בגולדווטר לא שוכחים את הנופלים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 13/5/2022 12:07 ● ערב ערב 3068
אחרי חצי שנה של עבודה אינטנסיבית, נחשף בשבוע שעבר, רגע לאחר טקס יום הזיכרון הבית ספרי, לוח ההנצחה המרשים והחדש בבית הספר גולדווטר ● תלמידים, מורים ואנשי מקצוע עמלו קשה כדי לאפשר, הן לתלמידי בית הספר, והן לבאים, לעצור, לראות את הפנים מביטות מהתמונות ואפילו לסרוק את הברקוד שמופיע על כל תמונה ומאפשר לראות סרטון קצר ומרגש על כל אחד מהנופלים ● ''המסר והמורשת שלנו הם שלא שוכחים את הנופלים'', אמרה במעמד המרגש מנהלת בית הספר אפרת זקס
בגולדווטר לא שוכחים את הנופלים
''חשוב לזכור שהמדינה אולי מובנת מאליה אבל למובן מאליו הזה יש מחיר''. זקס בטקס חנוכת הקיר

26 בוגרים איבד בית הספר התיכון הוותיק בעיר גולדווטר. לצד אנדרטה לזכר הנופלים הממוקמת בחצר וחדר הנצחה הממוקם בחלק מהספרייה הבית ספרית, נוסף בשבוע שעבר לוח הנצחה חדש ומרגש על אחד מקירות הכניסה לבית הספר. קיר שהוא הגשמת חלום ישן של מנהלת בית הספר, אפרת זקס, שהודתה במעמד אירוע חשיפת הקיר שרק כשהתחילה לעבוד על הפרויקט היא הבינה למה זה לא קרה קודם. 

 

פרויקט של תעצומות נפש


"רק כשעבדנו על הלוח הבנתי איזה תעצומות נפש פרויקט כזה מצריך ממך- פרויקט שגורר אותך לדמעות של עצב, של שמחה ולחלוטין לא יכולתי לדמיין איזה כוחות זה ישאב ממני וממיכל הרוש רכזת המעורבות החברתית של בית הספר, שניצחה יחד איתי על העבודה", הסבירה אפרת הנרגשת לבאים.
אירוע חשיפת לוח ההנצחה החדש התקיים בבית הספר גולדווטר מיד בתום הטקס הבית ספרי. אל מול הקיר המכוסה בד התכנסו הורים שכולים, בני משפחה, מורים, אנשי חינוך ופנסיונרים של בית הספר שהוזמנו גם הם למעמד המרגש, כמי שלימדו חלק מהנופלים. עם הינתן האות חשפו מיקי ירקוני, יו"ר יד לבנים באילת ואב שכול, יחד עם מנהלת בית הספר וראש העירייה, אלי לנקרי, את הלוח המיוחד.

 

יקי מיכלין סייע באיתור המשפחות


"הקיר הוא תוצר של עבודה אינטנסיבית שנמשכה חצי שנה", סיפרה מנהלת בית הספר. "בראשיתו שיתפנו בחלום הזה שלנו את כתה יא'8 בניצוחה של מחנכת הכתה, שרונה לטקה, כתה שקיבלה על עצמה את פרויקט איסוף החומרים והסיפורים אגב מפגשים ושיחות עם בני המשפחות השכולות", שיתפה זקס בשלבי הפרויקט. 
עבודה לא פשוטה הייתה לאתר בחלק מהמקרים את בני המשפחות איתן נותק הקשר ברבות השנים, אבל בבית הספר לא ויתרו והגיעו ליקי מיכלין שהצליח לסייע במציאת החסרים. מיכל הרוש, רכזת המעורבות החברתית בבית הספר יחד עם אפרת זקס, הובילו את מהלך העניינים והשלמת כל החומרים החסרים. אלא שהמנהלת זקס לא הסתפקה רק בתמונות הנופלים וביקשה להפוך את הלוח לאינטראקטיבי, כך שיכלול ברקודים על כל תמונה של נופל, שבסריקתם ניתן יהיה לראות סרטון קצר על כל אחד ואחד מהם.   לתכנון הקיר גוייסה הילית טל, מעצבת גרפית, שהצליחה להעביר את הלוק הטבעי שחיפשה זקס, אגב שילוב של עץ וחלוקי נחל. 

 

 

כל תלמיד יכיר את כל הנופלים


לאחר שהסקיצה הושלמה, התגייסו למשימה אבות הבית של בית הספר, מוטי עזרן, מנהל האחזקה, גדעון אביכזר, האומן המבצע, גרישה גרנשפון וויטלי דימיאנוב, שבנו את הקיר על כל פרטיו. "לאחר השלמת הקיר חילקנו את הנופלים לשש קבוצות- כמספר השנים שלומדים בתיכון וקיבלנו החלטה שבכל שנה, בשבוע שלפני יום הזיכרון, כל שכבה תלמד את סיפור מורשתם של ארבעה נופלים", מספרת אפרת, "כך שבחלוף שש שנים של לימודים בבית הספר כל תלמיד יכיר את כל נופלי בית הספר".
לסיכום האירוע אמרה אפרת: "המסר שלנו הוא שאנחנו לא שוכחים את הנופלים, זה חלק ממורשת בית הספר. חשוב לזכור שהמדינה אולי מובנת מאליה אבל למובן מאליו הזה יש מחיר".

מיקי ירקוני, יו"ר יד לבנים הודה לבית הספר ולמנהלת על פועלם למען הנצחת בוגרי בית הספר ואמר ל'ערב ערב': "אני מודה לבית הספר גולדווטר שמוציא מתוכו את מיטב לוחמינו שרואים שבבית הספר זוכרים. זו גאווה לבית הספר. כתושב אילת וותיק וכיו"ר יד לבנים אני גאה על ההשקעה הגדולה של בית הספר".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש