דג בשמורת מפרץ אילת ליד שלט האוסר על כך ונקנס

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 29/4/2022 10:30 ● ערב ערב 3066
7,500 שקל קנס ישלם דייג שדג בשמורת החוף הדרומי באילת חמישה דגים מוגנים בשעה שלידו ממש שלט האוסר על דיג ● שני דייגים אחרים המואשמים כי דגו עם רובה ציד בחוף הנסיכה כופרים באשמתם ומונו להם סנגורים מטעם המדינה להמשך משפטם
דג בשמורת מפרץ אילת ליד שלט האוסר על כך ונקנס
הדגים נתפסו כשהם מפרפרים לרגלי הנאשם

בית המשפט השלום באילת אישר הסדר טעון וגזר על דייג אילתי שדג ביולי 2020 בשעות הבוקר חמישה דגים מוגנים בשטח השמורה הימית בחוף הדרומי של אילת. ביהמ"ש ציין כי הדייג עדה כן אף שלידו ממש הוצב שלט האוסר על דיג במקום.
מגזר הדין עולה כי ב-31.7.20 בשעות הבוקר, בחוף הדרומי של אילת, עסק הנאשם בדיג באמצעות חכה עם חוט ניילון, קרס ברזל ומשקולות ובעזרת באגט. הנאשם דג באמצעות החכה דג מסוג טווסון אילת, שני דגים מסוג דקר הספים, דג מסורי שורי גבנוני ודג ממין סרגוס אילתי. הדגים נתפסו לרגלי הנאשם כשהם מפרפרים על הקרקע. הנאשם ביצע את המעשה למרות שילוט שהוצב סמוך למקום שמורה כי מדובר בשמורת טבע ואוסר על דיג". עוד ציין השופט שי ברגר, "שימוש בחכות מסכן הן את הדגים והן את שונית האלמוגים ושוכני שונית רבים אחרים המהווים ערכי טבע מוגנים היות ולחכות יש פוטנציאל להסתבך ולהיתפס בשונית. במעשיו פגע הנאשם בערכי טבע, החזיק בהם, פגע בדגים בשמורה והכניס כלים ומכשירים לשמורה."
בקבלו את הסדר הטעון, פסק השופט כי מצאו "סביר והולם בנסיבות העניין", תוך שהוא נותן משקל להודאתו המידית של הנאשם, ללקיחת האחריות, לחסכון בזמן השיפוטי, לתיקון כתב האישום ולהעדר עבר פלילי. על הדייג נגזרו כאמור, קנס בגובה 7,500 שקל, התחייבות לשלם סכום של 15 אלף שקל אם תוך 3 שנים מהיום יעבור על אחת העבירות בהן הורשע וכן חולט ציוד הדיג שלו. הנאשם מצדו סיכם ואמר: "אני מצטער, זה לא יחזור". 

 

העלימו את הדג שצדו עם רובה


ובתוך כך, בתיק אחר המתנהל בימים אלה כנגד שני דייגים שנתפסו כשהם דגים בשמורה, המתעקשים לעמוד על חפותם ולנהל הוכחות בתיק הפלילי שהוגש כנגדם על ידי רשות הטבע והגנים, נעתר ביהמ"ש לבקשת השניים ומינה להם סנגורים מטעם המדינה על מנת שאלה ייצגו אותם במשפט. 
מכתב האישום שהוגש במרץ 2021, עולה, כי בחודש יולי 2019, בשעות הצהריים, שכר אחד מהם סירת מנוע מהירה, עמה יצאו השניים לאזור השמורה בחוף הנסיכה באילת, כשהם חמושים ברובה דיג. אחד מהם נצפה צולל בחליפת צלילה ורובה הדיג. השניים לכדו, כך על פי כתב האישום, דג דקרן ים סופי גדול שאף שנצפה בסמוך לאחד מהם, הועלם על ידם מעיני הפקחים, עם זאת, בסירה נמצאו עם עגינתה במזח, שני רובי דיג עם חצים, קופסה עם פיתיונות וסלילי דיג, סכין צלילה, סנפירים המשמשים לצלילה חופשית, אפוד צלילה ועליו דם ושאריות בשר ודג שורי גדול עין עם כניסת ויציאת חץ. כתב האישום מפרט כי הדיג האסור נעשה למרות שילוט שהיה מוצב בסמוך לגשר הצפוני של חוף הנסיכה הקובע כי הדיג במקום אסור. "הדגים שנדוגו הם טורפים חשובים המסייעים בשמירה על האיזון האקולוגי העדין שקיים בשונית ומדובר בדגים שפגיעותם וערכיותם האקולוגית בשוניות של אילת היא גבוהה מאוד", נכתב. כאמור, כופרים השניים באשמתם ואף טענו כי אין באפשרותם להעמיד הגנה על עצמם, ולפיכך מינה להם ביהמ"ש סנגורים להמשך משפטם.
35701-03-21 ; 35984-03-21


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש