ארקיע ביטלה את טיסות הבוקר מאילת והאיחורים בטיסותיה ''עברו את הקו האדום''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 21/4/2022 07:49 ● ערב ערב 3065
שש שעות נאלצו הטסים בחברת ארקיע להמתין לטיסה ביום רביעי שעבר בלילה, באולם ההמתנה לירידה למטוס ● לטענתם, אף גורם מהחברה לא הגיע כדי להסביר באמת מה קורה, ולמרות שבאפליקציה החברה היה כתוב לטענתם כי הטיסה האחרונה בוטלה, דיילת מטעם החברה נשלחה מדי פעם כדי לתרץ באוזניהם תירוצים שונים ● לבסוף הודיעו לטסים שהטיסה התבטלה והוצע להם אוטובוס לאילת ● בימים אלו מעלה הילוך וועד הפעולה האילתי בניצוחה של סוזי שרם כהן: ''לא יתכן שבמשרד התחבורה מכירים את המצב ואף אחד לא טורח להגיב לעשרות מכתבי התלונה שכבר נשלחו'' ● ארקיע: ''עושים כל שביכולתנו שמקרים אלו לא יישנו...טיסות הבוקר מאילת בוטלו בשל ביקוש אפסי, בקושי 20 איש לטיסה“
ארקיע ביטלה את טיסות הבוקר  מאילת והאיחורים בטיסותיה  ''עברו את הקו האדום''
ילדים, קשישים וחולים

זה קרה ביום רביעי שעבר, רגע לפני ליל הסדר, בטיסת ארקיע שהייתה אמורה לצאת מבן גוריון בשעה 19:50. קרוב  ל -200 אנשים שהיו אמורים לעלות על הטיסה וכבר ירדו לאולם העלייה למטוס עודכנו בשעה הייעודה לטיסה כי הטיסה מתעכבת בכ- 20 דקות. 
"עזבי את זה שאף אחד לא טרח בכלל לעדכן אותנו שיש עיכוב ורק בשעה בה הטיסה כבר הייתה אמורה לצאת לדרך וכולנו לחצנו על הנציגות של ארקיע לדעת מה קורה, הן הואילו בטובן לעדכן שיש עיכוב קצר", אלא ש-20 דקות עברו ושוב משלא נעשו שום צעדים לקדם את העלייה למטוס, הופעל לחץ על נציגות ארקיע באולם שיעדכנו מה קורה. 
"הפעם אמרו לנו  שהטייס חולה והם מנסים למצוא פיתרון", מספר בכעס אודי שושן, תושב אילת שהיה אחרי טיפול במרכז והיה אמור לעלות על הטיסה בדרכו חזרה הביתה. "היינו תקועים שם באולם מבלי שמישהו ייצא אלינו ויסביר לנו מה באמת קורה. זו הייתה סיטואציה הזויה. אף אחד לא דאג לנו למים ולא כלום, המעשנים לא יכלו לצאת לעשן, המזגנים היו מקפיאים ואנשים שהגיעו עם בגדים קצרים או בגדים דקים ממש קפאו. ושלא נדבר על הורים לילדים קטנים, או תושבי אילת שחזרו מטיפולים רפואיים והיו צריכים להמתין ככה שעות", אלא שהזמן עבר, הטסים המשיכו להמתין באולם קפואים ומיואשים וביקשו לדעת האם העובדה המצויינת באפליקציה של חברת ארקיע לפיה הטיסה האחרונה מבוטלת היא נכונה. 

 

"פתאום הבנו שהסיוט שלנו לא נגמר אלא שעכשיו אנחנו צריכים לעלות על אוטובוס ולנסוע הביתה כל הלילה" ● צילום: אודי שושן

 

"אנשים היו בהלם"


"הדיילות דחו את האפשרות הזו על הסף, ובכל פעם שפנו לקבל הסברים נאמר להם שאוטוטו הטיסה יוצאת", מספר אודי. "ככה הם משכו אותנו בשיא חוצפתם עד סביבות השעה 22:30. רק אז הואילה דיילת החברה בטובה להודיע לנו שארקיע מארגנת אוטובוסים בחזרה לאילת ושאנחנו נדרשים לחזור לאולם המזוודות, לאסוף אותן ולהמתין לאוטובוסים", נזכר אודי בהודעה שהלהיטה את הרוחות. 
"אנשים היו בהלם. פתאום מודיעים לנו את מה שחששנו ממנו הכי הרבה. הדבר שקרה היה פירוק כל הכעס שהצטבר. אנשים צעקו, קיללו, התפוצצו על הדיילת שמיהרה להיעלם מהמקום", מספרת ש. אחת מנוסעות ארקיע בטיסה המבוטלת. "אי אפשר להאשים אותנו במה שהיה שם. מי שלא היה כלוא באולם כל כך הרבה שעות בהמתנה, לא יכול להבין מה באמת עבר עלינו. עזבי את האנשים שהתכוונו לרדת לאילת לחופשה שהתאכזבו וכעסו ואיימו שיתבעו את החברה על פגיעה בחופשה, היינו שם אילתים שחייבים לחזור הביתה. מי לילדים הקטנים שלו, מי ליום עבודה למחרת. לא היה לנו מקום להעביר בו את הלילה ופתאום הבנו שהסיוט שלנו לא נגמר אלא שעכשיו אנחנו צריכים לעלות על אוטובוס ולנסוע הביתה כל הלילה. את מבינה איזה צחוק גורל זה, אנשים שהעדיפו לטוס ולא לנסוע באוטובוס, הבינו עכשיו באדיבות חברת ארקיע, שנסיעה באוטובוס זה באמת הפיתרון של האילתים", היא מספרת.
אודי: "היו שם אילתים שחזרו ממש כמוני מטיפולים רפואיים במרכז. אנשים שהדבר האחרון שהיו צריכים היה טירטור נוסף במצבם הנתון, אבל איזו ברירה הייתה לי".

 

"שלחו אלינו שוטרים"


כתוצאה מהתלהטות הרוחות והזעם הרב שהופנה אל הדיילת הוזעק למקום כוח שיטור. "הם ממש העיפו אותנו מאולם הנוסעים. מרגע שהיה להם ברור שהטיסה לא תצא, כל מה שהם רצו זה שנצא כדי שהם יוכלו לסגור את העניינים וללכת הביתה", מספרת רעות שעלתה לחד יומי במרכז יחד עם אביה בן ה– 75. "אבי סובל מבעיות גב וכמעט מיותר לספר מה עשתה לו הישיבה הממושכת כל כך. פעמיים הם הזעיקו למקום משטרה כדי להוציא אותנו מהאולם כאילו שאנחנו העבריינים ולא הם. זו הייתה התנהגות אומללה כלפי אנשים שלא עשו כלום. את רואה את השוטרים מגיעים ושואלת את עצמך זה אמיתי? הם שלחו אלינו שוטרים ושום גורם בכיר מהחברה לא מצא לנכון להגיע אלינו להסביר ולהתנצל.  תחשבי שבמשך שעות היינו תקועים שם באולם טסי ארקיע ושתי דיילות החברה הסתגרו בחדר שלהן בלי לספק פרטים. היו שם אנשים כמונו שהגיעו לעשות צ'ק אין שעה וחצי לפני הטיסה והיו תקועים שם קרוב לשש שעות זה לא אנושי. אם הייתה חמלה היו מוצאים לנו סידור ללילה ומטיסים אותנו בבוקר, אבל לאף אחד לא ממש היה איכפת מאיתנו. שלחו אותנו כמו זבל לאסוף את המזוודות, למי שהייתה לו מזוודה ומי שלא הייתה לו פשוט יצא החוצה ונאלץ שוב להמתין הפעם לאוטובוס". 
היה זה אביה של רעות שהציע במצב הנתון שיבדקו אפשרות לקחת מונית ספיישל לאילת. וכך היה בתמורה לסכום של 1,700 ש"ח הגיעו רעות ואהיב לאילת שעתיים לפני שאר הנוסעים שנאלצו להמתין בחוץ לטענתם למעלה משעה עד שהגיע האוטובוס לאסוף אותם. 
"היו אנשים שראו שגם האוטובוס לא מגיע ופחדו להתקע ולקחו מוניות ספיישל לאילת", מספר אודי. "אחרי המתנה של למעלה משעה הגיעו סוף סוף האוטובוס. מי שהיה להם אצל מי להעביר את הלילה במרכז ויתרו על התענוג. צפונים שרצו לרדת לחופשה באילךת חזרו הביתה וויתרו על ה'תענוג'. ארקיע הצליחו לדלל אותנו ככה שאוטובוס אחד הספיק לנו, כנראה שזו בדיוק הייתה הכוונה שלהם עכשיו. אנשים עלו לאוטובוס עייפים, מותשים, כועסים, היה קר מאוד גם באוטובוס, אבל כל מה שרצינו היה לחזור הביתה. אני חייב לציין שנדמה היה שהנהג לא ממש הכיר את הדרך. הוא נסע כל הדרך על 80 קמ"ש וגם בחר לנסוע דרך מצפה רמון במקום דרך כביש הערבה". בשעה 5:30 הגיעו נוסעים ארקיע באוטובוס לאילת.

 

"לאף אחד לא ממש היה איכפת מאיתנו. שלחו אותנו כמו זבל לאסוף את המזוודות" ● צילום: אודי שושן

 

"גועל נפש מה שתושבי אילת צריכים לעבור"


"זה גועל נפש מה שאנחנו תושבי אילת צריכים לעבור", מסכם אודי את הסיוט. "לצערי, אני חייב לעלות למרכז לטיפולים פעמיים בשבוע ובכל פעם קיים החשש שמשהו לא יהיה בסדר עם הטיסה, עד כדי כך שאני כבר שוקל לוותר על הטיפולים. אם לא נקים פעם אחת ולתמיד קול צעקה ונסדיר את הנושא הזה, חבל לנו על הזמן.
 אנחנו לא טסים למרכז לצורך בילויים אלא כחלק מהחיים. אנחנו לא צריכים לסבול ככה". אודי מספר שבאחד הימים הוא היה עד לכך שארקיע ביטלה שתי טיסות, רק כי לא היו מספיק נוסעים והוציאה בלילה טיסה אחת עם כל הנוסעים שהמתינו בשדה כמה שעות. "במקום שהם יהיו הוגנים ויעדכנו מבעוד מועד על עיכובים, הרי יש להם את כל הרשימות, הם מעדיפים להחזיק את הנוסעים על תקן קהל שבוי בשדה", הוא אומר בכעס.
רעות: "בחיים שלי לא שמעתי את אבא שלי מקלל. הפעם אפילו הוא יצא מהכלים ואמר להם 'תלכו לעזאזל'. אני לא רגילה לראות את אבא שלי במצב כזה. תביני, יצאנו בבוקר מאילת לחד יומי במרכז. 1,400 ש"ח עלה לנו ה'תענוג' הזה בארקיע. 
מונית הספיישל עלתה לנו עוד 1,700 ש"ח. מעניין אם מישהו יטרח בכלל לפצות אותנו.
אם לא די בסיוט שעברו הטסים, עד היום, שבוע אחרי, אף לא גורם אחד בחברת ארקיע פנה אליהם כדי להחזיר להם את עלות הטיסה שבוטלה. "יש יותר חוצפה מזה?" אומר אודי ומזכיר שבארקיע, כמו בארקיע, אין למי לפנות ואל מי להתלונן.
אם חשבתם שבארקיע ילמדו את הנושא והעיכוב הארוך כל כך לא יחזור על עצמו, הרי שביום למחרת שוב נאלצו הטסים לאילת להמתין שעות באולם העלייה למטוס ושוב חזרו על עצמן תמונות הקשישים הקפואים, החולים האומללים ותמונות של ילדים והורים שלא יודעים איך עוד אפשר להעביר את זמן ההמתנה הממושך כל כך. למזלם, במקרה הזה, הם חזרו לאילת מאוחר בלילה בטיסה.

 

וועד הפעולה האילתי: "משרד התחבורה אינו עונה"


עיכובי הטיסות של השבוע האחרון ואין סוף סיפורים, תלונות ופניות שמתקבלות בדף הפייסבוק אילת AIR, גרמו לוועד הפעולה האילתי, בראשותה של סוזי שרם כהן, לעלות הילוך. לאחר פניות רבות למשרד התחבורה בניסיון לקדם פגישה בה יקחו חלק נציגי שתי חברות התעופה יחד עם הנציגים מאילת, מנכ"לית משרד התחבורה ושרת התחבורה, שלא זכו לשום התייחסות, ממש כמו כל שאר מכתבי התלונה שהועברו למשרד התחבורה בנוגע למצב הקשה מולו נאלצים תושבי אילת להתמודד, הצליח חבר וועד הפעולה אביחי ג'קסון להגיע לנציגי חברות התעופה באחד מכנסי התיירות האחרונים בהם לקח חלק. "עכשיו כבר יש נכונות מצד חברות התעופה להיפגש איתנו ולשמוע את הצד של תושבי אילת", אומרת השבוע שרם כהן שמבהירה כי הם עושים כל שניתן על מנת לרתום למאבק את שרת ומנכ"לית משרד התחבורה. 
"לא יתכן שבמשרד מכירים את המצב, מודעים לקשיים ואף על פי כן מתעלמים מאיתנו ולא טורחים לענות, לא לפניות שלנו ולא למכתבים ששולחים אליהם תושבי אילת", היא אומרת. "הגיע הזמן שנשב בפגישה עם כל הגורמים ונפתור את הפער המטורף שקיים בינינו. יש דברים בסיסיים שמשרד התחבורה יכול להכריח את חברות התעופה לעשות. לא יכול להיות שנוסעת שאמורה לעלות על טיסה בבוקר מאילת לנתב"ג וצריכה לחזור בלילה, שומעת את העובדים מדברים על כך שהטיסה האחרונה של אותו יום תבוטל אבל אף אחד לא מודע בנושא. היא עצמה ביטלה את הנסיעה שלה בגלל הנתון שאכן קרה בפעל, אבל אף אחד לא מוכן עכשיו להחזיר לה את עלות הטיסה שבוטלה. יש אין סוף סיפורים הזויים על המצב מולו תושבי אילת צריכים להתמודד, ומישהו צריך לקחת על כל זה אחריות ולומר- עד כאן. יש גבול לכל דבר. אם משרד התחבורה לא עונה לתושבים למה שהחברות יענו?".

 

גם טיסות הבוקר התאיידו


ואיפה במאבק הזה ראש העירייה? אני מבקשת להבין וסוזי עונה: "הוא עושה כמיטב יכולתו. נפגש, מדבר, מבטיחים גם לו אבל בפועל לא עושים. לראייה, טיסות הבוקר המוקדמות שהיו אמורות לצאת מאילת. אז נכון שזה התחיל, אבל בפועל זה כבר לא קיים. הפיתרון למצב הזה הוא אחד- פגישה של כל הגורמים והגעה לפתרונות.


אביחי ג'קסון, חבר וועד הפעולה: "יש דברים שחברות התעופה יכולות לעשות בקלות, כמו למשל שקיפות- אם הם יודעים שיש עיכוב, למה לא להודיע מבעוד מועד. הרבה יותר נוח להמתין לטיסה שנדחית מחוץ לטרמינל מאשר להיות כלואים בו. זה הכל נושא של התחשבות ורצון".

עוז ברלוביץ', מנכ"ל ארקיע, מסר בתגובה לטענות: "טיסת ארקיע ב 13.4.22 התבטלה עקב מחלה של טייס ולכן נאלצנו לבטלה הצענו לנוסעים תחבורה יבשתית. טיסת 14.4.22 התבטלה עקב איחור מתגלגל של המטוסים באותו יום והכניסה של הטיסה לשעות הסגירה של השדה. גם כאן הצענו לנוסעים תחבורה יבשתית. אנחנו מצטערים על עוגמת הנפש ועושים הכל שמקרים אלו לא ישנו. בוודאי שכל הנוסעים יקבלו את כספם בחזרה". 
בכל הנוגע לביטול טיסות הבוקר מאילת השיב ברלוביץ':  "היה ביקוש אפסי, בקושי 20 איש בטיסה". 

פנינו למשרד התחבורה בשאלה מדוע המשרד לא עונה למכתבי וועד הפעולה ומדוע המשרד לא מתערב במצב החמור כל כך בטיסות הפנים ארציות אך עד לסגירת הגיליון לא התקבלה תגובת המשרד.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת