העליון הביא לסיומה של סאגת יחידות הנופש של קלאב הוטל

מאת: רותם נועם ● 5/8/2022 09:38 ● ערב ערב 3080
לאחר 21 שנות התדיינות, הביא ביהמ''ש העליון בשבוע שעבר (26.7) לסיומה את אחת התביעות בהסדר פשרה, שהביא, הן למחיקת חובות העבר שטענה הרשת כנגד בעלי היחידות שלא שילמו את דמי הניהול שדרשה, אך גם קבע נוסחה לחישובם בעתיד
העליון הביא לסיומה של סאגת  יחידות הנופש של קלאב הוטל
קלאב הוטל ויתרה על חובות העבר ובעלי היחידות ויתרו על פיצוי כספי. מלון קלאב הוטל אילת

במטרה "להביא קץ למסכת התדיינויות ארוכת השנים ולהסדיר את אופן חישוב דמי האחזקה השנתיים לעבר ולעתיד", כך הסבירו השופטים נ' הנדל, נ' סולברג וע' ברון, מביהמ"ש העליון, את החלטתם לעגן את הסכם הפשרה בין קלאב הוטל לבין שני תובעים ייצוגיים, באחת מבין כמה התביעות הייצוגיות שהוגשו כנגדה לאורך השנים בגין הסדרי השהייה ודמי האחזקה שדרשה מבעלי יחידות הנופש שלה. העליון מצא לנכון לקבל את הסדר הפשרה, אף שהיועמ"ש לממשלה התנגד לו ולמרות שגם לשופטים היה נהיר כי לא כל הצדדים יצאו מרוצים ממנו, לפעמים גם כאשר טענותיהם היו צודקות. 

 

סאגה שנמשכת מאז שנת 2000


סאגת התביעות החלה לפני 21 שנה, לאחר שבשנות ה-90 המציאה קלאב הוטל את שיטת ה"טיים שרינג", לפיה רכשו אנשים זכות ליחידת נופש למשך שבוע בשנה באחד ממלונותיה. לאחר סדרת תביעות שהוגשה כנגד כך שבעלי יחדות נופש לא הצליחו להשתחרר מאחזקותיהם באותן יחידות, נחקק בשנת 2014 חוק המסדיר נקודה זו ומאפשר לצרכנים לבטל עסקה מתמשכת גם אם בכפוף לתשלום קנס. המדובר על פי ההערכה בעשרות אלפי בעלי יחידות המחזיקים בהן לאורך עשרות שנים. 
בקבלו את הפשרה, פסק העליון כי: "אכן הסדר הפשרה המתוקן הנדון אינו כליל השלמות, מזה ומזה 'אנוסים' נוגעים בדבר לוותר על חלק מדרישותיהם אף אלו הנחזות כ'צודקות' אלא שבנסיבות העניין בחלון למעלה מ-21 שנות התדיינות ובמבט צופה פני עתיד אם ההליך יתחדש ויימשך עוד, אין מדובר בתוצאה עדיפה מבחינת ההוגנות ההדדית אלא בתוצאה שהיא טוב מצרפי וכי המסתבר הכדאית עבור כולם, המסכימים והמתנגדים גם יחד".


הנוסחה המנצחת


הפשרה שאושרה קובעת מנגנון חישוב עבור דמי האחזקה שישלמו בעלי היחידות מידי חודש, כאשר במשוואה נכללים משתנים כתפוסת החדרים והוצאות משתנות של בית המלון. 
שיטת החישוב המוסכמת היא מאוזנת, הגיונית ומשרתת את האינטרסים של חברי הקבוצה. היא מבטיחה כי חברי הקבוצה לא יישאו בעלויות עודפות הכרוכות במתן שירותים לאורחי המלון, אלא ישלמו דמי אחזקה המגלמים את העלויות הכרוכות בשירותים שהם צרכו.

אחד הנדבכים החשובים בפשרה היא העובדה שקלאב הוטל ויתרה על טענותיה לחובות עבר של בעלי היחידות המסתכמים לטענתה במאות מיליוני שקלים. העליון ציין בהקשר זה כי: "ויתורה של קלאב הוטל על הזכות לגבות כספים המגיעים לה בגין תקופת העבר מהווה את עיקר ההטבה הכספית שניתנה לקבוצה במסגרת הסדר הפשרה". בכל הנוגע למנגנון ההתחשבנות המוסכם ובסיכום הדברים, הסדר הפשרה המתוקן אמנם אינו צפוי להניב לחברי הקבוצה פיצוי כספי משמעותי, אם בכלל. עם זאת, הוא מסיר מעליהם את החשש מפני הליכי גבייה שתנקוט קלאב הוטל בגין הפרשי דמי אחזקה לתקופת העבר, העשויים להצטבר לסכומים משמעותיים. יתרון מרכזי נוסף של הסדר הפשרה המתוקן הוא היציאה המשותפת לדרך חדשה ונקייה מחובות, באופן המקרין גם על ערכה הכלכלי של זכות השימוש ביחידות הנופש. ואם בכל זאת יהיו מבין חברי הקבוצה כאלה שיסברו כי בנסיבות שנוצרו הסכם הנופש אינו כדאי עוד עבורם, הרי שבמצב המשפטי הנוכחי חברי קבוצה רשאים לעשות שימוש בזכות הביטול הנתונה להם בחוק הגנת הצרכן, ובהתאם לא יחויבו עוד בתשלום דמי האחזקה השנתיים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש