יושבי ראש וועדי המורים בתיכונים: ''די לקיפוח המורים האילתים''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 17/6/2022 12:58 ● ערב ערב 3073
אחרי שנים בהם מקבלים מורים חדשים שמגיעים לעיר סל של הטבות כלכליות, שגורמות למירמור ותחושת קיפוח בקרב המורים האילתים הוותיקים, יוצאים השבוע שלושת יושבי הראש של וועדי המורים בבתי הספר התיכונים בעיר במאבק להסדרת תנאיהם של המורים האילתים בשווה לתנאים שמקבלים המורים שמגיעים מחוץ לאילת ● במכתב שנשלח לשרת החינוך ולשר האוצר, דורשים יושבי ראש וועדי המורים להפסיק את הקיפוח ולזמן במיידית ישיבה קרואה מול נציגי מורים מקומיים ואנשי מקצוע על מנת לפתור את מה שהם מגדירים ''עוול נוראי'' ● ''ראש עיריית אילת לשעבר שטען כל הזמן שהוא מנסה ולא מצליח, יושב היום במשרד החינוך ויכול לשנו תדברים'', מזכירה השבוע יו''ר וועד המורים של בית הספר רבין, הדס מילוא ● סגן שר החינוך מאיר יצחק הלוי: “צריכים להיות זהירים שבסופו של דבר ההטבות למורים לא יבוטלו“
יושבי ראש וועדי המורים בתיכונים: ''די לקיפוח המורים האילתים''
מיכל הרוש, אלכס רברגר והדס מילוא
תגיות:

במשך שנים פירסמנו ב'ערב ערב' את טענותיהם הצודקות של מורים אילתים וותיקים, שנאלצים שנה אחרי שנה למצוא את עצמם יושבים בחדר מורים אחד עם מורים חדשים שמגיעים ללמד באילת ממרכז הארץ, מרביתם חדשים בתחום ההוראה, ולדעת שרק בגלל שהם מגיעים מחוץ לאילת, מקבלים המורים החדשים שכר ותנאים מועדפים משלהם. השבוע סוף סוף קמה היוזמה לנסות ולשנות את המצב.

 

עניי עירך קודמים?


בעבר כבר פירסמנו את סל ההטבות שמקבלים המורים שמגיעים ללמד באילת רק בגלל המחסור החמור באנשי הוראה בעיר, פירסמנו את המירמור אצל המורים האילתים הוותיקים שלא מבינים במה המורים מחוץ לאילת טובים מהם ומדוע הם, הוותיקים והטובים, שלא עזבו את העיר ולא עזבו את המקצוע לאורך שנים, נאלצים לא פעם להבין שמורים חדשים במערכת מרוויחים יותר מהם, רק בגלל שהואילו בטובם להדרים וללמד באילת. עד כדי כך המצב חמור, שלפני כמה שנים הודיע מורה בעיר למנהליו, כי הוא מתכוון לעזוב את העיר לכמה שנים רק כדי שכשיחזור למערכת החינוך באילת, יוכר כמורה חדש ויהיה זכאי לסל ההטבות. ברבות השנים היו לא מעט מורים אילתים שבחרו לעזוב את ההוראה מתוך תחושת תיסכול, מורים שבחרו לעזוב את העיר וללמד במקומות אחרים, שם הרגישו להגדרתם כ'שווים בין שווים' ולא עוד מופלים לרעה בעיר בה גדלו ובה התכוונו להמשיך ללמד. ואם לא די בכל אלו, הרי שכיום, כתוצאה מהאטרקטיביות הכלכלית של אילת, קורה לא פעם שמורים אילתים צעירים שבוחרים ללמד בעיר בה גדלו והתחנכו, לא זו בלבד שמגלים שהשכן שלהם מאותו ספסל לימודים מרוויח הרבה יותר מהם, אלא שלעיתים דווקא המורה האילתי לא מוצא מקום ללמד בעיר, כי המקומות תפוסים על ידי מורים מחוץ לאילת. כי תרצו או לא, מענקים שמגיעים בהווה לכ- 664 אלף ש"ח בתוך פרק של 10 שנות הוראה באילת, הפכו את אילת לאטרקטיבית עבור מורים, בעיקר מורים צעירים שמבינים שגם אם הם מתרחקים מהבית, מהמשפחה ומהחברים, ככה בדיוק כדאי להתחיל את החיים. אלא שדווקא בגלל זה, ודווקא בגלל תחושת הקיפוח הגדולה בקרב המורים האילתים לנוכח סל ההטבות שרק עולה ועולה בכל שנה למורים מחוץ לאילת, החליטו השנה סוף סוף שלושת יושבי ראש וועדי המורים בבתי הספר התיכוניים בעיר, שהם לא מתכוונים עוד לעבור לסדר היום על המצב הקיים, ולפעול נמרצות לשינויו. במכתב חריף עליו חתומים שלושת יושבי ראש וועדי המורים: אלכס רברגר, יו"ר וועד המורים בבית הספר בגין, מיכל הרוש, יו"ר וועד המורים בבית הספר גולדווטר והדס מילוא, יו"ר המורים בבית הספר רבין הם דורשים להפסיק לאלתר את מה שהם מגדירים כ'קיפוח' המורים האילתים על פני המורים מחוץ לאילת, תחת הכותרת "מענקים עד 664.000 ש"ח במערכת החינוך העירונית. לא לתושבי אילת" מפנים השלושה את האצבע המאשימה כלפי משרד החינוך, משרד האוצר ועיריית אילת על שאיפשרו למצב הזה לצמוח ולהקצין לאורך השנים. במכתבם דורשים יושבי ראש וועדי המורים "לתקן את העוול המקומם אשר נראה כי נעשה מתוך מטרה להיטיב עם העיר, אך בפועל יצר בעיות קשות במספר מישורים והביא לכדי מצב של תיסכול רב בקרב מורים וותיקים, סטודנטים ובוגרי לימוד הוראה תושבי המקום". במכתבם מגוללים יושבי הראש את השתלשלות העניינים ועליית סכומי המענקים שניתנים בכל שנה למורים שמגיעים מחוץ לאילת וכל זאת בזמן שמורים אילתים וותיקים נושאים על כתפיהם את עול החינוך בעיר וכלל אינם מתומרצים. "כדי להוביל לפיתרון משמעותי לטווח ארוך, יש להגדיר את הבעיה בצורה שונה", מציעים יושבי הראש במכתבם, "ייצוב מערכת כוח האדם בהוראה בעיר אילת", ומזכירים כי מחקרים בנושא כבר הוכיחו כי ישנה חשיבות רבה לעידוד כוחות מקומיים בערי פריפריה.

 

מה שטוב לרופאים, טוב למורים


במכתבם מזכירים השלושה תקדים שנעשה בעיר אילת בשנת 2011 אז בשל מחסור ברופאים באילת, נחתם הסכם קיבוצי עם אירגון הרופאים, כתוצאה ממנו ניתנה העלאת שכר משמעותית של כ-60 אחוזים לא רק לרופאים חדשים שבחרו להגיע לאילת אלא גם לרופאים המקומיים בעיר מתוך כוונה לשמור על הקיים.
לסיום המכתב מבהירים יושבי ראש וועדי המורים כי אין בכוונת המכתב לפגוע במענקים שניתנים כיום למורים חדשים בעיר, אלא מטרתו להוביל לשיוויון זכויות של המורים האילתים "מבלי שתושבי אילת יצטרכו לשלם את המחיר על היותם תושבי המקום", הם מבהירים במכתבם ומבקשים לזמן פגישה מיידית וישיבה קרואה אל מול נציגי המורים באילת ואנשי המקצוע על מנת לפתור את "העוול הנוראי" שנמשך כבר שנים.
השבוע הבהירה הדס מילוא כי וועדי המורים בעיר לא ישקטו ולא ינוחו עד שתושג השוואה בתנאי ההעסקה של המורים באילת לאלו של המורים מחוץ לעיר. "זאת פעם ראשונה שיוצא מכתב כזה לשרת החינוך. זו פעם ראשונה בה החלטנו שהגיע הזמן לקום, לעשות מעשה ולא לשתוק עוד. ראש עיריית אילת לשעבר, מאיר יצחק הלוי שתמך לאורך השנים בדרישה הזו אבל טען כי אין לו מה לעשות, יושב היום במשרד החינוך ויכול לעשות. ישנן שלוש דרישות לקבלת המענקים: 1. השכלה 2. חוות דעת 3. מקום מגורים. את הסעיף האחרון אנחנו דורשים להוריד". עוד ציינה מילוא: "אנחנו מקבלים תמיכה ורוח גבית מהרבה אנשי הוראה בעיר, סטודנטים ואנשי כספים שמוכנים לסייע. אנחנו לא מתכוונים לוותר כי אין שום סיבה שהעובדה שמורה גר ומלמד באילת, תפגע בו בקבלת מענקים". 

בראיון של ראש עירייה לשעבר, מאיר יצחק הלוי, סגן שרת החינוך בהווה, הזהיר יצחק הלוי מפני פעילות שעלולה לבטל את ההטבות למורים שמגיעים מחוץ לאילת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש