בזכות קולו הכפול של אלי לנקרי בוועדת השמות, תיכון 'ים סוף' יקרא על שם הנשיא יצחק נבון ז''ל

מאת: רותם נועם ● 21/4/2022 07:37 ● ערב ערב 3065
הפתעה בישיבת וועדת שמות רחובות והנצחת אישים, לאחר שחברי הוועדה לא הצליחו להגיע לכדי תמימות דעים בכל הנוגע להוספת שמו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון ז''ל, לשמו של תיכון 'ים סוף' ● היה זה לאחר שבשתי ישיבות מועצה דווקא ביקשו חברי המועצה לקדם את הנצחתו של נבון ● אלא שלאחר הישיבה התברר כי לקולו של יו''ר הוועדה לנקרי משקל כפול, ויתכן כי בסופו של יום ההצעה תעבור ● רפי הוכמן: ''הנשיא נבון היה בן בית באילת“
בזכות קולו הכפול של אלי לנקרי בוועדת השמות, תיכון 'ים סוף'  יקרא על שם הנשיא יצחק נבון ז''ל
הנשיא נבון, בנו ארז וראש העיר לשעבר רפי הוכמן בעת ביקורם באילת ● צילום: באדיבות רפי הוכמן

בישיבת וועדת שמות רחובות והנצחת אישים שנערכה בעיריית אילת בחודש פברואר השנה, לא הצליחו חברי הוועדה להגיע לכדי תמימות דעים בכל הנוגע לבקשתו של בנו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון ז"ל, לקרוא לתיכון 'ים סוף' על שמו. 
גם ההסבר שנתן בנו של הנשיא, ארז נבון, לפיו אין כוונה לשנות את שם בית הספר, אלא רק להוסיף לשמו את המילים ע"ש יצחק נבון בסמל המוסד, כך שהתיכון יקרא תיכון ים סוף ע"ש יצחק נבון, לא סייעה להכריע לטובת הבקשה, אלא שהמשור הגיע, כך נראה מכיוון אחר.

 

מונצח במעגל תנועה


בעד הבקשה הצביעו ראש העיר אלי לנקרי וחבר הוועדה מוטי חרמון, בעוד שעו"ד יעל דרבי התנגדה, תוך שהיא מציינת כי היא מכבדת את הבקשה וחבר המועצה שמוליק תגר התנגד, מהטעם לפיו אין זה מכובד להוסיף את שמו של הנשיא לשעבר בסמל המוסד בלבד וכי מכובד יותר לתת ליצחק נבון תיכון שיקרא על שמו. מאחר ונוצר תיקו בין חברי הוועדה. בנקודה זו הבהיר חרמון ללנקרי, כי ביושבו כיו"ר הוועדה, הוא מחזיק בקול כפול ולפיכך יש לראות בהחלטה ככזו שעבר ברוב של 3 נגד שניים.  לפיכך, העביר לנקרי, את הבקשה למועצת העירייה, תוך שהוא מבקש את חוות דעתה של היועמ"ש לעירייה בסוגיה המשפטית.
יצוין, כי בחודש יוני 2019, הכריזה העירייה, כי כל האזור החינוכי שנבנה ברובע 9 יקרא קריית החינוך על שם יצחק נבון. המתחם על שמו של הנשיא החמישי אמור היה לכלול הן את בית הספר, את אולם הספורט, מגרש ספורט מקורה ופארק נגיש לבעלי צרכים מיוחדים, וכן 'מדע טק' ופארק ספורט אתגרי, כמו גם מסלולי הליכה וריצה שיקיפו את הפארק. 
הנשיא נבון כבר מונצח באילת במעגל תנועה הקרוי על שמו וזאת במסגרת החלטה שקיבלה הוועדה בשנת 2021 לקרוא למעגלי התנועה החדשים בעיר על שם נשיאי ישראל, זולת הנשיא האנס משה קצב. רעייתו של נבון, הגב' אופירה נבון ז"ל, הונצחה עוד בתקופת כהונתו של ראש העירייה רפי הוכמן, בפארק המרכזי באזור התיירות, הקרוי פארק אופירה, אשר קודם לכן נקרא פארק הרקטה. 

 

"אתם משוגעים לכוון נשק לנשיא המדינה?"

מאת: עומר כרמון
הנשיא יצחק נבון הלך לעולמו בנובמבר 2015. ספד לו אז רפי הוכמן שסיפר על הקשר המיוחד שהיה לו לאילת: "יצחק נבון היה בן בית באילת", סיפר, "בתקופת נשיאותו, אופירה – אשתו, יזמה את הקמת להקת המחול של אילת. דאגה לתרומות ולהופעות של הלהקה. תקופת כהונתו כשר חינוך היתה עידן זהב של אילת. מנכ"ל המשרד היה שמשון שושני, שלפני כן ניהל כאן בית ספר. קיבלנו כל מה שרצינו. הוא ואופירה נהגו לבקר באילת לעתים קרובות והיינו ביחסי ידידות קרובים. בכל סוכות,  קיימתי אירוע אצלי בבית: 'סוכה פתוחה' שתושבי אילת הוזמנו אליה. יצחק נבון נהג לבוא, לשבת עם האנשים, לדבר ולשיר אתם. הוא היה אדם מאוד עממי. אחר כך הלכנו לבית כנסת. אנשים מאוד התרגשו לראות אותו נכנס במפתיע. הוא היה אדם צנוע, לא ביקש גינונים מיוחדים”.
"באחד מביקוריו באילת כשר חינוך, המשפחה שלו ושלי יצאה להפלגה ביום שבת לפנות בוקר. כשהגענו לאזור אי האלמוגים, הגיע 'זודיאק' מצרי עם חיילים אוחזים בנשקים שמכוונים אלינו, והחלו לצעוק שאסור לנו להיות כאן. בנו של יצחק, ארז, נכנס ללחץ ופחד. יצחק נבון קם והחל לדבר אתם ערבית. הם עדיין לא זיהו אותו. ואז קמה אופירה נבון. הסתבר שהקצין המצרי בסירה היה קצין המשמר שלה כשהיא ביקרה בקהיר כרעיית נשיא המדינה. כשהוא ראה אותה, הוא נפל על הברכיים, שרט את הפנים, ואמר: 'מאדאם אופירה', 'מאדאם אופירה'. הוא הבין שמדובר בנשיא לשעבר, ואמר לנו: 'אני מצטער. אתם יכולים להיות כאן'. למחרת, בישיבת הממשלה בירושלים, יצחק נבון סיפר את הסיפור. מנכ"ל משרד החוץ שמע על שהתרחש ודיווח לקהיר. זמן קצר לאחר מכן, הגיע אלי למשרד הקונסול המצרי כולו רועד ונרגש. הוא ביקש מהמזכירה לדבר אתי ואמר שמדובר בחיים ומוות. יצאתי מהחדר והוא סיפר לי: 'קיבלתי עכשיו טלפון מהראיס מובארכ, הוא צעק עלי כמו שאף אחד לא צעק עלי בחיים. אמר לי: 'אתם לא נורמאליים? לכוון נשק לעברו של הנשיא נבון"? 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש