בעקבות חשיפת 'ערב ערב': נדחתה ההצבעה על כספי התמיכות בעיריית אילת

מאת: רותם נועם ● 21/4/2022 07:22 ● ערב ערב 3065
לאחר חשיפת 'ערב ערב' מהשבוע שעבר לפיה, על סדר יומה של מועצת העירייה שהתקיימה ביום רביעי שעבר, אמורה היתה לעלות להצבעה הצעת חלוקת כספי התמיכות השנתיות לעמותות, כשהיא אינה כוללת את 'לתת באילת', לצד שורת עמותות דת שלא עמדו בדרישות החוק, ביקשו מספר חברי מועצה כי ההצבעה תדחה עד להסדרת הנושא ומציאת התקציבים הנדרשים ● בהנהלת העירייה נעתרו לבקשה ודחו את ההצבעה לחודש הבא ● אז מי זכה לתוספת, מי יקבל השנה פחות, ומי נשאר בחוץ – כל הפרטים
בעקבות חשיפת 'ערב ערב':  נדחתה ההצבעה על כספי  התמיכות בעיריית אילת

ביום רביעי שעבר אמורה היתה מועצת העירייה להעלות לאישור את תקציב התמיכות העירוני על סך של 7.5 מיליון שקל. תקציב זה נמוך ב-418,000 שקל מתקציב התמיכות שאושר בשנה שעברה. לא זאת אף זאת, סך התמיכות שמומלץ לשנת 2022 על ידי הוועדה המקצועית בעירייה,  עמד כבר באותה עת על 8.3 מיליון שקל, כך שהמשמעות היא כי היה על העירייה למצוא תוספת תקציבית בגובה של יותר מ-800 אלף שקל על מנת לעמוד בסכומים שכן אושרו על ידי הוועדה וזאת עוד לפני אישור התמיכות לעמותות הדת והחסד שלא עמדו בדרישות הסף ושתיקצובן היה מאלץ את העירייה למצוא תוספת תקציבית נוספת בגובה מאות אלפי שקלים, מה שהיה מעלה את סך התמיכות העירוני לכ-9 מיליון שקל השנה.

 

בעירייה מבטיחים כי תקציב בית רפאל לא ייפגע השנה. בית רפאל


בעקבות הסערה ההצבעה נדחית


כזכור, חשף 'ערב ערב באילת' יומיים טרם הדיון במועצה כי הוועדה המקצועית בעיריית אילת בראשותם של מנכ"ל העירייה פיליפ אזרד, גזבר העירייה אסי בן חמו והיועמ"ש לעירייה עו"ד דפנה ישראלי גרעו מהצעת תקציב התמיכות העירונית חלק מעמותות החסד והדת באילת, לאחר שאלה לא עמדו בדרישות משרד הפנים. 
בעקבות הפרסום, ביקשו מספר חברי מועצה כי הנושא יורד מסדר היום עד להסדרת הניירת הנדרשת עבור עמותות אלה וכי סכום התמיכות יעודכן בהתאם והעירייה תמצא את מקורות המימון עבור הסכום המעודכן טרם ההצבעה. 
בעירייה הבינו כי ההצבעה בנושא לא תעבור חלק במתכונת הקיימת והסכימו לדחיית ההצבעה לישיבת המועצה הבאה שתערך בחודש מאי בסמוך ליום העצמאות, עד אז מקווים כי העמותות יסדירו את החסר והוועדה תעדכן את סכום התמיכות העירונית בהתאם. 
סכום התמיכות לפיכך, שמאושר כיום על סך של 7.5 מיליון שקל צפוי לטפס לכ-9 מיליון שקל בעקבות השינויים, אם וכאשר יבוצעו.
יצוין כי גם בשנת 2020 נאלצה העירייה לדחות את הדיון באישור כספי התמיכות לעמותות לאחר ש'ערב ערב באילת' חשף את הקיטון הצפוי בתקציבן של רבות מהן, שירד לכדי מחצית. בעקבות הרעש הציבורי שנוצר אז, חזרה בה העירייה מרוע הגזירה והשלימה את כספי התמיכות החסרים לעמותות אלה ממקורות חיצוניים,] ממש כפי שהתחייבה לכך השבוע.  
העמותות שאינן זכאיות לתקצוב השנה מסיבות שונות השנה הן: לתת באילת, אל עמי, איילת השחר, המרכז להעמקת החינוך היהודי, מאור החיים, צעירי חב"ד והפועל.

 

מי יקבל וכמה


בחסר העמותות שממתינות להסדרת הניירת בעניינן, מפרטת הטבלה את רשימת העמותות שהתמיכה בהן כבר אושרה על ידי הוועדה המקצועית, ניתוח של הטבלה מעלה כי 15 עמותות ייהנו השנה מעליה בתקציב התמיכות שלהן, בשעה שארבע עמותות יספגו ירידה בתקציב התמיכות. שש עמותות נוספות ייהנו מתקציב זהה לזה של שנה שעברה ולשש עמותות חדשות אושר תקציב לראשונה.

 

מהנפגעים הראשיים השנה. בית כנסת פחד יצחק אילת ● צילום: גוגל סטריט וויו

 

ייהנו מתקציב זהה לשנה שעברה


העמותות שייהנו מתקציב זהה לזה שקיבלו בשנה שעברה הן: בני עקיבה (10,000), חינוך ספורט ימי ((1,15 מיליון שקל), טריאתלון אילתים (20,000 שקל), אנוש (72,000 שקל), אקים (15,000 שקל), וויצו (10,000 שקל). 

 

העמותות החדשות


העמותות החדשות שנכנסו השנה לראשונה למפת התמיכות הן: תיאטרון אילת אילות לילדים ונוער (30,000), עמותת אריאל עם תקציבה של 15,000 שקל, באר מים חיים (10,000 שקל), היכל שלמה (15,000 שקל), עמי לטיפול באדם המפגר (10,000 שקל) וצעד קדימה עם 12,000 שקל.

 

העמותות שתקציבן ייפגע


העמותות שיספגו ירידה בתקציבן הן: האגודה למען הקשיש שתקבל 1.28 מיליון שקל (130,000 פחות משנה שעברה) מחנות העולים שתקבל 21,000 (6,000-), אלעד תאטרון אילת והערבה שיקבל 290,000 (10,000-), ועמותת פחד יצחק שתתוקצב השנה ב-30,000 (45,000-) אף שהודיעה כי יש לה הוצאה נוספת הנוגעת להקמתו של מקווה בשכונת הדקל בסמיכות לבית הכנסת. 

 

העמותות שיזכו לתוספת תקציבית


בין העמותות שיזכו השנה לתוספת תקציבית הפועל ג'מים שחייה שתקבל 35,000 שקל (תוספת של 5,000 שקל), מיטב לקידום ספורט שתקבל 20,000 שקל (תוספת של 5,000 שקל), מכבי עמי ספורט שתקבל 20,000 שקל (תוספת של 10,000 שקל), נושיט יד לילדי אילת שתקבל 180 אלף שקל (תוספת של 10,000 שקל), אילת אוהבת חיות שתקבל 30,000 שקל (תוספת של 20,000), כנפיים של קרמבו שתקבל 16,000 שקל ((1,000+), עולי הודו שתקבל 20,000 שקל (14,000+), עמותת סביבה מדבר וים אילת שתקבל 30,000 שקל (22,000+), יחידיו שתקבל 100,000 שקל (10,000+), להיות שם שתקבל 78,000 שקל (18,000+), ועמותת נגישות שתקבל 140 אלף שקל עם העלייה המשמעותית ביותר משנה שעברה אז קיבלה תקציב שעמד על 14,000 שקל בלבד. 
שתי עמותות שאמנם תקציבן לא עלה השנה אך יזכו לתוספת של בונוס מיוחד ממנו לא נהנו בשנה שעבר הן בני אילת מועדון הכדורגל (כולל נשים) שימשיכו לקבל תקציב תמיכות בסך 1.11 מיליון שקל וייהנו מבונוס חדש בסך 126,000 שקל, זאת לצד המשך תקצובה של קבוצת הנשים בסכום של 150 אלף שקל נוספים כפי שהיה בשנה שעברה. בונוס נוסף בסך של 420 אלף שקל יוענק גם לעמותה הכללית לספורט (כדורסל) בנוסף לתקציב ממנו נהנתה בשנה שעברה העומד על 2.85 מיליון שקל. 

 

למי לא אושרה תמיכה השנה


לצד עמותות אלה עולה מהחלטת הוועד רשימה נוספת של עמותות להם לא אישרה השנה הוועדה תקציב כלל, ביניהן: עמותת הפועל שקיבלה בשנה שעברה 100 אלף שקל וכן מספר עמותות שזו להן ההגשה הראשונה לבקשת תמיכות כשירות לאומי (הדחיה היא לאור כך שכלל הפעילות בנושא נעשית במתנ"ס אילת), טניס שולחן, קידום הכדורעף, שמחת הלב (הסיבה: הפעילות אינה מוכרת ובדיקה העלתה כי הם אינם פועלים בבי"ח יוספטל), פעמונים (הסיבה: מדובר בגוף מבוסס כלכלית ושאינו מקומי), פסגת אומנויות הלחימה ועמותת שמחת הלב שלא אושרו גם שנה שעברה. 
סכום נוסף שלא אושר השנה הם 44,000 שקל שאושרו בשנה שעברה עבור ביקורת רואה חשבון לעבודת הוועדה.

 

תקציב העמותה למען הקשיש ירד השנה ● צילום: גוגל סטריט וויו

 

העמותות הממתינות להסדרה


העמותות הממתינות כעת להסדרת אישוריהן לצורך דיון בתקציבן השנה הן (הסכומים לעיל מתייחסים לאלו שאושרו להן בשנה שעברה): אל עמי (73,000), איילת השחר (83,000), המרכז להעמקת החינוך היהודי (60,000), מאור החיים (77,000), צעירי חב"ד (40,000), ולתת באילת (90,000). סך תקציבן של עמותות אלה מסתכם ב-423,000 שקל.
אסי בן חמו התייחס לפניית 'ערב ערב באילת' בכל הנוגע לאי אישור התקציב של עמותת לתת באילת והבהיר כי הדבר נובע מתקנות חדשות של משרד הפנים האוסרות על חברי מועצה ועובדים של עיריית אילת להיות חברים בוועד המנהל של העמותה. במקרה של לתת באילת המדובר בחבר המועצה דובי כהן שהוא חבר הוועד כבר 18 שנה מראשית ימי העמותה ובנורה ביטון שהנה עובדת עירייה. ל'ערב ערב באילת' נודע, כי כבר בשבוע שעבר עם היוודע הדבר, פעלה זילי גרוסמן, מנהלת העמותה לתיקון הנושא והשניים הוצאו מרשימת הוועד המנהל שלח העמותה ובעירייה הבטיחו כאמור, כי עמותה שתתקן את הנדרש לא ייפגע תקציב התמיכות שלה ועל כך נוכל לעדכן לקראת ישיבת המועצה הבאה בחודש מאי.
לגבי חב"ד, נכתב בביאורי הוועדה כי "לאור צווי הסגירה של משרד החינוך באשר לבתי הספר של חב"ד אילת בנים/בנות ובנוסף לאור ממצאי בדיקת העומק שבוצעה על ידי רו"ח, לא תידון הבקשה עד להשלמת כל הנדרש תיקון והצהרה כי תוקנו הליקויים". 


 

האם נכון להקצות 70% מכספי התמיכות לשלוש עמותות ספורט?


כאשר מנתחים את התפלגות כספי התמיכות העירוניים קשה להתעלם מנתון בולט במיוחד לפיו שלוש עמותות נהנות מכמעט 70% מתקציב התמיכות העירוני – המדובר בשלוש עמותות הספורט המרכזיות הפועלות באילת – בני אילת בכדורגל (כולל נשים), ענף הכדורסל (העמותה הכללית לספורט) ומועדון השיט (חינוך ספורט ימי) שסך תקציבן הכולל השנה יאמיר ליותר מ-5.8 מיליון שקל מתוך 8.3 מיליון שקל מאושרים. גם אם נוסיף לסכום זה את 423 אלף השקלים שבעירייה מבטיחים להוסיף לעמותות שטרם הסדירו את הניירת בעניינן, יעמוד סך התמיכות לשלוש עמותות הספורט הללו על 66.5% מכלל כספי התמיכות העירוניות. 

 

האם נכון להמשיך ולתמוך בענף כושל ככדורגל באילת, בסכומי עתק? ● צילום: רון בלומנטל


לנושא זה שתי פנים. מחד ניתן לבקר את הסכומים הגבוהים להם זוכים ענפי  הכדורסל והכדורגל שמנפקים תוצאות בינוניות בשנה האחרונה ואינן נהנות מקהל אוהדים נרחב, מנגד ניתן לציין כי הסכומים הללו כוללים גם את תקצוב פעילות הנוער והילדים שבעירייה מטפחים מאוד בשנים האחרונות. 
בכל הנוגע למועדון השיט(תמיכות בסך 1.15 מיליון שקל ללא שינוי משנה שעברה), הרי שזה מהווה כר נרחב להישגים משמעותיים ברמה הישראלית והעולמית ואף האולימפית ועל כך גאוותה של העיר. 
כך או כך, היו שהרימו יותר מגבה על כך שהוועדה המקצועית מצאה לנכון לתקצב הן את עמותת הכדורסל והן את עמותת בני אילת בכדורגל בשני מענקים חד פעמיים נדיבים במיוחד. 
במקרה של בני אילת בכדורגל המדובר במענק נוסף בסך 126,000 שקל עליו כתבה הוועדה כי  "קבוצה ייצוגית בספורט המגיעה להישג משמעותי בתחום הפעילות בו היא עוסקת ראשית הוועדה להמליץ על מענק חד פעמי בהיקף של 10%", אלא שבחינת הישגי קבוצת הגברים השנה מעלה כי אילת נאבקת בימים אלו על חייה בקרב השארות בליגה א', ובכל הנוגע לקבוצת הנשים המצב מביך הרבה יותר, שעה ש'ערב ערב באילת' חשף לא מכבר הן את העובדה כי הקבוצה ממוקמת בתחתית הליגה הלאומית והסיבה היחידה שלא ירדה לארצית היא משום שקבוצה אחרת נסגרה. עוד חשף העיתון כי הקבוצה מימנה לאורך השנה מספר רב של שחקניות מחוץ לאילת ואף הטיסה אותן למשחקי הבית באילת, כאשר בכל העונה הצליחה הקבוצה לנצח רק במשחק ליגה אחד מבין 18 משחקים. נקודת האור היחידה בתחום מגיעה דווקא מכיוונה של קבוצת הנערות שהוקמה בשנה האחרונה ומצליחה לעת הזו להביא הישגים נאים שמעוררים תקווה לעתיד ורוד יותר בענף כדורגל הנשים באילת.
במקרה של הכדורסל מדובר במענק חריג וחד פעמי בגובה 420,000 שקל, שיוענק לה בעבור שני הישגים: העפלה לחצי גמר בליגה והשתתפותה בליגה האירופאית ואולם גם כאן ראוי לומר את האמת נוכחה: המודבר בקבוצה מדשדשת שרק בנס ניצלה מירידת ליגה ושמספר אוהדיה נספר במאות בודדות, הרבה מתחת לאלפים שליוו אותה בהתרגשות בימי הזוהר שלה. 
גם באגודת הנוער ספגו השנה ירידה משמעותית במספר הילדים הרשומים לאור כניסתה של אגודת מכבי לתחום נוער הכדורסל בעיר.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש