חוק הכלים החד פעמיים באילת עדיין תקוע

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 29/4/2022 10:20 ● ערב ערב 3066
למרות ההבטחות שחוק העזר העירוני בנושא הפסקת השימוש בכלי פלסטיק בחופים ייאכף כבר בפסח, בפועל זה לא קרה ● לעירייה עדיין אין תקנים לשני פקחים שיאכפו את החוק בחופים, מה שלא מנע ממנה להכריז על איושם של 12 פקחים חדשים למערך סל''ה העירוני ● במשרד הפנים עדיין לא קבעו מה יהיו גובה הקנסות ונדמה שגם במקרה הזה בעיריית אילת טובים בהצהרות ופחות ביישום ● אז מה הפלא שהשבוע זעמו מתי מעט בעלי החופים שמיהרו לעבור לכלים רב פעמיים, כי באמת אכפת להם מהסביבה וטענו: ''כל עוד לא תהיה אכיפה החוק הזה הוא בדיחה'' ● מחזיק תיק איכות הסביבה, שמוליק שלם מבטיח: ''יש לנו תוכנית פעולה מסודרת לחודשים הבאים. ב-1/9 החוק יקבל שיניים ויאכף“
חוק הכלים החד פעמיים באילת עדיין תקוע
הודיע כי היה והחוק לא ייכנס לתוקף יתפטר מתפקידו כמחזיק תיק איכות הסביבה בעירייה. שלם ● צילום: אמנון שפר

שנה וחצי עברו מאז הכריזה עיריית אילת בקול תרועה רמה כי היא מתכוונת לצאת בצעד חסר תקדים בישראל, ולאסור את השימוש בכלים חד פעמיים על חופי הים, על מנת לשמור על הסביבה. הרעיון שזכה לרוב קולות במועצת העיר, הפך לחוק עזר עירוני, עיריית אילת זכתה בכותרות ובחיבת הירוקים ושלוש ערים נוספות: תל אביב, הרצליה וראשון לציון הצטרפו גם הם למהלך. 

 

"מרגישים די מטומטמים"


אלא שחוק עזר יש, אבל בכל החודשים האלו שעברו מאז, לא מצאה עדיין עיריית אילת את הדרך לאכוף את החוק, כי במדינת ישראל כולם יודעים שאם יש חוק אבל אין אכיפה לא עשית כלום. כך קורה שבפועל, למעט חופים בודדים בלבד, בכל חופי אילת השגרה הפלסטית נמשכת. ואם כבר יש מי מבעלי החופים שמיהרו לקדם את החוק ולפרגן לו, מתוך אהבה אמיתית של הסביבה ורצון לשמור עליה, הרי שהיום, אחרי שהם שלחו יד עמוק עמוק לכיס וגילו שכלים רב פעמיים לא רק מצריכים הרבה מקום איכסון אלא גם הוצאות על שטיפה ובכלל, הם עולים לפחות פי 3-4 מהכלים החד פעמיים, הם מרגישים "די מטומטמים", כפי שהגדיר זאת השבוע בעלים של אחד החופים: "כי עם כל הכבוד לסביבה, ואני הייתי הראשון שפירגן לחוק הזה, כשאתה מוציא מהכיס סכומי כסף עצומים כדי לרכוש את הכלים הנדרשים ומעלה לך את כל ההוצאות מסביב ואגב כך מקטין רווחים, אבל מבין שחוץ ממך אולי יש בעיר עוד חוף אחד שעשה את זה וכל השאר שמים פס, זה מכעיס. ולמה הם שמים פס? כי כשיש חוק אבל אין אכיפה, בישראל זה כאילו שאין חוק. אם בעל חוף יודע שהוא לא יעמוד בדרישות החוק אבל גם לא ייקנס, אז למה לו?", אומר בעל החוף בכעס. 

 

כך נראו חופי אילת רגע אחרי חג הפסח, מכוסים אשפת פלסטיק ● צילום: אמנון שפר

 

אין דבר כזה כלים מתכלים


ויש גם מי שלא הבין את מהות החוק, למרות שבעיריית אילת הבטיחו לקיים הסברה לבעלי החופים למה מתכוון המחוקק והם רוכשים במיטב כספם כלים מתכלים. אתם יודעים, כאלו שהם לא ממש פלסטיק, אבל נחשבים למתכלים ופחות נוראים לסביבה. "החוק לא מדבר על כלים מתכלים", מסביר השבוע שמוליק שלם, מחזיק תיק איכות הסביבה, האיש שהוביל וקידם את מהלך החוק העזר העירוני בנושא. "אם את לא מעבירה את הכלים המתכלים לאחר השימוש למיכל מסויים בטמפרטורה מסויימת והופכת אותם לסוג של קומפוסט, הם עדיין נשארים פלסטיק, ואת המיכל הזה אין לעיר אילת ואני לא יודע אם יש בכלל באיזו עיר, אז אין בכלל דבר כזה כלים מתכלים. אפשר כלים מפלסטיק קרבונט, נירוסטה, במבוק וכדומה". והנה לכם דוגמא נוספת לכך ששנה וחצי עברה מאז כניסת החוק ולמרות שבעירייה הגדירו את החודשים שעברו כחודשי הכשרה ולימוד של בעלי החופים, בפועל, הם לא ממש מבינים מה מותר ומה אסור, וכשאף אחד לא ממש בודק, בכל חוף מקבל החוק פרשנות אחרת, אם בכלל.

 

מי אמר קרטיבים?


אי הבנת החוק וחוסר האכיפה גורם לכך שלא רק השימוש בכלים החד פעמיים נמשך ברוב החופים, אלא שגם מכירת הקרטיבים והחטיפים נמשכת. על פי החוק, כדי למנוע את זיהום הים, גם מכירתם של הקרטיבים והחטיפים אסורה, כי אבוי אם שקית של חטיף או עטיפה של קרטיב תגיע לים. אלא שבכל החופים נמשכת מכירתם של אלו. 
"עם כל הכבוד לעירייה, איך הם יכוליםלהיכנס לי לכיס ולומר לי מה אני יכול או לא יכול מכור?", אומר השבוע בכעס בעל אחד החופים שמבהיר, "אני אמנם לא מוכר כאן חטיפים כי אין אצלי ביקוש לדברים האלו, אבל שלא אמכור קרטיבים? גלידות? טילונים? אלו חלק מהמוצרים הכי נמכרים אצלי. איך הם יכולים לבקש ממני לא למכור אותם כדי שבן אדם לא יישב איתם על החוף? ומה אם אני מוכר למישהו שלא יושב על החוף והוא לוקח את הקרטיב ויושב על החוף? זו דרישה מטופשת ולא ישימה", אומר בעל החוף ולהזכירכם, שנה וחצי שמישהו בעירייה היה אמור להסביר לו את הדברים.

 

חוק יש אבל אכיפה אין​ ● צילום: אמנון שפר

 

מה עם האכיפה?


אם לא די בכל אלו, הרי שהבעיה הגדולה עם חוק העזר העירוני המדובר מתחילה ונגמרת בעובדה שחוק יש אבל אכיפה אין. לא רק שאין אכיפה, אפילו אין עדיין תקנים לשני פקחים, שכל תפקידם יהיה לסייר על החופים ולאכוף את החוק. "אנחנו עדיין ממתינים ל'קול הקורא' שהפנינו למשרד הפנים על מנת לקבל אישור לשני פקחים", מבהיר השבוע מחזיק תיק איכות הסביבה שמוליק שלם. 
"הכוונה שלנו לקבל אישור להפעיל את שני הפקחים על חשבון המדינה", הוא מסביר, אלא שרק כדי לסבר את האוזן, בימים אלו ממש מצרפת העירייה עוד 12 פקחים לשורותיה, ולא, שלא תטעו, אף אחד מהם לא מיועד, לפחות בשלב הזה, לפיקוח בחופי הים על חוק הכלים החד פעמיים. למה? ככה. 
"אם זה לא אומר שבעירייה לא ממש מתרגשים מהחוק, מה כן אומר את זה?", זועם בעל החוף, ורגע, זה עדיין לא הכל, אפילו אישור של סכום הקנסות שיינתנו אין עדיין לעירייה ממשרד הפנים, כי איך אומרים אצלנו- אם אתה לא יושב על הצוואר של משרד כזה או אחר, דברים לא ממש זזים. אז איך בכל זאת, אם בכלל, מישהו ייהנה מחוק הפלסטיק והוא לא יישאר בגדר חלום מתוק?
שמוליק שלם מרגיע ומבהיר כי בישיבה אחרונה של כל הגורמים שנוגעים לדבר התקבלו צעדים ברורים בדרך לאכיפת המיועדת של החוק: "יש לנו לו"ז ברור לעדכון החקיקה", הוא מבשר השבוע: "ב-15/5 נקיים מפגש עם כל בעלי החופים כדי לשמוע מהם מה הבעיות ולהשמיע להם. בימים הקרובים כבר ייקלט סייר, בתקווה שנקבל מהמדינה אישור לשני פקחים. נקבע כי אם עד אוגוסט לא ינתן האישור ממשרד הפנים לשני פקחים, עיריית אילת תדאג לזה. ב1/6 תהיה על החופים נוכחות של שני סדרנים. אמנם שניים זה לא הרבה, אבל עדיף מכלום. תפקידם יהיה בעיקר הסברתי בשלב הזה. הכוונה שלנו היא שבתאריך 1/9 הפקחים יתחילו באכיפה, כשאנחנו מאמינים שעד אז, כבר נדע גם מה יהיה גובה הקנסות המאושר על ידי משרד הפנים. הקנסות יינתנו על פי הצורך במידה ויהיה מישהו שבשיטתיות ובעבריינות ימשיך לעבור על החוק".

 

הבטחות היו כבר קודם, למה כלום לא קרה?
"זה נכון. זו בדיוק הסיבה שהוצאתי מכתב חריף לראש העירייה וקיבלתי ממנו תשובה שהוא מסכים איתי על כל הנאמר. הוא נתן לי את האור להוביל את המהלך ואני לוקח אותו בשתי הידיים. אם לא הייתי מקבל את המנדט מראש העירייה לא הייתי מהסס להתפטר כי אני לא בובה של אף אחד ואם יש חוק ולא משנה אם הוא חוק עזר או חוק של המדינה, חייבים לאכוף אותו" ואכן, שלם איים במכתבו כי אם החוק לא ייכנס לתוקף הוא יתפטר מתפקידו כמחזיק תיק איכות הסביבה בעירייה. 'ערב ערב באילת' ימשיך לעקוב.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת