבים, שעלולים ליצור מערכת מנהרות תת קרקעיות מסועפת מתחת לבתים בשכונה ● עכשיו הוא בודק אפשרות לפתוח במבצע עיקורים וסירוסים
מי שמע על פארק  הארנבים של אילת?
חמודים ולא מזיקים. הארנבים בפארק הארנבים
תגיות:

אם לא שמעתם עד היום על פארק הארנבים של אילת כדאי שתדעו שהילדים שלכם לא ממציאים סיפורים. באחת השכונות בעיר, בפארק עם דשא מוקף עצים, תוכלו לפגוש לצד החתולים, גם כמות לא מבוטלת של ארנבים פרוותיים ויפים שהפכו זה מכבר למוקד משיכה לילדים וגם להורים. בניסיון להבין איך הגיעו לפארק הארנבים, סיפרו דיירים בשכונה כי הכל התחיל בתקופת הקורונה כשמישהו החליט ככל הנראה שאין לו יותר רצון לגדל ארנבים בביתו. הוא הביא את הארנבים שלו לפארק, שחרר אותם בינות לעצים וברבות החודשים הם הלכו והתרבו. סיפורים אחרים מספרים על תושבים אחרים בעיר - שהבינו כי כאן מצוי פארק הארנבים - שהביאו גם הם למקום את הארנבים הלא רצויים שלהם. "וכך גדלה כאן מושבת ארנבים חביבים", מספרת ר. תושבת בשכונה, שמודה שגם היא כמו רבים אחרים יוצאת אחת לכמה זמן להאכיל את הארנבים ולדאוג להם למים. "הם ממש חמודים, בכלל לא מזיקים והפכו את הפארק הזה לאטרקציה להורים ולילדים שמגיעים לראות אותם מקרוב", היא אומרת בחיוך.

 

הכוונה שפקח ילכוד אותם, יעביר אותם לעיקור או סירוס ויחזיר אותם עם אוזן קטומה 

 

ארנב לכל דורש


ביום בו הגעתי לראות מקרוב את הפלא פגשתי על רחבת הדשא את ע. תושב העיר, שהגיע לפארק במיוחד כשהוא מצויד בזר של חסה ענקית. בשעת צהריים הוא האכיל להנאתו את הארנבים שלא נשארו חייבים והגיעו לטעום מהחסה ומחתיכות הגזר שהוא חילק להם. היו שם כמה ארנבים שחורים, שני ארנבים לבנים ושניים חומים והוא לא הפסיק להתלהב מהם ממש כמו ילד קטן. "אני חייב לתפוס אחד ולקחת הביתה כדי לגדל אותו בבית", הוא הסביר לי מדוע ולמה הגיע בשעת צהריים למקום כשבידו חסה ענקית. 
"לא פשוט יותר ללכת לחנות חיות ולרכוש אחת?", תהיתי ואילו ע. סיפר לי שפנה לשתי חנויות של בעלי חיים בעיר וביקש לרכוש ארנב אבל שם אמרו לו שהם לא מוכרים יותר ארנבים והפנו אותו לפארק הארנבים של אילת. "הם אמרו לי קח איתך חסה, תן להם לאכול, הם יבואו אליך ואז תתפוס ותיקח לך הביתה", הוא מספר. אלא שעבור ע. המשימה לא הייתה פשוטה כמו שחשב. "נראה לי שממש כיף להם כאן. הם חבורה, תראי איך הם חיים ביחד עם החתולים, נראה לי שמושלם להם כאן ואם אני אקח מכאן אחד או שניים זה יהיה להם הרבה פחות טוב מאשר כאן בשטח הפתוח", הוא אמר. חוצמזה שלא משנה כמה ניסה להגיע לאחד הארנבים, אף אחד מהם לא איפשר לו מגע ישיר. "תראי הם אוכלים את החסה אבל לא נותנים לי לגעת בהם. הם לא ידידותיים וכבר לא ארנבים ביתיים אלא גדלו להיות ארנבי בר", הוא אמר לי וציין שנראה לו שיוותר על הרעיון. "בכל פעם שנרצה לראות ארנב פשוט נגיע לכאן, ניתן להם אוכל ונהנה מהם", הוא אמר בחיוך.

 

נכון שחם, גם לחתולים ברחוב חם.

 

מחוסנים או לא?


רינה חי, תושבת העיר שהפכה זה מכבר את הפארק למקום עליה לרגל לילדיה הצעירים, סיפרה כי עבורם זו חוויה מרגשת. "הם מגיעים לכאן, יושבים בסבלנות עד שהארנבים יוצאים ממאחורי העצים והשיחים ונהנים לראות אותם משחקים", היא מספרת. לשאלה האם הילדים שלה מצליחים ללטף את הארנבים היא אומרת: "הם תמיד מנסים אבל לנו זה עדיין לא הצליח. הארנבים מפחדים. החשש היחיד של רינה הוא ממקרה של תקיפת ילד על ידי ארנב. "מה יקרה אם באחד הימים אחד הילדים ינשך על ידי ארנב? האם הם בכלל מחוסנים? האם יש כאן פיקוח כלשהו? האם הם בריאים? אולי הם רק נראים חמודים אבל עלולים להיות מסוכנים? תהתה רינה שמא היא מסכנת את ילדיה מעצם ההגעה למקום.
"אנחנו מכירים את התופעה", אומר השבוע הוטרינר העירוני, ד"ר אורן אברמוביץ, שהבהיר כי על פי רוב הארנבים שבמקום אינם יוצרים קשר עם הבאים ללטפם ומכאן שלא קיים חשש רציני לנשיכה על ידם. "גם חתולים יכולים לנשוך מישהו שמגיע ללטף אותם, אבל זה בדרך כלל לא קורה כי הם פשוט בורחים. זה גם המקרה אצל הארנבים. אלא שלדברי ד"ר אברמוביץ לא החיסונים או הנשיכות מטרידות אותו, אלא דווקא עובדת הריבוי הטבעי הגבוה של הפרוותיים האלו. “היום אמנם יש במקום כמה עשרות בודדות של ארנבים, אבל תוך פרק זמן של שנתיים הכמות שלהם יכולה להגיע למאות. החשש הוא שהארנבים יחפרו מערך של מחילות תת קרקעיות מסועפות שעלולת להגיע גם אל מתחת לבתים. "ריבוי בלתי מבוקר של הארנבים עלול להיות בעייתי", אומר ד"ר אברמוביץ שהתחיל לברר את קידום פרויקט עיקור וסירוס הארנבים במקום. "הנושא מצוי בבדיקה בימים אלו ממש. הכוונה שפקח ילכוד את הארנבים במקום, יעביר אותם לעיקור או סירוס ויחזיר אותם לאותו מקום בדיוק עם אוזן קטומה. בסך הכל מדובר בתופעה ייחודית לאילת שאין בה שום מזיק ברגע שנשלוט על הילודה במקום", אומר אברמוביץ, שמבהיר, כי גם תמותה טבעית של ארנבים יש במקום וגם מקרים בהם מדווחים תושבים על ארנב שנראה חולה ופקח של המחלקה הוטרינרית מגיע למקום, אוסף את הארנב החולה לקבלת טיפול ומחזירו לפארק. אם הם לא מפריעים ולא מזיקים אז למי זה מפריע?", אומר הוטרינר העירוני וזוכה לאהדת חובבי הפארק שמבהירים: "אסור לפגוע בפארק הייחודי הזה של אילת".
"התקווה היא שלא יגיעו לכאן חוליגנים ויפגעו בארנבים", אומרת רינה בדאגה.

 

תלונות על תמותה ותחלואה במקום


לצד החמידות שבפארק מלא ארנבונים, יש גם מי שמעלה את הטענה כי ישנה תמותה של ארנבונים במקום ואף תחלואה והכל לטענת המתלוננת מאחר ואין פיקוח במקום. את הדברים האלו דחה השבוע בתוקף הוטרינר העירוני ד"ר אברמוביץ שציין כי גם הוא בעצמו וגם הפקחים של השירות הווטרינרי מגיעים למקום. "מעולם לא ראינו שם מצב של צער בעלי חיים", מבהיר ד"ר אברמוביץ, "כי אז היינו עוצרים הכל מן הסתם". לטענתו בניגוד לטענות, מעולם לא הגיעו אליהם פניות מאזור הפארק שלא טופלו מיידית. "נכון שחם בחוץ, אבל לכולם חם, גם לחתולים ברחוב.  הארנבונים מסתתרים בסבך הירק במקום ומי שירצה לראות אותם משוטטים לא יצליח לראות אלא רק בשעות הערב כשהטמפרטורות יורדות מעט", הוא אומר. "תמותה יש בכל מקום כמקובל בטבע. תמותה טבעית יש גם בקרב חתולי הרחוב. מעולם לא נתקלנו בפנייה על ארנב שנראה חולה ולא הגענו לאסוף ולטפל. חבל שדבר יפה כזה ייהרס רק כי יש מי שזה לא נראה לו", אומר ד"ר אברמוביץ שלא יתן את ידו לכך. "יש לנו פארק נחמד ומיוחד ונשמור עליו. אין במדינת ישראל שום חוק שאוסר על גידול ארנבים בטבע", הוא מדגיש.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת